Skocz do zawartości
kubajew

Zamiast Chłodnicy... Grzejnik?

Rekomendowane odpowiedzi

http://fenix.sggw.waw.pl/~rzeznik/fotos/a3.jpg

http://fenix.sggw.waw.pl/~rzeznik/fotos/a4.jpg

http://fenix.sggw.waw.pl/~rzeznik/fotos/a7.jpg

 

Tak wygląda mój prototyp.

Układ w trakcie produkcji narazie wygląda niezadobrze, więc się rozpisywać na jego temat niebędę.

Zdjęcia są już trochę stare.

Rurki są już pomalowane i czekam teraz na blok od Ryby.

Skończony projekt mam zamiar przedstawić za 2-3 tyg.

 

Grzejnik wymyśliłem już z 3 sesje temu, ale dopiero ostatnio znalazłem odpowiedni.

Zastosowałem grzejnik PURMO o rozmiatach 500x500cm, czyli idealnie tyle samo co boczne drzwi obudowy.

Do kupna grzejników polecam firmę http://www.sds.com.pl/ mają bardzo duży wybór, i chyba najniższe ceny.

 

jakie 50 l.?? z kąd wy wzieliście takie dane?? mój ma ok 6l więc niewyobrażam sobie co wy chcecie zamontować!!

 

Pompować będzie Grundfos 15-50

 

Zapraszam do przyklejonego tematu o COPALU.

Edytowane przez SuperRzeźniK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądam katalogi kilku skandynawskich firm robiących kaloryferki...

...Kaloryfer konwektorowy 100% miedziany (!!) o powiększonej powierzchni oddawania ciepła - 16 litrów wody w środku, powierzchnia oddawania ciepła 32m2 powierzchnia styku z wodą 29m2 - nono i to dla kaloryferka 180x40 cm.... hłodnica by była całkiem fajna, tylko że cena 640 euro troche zabija :(

 

no i waga kaloryferka - 70 kilo - jak na konwektorówke to mała masakra!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez kiedyś taki chciałem mieć ;-)

ale w załorzeniach układu jest pełna mobilność, więc waga tego grzejnika go wyklucza... Cena zresztą też ;-) za swojego Purmo, co nie jest złą marką, dałem 130zł. Nówka z gwarancją, odpowietrznikami, mocowaniem i innymi bajerami. No i jest lekki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak sprawdziloby sie zastosowanie duzego zbiornika, typu 300l beczka stalowa. Tzn w takim przypadku oczywiscie dochodzi spora nieporecznosc, niemobilnosc (chociaz to mozna rozwiazac instalujac odpowiednio odczepiane polaczenie z beczką) itd. Imho powierzchnia tego bylaby calkiem ladna, moznaby pokombinowac z wylotem na dnie i ssaniem wody z gory beczki, albo zanuzeniem nawet dosc glosnej pompy w srodku (tlumienie byloby znaczne). Sama beczka efektownie pomalowana / wkomponowana w wystroj naszego wnetrza tez nie musialaby wcale tak strasznie wygladac a byc calkiem ciekawym meblem :) Probowal ktos czegos podobnego (czegokolwiek z b. duza iloscia wody [setki litrow])?

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ciekawy pomysł, IMO lepszy niż z grzejnikiem (mnie sie bardziej podoba). Moze ktos to przetestuje? Tylko beczka powinna być raczej plastikowa, bo metal w ukladzie = korozja przeciez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pomysł z grzejnikiem mi sie podoba, świetnie to wyglada, a jak bedzie działać ? Wydajne pasywne WC ? :wink:

Czekam na informacje z placu boju

 

Cena nizsze niz chlodniczki Black Ice - moze grzejniki to bedzie nowy trend :wink:

Edytowane przez gaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wie? ciche to bo 0 wentyli, w miare tanie, a nowe i do tego nie trzeba budy ciąć żeby władować do środka bo i tak nie wlezie :P

Jeszcze niech sie za grzejniki moderzy wezmą-walną katody diody i inne pier-doły i będzie c.o mod :)

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beczka to niejest najlepszy pomysł...

 

Uwarzam że chłodzenie cieczą niepowinno ustępować w NICZYM chłodzeniu powietrzem.

Także na płaszczyźnie mobilności.

Dlatego, przy konstruowaniu układu powinno się dorzyć do uzyskania mobilności zblożonej do tej którą daje chłodzący wiatraczek.

