Skocz do zawartości
Torwald

Masa Cząsteczkowa Wody

Rekomendowane odpowiedzi

Po 1 nie wyskakiwac mi z tekstami zawierajacymi "google" i "bylo" albo "poszukaj" ;]

 

Z teoretycznie masa czasteczkowa H2O wynosi 18. Ale babka od laborek uparla sie zeby jej podac dokladna wartosc, a ja tego za cholere znalezc nie moge :mur: .

Tablic chemicznych niestety nie posiadam i nie bardzo mam dostep do takowych.

Jesli ktos bylby taki mily i mi ja podal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ;]

 

UPDATE:

Teraz dokopalem sie do tablic w ksiazce do fizy sprzed 40lat ;]

 

H:  1.00797

O: 15.9994

 

No i komu wierzyc ? ;]

1207929[/snapback]

Jesli ta babka uczy już :-P 40 lat to wierz tej :lol: 40 letniej książce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie orientujecie, ale chyba występuje coś takiego jak ubytek masy. Masa cząsteczki wody więc nie musi (i nie równa się) równać sumie mas dwóch atomów wodoru i atomu tlenu. Jest to troche mniej, ale zawsze coś. Dlatego, jeżeli chcesz dokładnie to po prostu albo to sobie znajdź, albo policz odnajdując gdzieś w necie bilans energetyczny spalenia mola wodoru w tlenie, przelicz to na jedną cząsteczkę (bo tyle się spali dając jedną cząsteczke wody), zamień tą energię na masę stosując bardzo znany wzór einsteina e=mc^2 i..... odejmij tą masę od tej przewidzianej, czyli tej wyliczonej przez kolegów wyżej.

 

Na tym chyba koniec.

 

POZDRO,

 

aha i jeżeli nie umiesz, to napisz - kuicets@o2.pl - zrobię ci to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 cząsteczki wodoru + cząsteczka tlenu ----> 2 cząsteczki wody

 

Przy tej reakcji, w tworzeniu 2 moli pary wodnej, z GAZOWYCH (ale chyba i tak ma to marginalne znaczenie) produktów wydziela się 484kJ energii.

 

Dzielimy więc 484000J przez 2 (bo ta energia wydziela się przy 2 molach) = 242000J

 

Ekwiwalent masowy energii wydzielonej przy spaleniu otrzymaniu jednej cząsteczki wody jest więc równy (m=E/c^2):

 

2,68888888889 * 10^-12 kg, czyli 2,68888888889 * 10^-9 g

 

Skorzystamy z informacji o masach atomów od Igora. Niech więc mol tlenu (atomowego) waży 15,9994 g, a mol wodoru atomowego waży 1,00794 g. Mol wody powinien więc ważyć:

 

15,9994 g + 2*1,00794 g = 18,01528 g.

 

ale...waży o 2,68888888889 * 10^-9 g mniej. Okazuje się więc (czyli całe moje wywody na darmo), że przy dokładności danych o masie tlenu i wodoru na poziomie 4 miejsca po przecinku, 9 miejce NIE MA ZNACZENIA. Tak więc można ostatecznie, summa summarum, in the end i tak wogóle - po prostu dodać i już :D:D

 

 

POZDRO - no i....tak poza tym, to po co ci to???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 cząsteczki wodoru + cząsteczka tlenu ----> 2 cząsteczki wody

 

Przy tej reakcji, w tworzeniu 2 moli pary wodnej, z GAZOWYCH (ale chyba i tak ma to marginalne znaczenie) produktów wydziela się 484kJ energii.

 

Dzielimy więc 484000J przez 2 (bo ta energia wydziela się przy 2 molach) = 242000J

 

Ekwiwalent masowy energii wydzielonej przy spaleniu otrzymaniu jednej cząsteczki wody jest więc równy (m=E/c^2):

 

2,68888888889 * 10^-12 kg, czyli 2,68888888889 * 10^-9 g

 

Skorzystamy z informacji o masach atomów od Igora. Niech więc mol tlenu (atomowego) waży 15,9994 g, a mol wodoru atomowego waży 1,00794 g. Mol wody powinien więc ważyć:

 

15,9994 g + 2*1,00794 g = 18,01528 g.

 

ale...waży o 2,68888888889 * 10^-9 g mniej. Okazuje się więc (czyli całe moje wywody na darmo), że przy dokładności danych o masie tlenu i wodoru na poziomie 4 miejsca po przecinku, 9 miejce NIE MA ZNACZENIA. Tak więc można ostatecznie, summa summarum, in the end i tak wogóle - po prostu dodać i już :D

 

 

POZDRO - no i....tak poza tym, to po co ci to???

Jestem pod wrażeniem, pomimo studiowania na profilu chemicznym :P 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 cząsteczki wodoru + cząsteczka tlenu ----> 2 cząsteczki wody

 

Przy tej reakcji, w tworzeniu 2 moli pary wodnej, z GAZOWYCH (ale chyba i tak ma to marginalne znaczenie) produktów wydziela się 484kJ energii.

 

Dzielimy więc 484000J przez 2 (bo ta energia wydziela się przy 2 molach) = 242000J

 

Ekwiwalent masowy energii wydzielonej przy spaleniu otrzymaniu jednej cząsteczki wody jest więc równy (m=E/c^2):

 

2,68888888889 * 10^-12 kg, czyli 2,68888888889 * 10^-9 g

 

Skorzystamy z informacji o masach atomów od Igora. Niech więc mol tlenu (atomowego) waży 15,9994 g, a mol wodoru atomowego waży 1,00794 g. Mol wody powinien więc ważyć:

 

15,9994 g + 2*1,00794 g = 18,01528 g.

 

ale...waży o 2,68888888889 * 10^-9 g mniej. Okazuje się więc (czyli całe moje wywody na darmo), że przy dokładności danych o masie tlenu i wodoru na poziomie 4 miejsca po przecinku, 9 miejce NIE MA ZNACZENIA. Tak więc można ostatecznie, summa summarum, in the end i tak wogóle - po prostu dodać i już :D:D

POZDRO - no i....tak poza tym, to po co ci to???

1208781[/snapback]

o kurde ale masz łep :) jestem pod wrazeniem :) gartuluje wiedzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...