Skocz do zawartości

matti_

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

matti_'s Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. OK :-) Ale przyznasz, że to jest jakieś dziwne? :)
  2. Pożyczyłem na chwilkę od przyjaciela zasilacz 420 W też Chieftec i poświęciłem cały wolny czas teraz na znalezienie problemu - ale niestety nic z tego. Komputer nie działa stabilnie już przy 201 MHz. Rożne rzeczy próbowałem zrobić - podnosić napięcia dla CPU, DDR i NB, ustawiłem bardzo łagodne timingi, testowałem nawet "By SPD" oraz "Auto" oraz różne sloty w jakich były pamięci. I dalej komputer wstaje, ale włączenie Prime 95 lub Super PI powoduje natychmiastowe zawieszenie. Myślałem, że mu za gorąco - podkręciłem do testów obroty z 1500 do 3000, ale nic to nie dało (pomijając dodatkowe trzy wentylatory w obudowie). Nawet przeinstalowałem jeszcze raz OS, ale to też miało żadne rezultaty. Zaczyna mnie to coraz bardziej irytować i zaczynam powoli żałować wydanych na sprzęty pieniędzy. Przecież to jest paranoja, żeby 201 MHz powodowało takie jaja kwadratowe?! A testowałem od 201 do 220 MHz, różne napięcia, różne ustawienia pamięci, 3000 obrotów wentylatora i 420 W zasilacz. I nic się nie udało zrobić. Po prostu nie działa i już sam nie wiem, dlaczego :-( Co do samego sprzętu, to o ile DFI płytę NFII Ultra Infinity ma udaną konstrukcyjnie, to BIOS jest totalnie do niczego i chyba robili go na zasadzie świętej prowizorki - zresztą, wysłanie e-maila do DFI Technical Support w sprawie ewentualnych poprawek nie ma sensu, bo im nie zależy, itp. Doczytywałem też różne forum nt. płyt DFI, ale tam też nic nie ma konkretnego, etc. P.S. Mam wrażenie, że pamięci GeIL-a wcale nie są takie dobre, jak się wydaje?
  3. Nie mówię nie, bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Niemniej, usiłuję coś zrobić już trzeci dzień - testowałem różne FSB od 205 do 220, różne ustawienia pamięci od tych z SPD do dobranych całkowicie metoda prób i błędów (przy małej pomocy NForce 2 Tweaker) oraz różne napięcia VCORE i VDIMM, itp. Z CPC i bez CPC. Testowałem używając Prime 95, Super PI, Gold Memory oraz Memtest+ ze strony OCZ. Do tego staram się uzyskać stabilność w Windows XP z SP2 oraz Gentoo z uClibc. Dodam też, że testowałem cztery różne BIOS-y do tej płyty - w tym dwa od tictac-a. Nie chce kombiować z wsadzaniem drucików w slot, bo boję się uszkodzić coś, itp. Toteż jeżeli masz jakieś rady, to będę wdzięczny - w sensie, oświeć mnie co robię źle. Będę Ci bardzo wdzięczny.
  4. Tak to cewki, ale już znalezione i sprawa rozwiązana przy pomocy odrobinki żywicy technicznej. Dzięki za radę.
  5. Niestety na takich nie wstaje w ogole oraz beep-a informujac o bledach pamieci :-/
  6. A i jeszcze jedno pytanie - co to za dziwny objaw, ze komputer (dokladnie plyta) wydaje z siebie takie cykanie lub syczenie po podniesieniu napiec, w momencie kiedy obciaze komputer? Czy da sie to jakos zniwelowac?
  7. Eh, poddaje sie :-( Nie jestem w stanie uzyskac stabilnej pracy nawet przy 205 MHz, to jakas paranoja :-( Cala noc juz siedze przy tym i nic :-( Ktos ma jakies pomysly???
