Skocz do zawartości

Fattel

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Fattel

  1. Witam forumowiczów :)

    Na wstępie podam konfigurację sprzętową:

    Procesor - AMD A10-7890k (zintegrowana karta graficzna)

    Karta graficzna - MSI GeForce 750ti

    Reszta chyba nieistotna, bo nie dotyczy bezpośrednio tematu.

    Na samym początku użytkowania zestawu korzystałem ze zintegrowanej karty graficznej, natomiast po zainstalowaniu "płytki" od Nvidii integra została w biosie wyłączona. Gdzieś słyszałem (ale bez wiarygodnego potwierdzenia), że można zintegrowany układ włączyć i wykorzystać. Pytanie moje jest takie: czy to możliwe na tej konfiguracji i jeśli tak, to jak to zrobić.

     

    Z góry dziękuję za porady :)

  2. Zrób sobie listę gier w które chcesz grać na konsolę, ich ceny i porównaj z analogiczną listą na PC. Co do stwierdzenia, że raz płacisz i grasz, bo taniej, zwróć uwagę na jakość grafiki w tych grach itp. Miałem Battlefielda 4 na X360 i mam na PC. Jakość grafiki i grywalności na PC jest bezkonkurencyjna, nawet na słabszych podzespołach. To przykład. Co Ci po japońskich exach, w które grają głownie miłośnicy jak masz na PC na którym pograsz w fajne tytuły, fanowskie mody, starsze gry, a ponadto poprzeglądasz neta, nagrasz klipy z gier itp. Pograsz w CS:GO na konsoli? skoro lubisz FPSy to może jednak będziesz chciał. Gdybyś naprawdę dużo grał, interesowały by Cię exy i typowo konsolowe gry, to można by się zastanawiać.

     

  3. Godzinę temu, Gość Szymon napisał:

    Obecne PC służy mi tylko do neta. Raczej nic poza tym nie będę na nim robił. Dlatego właśnie zastanawiam się nad konsola tylko do grana aby po robocie trochę się zrelaksować. Tytuły ekskluzywne raczej mnie nie interesują. Pewnie pograłbym w Uncharted czy Horyzonty ale nie wiem czy jest sens dokładać kasę za parę tytułów. Za xbox em przemawia do mnie cena za 999 zł można mieć ze sklepu MS wersję z dwoma padam i kodem na abonament na 6 msc. No i wsteczny kompatybilność i Ea Access. Na PC znowu jest masa różnych akcji typu humble bundle czy wyprzedaży np. na steam. 

    EA Access też masz na PC :) Sam korzystam, 15 zł/mc a można pograć w ciekawe tytuły. Masz z kim pograć (i w co) na tych 2 padach? Jeśli nie, to szkoda w ogóle brać tylko ze względu na 2 pady. Sam miałem X360 z Kinectem, no na początku fajnie, ale potem już spowszedniało. A bulić tysiaka, by nawet dla zabawy z kimś pograć raz do roku, to szkoda. Kupiłem X360 bo mój ówczesny PC nie uciągnął by gier w które chciałem pograć. Po zmianie PC, X360 poszedł na Aledrogo :P Tylko kasy żal. Poza tym - wygoda grania. Wygody mojego stanowiska PC nie zastąpi żadna sofa i żaden TV :)

    Podsumowując, jeśli nie interesują Cię exy, a w większość gier które chcesz, możesz ograć na PC to kupuj grafikę :)

  4. Wszystko zależy od tego, czy koniecznie, bardzo bardzo, ale to bardzo chcesz ograć exy. Jak sam stwierdziłeś, nie masz dużo czasu na granie, więc moim zdaniem upgrade PC przyniesie Ci więcej korzyści. Nie chcę tutaj rozkręcać shitstormu PC vs. Konsole, jednakże uważam, że konsole są stricte dla ludzi dużo grających. Na PC masz więcej możliwości i sporo tanich, niezależnych gier nieobecnych na konsolach, w które możesz sobie popykać w wolnej chwili. Innych zalet PC poza gamingiem chyba nie muszę wymieniać. Zgodzę się z przedmówcą, że granie w FPSy na konsolach to ciężka sprawa. Tym bardziej, jak jest to Twoja pierwsza konsola w karierze. Kupowanie konsoli dla dosłownie kilku gier to dla mnie strata pieniędzy, ale nie będę nikomu do portfela zaglądał.

    Nie da się powiedzieć co jest lepsze - PC czy konsola. Jedni wolą PC i dziwią się jak można kupować konsolę, drudzy wolą konsole, a inni zastanawiają się jak w ogóle można mieć w domu stacjonarkę zamiast laptopa czy dobrego smartfona. Wszystko zależy od Twoich zapotrzebowań. Jeżeli oprócz grania PC służy Ci do różnych innych profesjonalnych i półprofesjonalnych rzeczy (Facebook się nie liczy :P ), to zrób upgrade. Jeśli tylko i wyłącznie na pc przeglądasz neta, a jest sporo gier, które chcesz ograć to bierz konsolę.

