Skocz do zawartości
michu_roztocz

Abit Be6-ii

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zmienić procesor na nowszy. Oto moja pełna konfiguracja:

Celeron 300A@500MHz

Abit BE6-II

Infiniteon PC133 CL2 128MB RAM

Gigabyte Radeon 7500LE

Maxtor DiamondMax 10GB 7200RPM ATA66

Zasilacz no-name 300W (ciągnął bez zająknięć P4 1.6GHz Willamete, 256MB RAM DDR, R9550@400/500)

Stwierdziłem, że mój procesor to dość wąskie gardło całej konfiguracji, więc postanowiłem go wymienić. Pierwsze co mi przyszło na myśl to Celeron Tualatin. Na tomshardware.pl jest artykuł poświęcony przejściówkom firmy upgradeware i panowie z THG wkładają przejściówkę FCPGA>FCPGA2 do przejściówki Socket 370>Slot 1, a następnie do płyty na BX440 i osadzają tam procesor PIII 1.13GHz Tualatin. Lecz na stronie Abit'a, w dziale downloadu BIOSów wyraźnie jest napisane "Please mention: This board does not support Tualatin core PIII / Celeron processors." LINK. Pytanie: dlaczego? Dlaczego inne płyty oparte na BXie obsługują Tualatin'y, a ta nie? Może to odnosi się do samej przejściówki S370>Slot 1? Jeżeli by się okazało, że faktycznie Tualatin nie ruszy, to jaki wziąć procesor w cenie max. 50zł? Ja miałem na oku PIII667 na Slot za 40zł.

 

Jeszcze jedno: jak się ma sprawa oc na przejściówkach? Niezależnie czy to będzie Tualatin, czy Coppermine na przejściówce S370>Slot 1 chciałbym go podkręcić. Wkońcu do tego jest Abit :wink:

 

P.S. Za ew. błędy przepraszam... późno już jest i człowiek nie jest w stanie skupić się dokładnie na tym co pisze....

Edytowane przez michu_roztocz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już bierzesz procka to na szynie 100 będzie się lepiej podkręcać (puścisz raczej spokojnie na szynie 133 i masz dobry procesor). Ten abit ma możliwość ustawienia FSB 133 z dobrymi częstotliwościami PCI i AGP ? bo mój Asus p3b-f mim iż jest też na bx-ie to przy 133 mam agp 66 a pci 33.

 

jeśli już bierzesz procka to na szynie 100 będzie się lepiej podkręcać (puścisz raczej spokojnie na szynie 133 i masz dobry procesor). Ten abit ma możliwość ustawienia FSB 133 z dobrymi częstotliwościami PCI i AGP ? bo mój Asus p3b-f mim iż jest też na bx-ie to przy 133 mam agp 66 a pci 33.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie 133MHz też złe nie będzie. Puszczę sobie wtedy na 150MHz. AGP będzie wtedy miało 90MHz, ale mój Radeon to wytrzymuje (jak długo- nie wiem :P), natomiast PCI 37,5MHz co groźne raczej nie jest. Niestety AGP mogę ustawić tylko na 2/3 w stosunku do proca. Tak czy inaczej o co innego pytam, a jeżeli Tualatin będzie chodził, to Celeron ma FSB 100MHz...

 

Mam jeszcze jeden problem z tą konfiguracją, a nie chcę zakładać nowego topicu. Mianowicie chodzi mi o kontroler HPT366. Obsługuje on tryb UDMA66. Również dla mojego dysku to maksimum. Gdy instalowałem system, zrobiłem to bez jego użycia. Gdy teraz jednak podpinam do niego dysk wyskakuje komunikat: "Błąd odczytu dysku. Naciśnij Alt+Ctrl+Del aby zrestartować" (bez polskich liter). Gdy jednak podpiąłem dysk 60GB od IBM'a system ładował się bez problemu. Czy ten kontroler jest zwyczajnie niekompatybilny z moim dyskiem? Dodam, że nie mogę używać 60'tki bo ją uszkodziłem ;P (raz działa, a raz nie. Sypie badami)

Edytowane przez michu_roztocz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Tualatinem i BX-em to jest loteria - teoretycznie po zmodowaniu na dobrej przejsciowce (tzw. BX-mod) powinein chodzic. Ja osobiscie modowalem Tualatina na plycie MSI6163 Pro i przejsciowce MSI MS6905 i smigal bez problemu. Natomiast na Asusie P3BF (ta sama przejsciowka i ten sam procesor) juz byly problemy.

