Skocz do zawartości
maSTHa212

Wyjscie Cyfrowe Spdif W Laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra mialem to napisac w recenzji W3 no ale nie tylko Asusy maja takie wyjscia to pomyslalem ze zrobie nowy topic z instrukcja i wrazeniami z uzytkowania.

 

Wiele obecnie produkowanych laptopów posiada wbudowane cyfrowe wyjście SPDIF. Wiele osob ma to zlacze u siebie ale nie bardzo wie z czym to sie je. Aby moc sie cieszyc dzwiekiem przestrzennym plynacym z laptopa potrzebujemy :

 

1. laptopa z wyjsciem SPDIF

2. odpowiedni kabel

3. dekoder, amplituner lub inne urzadzenie ktore bedzie odbieralo i dekodowalo sygnal

 

Jesli chodzi o wyjscie SPDIF w laptopie to najczesciej spotyka je sie w dwoch formach : osobnego wyjscia lub tez jest ono wspoldzielone z wyjsciem sluchawkoym. Nie ma to jednak zadnego znaczenia czy jest tak czy tak. Idea jest dokladnie ta sama. Czasami rowniez potrzebne jest ustawienie w opcjach "Uzyj wyjscia cyfrowego" albo "Uzyj wyjscia SPDIF", niekiedy trzeba je rowniez aktywowac w BIOSie. Takze niektore programy jak playery DVD wymagaja uaktywnienia wyjscia cyfrowego.

 

Jesli chodzi o kable to wystepuja dwa rodzaje :

 

a. tzw. spdif coaxialny - czyli kabel z jednej strony zakonczony jackiem 3,5 a z drugiej cinchem, podpinamy go do wejscia COAXIAL na dekoderze. Tak wyglada ten kabel.

 

Dołączona grafika

 

 

b. tzw. spdif optyczny - tutaj wymagany jest zwykly kabel optyczny + przejsciowka, wyglada to tak :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

W moim przypadku posluze sie ta druga metoda bo wlasnie takowe wyjscie mam w laptopie. Podlaczamy kabel do wyjscia sluchawkowego w laptopie (jako ze jest ono wspoldzielone z optycznym spdif)

 

Dołączona grafika

 

Nastepnie drugie koniec (juz bez przejsciowki) podpinamy pod odpowiedni "odbiornik" dzwieku - u mnie jest to dekoder Creative'a - DDTS-100.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I juz. Jesli wszystko poszlo jak nalezy to po ustawieniu odpowiedniego zrodla na dekoderze powinien poplynac dzwiek. Dla sprawdzenia czy wszystko dobrze dziala proponuje puscic na laptopie jakis film na DVD (pamietajac o wlaczeniu opcji Uzyj SPDIF). Dekoder powinien teraz automatycznie wykryc dzwiek Dolby Digital lub DTS. I tyle jesli chodzi o strone techniczna.

 

Wrazenia i komentarz.

Krotko : jesli chodzi o filmy to nie ma sie co zastanawiac, tylko tam mozemy uzyskac dzwiek przestrzenny z laptopa. Inna opcja to oczywiscie zewnetrzna karta dzwiekowa i wtedy do niej bezposrednio podpinamy zestaw glosnikow. Jesli chodzi o muzyke to nie chce tutaj wywolywac jakiejs rozruby ale (w moim przypadku) dzwiek lecacy przez kabel optyczny do glosnikow za posrednictwem dekodera jest czystszy, bardziej soczysty i gleboki niz to samo dawane po kablu analogowym, na analogu wszystko jest jakies takie przytlumione, plaskie. Nie wiem, moze to tylko moje odczucia ale tak mi sie wlasnie wydaje. Oczywiscie nie sa to gigantyczne roznice, ale jak dla mnie - z pewnoscia zauwazalne (slyszalne). Aha i to co zauwazylem u siebie to ze przy odtwarzaniu muzyki po kablu analogowym muzyka jest tak glosna jak jest to ustawione w Windowsach, natomiast po opticalu glosnosc jest caly czas ta sama, zmiany natezenia mozna dokonywac tylko za pomoca programu ktory odtwarza muzyke lub tez dekodera. Nie jest to jakas wada, ale szczerze mowiac zdziwilo mnie to troche (jak na poczatku mialem wszystko podkrecone to ryknelo az milo). To tyle chyba, mam nadzieje ze sie troche rozjasnilo co i jak.

pozdro

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz jeszcze osiagnac jeszcze lepsze rezultaty to jakas wygrzewarke do kabli sobie zalatw albo kamiem cudowny lub oczyszczacz kwantowy i demagnetyzer http://audiovoodoo.alatar.pl/ :lol:

 

A tak serio to ciekawe info.Przydalby sie jeszcze ktos kto ma drugi rodzaj zlacza.Bo s/pdif jaki jest kazdy widzi... albo taki albo siaki ;)

Ale nie zmienia to faktu ze aby odtrzymac dziwk przestrzenny oprocz notebooka z cyfrowym wyjsciem potrzebny jest dekoder[i to najlepiej z coaxialem i opticalem bo nie wiadomo czym uraczy nas nasz producent komputra :D ]

 

ps.Tez masz tak w dekoderze ze trzymajac przycisk do sciszania czasem sprzet sie podglasnia ? Czy tylko mi sie raz na ruski rok takie cudo robi ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus rady

-Przy korzystaniu z wyjscia cyfrowego proponuje nie sciszac z komputera, tylko z dekodera (powinno ciut zwiekszyc jakosc dzwieku)

 

-Jest pare programow ktore potrafia kodowac do AC3 np. ac3filter_1_01a_rc5.exe

i dzwiek uprzestrzenniac, tylko trzeba skonfigurowac, chodz wlasnie zauwazylem ze mozna uzyc ffdshow audio, ustawiamy output na AC3 na 640k+ mixer na ilosc glosnikow (np. 3/2) i LFE +ressampler high quality na 48k (chodz to niekoniecznie, ale zalecam w ogolnym przypadku) i jeszcze sprawdzamy opcje aby nie wlaczylo sie pare isntancji Fddshow audio

+AC3/DTS w codecs mozna ustawic na SPDIF, aby nie probowal nawet tego modyfikowac

 

I proponuje jednak ffdshow audio uzyc, a w przypadku problemow AC3filter (chodz z nim w ogolnosci moze byc wiecej problemow, szczegolnie by wszedzie dzialal), a zeby bylo jasne jak uzywamy ffdshow do tego to wylaczmy AC3filter

 

Co do dziwnej glosnosci moglo to byc spowodowane trybem Night czy cos takiego, ja mam to wylaczone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...