Skocz do zawartości
Gość

kurcze a;e mam głupi pomysł

Rekomendowane odpowiedzi

już od dawna bawie sie swoja obudową, i jakos od dłuzszego czasu nie mogłem wymysleś fajnego miejsce na wentyle nawiewające powietrze. Dzisiaj po ok. 2 sekundach instensywnego rozmyslania wpdłem na pomysła, zeby wentyle przymocowac do "podłogi" obudowy - dodam że mam bigtowera na kółkach, z jednego boku nie chciałem bo będzie tam plexi, a zdrugiej by przygłupowato wygląło. Jak sądzicie - bedzie się to dobrze sprawało? wysokość kułek to jakieś 7cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz szpanowac, to mozesz zamocowac ;-) A tak na serio, to o ile pamietam z fizyki to cieple powietrze samo sie unosi, wiec moim zdaniem ten wentyl jest zbedny - moze robic jako dodatkowe zrodlo decybeli. Jak chcesz to walnij sobie na plexiglassie wentylek 120mm wiejacy na karty - fajne sa bardzo ciche wentylki PAPST (zabojcz jest tylko cena) - mozesz zakupic na www.cennikpc.com - to nie miala byc reklama ;-) nie mam nic wspolnego z tym serwisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz szpanowac, to mozesz zamocowac ;-) A tak na serio, to o ile pamietam z fizyki to cieple powietrze samo sie unosi, wiec moim zdaniem ten wentyl jest zbedny - moze robic jako dodatkowe zrodlo decybeli..

Dobrze pamietasz fizyke, tylko zwroc uwage na to jak szybko przemieszcza sie powietrze grawitacyjnie (czy jakos tak) a jak jest jak wymusisz obieg !?

Bez sensu gadasz ze wentyl jest zbedny, wrecz odwrotnie !

a co do decybeli, to zawsze moze go puscic na 7V nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem jak może być zbędny oświeć mnie

bo on wlasciwie tylko popycha powietrze do gory, ale przeciez w obudowie masz rozne urzadzenie wydzielajace cieplo, wiec powietrze sie nagrzewa i samo sie unosi - zadna pomoc wiatraczka nie jest potrzebna. Efekty beda mierne, znikome. Pokombinuj z nawiewem z boku na karty rozszerzen - efekty beda duzo lepsze. Sprobuj rozrysowac sobie sciezke ;-) powietrza na kartce jakby szlo, pomysl, rozwaz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej koleś nie rozumiem Twojego toku myslenia - z dołu czy z boku zo za różnica? Z boku odpada bo chce miec niepodziurawione plexi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Jak chcesz to walnij sobie na plexiglassie wentylek 120mm wiejacy na karty - fajne sa bardzo ciche wentylki PAPST (zabojcz jest tylko cena) ...

bez urazy ale:

po 1 - chyba nigdy nie slyszales szumu 120 - prawie jak odkurzacz, robilem kiedys doswiadczenia, zanim zdecydowalem sie jakie wiatraki walne do swojej obudowy i wyszlo ze najlepszy stosunek wydajnosc/halas maja 80 i to te niskoobrotowe np Sunon KD1208PTS3/KD1208PTB3

po 2 - PAPSTow nie oplaca sie kupowac w naszym kraju nie sa az tak ciche zeby wydawac na 1 wentylator kwote za ktora mozna kupic 6 zwyklych wentylatorow - ale jak ktos ma za duzo kasy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Z boku odpada bo chce miec niepodziurawione plexi.

no to z przodu - zreszta powinno tam byc miejsce na wiatrak tylko usun ta "kratke" zeby wentyl mogl swobodnie zasysac powietrze :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO optymalne rozwiazanie jest takie (czesciowo przyznaje ci racje) zeby zabudowac 2 wentyle zasysajace do srodka

ja na przyklad dalem jeden ssacy prosto na procek (92mm wreszcie) , drugi zasysacz w "podlodze" (40mm) wieje na HDD

wylotowe tez 2, jeden na tylnej sciance (80mm tam gdzie zyczajowo jest miejsce na wentyl) a drugi na "suficie" (80mm)

i nie wmowisz mi ze taki uklad nie jest wydajny !

roznica w tem wewnatrz w porownaniu z defaultowym wyposazeniem w wentyle jest raczej duza , mam okolo 4-5*C max wiecej niz jest temp. otoczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez urazy ale:

Spoko, spoko :-)

po 1 - chyba nigdy nie slyszales szumu 120

Wrecz przeciwnie - mialem to nieszczescie :-( Wpadlem na glupi pomysl zamontowania 120 na chlodnicy (12V)

po 2 - PAPSTow nie oplaca sie kupowac w naszym kraju nie sa az tak ciche zeby wydawac na 1 wentylator kwote za ktora mozna kupic 6 zwyklych wentylatorow - ale jak ktos ma za duzo kasy...

Ale przeciez my nie jestesmy zwyklymi ludzmi, co laduja do kompa byle co, no nie? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaaaaaaaaa z przodu mam miejsce na 1, a planuje ze 2 lekko

najpierw mozesz sprobowac tak:

- 1 z przodu zasysa do srodka

- 1 z tylu pod zasilaczem (tam standardowo powinno byc miejsce na wentyl) lub w "suficie" - wywala na zewnatrz

bedzie za malo to bedziesz sie dopiero wtedy martwil :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu gadasz ze wentyl jest zbedny, wrecz odwrotnie !

a co do decybeli, to zawsze moze go puscic na 7V nie ?

