Skocz do zawartości
andrek

Głupi Problem Z Wtyczkami

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż kolega zmienia platformę z celka s.478 na s64 s.754, kupił procesor i płytę główną [ Gigabyte K8NS ] która posiada wejście na wtyczkę ATX z 20 pinami. Zasilacz - Fortron 350W - ma wtyczkę 24 pin, jednak te 4 piny nie są rozłączane :/ Próbował, wtyczka wchodzi ale 4 'zbędne' piny wystają poza wejście. [ osobiście tego nie widziałem, ale kolega tak tłumaczy ]. Czy taka opcja zasilania jest bezpieczna?

 

edit: na dodatek kolega zauważył jeszcze jedną ważną rzecz - w tej wtyczce 24 pinowej [ wychodzącej od zasilacza ] mniejwięcej na środku brakuje jednego kabelka [ tak jakby wtyczka ta miała teraz 23 piny ], nie ma żadnego 'wolnego' kabelka, który mógłby 'wypaść' z wtyczki.

 

edit2: w FAQu coś na ten temat pisze, wydaje mi się, że chodzi tu o tego jednego zagubionego kabelka :)

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytuję z FAQa 'w sytuacji odwrotnej czyli zasilacz ATX 24pin a płyta 20pin, może być problem, wtyczka nie wejdzie, ale naszczęście producęci wczas się skapowali i jest możliwość odłączanie dodatkowych 4pinów'. W moim wypadku nie można odpiąć 4 pinów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, za jakieś 2 godziny zjawię sie u niego i zobacze o co w tym chodzi. Teraz się tak zastanawiam jak mogła mu wejść wtyczka 24-pinowa w gniazdo 20-pinowe, gdy we wtyczce 4-piny nie są odpinane :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem co kolega autora tego tematu ! Również K8NS i Fortron 350-60MDN z 24pin. Wtyczka wchodzi bez problemów, tak że pozostałe piny wystają poza wtyke (pomiędzy tymi wystającymi a płytą gł. jest pusta przestrzeń). Czy można w ten sposób używać zasilacza? Nie stanie się nic jeśli bym włączył zasilanie? Na allegro widziałem wtyczki 20pin zasilacz->24 pin pł.główna lecz nic 24zasilacz->20pł gł.

Pomóżcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie płyty pozwalają na takie założenie wtyczki atx ale jak siedzi dobrze to ok.

Pozostałe 4 piny to dodatkowe napięcia dodane w celu zwiększenia poboru prądu przez mobo.

 

 

ps.Napewno nic się złego nie stanie bądz spokojny. B)

 

 

Edit.

Co do zabytkowych zasiłek niestety kolejny wydatek nowa zasiłka. :-P

Edytowane przez Arekservice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ten brakujący pin nie jestem pewnien ale normanie jest tam chyba zasilanie 3,3v (poprawcie mnie jeśli sie myle)

wiec jeżeli proc lub coś tam nie korzysta z 3,3v to bedzie chodzić normalnie a jak bedą restarty kompa to wina tej wtyczki osbiście mam przejściówke z 24 na 20 pin i działa normalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ten brakujący pin nie jestem pewnien ale normanie jest tam chyba zasilanie 3,3v (poprawcie mnie jeśli sie myle)

wiec jeżeli proc lub coś tam nie korzysta z 3,3v to bedzie chodzić normalnie a jak bedą restarty kompa to wina tej wtyczki osbiście mam przejściówke z 24 na 20 pin i działa normalnie

niestety mylisz się

ten brakujący pin to napięcie "-5VDC" kolor przewodu (biały) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu podpiąć czy nie? Stanie się coś?

a co ma sie niby stać przecierz w zasilaczach z rozłączalną wtyczką 24pin te 4 piny są nie potrzebne, to nic sie nie stanie jak będą z boku (tylko żeby przypadkiem niczego tam nie dotykały :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pedzel2345 tylko że ja nie mam rozłącznej wtyczki na osobne 4pin i dlatego moje obawy. Akurat z tym zasilaniem jestem zielony jak trawa na wiosne i dlatego wolę się zapytać kilka razy niż później żałować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pedzel2345 tylko że ja nie mam rozłącznej wtyczki na osobne 4pin i dlatego moje obawy. Akurat z tym zasilaniem jestem zielony jak trawa na wiosne i dlatego wolę się zapytać kilka razy niż później żałować.

nie będziesz niczego żałował jeśli te wystające poza wtyk 4piny niczego nie będą dotykać

Edytowane przez pedzel2345

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będziesz niczego żałował jeśli te wystające poza wtyk 4piny niczego nie będą dotykać

Niczego nie dotykają. Pomiędzy nimi a płytą jest troche pustej przestrzeni. Jak poskręcam kompa to sprawdzę ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...