Skocz do zawartości
sender28

Raid - Pytania...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj dostałem drugi dysk i dzis będę go podłaczać. I dlatego chciałem zapytać czy opłaca mi sie robić Raid? :rolleyes: :rolleyes: Szczerze to miałbym to robic pierwszy raz. Czytałem juz troche o Raidzie na necia ale to teoria, a ja chcę wiedzieć jak to wygląda w praktyce. I teraz moje pytania:

 

1. Czy to bezpieczne? dla danych oczywiście

2. Który RAID wybrac? 0, 1 ..... :blink:

3. Jak będzie z szybkością działania dysku?

4. Który Riad macie u siebie i czy jestescie zadowoleni z niego?

 

no i teraz najważniejsze:

5. Czy jak będę robic tego Raida to musze usunąć stare partycje z pierwszego dysku? Bo nie mam gdzie za bardzo plików skopiować a sporo ich jest :cry:

 

Z góry dzięki za wszelkie info. Pozdr.

 

PS. czytałem też gdzieś, że aby zrobić raid 0+1 potrzeba aż 4 dysków?? :blink: to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy to bezpieczne? dla danych oczywiście

2. Który RAID wybrac? 0, 1 ..... :blink:

3. Jak będzie z szybkością działania dysku?

4. Który Riad macie u siebie i czy jestescie zadowoleni z niego?

5. Czy jak będę robic tego Raida to musze usunąć stare partycje z pierwszego dysku? Bo nie mam gdzie za bardzo plików skopiować a sporo ich jest :cry:

PS. czytałem też gdzieś, że aby zrobić raid 0+1 potrzeba aż 4 dysków?? :blink: to prawda?

1. RAID 0 jest o tyle niebezpieczny, że wymaga przynajmniej 2 dysków i jeśli którykolwiek z nich padnie, dane są tracone. RAID 1 natomiast (mirroring) daje Ci bezpieczeństwo w przypadku padu któregoś z dysków - na drugim znajduje się dokładnie to samo.

2. Wszystko zależy od potrzeb. RAID 0 przyspiesza operacje zapisu i odczytu o prawie 100%, RAID 1 natomiast zapisuje te same dane na obu dyskach, więc wzrost prędkośći zapisu... nie ma go ;p. Prędkość odczytu może wzrosnąc, ale nie musi (zależy od zastosowanej metody odczytu)

3. ...

4. Mam RAID 0 i jestem bardzo zadowolony ;-). Nie lubię czekać, a wszystko na komputerze dzieje się po prostu.. szybciej.

5. W przypadku RAID 0 - tak. W przypadku RAID 1 - nie.

P.S. Tak, wymaga przynajmniej 4 dysków. Może zastanów się nad RAID 5? Albo 1+0 - ihmo lepszy niż 0+1 ;p

Edytowane przez [cahe]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date=' 5 lip 2006, 09:35' post='2214276']

1. RAID 0 jest o tyle niebezpieczny, że wymaga przynajmniej 2 dysków i jeśli którykolwiek z nich padnie, dane są tracone. RAID 1 natomiast (mirroring) daje Ci bezpieczeństwo w przypadku padu któregoś z dysków - na drugim znajduje się dokładnie to samo.

2. Wszystko zależy od potrzeb. RAID 0 przyspiesza operacje zapisu i odczytu o prawie 100%, RAID 1 natomiast zapisuje te same dane na obu dyskach, więc wzrost prędkośći zapisu... nie ma go ;p. Prędkość odczytu może wzrosnąc, ale nie musi (zależy od zastosowanej metody odczytu)

3. ...

4. Mam RAID 0 i jestem bardzo zadowolony ;-). Nie lubię czekać, a wszystko na komputerze dzieje się po prostu.. szybciej.

5. W przypadku RAID 0 - tak. W przypadku RAID 1 - nie.

P.S. Tak, wymaga przynajmniej 4 dysków. Może zastanów się nad RAID 5? Albo 1+0 - ihmo lepszy niż 0+1 ;p

Dzieki. Chyba zrobie Rad'a 0. Bo i tak moje k8ne obsługuje tylko 0, 1, 0+1 . Polece po płytki i nagram to co mam.

 

Acha. A co jeśli będę kiedyś chciał usunął RAID? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Likwidujesz macież i używasz dysków w tradycyjny sposób.

 

Jedna uwaga: wszystkie dane jakie miałeś na macieży zostaną utracone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...