    Na 1060 pograsz w całkiem niezłej jakości w wiele gier. Ja mam leciwą GTX750Ti i taki Battlefield 1 chodzi w 60k/s na w większości wysokich ustawieniach :) a proca masz ciut lepszego od mojego A10-7890K, więc nie musisz, moim zdaniem, zmieniać innych podzespołów.

     

  5. Hej!

     

    Ja używam karty ASUS Xonar DG. Choć wiem, że nie jest to górna półka to osobiście jestem zadowolony.

    Jeśli chodzi o słuchawki to ja mam HyperX Cloud. Naprawdę polecam. Chociaż biorąc pod uwagę Twój budżet, można znaleźć pewnie coś bardziej "audiofilskiego" ;)

    • Upvote 1
  6. A jest taka możliwość że ktoś jeszcze użył twojego klucza? Może bez twojej wiedzy?

    Nie ma takiej opcji. Też myślałem o jakichś problemach z licencjami, bo do konta Microsoft mam przypięty jeszcze telefon i laptopa, którego wcześniej żona używała (OEM). Licencję Office'a z laptopa przeniosłem na stacjonarkę, laptop przywrócony do ustawień fabrycznych i jedno konto. Wedle umowy licencyjnej raczej wszystko zrobione legalnie. Poza tym trochę tygodni minęło od tego czasu do momentu ukazania się komunikatu.

    No to czekam na poniedziałek i naparzam do supportu.

     

    PS. Jako ciekawostkę Wam powiem, że na tym laptopie z Win 10 HOME jest i działa BitLocker. Nie pytajcie, sam nie rozumiem :)

  7. A gdzie zakupiłeś tą wersję Box i za ile?

    U autoryzowanego partnera Microsoft :) Za HOME 32/64 bit zapłaciłem chyba coś koło 500. Piękne, małe pudełeczko. Co do legalności i pochodzenia oprogramowania nie mam wątpliwości. Raczej to jakiś bug musi być, dlatego byłem ciekaw, czy ktoś z forumowiczów miał podobnie i jak to naprawić na stałe :)

  8. Hej!

    Ciekawy jestem, czy ktoś z Was doświadczył podobnego zjawiska:

    Otóż około 3 dni temu pojawił mi się znak wodny o konieczności aktywacji Windows 10. Niby nic dziwnego ale równo rok temu zakupiłem wersję BOX, wykonana czysta instalacja po złożeniu komputera, klucza nie zmieniałem, ze sprzętu tylko kartę grafiki (w lutym b.r.), RAMu dodałem w marcu b.r. więc zmiany sprzętowe odpadają bo nie było po tychże komunikatu. Ok, wpisałem ponownie klucz z pudełka - poszło. Następnego dnia to samo. I następnego... W 2 ostatnich przypadkach korzystałem z opcji "Rozwiązywanie problemów z aktywacją". Dziś spokój.

     

    EDIT:

    jednak dziś też wyskoczyło.

  9. my by na to nie wpadli

    bo wiemy ze xmp to technologia intela [raczej nie przyszłoby nikomu włączanie tego  :ploom:  ] - amd ma też niby jakięs tam swoje technologie [identyko co intel] ale nie chce mi sie nawet szukać

     

    http://pclab.pl/art41568-6.html

     

     

     

    pogratulowac wytrwałości ;)

     

    Sęk w tym, że przy 2 kościach XMP działało. Jak napisałem wcześniej, AsRock twierdzi, że moja płyta obsługuje XMP. Fakt, dziwne samo w sobie. Paradoksalnie żadna technologia AMD nie chce u mnie działać :)  Na samym początku po złożeniu kompa miałem problem z prawidłowym ustawieniem RAM więc aktywowałem XMP. Taka pierdółka, że aż wstyd :) Lamersko wyszedłem z założenia, że jeśli 2 kości działają na danych ustawieniach, to 4 też powinny :)

  10. Hej!

    Nie dałem za wygraną i wciąż kombinowałem i szukałem. Fakt, dokształciłem się z zakresu pamięci działania RAM i ich podkręcania i odkryłem zasadniczy błąd w mojej konfiguracji. Otóż na samym początku aktywowałem profil XMP. Działało dobrze. Niby nic, ale mobo zainstalowane u mnie jest z chipsetem AMD. Producent twierdzi, że obsługuje XMP ( w sumie dziwne skoro te płyty posiadają chipset AMD). GUZIK! Wyłączyłem XMP, zresetowałem ustawienia RAM, i zacząłem ręcznie ustawiać parametr po parametrze poczynając od DDR3-800Mhz. Finalnie doszedłem do taktowania 2133 i CL9-11-11-31. Więc pomimo single/dual rank zwyciężyłem :) Nakierowała mnie na to informacja z jakiejś angielskiej strony.

