Skocz do zawartości
ka73ka

Boot From Lan Server

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialbym przygotowac server na debianie i/lub openbsd w taki sposob aby mozna bylo uzywac opcji boot from lan na stacjach roboczych w sieci. Chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie to dziala i jakich narzedzi potrzebuje do tego typu operacji. Mimo usilnego googlania nie moge znalesc zadnej satysfakcjonujacej odpowiedzi, bo wlasciwie nie wiem jak sie nazywa fachowo ta usluga.

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze mi przyszlo nowe pytanie do glowy :D

wie ktos moze jak by zrobic zeby na serwerze z tftp'em i dhcp dac jakims cudem mozliwosc instalacji kilku systemow, zeby taka botujaca przez lan stacja robocza miala mozliwosc wyboru jaki OS ma sie instalowac ? np debian openbsd i freebsd ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie moge sobie poradzic z ta iloscia informacji. czy moglbym prosic o z deczka wieksze rozwiniecie Twojej odpowiedzi ? :D I prosilbym o zarysowanie dzialania tego wszystkiego wg. Twojego sposobu bo nie bardzo rozumiem jak to ma przebiegac :mur: i co ma do tego izolowanie tych systemow ?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://google.pl -> jail + linuks -> (wyszukaj na polskich stronach jak masz problemy nawet z angielskim).

 

Po prostu nie mam w tym zbyt duzej wiedzy (tylko to testowalem pod fbsd) wiec nie bede ci przepisywal cudzych artow z netu

Edytowane przez lofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawil sie kolejny problem :angry:. Na serwerze z debianem utworzylem katalog /tftpboot a w nim kopia z ftpa OpenBSD.org oczywiscie dla platormy i386 w wersji 3.7. Jest tam plik pxeboot bsr.rd i wszystko inne z tamtego katalogu. Na debianie zainstalowalem z paczek tftpd i bylo tam juz wczesniej uzywane dhcpd3. Wyedytowalem plik /etc/inetd.conf jak kazali

 

tftp dgram udp wait nobody /usr/sbin/tcpd /usr/sbin/in.tftpd  /tftpboot

w pliku konfiguracyjnym dhpc dodalem wpis:

 

host 3comGiga {filename "pxeboot"; hardware ethernet [tu MAC]; fixed-address [adres IP]; }

A teraz odpalam kompa na stacji roboczej, ustawione bootowanie z lana, zaczyna sie odpalac. pre-boot sie zaladowal, zostaly przydzielone adres IP maska i pisze mi co nastepuje:

 

...probing: pc0 apm pxe![2.1] mem[627K 510M a20=on]disk: hd0+*net mac [adres MAC], ip [adres IP], server [ip sera]>>Openbsd/i386 pxeboot 1.02open{tftp:/etc/boot.conf): Operation not permittedboot>booting tftp:/bsd: open tftp:/bsd: Operation not permittedfailed(1). will try /obsd ....i dalej szuka jadra w innych lokalizacjach

nie utworzylem katalogu /etc/boot.conf bo w faqu na openbsd napisali ze jest on wymagany jedynie przy uruchamianiu jadra innego niz bsd lub w jakis tam szczegolnych przypadkach.

 

Nie wiem za bardzo czego on chce odemnie :D i co zrobic zeby mu bylo lepiej :lol:

 

Ma ktos jakis pomysl ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ka73ka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze gadam do siebie w tym poscie, ale coz :D

 

Problem udalo mi sie rozwiazac, rozwiazanie bylo oczywiscsie trywialne, moze ktos bedzie kiedys kozystal z tej samej instrukcji co ja i wpadnie w ten sam blad :D W pliku inetd.conf nie bylo opcji -s przed sciezka dla tftpa. Dziwne ze tego w tamtej istrukcji nie dali .... :mur:

 

Dziwi mnie jedno, jadro ktore sie tam laduje, laduje sie strasznie dluuugo, i zastanawiam sie od czego to zalezy, to chyba nie jest normalne, nie ? :D Czy przy takiej operacji serwer zrodlowy jest uzywany jedynie do przesylania tych wsystkich plikow czy teraz cos tam liczy ?

 

Ale dalej pozostaje problem mozliwosci uruchamiania kilku systemow z jednego serwera .... jakies pomysly ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...