Jump to content

SiDsid

Użytkownik
  • Posts

    4
  • Joined

  • Last visited

SiDsid's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputation

  1. Cześć, dotąd jak instalowałem Windows 10 Pro na czysto, z pendrive i po czystej instalacji wchodziłem w menadżer urządzeń to Windows automatycznie znajdywał wszystko z wyjątkiem sterownika do WiFi, który instalowałem ręcznie, pobierając ze strony producenta. Kiedy miesiąc temu zainstalowałem Windows na czysto pojawiła się bardzo obszerna lista nierozpoznanych urządzeń. Dziś po kolejnym formacie jest tak samo. Co może być przyczyną nagłej zmiany sytuacji? Czy Microsoft usunął sterowniki starszych urządzeń z nowszych buildów systemu? Skąd mam teraz wiedzieć co mam zainstalować, żeby nie instalować na ślepo? Kiedy wejdę w Windows update i w aktualizacje opcjonalne to mam kilkadziesiąt pozycji, podczas gdy w przeszłości miałem maksymalnie kilka i zwykle dotyczyły one myszki, zewnętrznego dysku etc. Mój komputer: Intel® Core™ i7-5820K Processor (15M Cache, up to 3.60 GHz) Scythe Mugen Max SCMGD-1000 Asus X99 Deluxe Corsair Vengeance® LPX 32GB (4x8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit (14-16-16-31) Asus RTX 2080 Corsair AX860i Digital ATX CP-9020037-EU Czy ktoś więc skąd te zmiany i jak rozwiązać tę sytuację? W zwyczaju miałem nie instalować zbędnego śmiecia, żeby nie psuć funkcjonowania czystego systemu, a tu taki kłopot. Będę wdzięczny za sugestie pomocy. Komputer jest z 2014 roku
  2. @udam_u - mega konkretna odpowiedź, na taką liczyłem, chociaż straciłem już trochę nadzieję. Dziękuję za poświęcony czas, to jest cenna lekcja. O listach QVL wiedziałem, ale o dwóch rodzajach topologii RAM już nie. Moi zdaniem to wielka szkoda, że takie informacje nie są podawane normalnie w specyfikacji - ułatwiłoby to wszystkim życie. Jeszcze raz dzięki!
  3. Dziękuję mrcszyman za odpowiedź. Chciałem tylko uściślić, że problem dotyczy każdej płyty pod Ryzena? Nawet jak będzie to seria 3 procków z chipsetem X570? W sumie trochę słabo. 32 GB RAM mam od 6 lat w PC i nie widzę powodu aby teraz robić downgrade, zwłaszcza, że składałbym PC na kolejne 6 lat pewnie. RAM głównie pod wsadowe wywoływanie RAW w wysokiej rozdzielczości 60 mpx+, montaż wideo 8K oraz sporadyczne rendery 3D.
  4. Kolega przesiadł się na Ryzena 3700X i uczestniczyłem w składaniu komputera. Do płyty głównej była dołączona karteczka jakie banki pamięci obsługują jakie prędkości OC. Jak się okazało po włożeniu pamięci 3400 MHz w banki A1 i B1 komputer bootował się bez problemu, ale tylko na domyślnym taktowaniu RAM, a na tym z XMP czarny ekran. Po przełożeniu pamięci w banki A2 i B2 i wybraniu profilu XMP RAM zaskoczył od pierwszego podejścia bez zająknięcia, co z resztą było zgodne z informacją z karteczki. Jako, że sam przymierzam się do Ryzen 3900X i pierwszy raz myślę o AMD, ale chciałbym wykorzystać 4 sztuki pamięci RAM mam pytania: 1) Czy to element charakterystyczny dla wszystkich płyt AMD? Albo dla chipsetu X470? Czy to dziwactwo tej konkretnej płyty, że dwa sloty na RAM mają inne parametry niż dwa pozostałe? 2) Co w sytuacji gdyby zamiast konfiguracji 2x8 GB po 3400 MHz było 4x8GB? RAM nie mógłby działać w 3400 MHz bo tylko dwa banki pamięci go obsługują? Dla mnie to dość kuriozalna sytuacja. 3) Przy większych pojemnościach RAM typu 32 i 64 GB lepiej stosować dwie trudniej dostępne i droższe kości RAM np. 2x16 czy 2x32GB (jedyna opcja w sytuacji opisanej powyżej) czy można na spokojnie cztery kości włożyć (pomijam oczywisty fakt braku wolnych slotów do rozszerzenia pamięci w przyszłości). Będę wdzięczny za wskazówki.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.