Skocz do zawartości
konio68

Licznik Przepływu Cieczy......

Rekomendowane odpowiedzi

Kumpel się zapytał no i spłodziłem coś takiego na bazie przepływomierza cieczy:

Zliczanie odbywa się za pomocą podczerwieni i turbinki pracującej w tunelu.

Urządzenie podaje nam impulsy jak wentylator w zależności od prędkości strumienia.

Oczywiście można napisać aplikacje która zamieni obroty turbinki na litry na godzinę np.

podłanczamy to poprostu w gniazdko od wentyla na płycie i system odczytuje obroty turbinki.

W przypadku gdy pompa zwalnia albo się wyłancza , dostajemy alarm za pomocą np mbm5 czy biosa kompa.

Dołożyłem podświetlanie - dla przykładu niebieskie i oto jak wyszło.

Całość ciągnie ok 45mA więc malutko.

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Teraz na jego bazie zrobie regulator ,który w zależności od temp cieczy będzie regulował nap pompy czyli jej obrotami i np załanczał dod. wentylator chłodnicy , bądz przyspieszał obroty wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

wsio super, ale przy zalozeniu ze plyn jest bb niestety :(

 

zanieczyszczenia moga powodowac zaklocenia a przez to nieoczekiwane reakcje...

 

Pozdro

grunt to czlowieka dobic jak na cos wpadnie :P eh.......................

 

Nie lepiej by było zastosowac swiatłowod? tak zeby pod naporem cieczy sie wyginal i zmieniał natezenia na diodie telekomunikacyjnej.

 

Ale wsio fajne, tylko jakis program i fajna zabawka jest ;)

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aj popsules wszsytko.

 

Nie lepiej by było zastosowac swiatłowod? tak zeby pod naporem cieczy sie wyginal i zmieniał natezenia na diodie telekomunikacyjnej.

 

Ale wsio fajne, tylko jakis program i fajna zabawka jest ;)

oczywiscie ze lepiej, tylko to jest opatentowane, wiec zastosowanie za zgoda, oplata sie da a inaczej poplyniesz za naruszenie zasad patentu ;)

 

edit

tam od razu dobic...

 

bdb wykonanie, podoba mi sie :)

Edytowane przez samhain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grunt to czlowieka dobic jak na cos wpadnie :P eh.......................

 

Nie lepiej by było zastosowac swiatłowod? tak zeby pod naporem cieczy sie wyginal i zmieniał natezenia na diodie telekomunikacyjnej.

 

Ale wsio fajne, tylko jakis program i fajna zabawka jest ;)

Co do zanieczyszczeń to nie powinno być problemów , żadnych , paprochy nie wpłyną na zliczanie tak samo jak barwa płynu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zanieczyszczeń to nie powinno być problemów , żadnych , paprochy nie wpłyną na zliczanie tak samo jak barwa płynu.

nie powinno a jednak sa...

 

porob testy ;)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powinno a jednak sa...

 

porob testy ;)

 

Pozdro

Dioda nadawcza jest ustawiona na dość małe promieniowanie - można zwiekszyć je 10 krotnie , a nawet jak jakimś cudem zaliczy paproch to i tak nie będzie miało to znaczącego wpływu na wynik pomiaru. bo np: przy 500 obr na min jak zaliczy z 20 impulsów błędych to nie ma to znaczenia , a jak stanie pompa to masz spadek do zera praktycznie .Dlatego wachania żędu np;500-530 obr na min to pikuś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dioda nadawcza jest ustawiona na dość małe promieniowanie - można zwiekszyć je 10 krotnie , a nawet jak jakimś cudem zaliczy paproch to i tak nie będzie miało to znaczącego wpływu na wynik pomiaru. bo np: przy 500 obr na min jak zaliczy z 20 impulsów błędych to nie ma to znaczenia , a jak stanie pompa to masz spadek do zera praktycznie .Dlatego wachania żędu np;500-530 obr na min to pikuś.

 

brales pod uwage gestosc i kolor cieczy? niechodzi o barwniki...

 

paproch to nie problem bo przeleci i to sie podnosi pod blad pomiaru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kefir policz... i mowie serio

Ej no ale bez przesady .... kto w wc ma kefir?!! :D :D :D

Rozumiem samo borygo w różnych kolorach i z barwnikami .... ciemne piwo ok ... może jeszcze coca cola ... ale nie kefir! :lol2: :lol2:

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej no ale bez przesady .... kto w wc ma kefir?!! :D :D :D

Rozumiem samo borygo w różnych kolorach i z barwnikami .... ciemne piwo ok ... może jeszcze coca cola ... ale nie kefir! :lol2: :lol2:

dokładnie - odbierz PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie...potrzebuje troche danych na temat WC , aby zrobić regulaor obiegu i chłodzenia na podstawie temperatury cieczy.

I tu moje pytanka.

Na jakie napięcia są najczęściej pompy.

I teraz potrzebuje waszej opini co do tematu.

podaje 2 warianty układu:

 

pierwszy , działał by tak - pomiar i sterowanie ,nie zależnie od załadowanego systemu i tu:

Czujnik tem analogowy , który by regulował napięcie zasilania pompy[czyli jej przepływ] + obroty wentylatora lub wentylatorów w zależnosci od temperatury , a licznik działał by jak teraz , czyli liczył impulsy i podawał do biosu.

 

drugi:

pomiar za pomocą czujnika DS i tu większe pole do popisu - funkcje jak w poprzednim + odczyt temperatury poprzez COM i załanczanie dodatkowego chłodzenia przy przekroczeniu progu temperatury cieczy, alarmy itd.Pełna kontrola.

