Skocz do zawartości
maSTHa212

[recenzja] Vantec Lapcool 3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

dziś mam przyjemność opisać zakupioną na dniach podstawke chlodzaca do laptopa firmy Vantec model LapCool 3. Oferte znalazlem przez przypadek na Allegro, cena zachecajaca bo okolo 65 PLN (wiekszosc podobnych podstawek ma ceny od 120 w gore), poza tym czas wakacji to wysokie temperatury ktore jak wiadomo nie sprzyjaja naszym pupilom. Zdecydowalem sie na zakup.

 

Opis urzadzenia :

 

Podstawka zapakowana byla w zgrzewane plastikowe opakowanie, nic specjalnego chociaz myslalem ze bedzie to raczej pudelko. Po rozpakowaniu w srodku znajdujemy podstawke i kabel zasilajacy na USB. Wymiary to : 300x23x138 mm czyli dedykowane dla 14" notebookow. "Sercem" urzadzenia sa 2 wentylatory 80mm obracajace sie z predkoscia 1500rpm. Generowany halas to wg producenta 25dBA.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

To co generalnie rzuca sie w oczy to 2 sprawy : ciezar i uzyte materialy. Pierwszy sprawia bardzo pozytywne wrazenia bo nie dosc ze sama podstawka jest mala i plaska to i waga jest bardzo niska, podstawka jest leciutka i spokojnie mozna ja nosic razem z laptopem w plecaku. I druga rzecz : materialy. O ile plastik w dotyku sprawia wrazenie raczej solidnego o tyle wizualnie jest juz gorzej, wydaje sie byc tani i kiepski. Rowniez malowania zostawiaja troche do zyczenia. Ale ogolnie nie ma sie do czego przyczepic, za te pieniadze jest to raczej proporcjonalna do ceny jakosc.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Teraz o dzialaniu naszej chlodziarki. Jak wspomnialem za "dmuchanie" odpowiedzialne sa 2 wiatraki. Powietrze jest pobierane z tylu obudowy (nie od spodu). Deklarowane 25dBA jest slyszalne, glosniejsze od wentylatora laptopowego gdy jest na low ale cichsze od high. Czyli chyba tak jak powinno byc. O ile w czasie normalnej pracy (bez muzyki czy filmu) odglosy moga troche irytowac o tyle w grach czy przy wlaczonym Winampie w ogole sie tego nie slyszy. Jesli chodzi o powierzone zadanie to, nie powiem, podstawa daje rade. Temperatura dysku z 43-46 spadla na 37-40 i te wartosci sa raczej stale przez wiekszosc czasu. Innaczej troche wyglada sprawa CPU. Po wlaczeniu laptopa licznik pokazuje 52 stopnie. Bez dodatkowego chlodzenia temp po 10-15 minutach skacze do 60-62 i wtedy wlaczaja sie wiatraki, obnizajac temp znow do 52. Sytuacja z wlaczona podstawka jest taka sama, jedyna roznica jest w tym ze znacznie wydluza sie czas osiagniecia poziomu 60-62, i znacznie skraca czas potrzebny do obnizenia temperatury. Na koniec moze dodam, ze nie ma mozliwosci kontrolowania predkosci wiatrakow.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Podsumowanie :

 

Podstawka Vanteca IMO jest produktem dobrym, moze nie rewelacyjnym ale zarowno cena jak i "wydajnosc" pozwala przymknac oko na tandetnie wygladajacy plastik czy niezbyt cicha prace. Czy sie oplaca? Mysle, ze tak. 60 PLN to nie majatek, a w gorace dni nawet te pare stopni powinno wyjsc laptopowi na dobre. Jest to tez b.ciekawa propozycja dla graczy, podstawka spelnia swoje zadanie a grubosc nie powoduje dyskomfortu w uzytkowaniu. Jej dobrodziejstwo powinni takze docenic amatorzy lezenia z laptopem w lozku, gdzie czesto posciel blokuje dojscia powietrza do laptopa. Z ta podstawka to juz nie bedzie stanowic problemu, waga tez moze okazac sie milym zaskoczeniem dla leniuchow.

 

