Skocz do zawartości
Bartram

Płyta Cd

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pare pytan. Wiem jak to jest, ale jeszce nie do konca :) Niech mi ktos wytlumaczy jak to jest z odtwarzaniem muzyki na plycie cd. Chodzi o to, ze jesli plyta w czytniku caly czas sie obraca to taka pioseneczka dawno by przeleciala, jak to jest ? I np. po nagraniu na plycie widac wypalone laserem miejsce. To to wlasnie te pity i landy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

?!?!?!?! O czym Ty wogóle mówisz. Raczej nie masz zielonego pojecia o co w tym wogole chodzi

Na płycie w momencie wypalania są tworzone mikroskopijne kanały o szerokości połowy plamki lasera i głębokości 1/4 długości fali lasera. W momencie kiedy w czasie czytania wiązka lasera trafia na taki dołek część odbita od dna dołka interferuje z częścią odbitą od wartswy nienaruszonej i w t6en sposób nastepuje zanik wiązki . Dla czytrnika to znak, że laser jest na ścieżce. W zależności od długości kanalika system interpretuje to za zera (kropki) i jedynki (paski). Po odczytaniu i szeregu korekcji mających na celu odtworzenie wadliwie odczytanych obszarów całość już jako czyściutkie dane użyteczne jest kierowane do pamięci CDka (bufora) skąd te dane dalej pobiera już komp. W zależności od tego ile jest wolnej pamięci w Buforze CDek doczytuje sobie nową porcję albo też nic nie robi i jedynie kręci płytą czekając aż komputer odbierze już tą przygotowaną porxcję danych. Cos jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te miejsca ktore widac po wypaleniu plyty to wlasnie te dolki i przerwy pomiedzy nimi ? I prosciej chyba bylo napisac, ze kiedy wiazka lasera natrafi na dolek to swiatlo zostaje rozproszone i jest odczytywane jako 0 a kiedy trafi na przerwe pomiedzy tymi dolkami to jest odczytywane jako 1. I jesli plyta jest w czytniku i obraca sie caly czas to chyba nie ma przerw w odczycie...

Edytowane przez Bartram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prościej tylko ze to nie prawda. Ty wogóle nie zrozumiałeś dobrze tego. Ono nie zostaje rozproszene. Tam zachodzi interferencja miedzy promieniami odbitymi od dwóch warstw na róznej głę\bokości. Dolek to nie jest jedynka logiczna, bo dolek moze byc zarowno zerem logicznym jak i jedynką logiczną. To jego długość decyduje o tym jaką daną zawiera w sobie. Sam fakt dołka informuje laser jedynie otym, że jst na ścieżce i że optyka jest poprawnie ustawiona (o ile jest odpowiedni sygnał). a przerwy miedzy do\lkami sa stale i nie przekazuja zadnej informacji. Po prostu mjusza byc przerwy i sa, ajakie sa te przerwy to juz nie ma znaczenia. Im dłuzsze sa tym mniej danych zmiescisz na plycie i tyle. Zrozumiales teraz?

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozxliwe ze w necie pieprza głupoty. W koncu taka jest specyfika netu. To co Ci mówię wiem z książki od optyki w której to było fajnie opisane. Interferencja jest wtedy kiedy dwie fale się nakładają. W teorii powstaje wtedy trzecia fala wypadkowa sumie amplitud dwóch nakładającuch się fal. Jeśli te dwie fale nają te same amplitudy i długości ale są odwrócone w fazie o 180* to fale się wzajemnie niwelują. Ale to jest tylko jeden z wielu szczególny przypadek. Na tej samej zasadzie opracowano bardzo ciekawe urządzenia wyciszające. Mianowicie działają na tej zasadzie że generyują dokładnie taki sam hałas jaki jest w ich otoczeniu, z tym że ich sygnał ma taką samą amplitudę, takie same częstotliwości tylko jest odwrócony w fazie o 180*. W efekcie dwóch hałasoów powstaje ... cisza. W praktyce nie jest tak różowo ale potrafią nawet z wydajnością 98% wyciszyć wybrane dzwięki. Ostatnio coś o tym słyszałem w kontekście nowoczenych tłumików do nowej broni. Z kolei z rozp[roszeniem to jest inaczej. Wtedy po prostu kąt padania wiązki nie jest taki sam jak ką odbicia - wiązka odbija się we wszystkich możliwych kierunkach nie mających zbyt dużo z kątem pod jakim padły na materiał - wiązka się rozprasza.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się języków uczyć.

Dobra, daj kase to sie naucze <_< A nie ma czegos podobngo w polskiej wersji ? Moze jest jakas ksiazka gdzie jest to opisane dokladnie..

Edytowane przez Bartram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć pieniędzy. Wystarczą dobre chęci. Korzystanie z biblioteki jak na razie jest bezpłatne. Może i są książki. Musisz sam poszukać po bibliotece bo ja takiej nie znam. W książkach od optyki możesz spotkać ogólne zasady, a konkrety są na angielskojęzycznych stronach najczęściej. Poza tym możesz użyć translatora i to sobie przetłumaczyć. Myślenie nie męczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zrobic cos takiego. Jak bedziesz mial troche czastu to podaj mi linki z tymi rzeczami ktore mnie interesuja. Bedzie to tak: Ogolnie o budowie CD, przekrztalcanie cyfrowego dzwieku na anologowy, wlasnie to co mowielem, co jest na nosiku kiedy kupi sie czysta plyte ( wiadomo jest czysta, ale czy posiada jakies sciezki itp. mowiles, ze to tam jest ) No i nie wiem, moze jeszcze cos o laserze jesli oczyiscie cos tam jest na ten temat. Znalazl bym to sobie sam, ale serio i bez bicia przyznam, ze jest u mnie cienko z angielskim i poprostu nie dam rady znalesc w tych likach co mi podales tych rzeczy. A moze byc jeszcze o korekji bledow. Wybierz to co jest takie wazne :) Mimo wszystko z gory dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie męcz mnie już o to. Skorzystaj z translatora, przetłumacz sobie tamten tekst na polski i poszukaj. Czy ja mam za Ciebie to szukać i odwalać robotę? Czy ja mam w tym jakiś interes? Pomogłem Ci ile pomogłem a teraz sam sobie popracuj trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane zapisane są w postaci wgłębień (ang. pit) oraz pól (ang. land), czyli przerw pomiędzy wgłębieniami. Każda zmiana stanu z wgłębienia na pole jest odczytywana przez układ optyczny jako 1, brak zmiany jako 0.

Oni też głupoty piszą.

 

Tu:

http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/plyty/docs/plyty.php3

już lepiej.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...