Jump to content
Sze100

Problem Z Matryca ?

Recommended Posts

Mam laptopa Fujitsu Siemens Amilo M1437G i na ciemnym tle w nieoswietlonym pokoju widac takie oto efekty - jasne obszary przy brzegach ekranu (roznia sie od kata patrzenia). Nie wiem czy to nromalne czy cos z nim nie tak bo nigdy nie mialem monitora LCD. Kolorowe tla nie sa przebarwione i innych problemow ze sprzetem nie ma.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edited by Sze100

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie przejmuj sie tak musi byc

Ufff dzieki bo juz myslalem ze sprzedawca mi wcisnal jakiegos gniota. Moj kolega nstarszyl mnie ze to przepalona matryca ... A skad sie biora takie efekty w wyswietlaczu LCD ?

Edited by Sze100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taki efekt po angielsku zowie się "light leakage" czyli w wolnym tłumaczeniu "wyciekające światło" i bierze się z kilku powodów. Najważniejszym jest odpowiednie dobranie mocy minimalnej lampy oświetlającej panel (w panelach LCD niewielka część światła wychodzi na zewnątrz, stąd potrzeba użycia silnych źrodeł światła, co z kolei sprzyja ich przedostawaniu się przez strukturę matrycy) i konstrukcja samego panelu (chodzi o jak najrównomierniejsze rozpropagowanie światła). Do tego dochodzą zjawiska dyspersji światła związane z tym, że struktura kryształów nie jest w stanie stanowić idealnej i nieprzebytej bariery dla światła. Gdzieś też czytałem, że w niektórych typach matryc zachodzą dość złożone zjawiska między elementami wchodzącymi w skład poszczególnych punktów na matrycy, co również powoduje ucieczki pewnych ilości światła.

Edited by bigfan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...