Ocena : 4/5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po to sie pozbyles sagera zeby wentylatory dokupic do tego asusa? Przeciez on by sobie poradzil przy temp 40 stopni w pokoju, ja nie rozumiem tego zakupu nawet za 20zl bo komfort uzytowania lapa spadl i to znacznie. I tak ci sie wentylator wlaczy jak odpalisz gre i ta podstawka nic nie da bo CPU sie zbyt mocno nagrzewa ale nagrzewa sie (i to jeszcze centrino!!) do umierkowanych temp. naprawde nie kumam :-) no ale moze maSTHa212 byl ciekawy efektu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak : pare dni temu gdy w Wwa (i chyba w ogole w calej Polsce) byly niemilosiernie wysokie temperatury to w samo poludnie (okna od pokoju wlasnie mam od tej strony) zapuscilem sobie 3dm05 (wyszly nowe Catalysty to sie chcialem pobawic) i bez podkrecania zegarow za 2 albo 3 testem zaczelo mi walic artami po calym ekranie i program dostawal zwisu. To jest dosc ekstremalny przyklad bo i pogoda raczej niespotykana ale tak czy inaczej wolalbym juz wiecej takich widokow nie ogladac. Inna sprawa ze dosc czesto leze sobie na wyrku wieczorem i w tym przypadku taka podstawka jak najbardziej sie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak ci wywalilo na stockowych wartosciach arty to... :blink: , moze ci karta siada, ja gralem w te upaly (jak nie gralem to lap ssal pliki u mnie chodzi bez zadnych przerw lapek) i na podkreconym gpu nie mialem zwisow (memek nie ruszam bo od razu freez ^_^ ) a tluklem hitmanka az milo.

"To jest dosc ekstremalny przyklad bo i pogoda raczej niespotykana" - ekstremalny? To chyba sa normalne warunki pracy :blink: nawet OC nie bylo, - przynaje ze jestem w ciezkim szoku.

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mnie naszlo, sprawdz sobie instrukcje, tam sa takie fajne obrazki dla amerykanow zeby nie wystawiac lapa na deszcz albo nie wsadzac go sobie do dopy hehe i przy okazji jest tez metka na jaka temperature nie wystawiac laptopa, sprawdz to bo jestem ciekawy, zaraz poszukam swojej instrukcji i tez sprawdze.

 

edit.

u mnie pisze ze nie wystawiaj komputera na dzialanie temp. ponizej 0 i powyzej 50 stopni ale to pewnie chodzi o to jak lap nie pracuje.

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jak nie gram to proc na minimum, powerplay na tryb pracy na bateriach i wentyl lekko szumi:)

temperaturki w normie wtedy przy tych upalach:

 

CPU: 56

GPU: 50

HDD: 45

przy kompie wlaczonym od 7 do 15 (praca)

 

:)

 

pozdro

Edytowane przez Doctor_25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem że laptopy są całością samą w sobie,ale widocznie się myliłem.Niedługo ktoś wymyśli lampkę do podświetlania matrycy tylko po co?Laptop powinien pracować normalnie bez takich wynalazków,jeżeli jest inaczej to trzeba go oddać do serwisu.Ja niechciałbym takiej podstawki nawet za darmo,po prostu nie widzę większego sensu jej używania przy sprawnym sprzęcie.Wizualnie ohyda,jak wszystkie tego rodzaju wynalazki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adalb1 : masz racje ze powinien pracowac dobrze i pewnie radzilby sobie bez podstawki. Tylko ze obecne warunki to nie sa normalne warunki pracy, wyzej juz napisalem, ze mam okna od strony poludniowej a to oznacza ze praktycznie od godziny 11 do zachodu slonce wali mi centralnie do pokoju. Temperature mam taka, ze nic nie robiac leje sie ze mnie, 30 stopni to na luzie. A ze sa wakacje i wiecej czasu to gram sporo, po pare godzin dziennie. Podstawa jest tylko po to zeby przedluzyc zywotnosc sprzetu, ewentualnie zeby sobie laptopa bez obaw wziac na kolana do wyrka. Zreszta to jest tylko rozwiazanie na lato i tylko po to je kupilem, normalnie uzywanie tego nie ma sensu i tutaj sie zgadzam. Poza tym pamietaj, ze ja nie mam zintegrowanego GPU jak ty tylko X1600 w 14" obudowie - ma prawo sie grzac, jak kurek zauwazyl, nie spowodouje to ze wewn wiatraki sie nie wlacza, ale jesli zamiast 85 mam na GPU 78 stopni to juz jest to dla mnie plus.

 

aaa jeszcze dodam, że jak bylem teraz z tym moim lapem w serwisie, to powiedzieli, że mają mnostwo zgłoszeń z padniętymi lapami

z powodu upałów właśnie. Paranoja...

To jest cytat z innego topicu na forum, jak widac przegrzewanie sie wcale nie jest jakims dziwnym zjawiskiem. Samochody tez powinny sobie radzic w kazdych warunkach a mimo to czasami chlodnice nie wyrabiaja ;)

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zreszta to jest tylko rozwiazanie na lato i tylko po to je kupilem, normalnie uzywanie tego nie ma sensu i tutaj sie zgadzam. Poza tym pamietaj, ze ja nie mam zintegrowanego GPU jak ty tylko X1600 w 14" obudowie - ma prawo sie grzac,

Masz rację tylko producenci powinni to przewidzieć montując takie karty grafiki i to że nie zawsze jest zima.Przecież za sprzęt płaci się niezłe pieniądze i jeżeli pracuje on w dopuszczlnym przedziale temperatur to powinno być wszystko OK bez dodatkowych usprawnień.Myślę że jest to szerszy temat i dotyczy nie tylko komputerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz pojawiają się minusy 14. Ja w moim acerze mam święty spokój i nie muszę się martwić o chłodzenie.

