Skocz do zawartości
Cyrul

Z Intela Na Amd

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie czy jest sens przesiadać się z p4 2.6HT na amd64 3000+ venice

 

pytam bo stoję przed koniecznosciaą kupna karty grafiki i myślałem o GF7800GT pod PCI-E a z tym wiąże się kupno nowej płyty więc rozważam zmiane platformy.

 

prosił bym o uzasadnienie swoich wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu coś masz:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=124-2

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=145-2

 

testy w Far Cry i HL2:

fragment textu: Far Cry

"Intel vs. AMD

W pierwszej kolejności rozważymy starcie tytanów, czyli Intela taktowanego 3840 MHz oraz AMD z zegarem 2700 MHz. Wartości jakie wybraliśmy nie były przypadkowe. Większość procesorów Pentium 4 opartych na rdzeniu Prescott przy tradycyjnym chłodzeniu osiąga takie taktowania. Również w przypadku AMD – Athlon 64 pracujący z zegarem 2700 MHz jest raczej standardem. Owszem mogliśmy podkręcić w większym stopniu nasze maszyny, jednak dużo mniej osób mogłoby je porównać do naszego testu.

 

Z walki Pentium 4 3840 MHz vs. Athlon 64 2700 MHz wygranym okazuje się być Athlon, co zapewne nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Niespodzianką jest natomiast wygrana w kategorii płynności (minimalnego FPS) gry. Mit jakoby Pentium 4 trzymał lepiej ilość klatek w tej grze pada!

 

Choć część z Was może odnieść wrażenie, że różnice między procesorami nie są wielkie, to jest w małym błędzie :) . Należy się bardzo dokładnie przyjrzeć wykresom, by zobaczyć, że procesor AMD przez znaczną część gry miał dużo wyższe wartości FPS.

 

Porównując Pentium 4 taktowane zegarem 3400 MHz do Semprona 2600+, który pracował na 2400 MHz dochodzimy do wniosku, jak rewelacyjnym procesorem jest AMD Sempron na socket 754. Należy zauważyć, że taktowanie 2400 MHz to dla tych procesorów minimum osiągów. Większość potrafi pracować z zegarami rzędu 2500 – 2600 MHz, a często przekraczana jest bariera 2700 MHz. I najważniejsze – zestaw oparty na Sempronie (płyta PCI-E + procesor + chłodzenie) kupujemy za około 650 złotych, co w przypadku procesora Intela stanowi jedynie cenę, jaką musimy zapłacić za procesor. Do tego dochodzi płyta główna – około 400 złotych oraz chłodzenie.

 

W takim kontekście Pentium 4 do Far Cry wypada niezwykle blado i trudno jest tutaj mówić o jakichkolwiek zaletach względem Athlona, nie mówiąc o Sempronie.

 

Zwróćcie uwagę również na fakt, że testowany Sempron pod względem wydajności nie odbiegał znacząco od Athlona 64.

 

Słowo końcowe

 

Jak widać Far Cry pomimo swojego wieku nadal potrafi spowodować czkawkę najnowszemu i mocno podkręconemu zestawowi.

 

Procesor w Far Cry jest szalenie ważnym elementem zestawu. Nawet wydajna karta graficzna, która wg testów timedemo powinna wystarczyć do gry w rozdzielczości 1280 x 1024 nie pomoże, gdy będzie nas atakowało kilku przeciwników.

 

Wybierając procesor do Gry w Far Cry polecamy procesory AMD. Wyższa wydajność, również w najcięższych momentach. Hyper Threading nie ratuje Intela."

 

Fragment textu: HL2:

"Intel vs. AMD

Posiadacze procesorów Intela z pewnością czują się zawiedzieni. Bardzo szybki procesor Pentium 4 taktowane zegarem 3840 MHz nie był w stanie podołać budżetowemu układowi AMD – Sempron s754. Porównanie do Athlona 64 2700 MHz tak naprawdę nie ma sensu – jest on klasą sam dla siebie. Jego wydajność pozwala na płynne granie w niemal całej grze.

 

Niestety podobnie jak w Far Cry, również i tutaj technologia Hyper Threading na nic się zdała. Gra ewidentnie z niej nie korzysta! Wyłączenie w BIOSie tej funkcji dawało pewien przyrost wydajności, rzędu 2 – do 8%. Testów nie przeprowadziliśmy, gdyż nikt z posiadaczy Pentium 4 nie restartowałby komputera by wyłączyć HT w BIOSie. Nie po to się kupuje procesor wyposażony w wielowątkowość by ją wyłączać ;)

 

Zaskoczeniem jest natomiast ogromne znaczenie timingów pamięci w procesorach AMD. Oczywiście tak naprawdę najwięcej dało tutaj adresowanie w jednym cyklu (T1). Reszta timingów (Cas Latency – CL - oraz inne) nie są tak ważne. Ustawienie ostrzejszych czasów pozwoliło pokonać Pentium 4 taktowanego zegarem 3840 MHz.

 

Należy zauważyć, że o ile w Far Cry Pentium 4 3840 MHz był w stanie konkurować z Athlonem, o tyle w Half Life 2 procesor Intela może walczyć co najwyżej z Sempronem.

Wniosek

Kupując procesor do Half Life 2 podobnie jak w przypadku Far Cry polecamy zakup układu AMD. Zapewni on płynniejszą grę przy niższej cenie."

 

Porównanie Intela 3.8ghz do Semprona mówi za siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...