Skocz do zawartości
piotr122

Windows a Linuks

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebne mi są jakieś informacje na temat róznic pomiędzy windows a linuks,bardzo mi zalezy,prześlijcie mi maila albo podajcie adres strony gdzie mogę znaleźć te informacje. :(

no dobra dosyc tego wysmiewania.

tak ogólnie rzecz biorąc to linux ma w sobie "magie" którą windows juz dawno stracił (o ile kiedykolwiek ją miał). Siedząc (pracując) przy komputerze z linuxem czyjesz ze masz w rekach potęzne narzedzie, przy którym produkty ze stajnie ms wydają sie byc niczym. To jest podstawowa róznica. Co do różnic technicznyh to... zainstaluj jakiegos [brzydkie określenie na linuksa]a. Sam zobaczysz czym sie rózni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkim, to totalnie rózne systemy pod każdym względem i żeby na to odpowiedzieć należalo by npisac książkę o gabarytach encyklopenii powszechnej PWN :wink:

Po któtce

 

1 systemem plików:

Win - jest 1 alabo więcej oddzielnych wolumenów (napędy) (C, D, E...) na których są pliki (w tym systemowe) i katalogi. Brak janych praw własności w stosunku do plików systemowych (spróbuj usunąć np plik SAM.log :).

Czy plik jest plikiem zwykłym, czy wykonywalnym decyduje 3-literowe rozszezenie np jakiś_plik.exe jakiś_plik.txt Nazwa pliku nie może zawierac pewnych znaków. 1plik-tylko jedna nazwa

 

Lin - nie ma napędów (wolumenów) jako takich, system plików ma format wyrwanego z ziemi korzenia (stąd nazwa root) jest 1 kat głowny" / " (jest położony na 1 partycji) w nim są Tylko katalogi (mogą być na tej samej patrycji co " /" ale mogą też być same sformatowanymi patycjami). Do katalogu w systemie plików Linxa mozna dowolnie dodawac (montowac) dowolne inne systemy plików (np wolumeny windowsowe FAT NTFS) cd rom również jest swojego rodzaju obcym wolumenem i przed dostępem wymaga zamontowania. Pamięć RAM karty graficzne (muzycznej) też można podmntować (po przeadresowaniu komórek) jako malutką partycję i zapisac na niej np plik tekstowy.(!)

Każdy plik ma swojego wlaściciela (root, daemon, urzytkownik)

Mozna usunąć każdy plik do którego ma się odpowiednie prawa.

Plik może mieć dowolną nazwę, nie mieć nazwy mieć kila nazw i odpwiedno nazwa pliku możne nie mieć pliku. Kazdy plk ma ma swój węzeł (numer) z którym jest związana nazwa (dowiązaie symbolicze lub sztywne) lub nie :)

 

2 Urządzenia

Win - istnieją urządzenia typu dysk, karta muzyczn, grafika

Lin - istnieją tylko pliki i katalogi. Twary dysk, karta graficzna jest dla Linuxa plikiem.

 

3Konfiguracja

Win - modyfikacja kluczy rejestru

Lin - modyfikacja pkików konfiguracyjnych (większość w /etc/)

 

4 start systemu

Bios ładuje pierwszy sektor wyspecyfikowanego urzadzenia (dysk twarcy CD-rom) bios identyfikuje zawartość tego sektora MasterBooRecord (dla hdd) i przekazuje mu sterowanie komputrem

Win - tutaj w umiszczony jest programik którego jedynym zadaniem jest stwierdzenie która partycha jest aktywna i przekazanie sterowania programowi zawartemu w jej pierwszym setorze (Boot Record) Ten program na za zadanie zaladowanie jadra systemu do RAM i przekazanie mu sterowaia kompem

Lin program ladujacy znadujący sie w MBR (lilo - LInux Loader , itp) od razu ładuje jądro.

 

 

 

Kod źródłowy

Win - rozprowadzany w formie binarnej i tylko binarnej. Nie można prześledzić jak to działa okiem programisty, nie można modyfikować systemu z poziomu programisty.

Lin - jest dostępny kod źródłowy (binarki też oczywiście) jest możliwość przejzenia kodu, modyfikacji, wreszcie napisania własnego kodu (nawet całego linuxa) stąd tyle dystrybucji.

 

4 wersje i jądro

Win - jedenWin XP jeden typ jądra i systemu

Lin - wersje jadra dowolna do tej samej dystrybucji mona zainstalować dowolne jądro (w kwestji ścisłości Linux to tylko samo jądro - kernel) w systemie można dowolnie modyfikowac wszystko. Jądro ma budowę modulaną, mozna dowolnie ładować moduły ("sterowniki") na stałe albo jako ładowane i odłączne w trakcie pracy system w dowolnych kombinacjach.

 

5 Tryb pracy

Win XP - "okiena" są zintegrowane z jadrem i jako takie pracują w trybie pierscienia 0 (wg terminologii Intela) Nie ma możliwosci uruchomienia komputera bez okienek i sprawność sterownika grafiki jest krytyczna dla pracy systemu, ale dzieki temu okiena wyświetlają się szybciej (teoretycznie). Jest tylko jedno środowisko graficzne Tylko jedna sesja z mozliwościa przełączenia się na innego urzytkownia, bez wylogowania poprzedniego (tylko w Win XP).

 

Lin - istnieje 2 głowne tryby pracy ( w sumie to jest 6): textowy i graficzny Za wyświetlanie okienek odpowida X-server i Xklient (XFree86 dokladnie) oraz menadzer okien. Komunikacja ze sprzętem poprzez jadro-->X-server-->X-klient spowalnia system (teoretycznie) ale podwyższ bezpieczenstwo (jak wywali się sterownik grafy albo okienka to można je zabić i odpalić jesze raz). Istnieje wiele menadzerów okien (KDE Gnome, FVWM...) a więc i środowisk graficznych a nawet kilka (np KDE i Gnome) moze pracować jednocześnie. 6 sesji tego samego urzytkownia w dowolnym trybie text (kilka powłok bash korn csh...) lub graficznym.

 

6 Prawa

Win w kolejności: System (Microsoft ? B. Gates ?)-> administrator->zaawansowani urzytkownicy...

Lin Root (administrator) -> reszta : urzytkowniki, daemony (wirtualny urzytkownik świadczący jakieś usługi jest właścicielem) Root może wykonać każde działanie (powinien wiedziec co robi)

 

7 Własność

Win - należy do Microsoftu i uzytkownik ma tylko licencje (pozwolenie) na korzystanie z systemu na 1 stanowisku roboczym nie wolno modyfikować ststemu. System kosztuje od 100$ w górę/jedna licencja OEM

Lin - właściciem systemu jest uztkownik i może korzystać z Linuxa w sposób jaki sam uzna za stosowny (z modyfikacją włącznie) na stanowiskach jakie uzna za stosowne. Linus Torwalds jest właścicielem praw intelektualnych jądra. Jądro jest darmowe inne programy różnie (jedne są darmowe inne nie)

 

Windows uchodzi za łatwy w administracji (dzięki kratorom i okienkom mozna go konfigurować bez teoretycznego przygotowania) ale o ograniczonych możliwosciach i słabej stabilnosci. Jest uzywany na stacjach klijenckich i wykorzystywany najczęściej do mało odpowiedzialnych zastosowań.

 

Linux jest trudny w administracji ale stabilny i o b dużych możliwosciach.

wykorzystywany najczęściej w serverach, stacjach obliczeniowych bez koniczności restartów.

 

Długie to było i nudne, ale sam chciałeś żeby napiszć czym się róznią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...