Skocz do zawartości
Viola

Problem Z Wykryciem Dysku, Help!

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem po włożeniu do napędu płyty instalacyjnej (aurox 10.1, na innych wersjach też sprawdzałam) instalacja nie może dojśc do skutku. Postępując zgodnie z kreatorem już w pierwszych krokach komputer wyświetla informacj, z których wnioskuję, że dysk nie jest wykrywany i nie może zostać podzielony na parycję. Jedynym momentem w którym mogę ingerować jest wybór sterowników (chyba) i wybieracjąc większości z nich nie pomaga. Posiadam dysk: seagate 80 GB Barracuda (ATA/150, 8MB,720,NCQ) i instalaja Windowsa XP przebiega bezproblemowo. Czy mógł by mi ktoś powiedz, co mam zrobić aby zainstalować linuxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

Posiadam dysk: seagate 80 GB Barracuda (ATA/150, 8MB,720,NCQ) i instalaja Windowsa XP przebiega bezproblemowo. Czy mógł by mi ktoś powiedz, co mam zrobić aby zainstalować linuxa?

ATA czy SATA?

Jeśli to drugie, to pozostaje poszukać kernela z wkompilowaną obsługą SATA dla kontrolera (chipsetu) identycznego jak zamontowany na płycie głównej. Zresztą z ATA też może być podobny problem, ale o ile wiem nowe dystrybucje jakoś sobie radzą z 90% płyt i dysków ;)

Potem już "z górki" - trzeba jeszcze tylko podmienić conieco na płycie instalacyjnej.

Można próbować "oszukać" instalator przez ustawienia BIOS (emulacja ATA - dostępna zdaje się tylko na płytach pod Intela), albo użyć jakichś opcji instalatora. Piszę "jakichś", bo wiem że istnieją ale w życiu ich nie używałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. sata obsluguje ncq w windowsie.

2. viola, sciagnij sobie auroxa 11.0. (lub kup w mpik za ok 30 pln z gazetka). on obsluguje sata, ata 150 - i wykryje twoj dysk. z auroxem 10.1 - pozegnaj sie.

3. twoj dysk wykryje tez fedora core 4, suse 10, suse 9.3, mandriva 2006 (z opcja boot: linux noapic), edu cd. wybierz linuxa aurox 11.0 i w opcji boot: wpisz linux resolution 1024x768, lub boot: linux resolution 1280x1074, w zaleznosci jaka rozdzielczosc ma twoj monitorek. zrob to, bo potem, po instalacji, moze byc problemik z ustawieniem rozdzielczosci. wiem cos o tym, bo troche sie pomeczylem z auroxem 11.0. powodzenia. :-P

Edytowane przez kozel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...