  8. Chlodzenie CPU, to Pentagram Freezone 80 Cu (okolo 2000 obrotow) - do tego jeden 12 cm wentylator PAPST z tylu obudowy i dwa Y.S. TECH (80 mm) z przodu (wdmuciach!a powietrze). Karta graficzna jest pasywnie chlodzona. Srednia temperatura pracy po calej nocy grania w Chronicles of The Riddick to okolo 40 C dla CPU i 35 C oznaczonych jako "system" w BIOS. W Windows, Motherboard Monitor pokazuje podobne temperatury, Speed Fan to samo. Chyba, ze cos zaklamuja odczyt. Co do tego napiecia na pamieciach, to czy podniesc tez napiecie CPU? I co zrobic, jak sie nie uda po podniesieniu napiec? Co sprawdzic? Uprzedzajac ewentualne pytanie o PSU, to jest to Chieftec 360-302-DF. W tech chwili MBM pokazuje takie temperatury: CASE 28 C, CPU 33 C, (kolejne) CPU 12 C.
  9. Już się robi :-) Przy okazji, co wpływa na CPC? Na fabrycznych timingach mogę włączyć 1T bez problemu - przełączenie jakieś ustawienia na "2" powoduje błąd w postaci alarmu przy starcie komputer... Czy to 1T a 2T to jest jakoś odczuwalna różnica?
  10. OK, zacznę od CL2.0-3-3-3-6, chyba że masz jakieś sugestie?
  11. Cześć, Męczę się i męczę i nie udaje mi się nic a nic uzyskać stabilnej pracy przy 210 MHz FSB. Robiłem już różne cuda, typu regulacja VCORE i VDIMM i nic. Windows albo się wiesza na dzień dobry, ale umiera po obciążeniu maszyny przy pomocy Prime 95 lub Super PI - tak samo 3D Mark 2003. Co ciekawe, przy 200 MHz wszystko działa stabilnie jak należy przy ustawieniach CL2.0-2-2-2-11. Generalnie zależy mi na uzyskaniu jeszcze troszkę większej wydajności z tego sprzętu, ale niekoniecznie robiąc jakieś cuda z lutowaniem tu i ówdzie, czy cokolwiek - boje się coś uszkodzić, a w tej chwili wymiana na gwarancji lub zakup nowego CPU była by praktycznie nie możliwa, bo AMD już ich nie robi. Sprzęt to: AMD Barton 2500+ w wersji nie Mobile, płyta DFI NFII Ultra Infinity i do tego pamięci GeIL ULD 2x 512. Pamięci na CL2.0-2-2-2-11 przy CPC OFF i CPU przy 200 MHz pracują stabilnie na nominalnych napięciach - swoją drogą, dlaczego nie mogę włączyć 1T (1 CMD) dla tych pamięci przy takich timingach? Jest jakiś powód konkretny??? Ktoś ma jakieś rady? Siedziałem cała noc dociekając, dlaczego nie mogę uzyskać stabilności przy 210 MHz, przecież to relatywnie nie jest dużo. Generalnie, co można jeszcze zrobić tutaj z małego OC? :-) Dodam tylko, ze BIOS płyty, to ostatnia oficjalna wersja z strony DFI, ale ma odblokowane kilka opcji i wymieniłem sobie SATA BIOS na najnowszy ze strony Silicon Image. Próbowałem też BIOS z serii 3D Fire do tych płyt autorstwa Tictac-a, ale efekt braku stabilności jest taki sam :/ Przy okazji, czy ktoś się orientuje jak można dobrze ustawić wszystkie alpha timings dla mojej konfiguracji? Albo opis tych opcji magicznych :-) Dzięki z góry za pomoc!