 

Oczywiście obroty wentyli czy pompy regulowałyby się automatycznie w zależności od temperatury cieczy.

W drugiej opcji , układ aby zapobiec przegżaniu odpalał by się na maxa do momentu załadowania systemu i odczytu danych.

 

Licze na opinie fachowców od WC , a temat podjołem bo zainteresował mnie nim kumpel.

Oczywiście pomiar można przenieśc na LCD za pomocą lcd smartie czy jakiegoś innego gotowego programu.

W obecnej wersji jako licznik przepływu użądzenie działa ok i pięknie pokazuje obroty w biosie kompa.

Mam nadzieje że sie dogadam co do testów licznika w WC fizycznie , i jak wszystko będzie ok to zabieram sie za zrobienie

tego sterowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie traktuje to jako hooby , bo mnie kumpel zainteresował tematem , muszę wybadać popyt na takie coś no i czy to będzie opłacalne , nawet jak już to nie będzie to napewno produkcja hurtowa , raczej amatorsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym tu robic jakiejś reklamy , co do ceny to nie mam pojęcia.

Na razie dogadałem się co do testów tego licznika w kompie z WC z jednym z użytkowników Forum.

Głównie chodzi mi o bezawaryjność - tzn wytrzymałość w układzie z WC.

Potem zabiore się za stwożenie licznika z pom temperatury i sterowaniem wentylami i pompą.

Jak na razie co do kosztów , to nie mam pojęcia.........wszystko zależy od ilości itd.

Jak temat wypali i będzie chodziło ok to umieszcze oferte w stosownym miejscu a nie tu.

Bo to nie giełda tylko wątek o użądzeniu.

 

Własnie to oglądałem. ciekawe za ile pujdzie.

No właśnie to jest wybadanie jakie jest zainteresowanie tematem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i klamka zapadła, co do funkcji i czujnika...

Będzie tak w przyszłości.

Przepływomierz będzie miał dodatkowo zamontowany cyfrowy czujnik temp. DSxx.

Pomiar przepływu jak teraz , do biosu płyty.

Pomiar temperatury - poprzez COM do systemu do programu do obsługi DS.

Załanczanie dodatkowego chłodzenia w przypadku przegżania Cieczy , [ 2 kanały - czyli 2 wyjścia progowe] czyli np. chłodniczka ma 3 wentyle , i odpowiednio sie odpalają w zależnosci od potrzeby - próg ustawiany przez użytkownika w programie do obsługi DS.

Wyświetlanie i monitorowanie danych:

W systemie za pomocą MBM5 [ temperatura i przepływ ]

Na LCD za pomocą programów typu LCDsmartie, LCDstudio , czy HypeLCD.

Do tego co zajęciu dojdzie praktycznie wtyczka do COM i 2 Gniazda do podłonczenia wentylatorów chłodnicy , no i troszeczke elektroniki.Oczywiście można jeszcze dołożyć czujnik analogowy do regulacji przepływu pompy , ale nie wiem czy jest sens.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

Edytowane przez konio68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do regulacji napiecia dla popki to nie wiem czy takie potrzebne. Zazwyczej te pompeczki nie są zbyt mocne, tak wiec i nie są głośne. Poza tym (tak mi sie przynajmniej zdaje) wiekszość użytkowników ma pompki na 220V

 

A sterowanie wentylami zależnie od temperatury cieczy moim zdaniem bomba :)

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do regulacji napiecia dla popki to nie wiem czy takie potrzebne. Zazwyczej te pompeczki nie są zbyt mocne, tak wiec i nie są głośne. Poza tym (tak mi sie przynajmniej zdaje) wiekszość użytkowników ma pompki na 220V

 

A sterowanie wentylami zależnie od temperatury cieczy moim zdaniem bomba :)

No to ok , pompka pozostaje bez regulacji , natomiast dochodzą 2 wyjścia na sterowanie wentyli.

oczywiście w razie awarii pomki , licznik przepływu spowoduje allarm w systemie.

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie obciążalności prądowej - ile m/w pobiera taki duży wentyl.

Edytowane przez konio68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ok , pompka pozostaje bez regulacji , natomiast dochodzą 2 wyjścia na sterowanie wentyli.

oczywiście w razie awarii pomki , licznik przepływu spowoduje allarm w systemie.

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie obciążalności prądowej - ile m/w pobiera taki duży wentyl.

http://fander.pl/120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to widzę to Tak;

Standartowo 2 wentyle na chłodnicy:

Załanczamy kompa - odpalają się oba

Załaduje sie system a temp np ma 35 C - wyłancza się drugi wentyl , chłodzi jeden.

Temperatura rośnie do np 36 - załancza się drugi na 6V.

W granicach temperatury np od 36 - 45 wentyl nr 2 reguluje swoje obroty automatycznie , jednak gdy temp spada poniżej 35 pozostaje jeden włonczony a 2 sie wyłancza.

do systemu przekazywane jest:

Przepływ cieczy

Prędkość obrotowa wentyla nr 2

Temperatura Cieczy

I to wszystko odczytujemy sobie programikiem typu MBM5 + programik do obsługi DS

Dla tych co chcą przenieść wskazania na swojego LCD w kompie , robią to za pomocą np LCDstudio.

Tak to m/w widzdze- całość spokojnie się mieści w tej przepływce co na fotkach - wychodzą 4 kable

1 . 3pin do płyty od przepływki

2 . zasilanie wentyla

3 . Sygnał prędkości wentyla do płyty

4 . COM do czujnika DS.

Próg zadziałania 2 wentyla ustawiany w sofcie od DS indywidualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...