Skocz do zawartości
MacieX

obroty wentyla

Rekomendowane odpowiedzi

Moze i glupie ale mam pytanie odnosnie wentylatorow, tzn. chcialem zwiekszyc obroty CoolerMastera (12V)[w obudowie] i nie wiem czy trzeba zwiekszyc napiecie (jak?) czy inaczej manualnie gdyż posiada on czujnik temeperatury i dopiero przy 23 stopniach w obudowie włączaja sie wieksze obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o manualne zwiekszanie napiecia to nie ma problemu:

stadardowo jest : + 12v i ground

jak dasz +12v i -3v to masz razem 15v --> ergo wentyl kreci sie szybciej

jak dasz +12v i -5v to masz razem 17v --> ergo wentyl kreci sie jeszcze szybciej

...

jak dasz +12v i -12v to masz razem 24v --> ergo wentyl zapier***a i masz najszybciej (oraz najglosniej)

 

to "zwykly" wentyl, nie wiem jak natomiast zachowa sie ten z regulacja obrotow przez czujnik (nie testowalem)

 

p.s. bylo to juz kiedys, jesli chodzi o napiecia, trzaby poszukac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj ludzie ludzie - przeciez MacieX wyraznie napisal ze ma CoolerMastera z termistorem - wystarczy wylutowac termistor i wlutowac potencjometr (jak chcemy plynna reg.) lub rezystorek (jak chcemy miec okreslone obroty) w linku ktory dalem napisalem ze ten termistor ma wartosc 12k i jest on termistorem NTC - czyli opor maleje wraz z wzrostem temp.

 

i zeby nie bylo ze jestem jakims magikiem ktory to zgadl - http://www.dansdata.com/2fans.htm

 

bo tak sie sklada ze ten wentyl caly czas pobiera 12V - a "termistor" ogranicza natezenie pradu czyli amperki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy trzeba zwiekszyc napiecie (jak?)

napisal jak wiec odpisalem

czy inaczej manualnie gdyż posiada on czujnik temeperatury

wiec napisalem ze nie wiem bo sie nie bawilem

 

a moze wogole wywalic termistor bo jak ktos chce zeby sie krecil szybciej to po co mu regulacja obrotow w zaleznosci od temperatury, chyba ze chodzi tylko o podniesienie skali (wyzsze niz standardowe obroty przy zadanej temperaturze) to wtedy fakt - potencjometr (na obudowe pc) i jazda ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dasz +12v i -12v to masz razem 24v --> ergo wentyl zapier***a i masz najszybciej (oraz najglosniej)

.... i wentyl po paru minutach wydziela miły aromatyczny zapach palonego lakieru..... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dasz +12v i -12v to masz razem 24v --> ergo wentyl zapier***a i masz najszybciej (oraz najglosniej)

.... i wentyl po paru minutach wydziela miły aromatyczny zapach palonego lakieru..... :lol:

zazwyczaj tak :lol: , ale jak extremalnie to extremalnie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...