 

Uwarzam że niepowinno być żadnych pompek lerzących na gąbkach, ani chłodnic lerzących luzem, a tymbardziej 100kg. beki :blink:

 

 

 

 

Grzejnik jest kapitalny, bo jest pasywny, można go co do centymetra dopasować do bocznej ściany obudowy i przykręcić na stałe dostarczonymi blachami.

Grzejniki zrobione z walcowanej, zgrzewanej blachy mają stosunkowo małą pojemność, więc niepowyginają blachy, ani niebędą powodowały przewracania obudowy.

Niejest potrzebny rezerwuar, grzejnik ma dostatecznie dużą pojemność.

Mocowania są tak skonstruowane, że jeśli zamontuje się odpowiednie śrubunki (mocowania do rur), grzejnik można w karzdym momęcie odczepić od komputera i mieć zwykłą obudowę.

 

mocowania

mocowania2

 

Minusy to fakt, że do ruszenia układu potrzebna jest konkretna pompa,

niewyobrażam sobie takiego układu z rurkami akwariowymi, u mnie (jak widać na fotkach) wszystko w miedzi, bez fajansiarskich rurek.

Fatalnie maluje się emalię pokrywającą grzejniki <_< , ale to już estetyka.

 

Tak czy inaczej, myślę że czas zerwać z akwarystyką i się wziąć za porządną hydraulikę!!

 

produkcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sobie wyobrażam jak masz w pokoju 200L. beczkę...

 

to może wannę odrazu, to i jak będziesz chciał się wykompać, to podgrzaną wodę masz odrazu...

1489107[/snapback]

 

:wink:

Spokojnie... strasznie negatywnie podszedles do pomyslu z beczką... sprostuje ze nie krytykuje twojeg pomyslu z grzejnikiem, nawet powiem ze bardzo mi sie spodobal (chociaz juz widzialem tow czesniej). Proponujac beczke nie mialem na mysli zadnej mobilnosci. Wtracilem to zeby zastanowic sie nad wplywem duzej ilosci wody na temp w ukladzie i czy to do CHLODZENIA sie sprawdzi (nie do biegania po lanparty).

Druga rzecz ze wiekszosc (80%?) ludzi ma kompy w 1 miejscu, nie rusza ich, nie chodzi z nimi i czesto stoja niezmiennie w 1 miejscu latami. Wiadomo ze mobilnosc kosztuje rezygnacje z duzych / znajdujacych sie poza buda elementow, ale za to stacjonarnosc daje nam duze mozliwosci rozwiazan w ktorych nie trzeba sie przejmowac ze cos ma byc male, szybko odczepialne a najlepiej skladane do rozmiarow pudelka po butach :)

Tak czy inaczje grzejniczek jest niezlym pomyslem i czekam z niecierpliwoscia na wyniki takiego zestawu. Ciekawe czy uciagneloby to proca, gpu i PSU oczywiscie pozadnie przykrecone. Bo to glowne kryterium w zasadzie, jesliby skladac takie cos do zwyklego axp2k+ czy niemaltretowanego a64 i miec 50C stabilne po dluzszej pracy to imho lepiej osiagnac cisze sposobem wymagajacym mniej kasy / zachodu. napewno taki uklad nie uzyska wydajnosci kilku chlodznic z ostrym nadmuchem, ale czy przynajmniej dorownalby kadetowi + 120mm jakos wolno puszczonemu na 4-5V? Jesli tak to takie grzejniki zawitaja u bardzo wielu B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) ale czy przynajmniej dorownalby kadetowi + 120mm jakos wolno puszczonemu na 4-5V? Jesli tak to takie grzejniki zawitaja u bardzo wielu  B)

1489244[/snapback]

Myślę że gdyby dorównywał to:

1. Każdy wolałby kadeta + cichy wentyl 4-5V (przy dobrym shroudzie niesłyszalny)

2. Kompa i tak trzeba wietrzyć bo nie tylko CPU, GPU, NB i PSU się grzeje ale i pamięci, pamięci na karcie, mosfety, kondensatory, mostek południowy, HDD dodatkowe karty... Czyli 100% ciszy się nie osiągnie.

3. IMO taki grzejnik na dłuższą metę nie dorówna kadetowi z wentylem... bo gdyby tak było to chłodzenie grzejnikiem byłoby bardziej popularne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ale bzdury ;-)

 

Na prawde kazdy marzy o kaloryferze przy kompie.

Proszę was....

 

Jeszcze rozumiem wersje, że kaloryfer sobie na balkonie trzymamy... Przez 8 miesiecy w roku miałoby to sens. Gorzej jak było by -20 ;-)

 

Nie no ogólnie przerost formy nad treścią.

