Skocz do zawartości
raf.z

Acer: Aspire 5002lm Czy Travelmate 4051 Lmi

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam żadnego z powyżswzych laptopów, ale mam Acera 5021WLMi, który ma podobny procesor do tego w 5002lm. Spędziłem też trochę czasu zdobywając informację nt. nowych mobilnych 64-bitowych procesorów AMD, czyli Turionów. Wnioski są następujące:

1)już sam fakt tego, ze jeden z wymienionych przez Ciebie komputerów posiada procesor 64-bitowy jest odpowiedzią na pytanie, który z nich jest wydajniejszy, a przynajmniej zaoferuje Ci wydajność potrzebną w przysżłości

2)widziałem inetereujący test porównawczy laptopów z 64-bitowymi procesorami, które odniesiono w benchmarkach do mobilnych pentiumów z platformy Centrino. Wydajnośc w aplikacjach 32-bitowych Tourionów ML-30 jest zbliżona lub trochę wyższa od Pentiuma M 1.73MHz (niestety nie pamiętam czy wersji z 1Mb cache'u czy z 2Mb, co ma jednak znaczenie). Chodzi o testy oparte na wydajności CPU, a nie całosci systemu. Benchamrki nie brały pod uwage GPU, RPM dysków etc. W takim układzie jest delikatne wskazanie na Touriona.

3)Duzo ciekawiej prezentuje sie sytuacja, kiedy porównamy wyniki operacji w programach 32-bitowych i 64-bitowych. Jesli operacje wykonasz na 64-bitowej wersji programu (nie ma ich w tej chwili jesczze zbyt wiele, ale to kwestia czasu)to uzyskasz od 21%-93% wzrost wydajności ( a może nawet i większy) w porównaniu z tą samą operacją wykonywaną w wersji 32-bitowej. To już robi naprawde dużą róznicę, poniewaz nie dośc, ze Turion ML-30 może być nawet 2razy szybszy od Pentiuma M 1.73Ghz, ale przed wszystkim działa zarówno z aplikacjami 32-bitowymi jaki 64-bitowymi. Chodzą słuchy, że Longhorn może się ukazać wyłącznie w wersji 64-bitowej, co oznacza, że nie bedziesz mógł zainstalować za jakiś czas nowszego systemu, jesli kupisz laptopa Centrino. Pewne jest jednak, że Longhorn bedzie wymagał bardzo wydajnego sprzętu. Już teraz istnieje Winda XP w wersji 64-bit, którą chwalą jej użytkownicy. Sporo programów 32-bit chodzi na Win 64, ale są też takie, które nie działają. Zawsze jednak mozesz miec 2windowsy na jednym kompie B)

To były zdecydowane walory Turionów, teraz troche o zaletach platformy Centrino.

-nie sprawdzałem tego, ale czy w Acerze 5002lm bedizesz miał wi-fi lan? Jesli tak, to luz. Jesli nie, to zastanów się do czego i w jakich okolicznościach będizesz używał laptopa. Bezprzewowdowa sieć może być bardzo przydatna. Już teraz na zachodzie wiele restauracji i kafeterii oferuje bezpłatnie hotspot, co uatwia życie i umila czas.

Miejsmy nadziej że darmowe hotspoty spopularyzują sie tez w Polsce. Ja mieszkam w Krakowie i w rynku mam siec za darmo pod warunkiem, że mam wi-fi :rolleyes:

Aha, kazdy komp z Centrino ma wi-fi. O to mi chodziło.

- energochłonność Turionów z serii ML jest wciąz wyższa od Centrino. Róznica nie jest duża (35W vs. 27W). nowsze Turiony MT zużywają jednak jeszcze mniej niż Pentiumy, bo 25W. W praktyce dużo wieksze znaczenie ma pojemnośc baterii, niz to ile pochłania procesor. Oczywiste jest jednak, że Athlon 64 z Acera 5012 (mowie o jeszcze innym komputerze, nie o tym nad którym sie zastanawiasz) zzerajac 82W, nie może ani przez chwile konkurowac z Turionem czy Centrino. Jest jeszcze kwestia ciepła, nad kórą niewiele osób sie zastanawia, a jest nad czym. Procek nagrzewa cały komputer, w tym również i dysk twardy. Natomiast żywotnośc dysku twardego jest odwrotnie proporcjonalna od jego temperatury. Nagrzany dysk padnie znacznie szybciej. Nie jest to jednka argument w sporze pomiedzy dwoma mobilnymi platformami, wiec to tylko na wypadek, gdybys pomyslal np. o 5012 albo innym z desktopowym prockiem. Poza tym wyjące wiatraki. Okropność. Mój Acer 5021 jest cichy, wiatrak włacza sie rzadko, a kiedy sie włacza nie jest uciązliwy. Dla porównania Actian mojego kolegi ze stacjonarnym Athlonem mogłaby Cie obudzic z najgłebszego snu, kiedy dojdzie do wniosku, ze pora obnizyc temperature.