  12. Cześć, Hmm... Co lepiej wybrać? Jeżeli się ma wybór pomiędzy tylko te dwie karty? Sapphire 9600 XT Ultimate, czy może lepiej wersję Fireblade? Zdaje się, że Fireblade ma fabrycznie podniesione taktowanie pamięci do około 325 MHz (650 MHz efektywne), ale czy Ultimate też? Mam też pytanie - na czym polega różnica wersji "full retail" i "lite retail" tych kart? Czy to chodzi o załączenie w jednej kuponu na Half Life 2? I jeszcze pytanie... Czy to właśnie wersja Fireblade ma wtyczkę na dodatkowe zasilanie i pamięci TSOP? Jeżeli nie, to co to jest za model karty Sapphire na tym zdjęciu: http://atlantis.hell.pl/~matti/Sapphire_9600XT.jpg?
  13. Cześć, Chcę sobie zakupić nowy sprzęt, gdyż mój aktualny "zabytek" ma prawie 5 lat i ten jego sędziwy (jak na komputer) wiek oraz raczej kiepska wydajność bardzo dają się we znaki :-( No, ale do rzeczy... W zasadzie po lekturze różnych testów i recenzji zdecyduję się chyba na zakup takiego sprzętu, jak ten tutaj: Płyta: Abit NF7-S v2.0 Procesor: AMD 2500 XP Barton Pamięć: Twin MOS CL 2.5 (2 x 256 MB PC400) Do tego CPU zapewne będzie chłodzić Cooler Master HCC-002 oraz jako dodatek zastosuję Thermaltake Copper Shim i jakaś w miarę przyzwoitą pastę :-) Jak widać sprzęt bez żadnych specjalnych rewelacji :-) Toteż będę chcieć troszkę podnieść jego możliwości :-P I tak... 1. CPU Ma nawet dobrą opinię i AFAIK pracuje bez problemu w konfiguracji 2500@3000 lub nawet 2500@3200 - o ile nie mam odblokowanego mnożnika, gdyż inaczej zostaje tylko podnieść FSB do 200 MHz, co IMHO daje ustawienie 11 * 200 MHz. Ale czy muszę wtedy podnosić napięcie do 1.7 V oraz pomyśleć o ciut lepszym chłodzeniu? I czy tylko Barton Mobile nie ma zablokowanego mnożnika? 2. Płyta Wielu ludzi radzi wyminę wentylatora na tych płytach Abit, gdyż wg. opinii po pewnym czasie się psuje i wydaje z siebie dziwne dzwięki :-P Jeżeli tak, to na jaki? Poleca się "niebieskiego Zalmana", ale nie mam pojęcia co to jest :) 3. Pamięci Podobno ten modelik Twin MOS (taki zestaw do Dual DDR), który zgonie z opisem na pudełku posiada CL 2.5 można śmiało uruchomić przy ustawieniach 2-3-3-6 - czy to prawda? Czy może lepiej kupić coś lepszego? Generalnie nie chcę za bardzo szaleć, ale zależy mi na uzyskaniu ciut lepszej wydajności przy zachowaniu w miarę rozsądnej stabilności :-) Hmm... Nie jestem też całkowicie przekonany, co do słuszności wyboru płyty głównej, gdyż dość dobrą opinią cieszą się płyty DFI oraz FIC - tak przynajmniej można wywnioskować po przeglądnięciu różnych testów i recenzji. Co myślicie? Proszę o jakiekolwiek opinię lub porady - może niekoniecznie taka płyta? Albo można coś kupić innego w sensownej cenie? Cokolwiek... :-] Będzie mi bardzo miło :] Przy okazji, mam jeszcze pytanie... Cóż to za modelik karty ma Sapphrie? Wszędzie gdzie widzę 9600 XT, to ma zwykły taki radiator a tutaj na zdjęciu jest taki "inny" - da się tę kartę kupić w ogóle? Zdjęcie: http://atlantis.hell.pl/~matti/Sapphire_9600XT.jpg P.S. Nie znam się za dobrze na OC, dlatego proszę mi wybaczyć w razie jakichś niejasności, czy coś :-]
×
×
  • Dodaj nową pozycję...