Skocz do zawartości
PFK

Wiatrak na chlodnicy

Rekomendowane odpowiedzi

W ktora strone ma wiac wiatrak na chlodnicy ulozonej poziomo?

(zrobilem sobie taki szajsik: http://www.overclockers.com/tips1022/index02.asp i nie wiem w ktora strone ma ten wiatrak wiac :P)

jak dla mnie to ma wsysac powietrze do wnetrza obudowy ...ale z drugiej strony jak bedzie zasysac to w budzie bedzie ciepło wiec lepiej niech wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>e na zewnatrz ...jak bede robił własne wc tez takie cos soebi zmontuje chociaz za pieknie nie wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. wcale nie uważam, że osłonka ("shroud") to szajs. myślę, że jest dzięki temu lepszy przewiew przez chłodnicę. może nie ma aż takich skoków wydajności jak u kolesia na overclockersach, ale zawsze to lepiej - mniejsze turbulencje na styku wiatrak - chłodnica.

 

2. powietrze przepuszczane przez chłodnicę powinno być chłodne, więc lepiej je zasysać spoza obudowy. niby wtedy leci ciepłe powietrze do wnętrza, ale empirycznie się to nie potwierdza (przynajmniej u mnie). w moim kompie powietrze, które przechodzi przez chłodnicę, owiewa również grafę i nie mogę powiedzieć, żeby leciał gorąc jak z suszarki do włosów, czy opalarki. wręcz przeciwnie - leci chłodny wiaterek.

 

3. kwestię tego czy wiatrak powinien wdmuchiwać, czy wyciągać powietrze z chłodnicy zostawię do samodzielnego rozważenia :mrgreen: . wg forum www.oveclockers.com najlepiej jak jest para: wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący i wyciągający, ale mnie jeden ssący wystarcza w zupełności.

 

Pozdrawiam

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. wcale nie uważam, że osłonka ("shroud") to szajs. myślę, że jest dzięki temu lepszy przewiew przez chłodnicę. może nie ma aż takich skoków wydajności jak u kolesia na overclockersach, ale zawsze to lepiej - mniejsze turbulencje na styku wiatrak - chłodnica.

jakby nie bylo przydatne do niczego to bym tego nie robil, pozatym moje bedzie estetyczne :P

 

2. powietrze przepuszczane przez chłodnicę powinno być chłodne, więc lepiej je zasysać spoza obudowy. niby wtedy leci ciepłe powietrze do wnętrza, ale empirycznie się to nie potwierdza (przynajmniej u mnie). w moim kompie powietrze, które przechodzi przez chłodnicę, owiewa również grafę i nie mogę powiedzieć, żeby leciał gorąc jak z suszarki do włosów, czy opalarki. wręcz przeciwnie - leci chłodny wiaterek.

raczej chlodnica bedzie na zwenatrz kompa, wlasnie z tym "czyms :P", zbilza sie zima i musze jakies tanie ogrzewanie mieszkania zrobic :P

 

3. kwestię tego czy wiatrak powinien wdmuchiwać, czy wyciągać powietrze z chłodnicy zostawię do samodzielnego rozważenia :mrgreen: . wg forum www.oveclockers.com najlepiej jak jest para: wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący i wyciągający, ale mnie jeden ssący wystarcza w zupełności.

 

Pozdrawiam

M.

Czyli lepiej zeby ten wiatraczek wydmuchiwal cieplo na zwenatrz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę małe nieporozumienie.

ad3. na forum www.overclockers.com kolesie się zastanawiali czy lepiej jak wiatrak jest przed chłodnicą czy za chłodnicą. inaczej mówiąc czy lepiej jak wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>e powietrze do chłodnicy, czy jak wysysa z niej powietrze (nie ważne czy z zewnątrz obudowy do środka czy odwrotnie). sorki chłopaki, chciałem uprzedzić ewentualne pytania, ale widzę, że się pospieszyłem :mrgreen: ...

PFK:

czuję, że jeśli powietrze z chłodnicy będzie Ci wiało po nogach to katar murowany :mrgreen: - u mnie procek w idlu ma 27C. zakładając, że woda też ma taka temperaturę i że powietrze przechodzące przez chłodnicę też się ogrzewa do 27C (w domu mam pewnie koło 21-22C), to i tak odczuwalna temperatura jest niższa, po jest ruch powietrza.

Pozdrawiam

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Czyli lepiej zeby ten wiatraczek wydmuchiwal cieplo na zwenatrz ?

