Skocz do zawartości
Stuku

Ganglion

Rekomendowane odpowiedzi

Czego dotyczy?

 

Ścięgna, w miejscach wywołujących tarcie (np. z kością), otoczone są pochewką ścięgnistą. Jest ona jakby tunelem, zbudowanym z warstwy zewnętrznej i wewnętrznej. Warstwy te są oddzielone wolną przestrzenią, wypełnioną płynem zmniejszającym do minimum niekorzystny efekt tarcia.

 

 

Co to jest?

 

Ganglion, czyli torbiel galaretowata, to kulista zmiana wypełniona płynem (może być podzielona na mniejsze komory).

 

 

Dlaczego powstaje?

 

Jest wynikiem reakcji pochewek ścięgnistych na przewlekłe urazy, mikrourazy i stany zapalne.

 

 

Objawy.

 

Występuje głównie u kobiet i umiejscawia się zwykle w obrębie nadgarstka, w postaci twardego, guzkowatego uwypuklenia pod skórą. Może sprawiać dolegliwości bólowe przy ucisku lub ruchach ręki.

 

Powikłania.

 

50% torbieli galaretowatych znika samoistnie. Jednak, jeżeli w pobliżu zmiany przebiega nerw obwodowy, może dojść do mechanicznego ucisku i komplikacji neurologicznych (np. zaburzeń czucia w okolicy skóry zaopatrywanej przez dany nerw)

W telegraficznym skrócie - jakiś czas temu pracowałem u Wójka młotem udarowym. W pewnym momecie poczułem lekki ból w nadgarstku i po sciągnieciu rekawiczki zobaczyłem dość spory guzek. Zbagatelizowałem sprawe - myślałem samo przejdzie. Czas mijał a guzek pozostał - dokuczliwe stały się bóle nadgarsta które powstawały samoistnie lub przy wyginaniu ręki. Po około 2 tygodniach postanowiłem iść do lekarza. Dostałem skierowanie do ortopedy. Kolejne 2 tygodnie czekania.

Dzisaj byłem na wizycie - co się okazało sprawa wygląda bardzo nieciekawie - doszło do pękniecia torbieli. Za kolejny tydzien !!! mam się znów zgłoscić - zostanie przeprowadzony zabieg który będzie polegał na wykonaniu punkcji, podaniu leku i założeniu opaski uciskowej (lek i opaske mam sobie kupić sam - jak to lekarz określił służba zdrowia jest biedna). Jeśli to nie pomorze - ide pod nóż.

 

Pytania :

 

Ktoś miał taką chorobe (sam, lub wśród znajomych) ?? Jeśli tak to jak wyglądało u niego leczenie i czy było skuteczne ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, ale mogę ci coś powiedzieć odnośnie punkcji :) Ja miałem robioną punkcję ale okolicy podkolanowej w celu usunięcia krwiaka. Niestety było już za późno i musieli ciąć. Sama punkcja nie boli ale jest nieprzyjemna. A co do guzka - możesz zapodać jego zdjęcie ? Też mam coś podobnego, ale na obydwu rękach. Nie boli mnie to, ale teraz to mnie nastraszyłeś.

Edytowane przez BLANTMEN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cie to nie boli to jest ok - to są zwykłe kości które lekko odstają to jest normalne - jeśli masz jakieś obawy - wizyta u lekarza rodzinnego jest darmowa i tak :)

 

Zamieszczam zdjęcia zrobione na szybko - teraz po peknieciu ganglion zmalał - przedtem był conajmniej 3 razy większy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu się dowiedziałem, co to za ścierwo mi na ręce wyskoczyło :lol:.

Nie miałem punkcji, nie byłem u lekarza, w zasadzie mnie nie boli (czasami zaczyna mi drżeć ręka :? ).

Pojawiło się dawno temu, ok. 2-3 lata i tak zostało, tak sobie patrzę i wygląda jakby zaczęło się pojawiać następne obok :mur:, chyba czas do lekarza.

BTW. zamierzam sobie kupić podładki żelowe pod mysz i kalwiaturę, myślę, że powinno to pomóc, bo wymusza inne (chyba lepsze) ułożenie nadgarstka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ ygbd - moim zdaniem najlepiej będzie jak jutro pojdziesz. Tego nie należy bagatelizować - ganglion może zniknąć samoistnie i po problemie albo jak mi powiedział lekarz moge się z tym męczyć nawet kilkanascie lat. W Twoim przypadku sprawa wygląda nieciekawie - torbiel może uciskać nerwy co niesie ze sobą powikłania

 

Co do podkładki na myszke - pomysł dobry - nalepiej jak w czasie pracy przy komputerze nadgarstki znajdują się w naturalnym położeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...