A i miałbym jedną prośbę.. Albo porównujemy nagrzewnice samochodowe i stare 50L grzejniki albo nowe od producenta i firmowe typu BI.

 

Ja nie wsadziłbym 20 letniej nagrzewnicy od Nysy czy 30kg żeliwniaka ;-) Kwestia gustu.

Jest tylko jeden argument ZA grzeinkiem. Cena. Jeżeli ją pominiemy to NIE MA ANI JEDNEJ ZALETY! MIEDZIANA KONSTRUKCJA NAGRZEWNICY BĘDZIE ZAWSZE LEPSZYM ROZWIĄZANIEM.

 

......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE MA ANI JEDNEJ ZALETY! MIEDZIANA KONSTRUKCJA NAGRZEWNICY BĘDZIE ZAWSZE LEPSZYM ROZWIĄZANIEM.

 

......

1493055[/snapback]

myśle, że każdy bardzo chętnie zapozna się z testem, na podstawie którego wygłaszasz takie zdecydowane opinie... czekamy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooh: Heh no właśnie o to chodzi ze tu wystarczy logika... nic więcej.

Podaj mi chociaż jeden argument za kaloryferem :-)

 

- materiał

- powierzchnia oddawania ciepła

- masa

- opór dla cieczy....

 

A teraz pomyśl. Co będzie lepsze. Covector z boku obudowy czy BlackIceExtream3 w tym samym miejscu ;-)

 

:lol: :lol: :lol:

Edytowane przez Misyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

misyo - no wlasnie mi sie wydaje, ze tu logika to nic Ci nie pomoze... jedyne co pozwoli Ci stwierdzać co jest lepsze to testy i pomiary.

 

Z tego co napisałeś w ostatnim poście wynika, że opory, pow oddawania ciepła, materiał i masa przemawiaja na kożyść chlodniczek WC dedicated. A ja Ci powiem, że jedyne w czym masz racje to masa. Tu przyznam racje, z porównania wychodzi na korzyść chlodnic. A samo porównanie jest możliwe.

 

Ale pozostale parametry...? Szczerze wątpię, że znasz wartości które porównujesz. To na czym opierasz swoją ocene to popularne 'IMO', które w tym przypadku nic nie znaczy.

 

Bo 'na logike' to niczego nie udowodnisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezsensowna dywagacja...

Pooh: masz racje, nie znam wartości na które się powołuję. Ale wydaję mi się, że ogólna znajomość przeze mnie takich "przedmiotów" jak fizyka, materiałoznawstwo, mechanika płynów czy wreszcie termodynamika daje mi prawo do powyższych stwierdzeń. Ale przyznaje w 100% że bez badań laboratoryjnych (czyli po prostu testów) można tylko gdybać...

 

Nie zmienia to jednak faktu, że cały pomysł uważam z góry za przegrany i co najlepsze wogóle bez sensu. Ale mam takie prawo i właśnie z niego kożystam.

 

Pozdrawiam serdecznie... będe śledzić postępy w tym poście... życząc fajnych kaloryferów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie pomysl ma prawo dzialac. takie kaloryferkiu maja spora maksymalna oddawana moc. mozna sobie na stronach producentow poczytac. np 1600-2500W.

wydaje mi sie ze nie mobilne to bedzie ale wyniki przy no-fan moga byc ciekawe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszecie o braku mobilności!

a ja na pomysł grzelnika, wpadłem właśnie podczas poszukiwania czegoś na twardo przymocowanego-wręcz zintegrowanego z obudową!

Wszystkie nędzne pojemniki na żywność, chłodniczki, i pompeczki akwariowe, i dupowate rurki, wykluczyłem z powodu braku mobilności!

 

Niezalerzy mi wybitnie na wyrzyłowanych temperaturach,

Cisza i Mobilność!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszecie o braku mobilności!

a ja na pomysł grzelnika, wpadłem właśnie podczas poszukiwania czegoś na twardo przymocowanego-wręcz zintegrowanego z obudową!

Wszystkie nędzne pojemniki na żywność, chłodniczki, i pompeczki akwariowe, i dupowate rurki, wykluczyłem z powodu braku mobilności!

 

Niezalerzy mi wybitnie na wyrzyłowanych temperaturach,

Cisza i Mobilność!!

1493964[/snapback]

 

a ja uwazam, ze jego pomysl sie sprawdzi, no chyba ze temp. powietrza przekroczy 30 stopni, a procka bedziesz ekstremalnie katowal :P

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...