Skocz do zawartości
Nyny

Formatowanie Dysku S-ata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dzisiaj kumpel kupil sobie dysk Samsunga 8MB cache SATA. Poprosil mnie o zalozenie na nim partycji co tez uczynilem. Wychodze z fdiska przystepuje do formatowania no i sobie mysle ze zejdzie mi tu wieki bo dysk ma 160GB.

Wpisuje w dosie komende format c: wcisnak Y i poszlo.

100% uzyskalem po niespelna kilku sekundach. Tak jakbym mial do czynienia z jakims 400MB dyskiem Bylem w szkou jak to zobaczylem i normalnie zastanawia mnie pewien fakt.

Dlaczego moja 80GB na P-ATA formatuje sie przeszlo godzine jak 160GB S-ATA robi to w niespelna 30 sekund???

Czyzby Serial ATA oferowal tak szybkie formatowanie czy to tylko jakis marginalny przypadek?

Prosze o komentarze

 

Nurtuje mnie jeszcze jak to jest z tymi pojemnosciami dysku ze kupujac 160Gb po zalozeniu partycji mam okolo 152GB.

Wiem ze producenci przeliczaja 1Gb jako 1000MB czy jakos tak ale jakby na to nie patrzcz i tak to sie nie kalkuluje :)

 

152Gb x 1024 = ok. 155,6 GB :0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko czemu np. jak formatowalem dysk 40Gb lub 80GB to robi sie to wieki. Chociaz w dysku tez zakladalem nowe partycje itp...

Czyzby nikt tu nie mial dysku na sata i nie podzielil sie spotrzezeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja formatowal sporo takich dyskow ale najczesciej przy instalacji windy xp i powiem ci ze wcale nie idzie to przez 30s ...

ja bym raczej sprawdzil czy widzi ten dysk jako 160GB ...

mozliwe tez ze sformatowal tylko jakas bardzo mala czesc tego dysku ...

partycja ok 80GB na sata formatuje sie jakies ~15min ... w zaleznosci od platformy na jakiej to robisz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jeszcze jak to jest z tymi pojemnosciami dysku ze kupujac 160Gb po zalozeniu partycji mam okolo 152GB.

Wiem ze producenci przeliczaja 1Gb jako 1000MB czy jakos tak ale jakby na to nie patrzcz i tak to sie nie kalkuluje :)

 

152Gb x 1024 = ok. 155,6 GB :0

1292381[/snapback]

Wszystko jest w porzadku :D Twoje rownanie jest nie poprawne powinno wygladac tak

 

152 x 1024B x 1024B = 159383552B = 159,4GB ~ 160GB :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym problem ze nie bo po zalozeniu partycji format c: /q nawet nie dziala :)

Odbylo sie to normalnie przez format c: i formatowalem 3 partycje:

C- ok. 22GB

D- ok. 64GB

E- ok. 64GB

Wiec wszystko w porzadku :)

Potem pod windowsem sformatowalem jeszcze parycje D i E aby przekonwertowala sie na NTSF i rowniez opcja "Szybkie Formatowanie" była odznaczona a trało to zaledwie kilkadziesiąt sekund :D

 

Juz myslalem ze to standard s-ata wnosi takie udogodnienie ale widze ze to chyba tylko jakis marginalny przypadek.

 

Zastanawialiscie sie co bedzie za kilka lat jak dyski bede mial np 1TB to format bedzie trwal 1 dzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

format PLIKOW TO NTFS :)

co do dyskow to co ci przeszkadza ze format trwa dzien ? ? ?

robisz partycje 40-50GB na system instalujesz winde a reszte dysku niech sie formatuje juz w trakcie pracy ... czy czegokolwiek co tam robisz ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...