Po prostu nie lubie szumu... . :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalny człowiek do kompa nie włoży NIC co by go wentylowało, wiec moze nikomu nie wmawiaj że ładuje byle co do kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz szpanowac, to mozesz zamocowac ;-) A tak na serio, to o ile pamietam z fizyki to cieple powietrze samo sie unosi, wiec moim zdaniem ten wentyl jest zbedny - moze robic jako dodatkowe zrodlo decybeli. Jak chcesz to walnij sobie na plexiglassie wentylek 120mm wiejacy na karty - fajne sa bardzo ciche wentylki PAPST (zabojcz jest tylko cena) - mozesz zakupic na www.cennikpc.com - to nie miala byc reklama ;-) nie mam nic wspolnego z tym serwisem.

Fakt ze powietrze cieple samo idzie do gory ale jezeli sie wymusi obieg to bedzie jeszcze lepiej. Co do umiejscowienia wentyli to ja bym dal jeden na "suficie" jeden na tylnej sciance (oczywiscie wyciagajace). Wciagajace to by bylo na przedniej sciance i na wysokosci kart rozszezen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak(i) na spodzie obudowy wymusza obieg chlodnego powietrza, tak aby dostawalo sie ono do obudowy. Powietrze samo by do niej wlecialo, jesli jego temperatura zblizyla by sie do temperatury powietrza w obudowie. Jednak po co komu cieple powietrze, do tego wolno sie poruszajace. W zwiazku z tym montujac wiatrak na spodzie zyskujesz wiele. Warto jednak wtedy zadbac, zeby kraty rozszerzen nie znajdowaly sie bezposrednio nad wiatrakiem. Ale mozliwie wysoko.

 

Jesli juz chcesz montowac wiatraki na dole, dalbym tam 2 80tki, jedna kolo proca (wyciag) i druga na samej gorze(wyciag).

 

Montowanie 120mm wentylatora na chlodnicy jest jedynym sensownym wyjsciem. Halas takiego (120x120x38, 3000rpm) na 12V bije wszystkie odkurzacze na glowe, ale rezerwa mocy pozwala na mozliwosc szerokiej rozbudowy WC. Ja planuje wpakowac sobie 6 takich (po 2 na kazdej chlodnicy), puscic je na 5V z plynna regulacja do 11V. Szum mnie nie obchodzi, jak juz cos robic, to pozadnie :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak(i) na spodzie obudowy wymusza obieg chlodnego powietrza, tak aby dostawalo sie ono do obudowy. Powietrze samo by do niej wlecialo, jesli jego temperatura zblizyla by sie do temperatury powietrza w obudowie. Jednak po co komu cieple powietrze, do tego wolno sie poruszajace.

Niech Wam będzie ;-)

W zwiazku z tym montujac wiatrak na spodzie zyskujesz wiele. Warto jednak wtedy zadbac, zeby kraty rozszerzen nie znajdowaly sie bezposrednio nad wiatrakiem. Ale mozliwie wysoko.

True :-)

Montowanie 120mm wentylatora na chlodnicy jest jedynym sensownym wyjsciem. Halas takiego (120x120x38, 3000rpm) na 12V bije wszystkie odkurzacze na glowe, ale rezerwa mocy pozwala na mozliwosc szerokiej rozbudowy WC. Ja planuje wpakowac sobie 6 takich (po 2 na kazdej chlodnicy), puscic je na 5V z plynna regulacja do 11V. Szum mnie nie obchodzi, jak juz cos robic, to pozadnie :twisted:

Brzmi groźnie :wink: A co do hałasu, to niektórzy mają komputer w tym samym mieszkaniu co żyją na codzień, więc nie może być za głośny. Na korki do uszu to pieniędzy nie będę wydawał ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doszłem do wniosku że prawdopodobnie 2 lub 3 takie znajdą się na podłodze, wyciąg jeszcze nie wymysliłem, ale odpada wentylator obok proca na tylnej ściance - mam to dosyc chamsko zrobione i mi sie nie zmieści. Mam tam miejsce na 1 5cm wentyl, ciekawe poco po rozwierceniiu moze 6cm wejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wiatraka na spodzie to daje sporo jak sie ma jeszcze wyciak gdzies u gory , ale zobaczysz po paru dniach ile kurzu bedziesz mial w kompie wciaga wszystko z podlogi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheheh no nie wiem jak dlugo wytrzymasz ten szum 1 2 gora 3 dni potem cie krew zaleje i bedziesz wszystko wywalal tak jak ja  :lol:  :lol:  :lol:

Na moim poprzednim WC mialem 2x120 (Sunon 120x120x38 3000rpm) i przez dobre 2 tygodnie chodzily na 12V oba. Potem dopiero zrobilem sobie kontroler i bylo "cicho". Docelowo wszystkie beda chodzic na 5V, a ze zawsze u mnie muzyka chodzi glosno, i tak nic nie slysze z kompa :)

Nawiasem komputer mam przy lozku 8)

 

 

co do wiatraka na spodzie to daje sporo jak sie ma jeszcze wyciak gdzies u gory , ale zobaczysz po paru dniach ile kurzu bedziesz mial w kompie wciaga wszystko z podlogi

Prawda, najlepiej albo kup sobie filtry, albo sam sobie takowe zrob. Np. damskie rajstopki (wybaczcie dziewczyny) sprawują sie bardzo dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt pojeździć po dywanie i dywan czysty komputer nie - oczywiście że będą filtry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...