1. IMHO to zalezy gdzie umiescisz chlodnice - jak na gorze obudowy to powietrze powinno byc wypychane na zewnatrz obudowy, jak na dole obudowy to powietrze powinno byc zasysane do srodka obudowy - inaczej zaburzysz naturalna cyrkulacje powietrza w obudowie (konwekcja - cieple powietrze unosi sie) bo reszta podzespolow tez wydziela cieplo :!:

 

2. natomiast inna sprawa jest czy wnetylator ma wiac na chlodnice czy wyciagac powietrze przez chlodnice - jak masz wysokoobrotowy wentylator (np przy 80 bedzie to juz okolo 2500rpm) to jak na wlocie powietrza wiatraka bedzie jakas przeskoda (np chlodnica) to bedzie on glosniej pracowal poniewaz zmniejszy sie ilosc zasysanego powietrza a wraz z nia opor i wentlator bedzie pracowal po czesci jalowo -> szybciej i glosniej - IMHO lepiej jak wntylator wieje na chlodnice :!:

 

BTW do niczego sa wentylatory SPIRE - one w duzym stopniu (niezaleznie od wielkosci) sa glosniejsze jak maja przeszkode na wlocie jak lub na wylocie powietrza - "normalne" wentylatory jak pisalem wyzej staja sie glosniejsze tylko przy przeszkodzie na wlocie powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. IMHO to zalezy gdzie umiescisz chlodnice - jak na gorze obudowy to powietrze powinno byc wypychane na zewnatrz obudowy, jak na dole obudowy to powietrze powinno byc zasysane do srodka obudowy - inaczej zaburzysz naturalna cyrkulacje powietrza w obudowie (konwekcja - cieple powietrze unosi sie) bo reszta podzespolow tez wydziela cieplo :!:

chlodnice bede mial poza obudowa, mam sporo miejsca na biurku, dlatego chce wiedziec ogolnie jak jest wydajniej kiedy jest ona ulozona poziomo, ma wiatrak i oslonke

 

W obudowiem mam wiatraczek 80x80(pod zasilaczem), planuje miec chlodnice i zbiornik na zewnatrz obudowy, chce tylko wyciac male otwory na rurki z boku obudowy wiertarka i miec wszystko poza blokami na zwenatrz

 

2. natomiast inna sprawa jest czy wnetylator ma wiac na chlodnice czy wyciagac powietrze przez chlodnice - jak masz wysokoobrotowy wentylator (np przy 80 bedzie to juz okolo 2500rpm) to jak na wlocie powietrza wiatraka bedzie jakas przeskoda (np chlodnica) to bedzie on glosniej pracowal poniewaz zmniejszy sie ilosc zasysanego powietrza a wraz z nia opor i wentlator bedzie pracowal po czesci jalowo -> szybciej i glosniej - IMHO lepiej jak wntylator wieje na chlodnice :!:

mam PAPSTA, calkiem niezlego 120mm, chodzi bez problemu na 24V, ja mam zamiar ustawic na 7~12V(nie wiem ile obrotow, ale na 7~12 hals mnie nie drazni, bo dziala ciszej od mojego obecnego wiatraka na procu, ktory moge palcem zatrzymac :P)

pozatym mialem sunona, max 12V, tez 120x120 i PaPST na 12V jest duzo wydajniejszy od tego sunona na 12V(niestety spalil mi sie, przez pomylke go podlaczylem do 220V ;P)

 

Wciaz nie wiem czy z ta oslonka wiatrak na poziomo ustawionej chlodnicy ktora nie znajduje sie w obudowie ma wiac na nia czy tez wyciagac z niej opary :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szpak:

:?: - coś Ci się chyba pomięszało deczko :mrgreen: - ja też chciałem pomóc... wcale wszystkiego nie wiem, tylko też mam taką osłonkę w swoim kompie i chciałem się podzielić swoimi uwagami.

Pozdrawiam i bez urazy

M.

faktycznie sorrki myslałem ze to ty [isałes tego posta ...pozdro szpak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciaz nie wiem czy z ta oslonka wiatrak na poziomo ustawionej chlodnicy ktora nie znajduje sie w obudowie ma wiac na nia czy tez wyciagac z niej opary :P

Jezeli chlodnice masz poza obudowa, to wydajniejszym i cichszym wyjsciem , jest umieszczenie wentyli tak : aby wialy na chlodnice

nie zasysaly przez nia

 

Twiedze tak dlatego, ze mam tak wlasnie zrobiona chlodnica, i probowalem obydwoch ustawien wentyli.

Nie warto tez puszczac ich na wyzsze obroty, wzrasta tylko halas, a wydajnosc praktycznie minimalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...