Skocz do zawartości
marcinzg

Zmniejszenie obrotow wentylatora na 12V

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam znajomemu zmienic chlodzenie na jakims starym celeronie, szczesliwie sie zlozylo, ze mam jakis maly nieuzywany cooler. Jest tylko z nim jeden problem, kreci sie jak glupi i przez to jest strasznie glosny. Znajomy takich obrotow nie potrzebuje, ale czujnik musi byc podlaczony do plyty. Wiec wmontowalem w kabelek zasilajacy jakis znaleziony opornik. I wlasnie tutaj pojawia sie problem...

Plyta odczytuje jego obroty w granicach 10k-14k obrotow na minute :? . Bez tego opornika wykrywal normalnie okolo 5k...

Da sie to jakos obejsc, zeby plyta pokazywala normalnie obroty??.

W ostatecznosci wyprowadze kable zasilajace do molexa na 7V...

 

Dzieki za wszelka pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rownie dobrze dokupić regulator obrotow , np taki : http://www.allegro.pl/show_item.php?item=34719819 ( mozna wyrwać taniej )

 

Jesli nie chcesz zbytnio inwestowac to ja bym puścił go na 7v z molexa i nie bawił sie w jakieś rezystorki :?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja ostatnio kupiłem wentylator 80mm do obudowy. Jest zasilany z molexa. Standardowo ma pracować na 12V. Kiedy go tak włączyłem, pracował mi jak suszarka do włosów - głośno i zbyt mocno? Więc zrobiłem przejściówkę z moleźa i teraz pracuje na 5V. Działa słabiej, ale wystarczająco. I jest cichy...

 

I mam pytanie? Czy prawidłowe jest podłączanie wentylatora bezpośrednio do napięcia 5V z molexa? Wydaje mi się, że tak, ale chciałbym to jeszcze potwierdzić.

 

Jeśli chodzi o podłączenie wentylatora na 7V, to pewnie chodzi o to, żedy czerwony przewód z wentylatora podłączyć do żółtego (+12V) z molexa, a czarny z wentylatora do czerwonego (+5V) z molexa.

 

Czy takie podłączenie jest prawidłowe i nie będzie powodowało zakłuceń w zasilaniu?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Czupakabra

Żółta linia to +12 V, czerwona — +5 V, a dwie czarne kable w środku to (całkowicie sobie równoważne) masy. Olbrzymia większość ludzi bałaby się przyłączyć jakiekolwiek urządzenie między linie +12 V i +5 V wychodząc z założenia, że prąd z zasilania zawsze musi płynąć do masy. Jest jednak inaczej: można spokojnie włączyć obciążenie między linie +12 V i +5 V, uzyskując w wyniku różnicy potencjałów napięcie 7 V.

 

Był to skrócony przepis na jedną z ciekawszych metod obniżania napięcia na wiatraczku. W praktyce wygląda to następująco: bierzesz wiatrak zasilany bezpośrednio z zasilacza komputera (za pomocą wtyczki takiej, jak na obrazku) lub przerabiasz inny wiatraczek tak, aby był w ten sposób zasilany. Następnie przekładasz styki w gniazdku wiatraczka tak, aby żółty kabel zasilający wiatraczka (nie pomyl go z żółtym przewodem pomiaru prędkości obrotowej spotykanym w nowych wiatraczkach!) spotykał się z żółtym kablem we wtyczce zasilania, a czarny przewód wiatraczka — z czerwonym przewodem zasilania. Jeśli prawidłowo dokonałeś przeróbki, wiatraczek będzie zasilany napięciem 7 V.

 

Nie polecam jednak specjalnie tego typu przeróbki: w wyniku awarii wiatraczka może dojść do uszkodzenia urządzeń komputera zasilanych napięciem 5 V. Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą jest obniżenie napięcia na wiatraczku za pomocą stabilizatora napięcia lub rezystorów.

 

to wszystko oraz wiele wiecej znajdziecie na super stronce

 

http://www.grush.one.pl/uklady/index.html

 

Pozdrawiam CzUp3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie podłączenie jest prawidłowe i nie będzie powodowało zakłuceń w zasilaniu?

U mnie w budzie prawie wszystkie wentylatory chodza na 7V i jeszcze zadnych prolemow z tego powodu nie mialem, zarowno na codegenie jak i na chieftecu ;).

 

Jezeli chcesz sie bawic w podlaczanie wentylatorow pod rozne napiecia to proponuje ci skonstruowac cos co kilka miesiecy temu "zmontowalem" bo juz mialem niezly balagan z kablami.

Mianowicie polegalo to na tym, ze z jednej "przedluzki" do molexa wyprowadzilem po trzy 3-pinowe wyjscia na 12V i 5V oraz piec wyjsc na 7V.

Nawet sam sie zdziwilem jak praktyczne to sie okazalo ;). Zajmuje malo miejsca i wprowadza porzadek w budzie, wszystkie wentylatory mam teraz podpiete w jednym miejscu i w razie potrzeby mozna je latwo wyciszyc przez podlaczenie pod nizsze napiecie...

Ot, taka moja rada ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...