Skocz do zawartości
Remy

Polerowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Znalazłem w internecie instrukcję do polerowania felg, trochę go zmieniłem i powstał taki mini poradnik. Myślę, że komuś może się przydać.

 

Aby wypolerować przedmiot należy zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

 

Papier ścierny (wodny) o grubościach 200,360,500,800,1000,2000, pastę polerską i wałek z filcu z możliwością zamontowania do wiertarki.

 

Na początku należy bardzo dokładnie umyć przedmiot tak aby podczas polerowania zabrudzenia nie pozostawiły niepotrzebnych i trudnych do usunięcia rys.

 

Następnie przy pomocy papieru ściernego usuwamy powłokę lakierniczą. Zaczynamy oczywiście od najgrubszego papieru (200). Moczymy papier wodą i czyścimy powierzchnię aż do całkowitego usunięcia lakieru. Co jakiś czas zmieniamy papier na drobniejszy dochodząc do papieru 2000. Jeśli lakier jest już usunięty a powierzchnia bardzo gładka i bez rys można przystąpić do polerowania dającego efekt chromowanego metalu (lusterka) W tym celu należy założyć filc na wiertarkę posmarować delikatnie felgę pastą polerską i polerować na najwyższych obrotach. Podczas polerowania filcem i pastą na powierzchni może tworzyć się coś w rodzaju kleistej mazi ale po usunięciu jej szmatką odsłania się bardzo przyjemny widok lustereczka w którym możemy się przejrzeć.

 

Pamiętajcie że efekt będzie zależał od Waszej dokładności.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy polerując zwykły metal muszę czymś to zabezpieczyć (lakier bezbarwny) żeby później nie rdzewiało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ww. instrukcję znalazłes na stronie poświęconej starym samochodom to chyba jestem jej autorem :)

 

Czym zabezpieczyć wypolerwany element to odwieczny problem:/ Zależy co to jest. jeżeli jest to Alu, CU, ZnAl to co najwyżej zaśniedzieje tracąc blask. Jeżeli jets to stal to rdzewienie powoduje ubytki (większe bądź mniejsze) i w efekcie trudno potem doprowadzić taki element do stanu wyjściowego (ale się da:) ).

 

Nie polecam pokrywania części polerowanych lakierem bezbarwnym. Bardzo często po położeniu warstwy takiego lakieru robi się ... "mleko" i nasza praca idzie na marne (no chyba że ktoś się uprze i "zdejmie" ten lakier). Wyjściem jest zastosowanie odpowiedniej pasty polerskiej jako ostatniej warstwy. Jest to pasta firmy 3M sprzedawana w kostkach po 1,3kg. Wypolerowane tą pastą aluminiowe felgi nie straciły nic ze swojego blasku pomimo że nie były jakoś specjalnie traktowane. Natomiast felgi wypolerowane tylko "Automaxem" po kilku tygodniach pokryły się warstwą utlenionego aluminium i efekt polerki przestał być widoczny.

 

http://www.capri.pl/photo/8/1/4104495279f81.l.jpg

 

 

ps. NIGDY nie poleruj na najwyższych obrotach! łatwo w ten sposób przypalić pastę polerską na polerowanym elemencie i będziesz miał piękne brązowe ślady trudne do usunięcia

Edytowane przez cornholio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ww. instrukcję znalazłes na stronie poświęconej starym samochodom to chyba jestem jej autorem :)

 

Czym zabezpieczyć wypolerwany element to odwieczny problem:/ Zależy co to jest. jeżeli jest to Alu, CU, ZnAl to co najwyżej zaśniedzieje tracąc blask. Jeżeli jets to stal to rdzewienie powoduje ubytki (większe bądź mniejsze) i w efekcie trudno potem doprowadzić taki element do stanu wyjściowego (ale się da:) ).

 

Nie polecam pokrywania części polerowanych lakierem bezbarwnym. Bardzo często po położeniu warstwy takiego lakieru robi się ... "mleko" i nasza praca idzie na marne (no chyba że ktoś się uprze i "zdejmie" ten lakier). Wyjściem jest zastosowanie odpowiedniej pasty polerskiej jako ostatniej warstwy. Jest to pasta firmy 3M sprzedawana w kostkach po 1,3kg. Wypolerowane tą pastą aluminiowe felgi nie straciły nic ze swojego blasku pomimo że nie były jakoś specjalnie traktowane. Natomiast felgi wypolerowane tylko "Automaxem" po kilku tygodniach pokryły się warstwą utlenionego aluminium i efekt polerki przestał być widoczny.

 

http://www.capri.pl/photo/8/1/4104495279f81.l.jpg

ps. NIGDY nie poleruj na najwyższych obrotach! łatwo w ten sposób przypalić pastę polerską na polerowanym elemencie i będziesz miał piękne brązowe ślady trudne do usunięcia

Powiedz mi jak nałozyłeś tą pastę jeśli ona jest w kostce. Pod temperaturą robi się plastyczna czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie uznacie mnie za wariata, ale do polerowania np miekkich metali czy plexi doskonale nadaje sie...pasta do zebow :). Na serio, pasta do zebow najzwyklejsza jakas NoName z Biedronki, do tego tarcza filcowa na flexa i to daje rezultaty. Idzie wolniej niz pasta polerska, ale efekty koncowe sa niemal identyczne. Jedyna roznica, to ze taka tarcze filcowa trzeba co jakis czas lekko zwilzyc, np zraszaczem do kwiatkow. ja tak polerowalem topy i spody moich blokow (akryl i mosiadz) :)

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do "Patrox"

 

A jakie to ma znaczenie czy past ajest w tubce (konsystencja półpłynna) czy w kostce (konsystencja stała)? Nakładanie pasty (powinno być w cudzysłowiu:) ) z kostki odbywało się przez zbliżenie jej do wirującego krążka filcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]pasta do zebow :). Na serio, pasta do zebow najzwyklejsza jakas NoName z Biedronki, do tego tarcza filcowa na flexa i to daje rezultaty[...]

potwierdzam - co prawda nie uzywalem do tego flexa a zwyklej bawelnianej sciery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...