Skocz do zawartości
Sid

Zepsuty Ram - Co Zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym tutaj pokazać, jak można wycisnąć kilka(dziesiąŧ/naście/set) MB ze "zepsutego" RAMu. Od razu zaznaczam że to zależy od tego co się stało pamięci i czy padła cała czy tylko kilka układów.

Poradnik dedykowany również dla początkujących więc proszę o wyrozumiałość, że wszystko napisane krok-po-kroku ;)

 

Zalety:

+ Zyskujemy trochę pamięci RAM za friko ;)

Wady:

- Gdy będziemy działać poza skonfigurowanym systemem Windows/Linux być może będziemy zmuszeni do:

1) Przekazania odpowiednich opcji do jądra przed załadowaniem np. dystrybucji LiveCD

2) Wyjęcia kości RAM na czas np. instalacji Windowsa (ponieważ mogą występować błędy)

 

Sprawdzanie kości RAM

Wkładamy uszkodzony RAM(w moim wypadku była to pamiec 128MB SD-RAM NONAME PC133Mhz) do ostatniego, wolnego slotu(najlepiej żeby był też w komputerze jakiś sprawny RAM). Uruchamiamy dowolny program do sprawdzania pamięci RAM (np. Memtest86), włączamy test i czekamy na pierwszy błąd. Zapisujemy gdzieś, przy którym MB pamięci on wystąpił. Po tym możemy wyłączyć program do testowania.

 

Wyznaczanie granicy

Teraz musimy wyznaczyć granicę do której będziemy obcinać pamięć RAM. Najpierw liczymy przy którym MB na uszkodzonym RAMie wystąpił błąd:

(MB przy którym wystąpił błąd) - (pojemność pozostałych kości) = x MB

Przyjmijmy, że wyszedł wynik 68.

Teraz policzmy ile jest układów na naszym uszkodzonym RAMie. U mnie było 16, a więc 128MB:16=8MB na każdy układ. Teraz dzielimy ostatni dobry MB pamięci przez 8MB:

68:8=8,5

Nie zaokrąglamy do góry, bo ten 0,5 jest już uszkodzony ;)

Teraz mnożymy 8*8MB=64MB

Tyle możemy najprawdopodobniej wycisnąć z tego ramu!

(pojemność pozostałych kości) + 64MB = Całkowity ram

Całkowity ram bedziemy wpisywac w kolejnym kroku ;)

 

Konfiguracja systemu

* Windows 9x

Otwieramy plik C:\Windows\SYSTEM.INI i odnajdujemy w nim sekcję [386Enh]. Następnie dopisujemy:

MaxPhysPage=xxxx
Gdzie xxxx to szesnastkowa liczba(hex) dostępnych stron(każda strona po 4kB), a więc, np.:

1000 (hex)= 4096 (dec) * 4kB = 16384kB (16MB)

2000 (hex)= 8192 (dec) * 4kB = 32768kB (32MB)

4000 (hex) = 16384 (dec) * 4kB = 65536kB (64MB)

Kalkulator jest dostępny, np. tu: http://www.southcoastdivers.com/cgi-bin/hex2dec.pl

 

* Windows NT/XP

Otwieramy plik c:\boot.ini i uzupełniamy wpis z naszym systemem o przełącznik: "/MAXMEM:xx", gdzie xx to liczba w MB, np.:

[boot loader]timeout=30default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS[operating systems]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Pro MAXMEM 256" /fastdetect /MAXMEM:256

* Linux

Tutaj musimy przekazać do jądra przy ładowaniu argument "mem". Przykład wpisu w /etc/lilo.conf:

(...)image = /boot/vmlinuz  root = /dev/hda4  label = Slack10-2.4.30  initrd=/boot/initrd.splash  read-only  append="mem=xxxxk"(...)
Gdzie xxxx to liczba KB pamięci - 384, czyli:

256MB * 1024 = 262144kB - 384kB = 261760 kB

Teraz tylko odpalamy jeszcze lilo ;)

root@sidnet:~# lilo               Added WindowsXP *Added Slack10-2.4.30

Podsumowanie

Myślę, że ten sposób przyda się wielu osobom, a tymbardziej takim, którzy mają pamięć 512MB uszkodzoną np. dopiero przy 480MB ;) Według mnie dobra metoda na troche pamięci RAM, gdy nie chcemy wydawać kasy na nową kość ;)

 

Myślę, że możnaby to przenieść do FAQ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pamiec 256mb sdram 133mhz SpecTek

ma spalony 1 styk z jednej strony [jest czarny zamiast zlotego]

ale pamieci ma chyba dobre

nie sprawdzalem jej ale podobno dziala tylko ze nie stabilnie

da sie cos zrobic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra mam coś takiego:

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

i jak to zmodyfikowac aby wpisać tą wartosć nie skopanej pamięci bo ten mój zapis ciut się rózni od tego podanego powyżej?

Edytowane przez falarek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś sypie mi sie RAM wiec chciałbym spróbowac tego sposobu ale nie mogę nigdzie znaleść w WIN XP tego pliku boot.ini. Gdzie on jest?

1428650[/snapback]

Odznacz ukryj chronione pliki systemu operacyjnego w narzedzia --> opcje folderow ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra mam coś takiego:

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

i jak to zmodyfikowac aby wpisać tą wartosć nie skopanej pamięci bo ten mój zapis ciut się rózni od tego podanego powyżej?

1428717[/snapback]

[boot loader]timeout=30default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS[operating systems]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /MAXMEM:XXX
Zamiast XXX piszesz ile ma Winda widzieć MB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...