     

    Dla potomnych; na chipsecie AMD ustawiajcie wszystko RĘCZNIE.

    • Upvote 2
  11. możesz jeszcze zwrócic nowe kości? 

     

    proste gry i internet to równiez wybór powinien być skierowany na intela bo niezła kaskę i tak w to włozyłeś

     

    Może być ciężko, ale się postaram.

     

    Cóż, dopiero spory czas po fakcie uświadomiłem sobie, że w tej samej cenie mógłbym znaleźć coś lepszego. Przynajmniej przy następnej konfiguracji oszczędzę na dysku SSD bo już mam :P

  12. leniwiec ;)

    pobaw się ustawieniami - walcz - jak jakis głupek napisł - póki walczysz jesteś zwycięzcą  :ploom:

     

    a tak ogólnie to skąd był pomysł aby kupić apu? bo szału toto nie robi

     

    Trochę kombinowałem :P Zmiana napięć itp. Za każdym razem kiedy na sztywno ustawię 2133 albo wybiorę opcję "auto" komputer nie rusza na 4 pamięciach. Może za jakiś czas wpadnę na coś nowego ;)

    Jeśli chodzi o wybór APU, to podyktowany on był chęcią zbudowania budżetowej platformy i zamiany 11 letniego PC z AMD x64 i GF 7600GT na coś nowszego, umożliwiającego zwykłe, codzienne "przeglądanie internetu" + proste gry :) Z racji, że przez ostatnie 6 lat totalnie nie interesowałem się i nie czytałem o nowinkach technicznych, to kiedy rzucił mi się w oczy topowy A10 i kiedy przejrzałem testy, to stwierdziłem, że to akurat dla mnie i zaoszczędzę na dedykowanej karcie. No, integra daje radę, ale niestety apetyt rośnie w miarę jedzenia :P APU nie żałuję, ale przyszłościowo poczekam do premiery i testów Ryzen'ów ;)

  13. Dziękuję wszystkim za pomoc. Cały czas na 1866 działa ładnie i stabilnie, wiele wydajności nie straciłem a jednak potrzebna mi była większa pamięć, więc skoro nie da się nic wykombinować to zostawiam tak jak jest i żyję dalej :) Nauczka dla mnie na przyszłość żeby brać więcej w mniejszej ilości modułów :D

  14. Nie są zatem identyczne, mają inną organizację banków. Single ranks są potencjalnie w znikomym stopniu szybsze, a do tego tańsze w produkcji. Dobrze, że w ogóle działają we czwórkę. Na niektórych biosach i płytach mogłyby w ogóle nie ruszyć razem albo pomimo widocznosci w biosie być niewidoczne w systemie operacyjnym (notabene sprawdzałeś? ;-).

     

    Ogólnie jak się chcesz pozbyc tych problemów, wszystkie cztery powinny być dual (opcja najbezpieczniejsza), względnie wszystkie single.

     

    System poprawnie rozpoznaje pamięci i ich taktowanie. Problemem jest tylko to, że do lepszego działania APU potrzebuję 2133Mhz a nie 1866 :(

    Skoro nie są identyczne, to chyba powinna być różnica w jakimś opisie czy coś. RAM kupowałem w tym samym sklepie co stare kości. Wszystkie numery fabryczne na kościach są takie same.

  15. Jeszcze raz: włóż nową parę (w dowolne sloty) i sprawdź dla każdego banku co jest napisane w polu Ranks. Jak tam będzie Single, to tego nie uruchomisz najprawdopodobniej tak jak zamierzasz i koniec historii (wina pisania biosów na odczepnego).

     

    Bo rozumiem, że dla starej pary dla obu kości jest Dual. Jak dla nowej będzie także Dual to warto zastanowić się co dalej. Ale widzę, że już daliście sobie radę.

     

    Dla nowej pary zamontowanej tak jak wcześniej stara jest single. Czyli już nic więcej się na wykombinuje? Dlaczego tak jest, skoro oba zestawy są identyczne?