-ostatnia kwetsia to GPU. Oba mają zintegrowne karty iGP, co oznacza, ze tak czy owak w Dooma 3 nie zagrasz. Podejrzewam, ze Intel Extreme pomimo wszystko bedzie wydajniejszy od układu SISa, ale w obu przypadkach wydajnośc 3D bedzie tak niska, że to w zasadzie bez róznicy :sad: Jesli chcesz w cokolwiek pograc, to spraw sobie jakiegokolwiek laptopa z kartą AGP. Nie ważne jaką. Nawet Radeon 7500 bedzie demonem wydajności w porónaniu z wyzej wymienionymi. Aha, w 2D IGP jest zupełnie wystarczjące. Jesli chcesz pograc, to pomysl o dorzuceniu 1,5 tysiąca na Acera 5021WLMi z kartą Radeon X700 128Mb. Jesczze nie wypróbowałem jej wszystkich możliwości, ale to obecnie najmocniejsza karta w laptopach za rozsądne pieniądze (oczywiście są stacje robocze za 23tysiace zł, ktore mja mocniejsze karty :lol: )

Jesli chodzi o jakośc matrycy, to nie wiem jaka jest, bo ja mam zupełnie inną. Crytsal-bright to swietny wynalazek. W Acerach ten system wyglada bardzo ładnie. Jakosc obrazu była porówanywalna tylko z Toshibami za 8-10tys, wyposażonymi tez w podbnego typu matryce. Poszukaj, czy przypadkiem nie ma jakiegos tanszego modelu Acera z atką matrycą. Byc moze Acer 3002 taką ma. nie jestem pewien. Najlepiej pójdz do sklepu i zobacz kompy na żywo. Nie ma co się decydowac, dopóki tego nie zrobisz.

Jest jeszcze kilka spraw, które powinienes koniecznie sprawdzic:

-jak brzmi dzwięk w kompie. U mnie - tragedia!!! Karta generuje traski i przebicia chyba od dysku. Mam zamiar zareklamować komputer z tego powodu. Weż słuchawki ze sobą i posłuchaj jak brzmi.

-sprawdz od razu napęd optyczny. W moim, pomiimo, ze zastosowano niby wypasionego Pioniera DVD-RW DL ładowanego szczelinowo (dokładnie taki sam model jak w najdrozszych Macintoshach), ten napęd to porazka. Już pierwszego dnia oddałem z jego powodu sprzęt do serwisu! Wrócił szybko, ale tylko dlatego, ze okazało sie ze nic w nim nie wymienili, tylko zwalili wine na to, ze niby "nie osiadł" po transporcie. Bzdura! Podziałał tydzien i znów czyta tylko kiedy mu sie zechce. Ale to nie tylko kwestia mojego Acera. U wiekszosci moich znajomych napędy combo nie czytaja dvd, albo nie palą płyt. Porażka. spróbuj na miejscu przynajmniej czy czyta, zebys nie musiał potem biegac do serwisu.

 

To tyle. Pomimo wszytsko polecam Ci zakup laptopa. Siedzenie przy dymiacym pięcu wydajacym dzwięki jak lokomotywa to mała przyjemność. Przyszłość nieodwołalnie należy do laptopów.

 

Uff, ale artykulik wysmażyłem B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wyczerpujaca odpowiedz :)

aha, nie kazdy PeCet musi dymic jak piec i wyc jak lokomotywa,

moj komp jest cichszy niz niejeden laptop :P

a kazdy sprzet ma swoje wady i zalety.

jeszcze raz dzieki i pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był tylko taki niewinny zarcik z tym piecykiem.

Ja swojego "miditowera" bardzo ładnie wyciszyłem fanmatem Zalmana i matami korkowymi i paroma elemantami hardware'u, także słychać tylko szum powietrza i... tupot białych mew (ale to akurat zalezy od mnie a nie kompa i na szczeście nie zdarza się codziennie) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...