Witam
Zamierzam zlozyc PC do 3 tys zl. Kwota na wszystko co w obudowie + klawiatura, mysz, kable. Z wymagan ogolnych to kompatybilnosc z Linuksem (czyli mniej wiecej tyle, ze w gre wchodzi wylacznie grafika nVidia).
Przewidywane zastosowania:
- duzo kompilacji
- szyfrowanie dyskow
- wirtualizacja (VirtualBox)
- troche grafiki 3D, ale nic fotorealistycznego ani zadne gry 3D. W przyszlosci zapewne CAD.
Docelowo chcialbym miec 8GB RAM, chociaz jezeli bedzie trzeba do czegos troche dolozyc to na poczatku wytrzymam z 6GB.
Dyski dwa - 1TB na backupy oraz okolo 320GB jako standardowy dysk na systemy i dane. Poki co mysle o Samsungach. Tutaj podobnie jak poprzednio, na poczatek w razie potrzeby znajdzie sie na backupy cos zastepczego.
Co do grafiki - jakas tania nVidia, ktora spelni podane wyzej wymagania i wspomoze obliczeniowo menadzer okien, a wszystko to w rozdzielczosci 1920x1200.
Co do procesora to waham sie miedzy trzema - i7 930, i7 870 oraz X6 1090T. Na plus dla AMD jest 6 rdzeni, gdyz uzywam naraz kilku aplikacji, z ktorych wiele z dziala swietnie w wielu watkach. Przegladajac benchmarki zauwazylem rowniez, ze swietnie sobie radzi przy szyfrowaniu. Chociaz nie wiem jak ta sytuacja sie zmienila po wprowadzeniu w Truecrypt wsparcia dla i7. Intele natomiast wypadaly swietnie w wielu innych benchmarkach, oraz z tego co zauwazylem sporo sie ich poleca na forach. Milo by bylo, gdyby ktos napisal ktory procesor i dlaczego sprawdzi sie lepiej przy moich zastosowaniach. Szczegolnie interesuje mnie roznica pomiedzy obydwoma intelami.
O plytach glownych nie mam za bardzo pojecia, do Intelow z tego co widze poleca sie glownie Gigabyte *-UD3R, choc przyznam, ze najtansze nie sa. Do AMD w ogole nie mam zadnego kandydata. Z komputera nie bede wyciskal niewiadomo ile, overclocking bedzie lekki, stabilny i na sprawdzone ustawienia, zalezy mi na stabilnym i pewnym dzialaniu przy dlugotrwalym duzym obciazeniu. Na plycie raczej standardowe elementy (co najmniej 4x USB >= 2.0, 2-3 PCI, sieciowka, SATA, dzwiek itp), mile widziane rs232, firewire oraz ewentualnie RAID (czy te montowane na plytach to samodzielne jednostki, czy wspomagane przez CPU?).
Zasilacz jakis stabilny, ktory to wszystko uciagnie i nie pozegna sie ze mna po roku uzywania.
Mam do kupienia monitor na ram.net.pl, wiec fajnie by bylo gdyby powyzsze podzespoly rowniez tam kupic.
Troche poza tematem:
Chetnie przeczytam rowniez Wasze opinie na temat wygodnej i niedrogiej klawiatury do programowania ;) Ergonomiczne z gory odpadaja, calkiem wygodna dla mnie jest klawiatura z poprzedniej serii HP Pavilionow, wiec nie obrazilbym sie za cos podobnego.