 

Moim zdaniem warto sprobowac, bo przyrost mocy po przesiadce z Twojego proca bedzie b. duzy.

 

A co do OC, to moj celeron 1300 poszedl maxymalnie na 1600. Ale tu duzo zalezy od tego na jakiego proca trafisz.

 

Mam jeszcze ta przejsciowke, na ktorej modowalem. Jezeli bylbys zainteresowany, to moge ja niedrogo odsprzedac i przeslac wraz z dokladnym opisem moda. Moja metoda jest calkowicie bezinwazyjna - nie trzeba wylamywac pinow z procesora, ani niczego lutowac. Izolujesz tylko trzy piny i dwa laczysz przy pomocy kabelka - bez lutowania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HPT366 jest troche niedopracowany i znany z licznych problemow. Mialem kiedys ta plyte i tez sie z nim uzeralem.

 

Przede wszystkim wgraj mu najnowszy BIOS (dla samego kontrolera). Pobierz najnowsze sterowniki i nagraj na dyskietke. Nastepnie zrob reinstalke windy ale tym razem z dyskiem podpietym pod HPT366. Przed rozpoczeciem wlasciwej instalacji instalator wyswietli komunikat - zapomnialem jakiej dokladnie tresci ale jest tam cos o instalacji zewnetrznych sterownikow SCSI lub RAID i w tym celu nalezy wcisnac F2 (o ile dobrze pamietam). W tym momencie zapodajesz mu sterowniki na dyskietce, instalujesz do konca windowsa i kontroler powinien chodzic jak nalezy :)

 

 

 

 

edit:

zakladam, ze uzywasz XP?

Edytowane przez rosolini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam najnowszy BIOS od Abit'a datowany na 12.03.2001, a BIOS od HPT366 ma wersję 1.25. Zrobię tak jak mówisz (trzeba wcisnąć F6, F2 jest dla przywracania systemu (znam instalację WinXP na pamięć :D )). Zrobię to, ale nie teraz- muszę dokopać się do stacji dyskietek i (co gorsza ;) ) do jakiejś dyskietki ;) Dzięki za pomoc, ale zastanawia mnie fakt, że z 60'tki startował bez problemu (system pożył 15 minut, ale to już nie wina kontrolera ;) )

Edytowane przez michu_roztocz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System niechce się zainstalować. Gdy klikam F2 (a jednak ;P) nic się nie dzieje... dopiero gdy skopiują się te sterowniki do kontrolerów, dysków SCSI itp. wywala mi błąd, że nie ma dysku. Wtedy daje Enter, żeby odczytał te sterowniki z dyskietki. Potem ładuje jeszcze następne pliki i wyświetla się migający kursor, który normalnie znika po kilkunastu sekundach i instalacja leci dalej. Ja czekałem 2 minuty i dalej migał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja podczepie sie podd temat..

orientuje sie ktos czy abit Vh6 obsluguje tualatiny ?

chce wymienic celerona 700mhz/66mhz na jakiegos P3 1ghz badz celka 1ghz i troche sie boje brac w ciemno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem procesor, zrobiłem z kolegą moda, odpaliłem i działa. Wszystko pięknie, fajnie dopuki nie zabrałem się do oc. Z Celerona 1100A wyciągnąłem... 1430MHz (130x11) :/ Niezbyt mnie to sadysfakcjonuje. Próbowałem z napięciami, nawet do 2.1V i nic nie pomogło. Ustaliłem, że napięcie I/O najlepej ustawić na 3.8V. Chłodzenie- kondensatory i ogólnie zasilanie procesora ma nawiew z 7x7 wiatraka na 3000RPM, chipset ma standartowy radiator, ale się nie grzeje, a proc ma to. Na procu 40*. Wyciągnąłem wszystko z PCI i ISA, została tylko grafa i dysk- wytrzymują spokojnie 90/40MHz. Ramu mam dwie kości infineona 133MHz CL2.

 

Na tych taktach udało mi się zrobić SuperPI, wszystkie testy CPU/MEM w PCMarku2002, a FSB 131MHz jest nie wykonalne :|

 

PS. BIOS mi wykrywa na ustawieniach 130x11 "Pentium III 667MHz" a przy 66x11 prawie poprawnie, czyli "Pentium III 732MHz". I gdzie tu logika? ;P

Edytowane przez michu_roztocz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...