  16. podnieś napięcie dla chipsetu, napięcie ramu zwiększ [musi być 1,65V - może trzeba dołożyć]

    recznie poustawiaj timingi z luzem

    nie pamiętam teraz dokładnie tego krecenia z amd

    poszukaj poradników

    trzeba duzo sie pobawić z ustawieniami

     

     

    a i przeczyść sloty ramu i styki pamięci - kiedyś miałem jakiś kurz i nie chiało ruszyć - nie wiem jakim cudem się tam znalazł - ale to było jakieś kuriozum ;)

     

    Sloty przedmuchałem powietrzem tuż przed montażem, poza tym 2 tygodnie temu komputer przechodził gruntowne czyszczenie z wymianą pasty włącznie :) Nie wydaje mi się, żeby to był problem, ponieważ jak napisałem wcześniej, jeśli włożę tylko 2 kości w jakiekolwiek sloty to wszystko działa poprawnie. Pamięć obecnie pracuje na 1.65V i według producenta to jest górna granica.

  17. Co się dzieje jak ustawisz na sztywno jakieś konserwatywne wartości, np. 1600/CL9/2T?

    Jak ruszy to możesz podnosić i sprawdzać do jakich wartości będzie stabilnie...

     

    Maksymalne stabilne taktowanie dla 4 kości to 1866. 2 lub 3 można uruchomić na 2133. Przy opcji ustawionej na "auto" z 4 pamięciami również nie działa.

     

    @Tesel

    Bios był aktualizowany w październiku. Nie ma nowszego na stronie producenta.

     

    EDIT: Bios resetowałem, nie przyniosło to rezultatu.

  18. Co się dzieje jak ustawisz na sztywno jakieś konserwatywne wartości, np. 1600/CL9/2T?

    Jak ruszy to możesz podnosić i sprawdzać do jakich wartości będzie stabilnie...

     

    Przy 3 zainstalowanych kościach ustawiłem na 1600Mhz i ruszyło. Dołożyłem czwartą kość i również działa. Wskazania systemu co do wolnej pamięci są ok.

    Zaraz będę próbował podnosić taktowanie.

    Natomiast w CPU-Z dla dwóch pierwszych slotów pokazuje dual channel, a dla pozostałych single.

    Również nie podobają mi się wskazania UEFI na mapie płyty. Chodzi o pierwszą linijkę. To jeszcze przed zmianą taktowania. One fabrycznie mają 2133 i cas latency 9.

     

    609e921d457e11ebmed.png

  19. CPU-Z zakładka SPD pole Ranks. W zrzucie który pokazałeś jest Dual. Dla tych dwóch pozostałych kostek też jest Dual, a nie Single?

     

    Przy zainstalowanych 3 kościach (A1,A2 i B2) dual pokazuje tylko dla pierwszej.

     

     

     

    A w zakładce memory co widać przy 3 kościach?

     

    3820bb3108777963med.png

  20. Witam forumowiczów!

     

    Najsampierw moja konfiguracja sprzętowa:

     

    procesor/grafika : AMD A10 7890K (APU)

    płyta główna: AsRock FM2a88x extreme 4+

    RAM: G.SKill RipjawsX rev.2 CL9 2x 4GB DDR3-17000 2133 Mhz (+ 2x4GB nowych kości) F3-2133C9D-8GXL

    Zasilacz: SillentiumPC 600W

    Dysk: SSD samsung 850 evo

    System: Windows 10

     

    Dzisiaj zakupiłem dwie dodatkowe kości pamięci, takie same, jakie mam zainstalowane. Po montażu komputer w ogóle nie startował. To znaczy ruszyły wentylatory ale ani bios ani system nie uruchamiał się. Monitor wykazał brak sygnału.

    Dobra, może się zdarzyć, że jedna z kości jest uszkodzona. Wyciągnąłem jedną nową pamięć i komputer działa. Próbowałem wszystkich możliwych konfiguracji - 2 stare kości + 1 nowa, 2 nowe + 1 stara oraz tylko 2 nowe, więc mam na 100000% pewność, że nowy RAM jest sprawny. Wkładając 2 nowe kości albo 2 stare w różne sloty efekt jest przewidywalny: bios i windows wykrywa pamięci. Pierwszy problem pojawia się po włożeniu trzeciej kości. Poniżej zamieszczam zrzut z CPU-Z i z menedżera zadań:

    ac9dc9bb7f7ce6d8med.jpg

    System pokazuje 10GB zarezerwowanej pamięci!!! Pomijam błąd CPU-Z z pokazywaniem przepustowości pamięci, która zamiast PC3-12800 powinna być PC3-17000 oraz błąd w pokazywaniu dual channel przy 3 kościach. W UEFI w sekcji pamięci, mam "ważniejsze" rzeczy ustawione na "auto" tak jak było do tej pory i wszystko jest poprawnie odczytane.

    Trzy kości = błędy, 4 kości = brak możliwości uruchomienia PC i biosu.

     

    Niech ktoś mądrzejszy się wypowie bo ja wysiadam :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...