A 3dMarki chodzą bez problemów czy procek ma 50,30 czy 70 C. :lol2:

 

Podstawkę to bym może kupił jaką aluminiową co będzie ładnie wyglądać pod lapkiem a nie żeby chłodziła mi lapka.

Edytowane przez aceraspire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo rozumiecie o co mi chodzi, laptop poradzilby sobie bez tego, podstawa jest tylko dla samego wydluzenia zycia komponentow (kazda rzecz gdy sie nagrzewa to skraca sie jej zywot, niezaleznie czy to laptop czy nie). To tak jakbyscie mieli pretensje do producentow samochodow ze nie montuja w kazdym modelu napedu 4x4, a wy przeciez raz w roku jedziecie na 2 tygodnie w gory i by sie przydal. Tylko czemu producent o tym nie pomyslal?!

aceraspire : po co mi podstawka ktora nie chlodzi? Dla samej prezencji?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jakbyscie mieli pretensje do producentow samochodow ze nie montuja w kazdym modelu napedu 4x4,

Nie to jest tak jakby producent samochodów do malucha wsadził silnik od czołgu i przez to nie może on jezdzić. Edytowane przez adalb1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal : czy ja napisalem ze nie dziala, przy 35 stopniach raz walnelo mi artami w 3dm05, normalna temperatura pracy jest praktycznie o polowe nizsza. I nie chodzi o to ze laptop sobie nie radzi, bo radzi ale w ekstremalnych warunkach moze dochodzic do roznych rzeczy a granie w takiej temp przez pare godzin dziennie mozna chyba do takich warunkow zaliczyc. Poza tym to nie jest nawet wina obudowy, cytat ktory przytoczylem pokazuje ze lato jednak daje sie we znaki laptopom a watpie zeby wszystkie oddane do serwisu sprzety byly wlasnie takiej wielkosci. Takze nie ma sie co klocic, uzywam tego tylko po to zeby temp nie zabily mi komputera, jak ktos nie chce to nie musi bawic sie w takie rzeczy. Nie mam klimatyzacji w domu zeby nawet z wakacje miec komfortowe 18 stopni w pokoju takze jedyne co moge zrobic zeby schlodzic kompa to kupic podstawke chlodzaca co wlasnie uczynilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiajace, zawsze myslalem ze Polska ze wzgledu na swoje połozenie nalezy do tych krajow gdzie klimat jest co najwyzej umiarkowany, bo ciepły to na pewno nie. Raz na jakis czas troche przygrzeje i wydaje nam sie ze to armaggedon. Praca w takich warunkach jak ostatnio mamy, to naprawde nie sa zadne ekstremalne warunki, jest duzo cieplejszych krajow a laptopy tam sa jeszcze bardziej populatne niz u nas (zreszta tam tez wacale nie jest jeszcze ekstremalnie ;))

Zreszta nie rozumiem dlaczego tak panikujecie co do tych temperatur ? przeciez 60st dla cpu mobilnego to zaden wysiłek..

 

Omawiana podstawka > ciekawostka na ktora mozna wydac pieniadze... jak sie juz koniecznie chce ich pozbyc... bo nie wyobrazam sobie zeby ktos na dluzsza mete z tego korzystał. Nawet jesli wykorzystuje laptopa mało mobilnie...

Ale jesli juz tak bardzo lubicie "dmuchac na gorace" :) to chyba lepszym rozwiazanim jest zrobic własna podstawke, taka ktora bedzie miała porzadne wiatraczki (jakikolwiek hałas przy 1500rpm baaardzo zle swiadczy o jakosci tych wentyli) i tak je umiescic w podstawce zeby wdmuchiwały powietrze bezposrednio w otwor wentylatora w laptopie ("chłodzenie" obudowy nie ma praktycznie sensu)

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej bym sie martwil o CPU, bardziej o GPU. Poza tym juz nie chce mi sie n-ty raz powtarzac : uzywam tego TYLKO DO GRANIA i TYLKO TERAZ (czyt. gdy temp w moim pokoju jest w granicach 30-35). Poza tym pewnie ze i wentyle mozna dobrac najcichsze, po 100 zeta za sztuke + wsadzic je dokladnie pod otwory tylko nie oczekujcie tego od podstawki za 6 dyszek!!

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna sprawa to chlodzenie, tez sobie mam zamiar podobne cacko sprawic, tylko nigdzie nie moge znalezc podstawki ktora by pasowala do laptopa 15,4" (szerokosc laptopa 360 mm) ale sa za duze, albo za male :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...