Skocz do zawartości
PFK

Pompka Eheim 1250 i pytanie apropo

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie kupiel sobie Eheima 1250, obejrzalem go, wygalda naprawde fajnie wiec postanowilem go rozkrecic(nic hardcorowego, tak poprostu zeby zeby samemu zmontowac z czesci ktore przypominaja klocki). Po zmontowaniu podlaczylem go na sucho(sama pompa ktora stala biurku zeby zobaczyc jak dziala), i ku memu zdiziwieniu pompka dzialala w miare glosno, slyszalem ze sie kreci(ale jakos glosno), a co 15 sek slysze jak cos chrobocze, jakby cos sie zacieralo albo bylo nie tak(popka tak jakby zwalnia na chwile i przyspisza po pewnym czasie). Nie wiem czy u was tez tak jest(szczegolnie halas na poziomie 12V wiatraczka) i czy macie to chrobotanie. Pompka stoi tak sobie na biurku, nie jest niczym wyciszona i nic do niej nie jest podlaczone wiec moze to z tego powodu halasuje(moze z woda wewnatrz nie bedzie tak glosno chodzila :P), ale chcialbym sie upewnic czy u kogos kto posiada podobna pompke halas tez jest taki, oraz czy slychac crobotanie czasem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z eheimami, ale zwykla pompka typu powerhead itp majaca magnes i elektromagnes niszczy sie dosc znacznie przy odpalaniu jej bez wody, modl sie zebys jej trwale nie uszkodzil albo nie skrocil jej zycia znacznie. W takich pompkach woda jest smarem, bez wody plastik trze o plastki, wiec mogles np zmniejszyc jej przeplyw przez to tarcie i bedzie ci gorzej teraz pompowac. To twoje chrobotanie to jest po prostu zacieranie sie turbinki. Przypominam ze nie wiem czy tak tez musi byc w eheimach ale podejrzewam ze tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to luzik, testowalem tak pompke przez jakies 1,5min max, z przerwami :P

a czy woda w zbiorniku w ktorym jest pompa jakos ja wycisza?

 

i jeszcze jedno, co mam zrobic zeby nalozyc weze na chlodnice? :P

jak leje ciepla woda(ok 80*C) to idzie to strasznie powoli, chyba do jutro dopiero skoncze... waz jest 16/12mm, rurka na chlodnicy 15mm z tym ze na poczatku tejze rurki jest 15mm na nalozenie, potem 16mm(taka wypustka, bylem zadowolony bo mysallem ze dzieki temu waz sie bedzie dobrze trzymal a tu gowno bo nie moge nalozyc :P) i dalej znow 15mm do samej chlodnicy(wyglada to mniej wiecej tak -=----[\\\\\\\\\\] )

Czy oplaca sie uciac troche ta miedziana rure, zeby bylo tylko 15mm czy tez bawic sie w rozszerzanie weza, zeby wszedl na wypustke ? :P

Pozatym nie wiem jak mam ten waz rozszerzac(akutalnie zalozylem waz na lejek, ktory na koncu ma 16mm i wlozylem do bardzo goracj wody, co pewnien czas wsuwam waz glebiej, ale nie chce juz za bardzo isc :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to luzik, testowalem tak pompke przez jakies 1,5min max, z przerwami :P

a czy woda w zbiorniku w ktorym jest pompa jakos ja wycisza?

 

i jeszcze jedno, co mam zrobic zeby nalozyc weze na chlodnice? :P

jak leje ciepla woda(ok 80*C) to idzie to strasznie powoli, chyba do jutro dopiero skoncze... waz jest 16/12mm, rurka na chlodnicy 15mm z tym ze na poczatku tejze rurki jest 15mm na nalozenie, potem 16mm(taka wypustka, bylem zadowolony bo mysallem ze dzieki temu waz sie bedzie dobrze trzymal a tu gowno bo nie moge nalozyc :P) i dalej znow 15mm do samej chlodnicy(wyglada to mniej wiecej tak -=----[\\\\\\\\\\]  )

Czy oplaca sie uciac troche ta miedziana rure, zeby bylo tylko 15mm czy tez bawic sie w rozszerzanie weza, zeby wszedl na wypustke ? :P

Pozatym nie wiem jak mam ten waz rozszerzac(akutalnie zalozylem waz na lejek, ktory na koncu ma 16mm i wlozylem do bardzo goracj wody, co pewnien czas wsuwam waz glebiej, ale nie chce juz za bardzo isc :P)

ciekawa opcja z tym wezem hahahaha, waz 12 mm na otwor 15 mm, imho barzdo ciekawa i awangardowa koncepcja, a nie prosciej zalozyc waz 15 lub np 14 mm wewnetrznej srednicy i max mocno dokrecic cybant?, i zrobic przejsciowke na pompke jesli na niej jest z tej strony 12, po co sie tak meczyc?

 

aha i druga sprawa, jakbys przeczytal instrukcje eheima to bys wiedzial ze nie mozna ich odpalac bez wody, te pompki sa bezglosne tylko dobrze zamortyzyj ich drgania podczas pracy (jesli masz ja na zewnatrz, np. gabka), bedzie wtedy piekna cisza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie kupiel sobie Eheima 1250, obejrzalem go, wygalda naprawde fajnie wiec postanowilem go rozkrecic(nic hardcorowego, tak poprostu zeby zeby samemu zmontowac z czesci ktore przypominaja klocki). Po zmontowaniu podlaczylem go na sucho(sama pompa ktora stala biurku zeby zobaczyc jak dziala), i ku memu zdiziwieniu pompka dzialala w miare glosno, slyszalem ze sie kreci(ale jakos glosno), a co 15 sek slysze jak cos chrobocze, jakby cos sie zacieralo albo bylo nie tak(popka tak jakby zwalnia na chwile i przyspisza po pewnym czasie). Nie wiem czy u was tez tak jest(szczegolnie halas na poziomie 12V wiatraczka) i czy macie to chrobotanie. Pompka stoi tak sobie na biurku, nie jest niczym wyciszona i nic do niej nie jest podlaczone wiec moze to z tego powodu halasuje(moze z woda wewnatrz nie bedzie tak glosno chodzila :P), ale chcialbym sie upewnic czy u kogos kto posiada podobna pompke halas tez jest taki, oraz czy slychac crobotanie czasem :P

Nigdy więcej nie puszczaj pompki bez wody bo ją uszkodzisz !!!

 

Jeżeli koniecznie chcesz to zrobić, to nasmaruj ją olejem (tam gdzie występuje tarcie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...