Skocz do zawartości
Olek

RAM na BX??

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem zbyt obeznany w starszych płytach ale od kilku dni jestem posiadaczem komputera CEleron 433 na płycie BX i posiadam dwie kości ramu 64 i 128 windows wykrywa 196 ramy są taktowane 133

Dzisiaj próbowałem dołozyc na ta płyte jeszcze jadna kość 256 DIMM windows wykrywa te kos jako 128 Próbowałem załozyc w inny slot i jest to samo komputer wykrywa te kosc jako 128 kosc jest sprawdzona gdzie indziej i działa tam poprawnie.

1. Czy starsze płyty maja jakies ograniczenia co ramu może nie mozna załozyc wiecej albo nie wykrywaja kości 256 :cry:

2. Jesli jest na tej płycie założony cleron to czy moge zmienic procesora na PIII 500

3. Płyta posiada jedynie ATA 33 i obsługuje najwyżej dyski 32G i czy jest mozliwośc jak dokupie z założe kontroler ATA 66/100 to bedzie mozliwośc podłoczenie dysków ponad 32G

 

Czekam na wszelkie sugestie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1:najprawdopodobniej masz moduł jednostronny (kostki po jednej stronie płytki...) - wtedy rzeczywiscie jest taki problem że widac tylko pół pamięci; wynika to z adresowania

Ad2:celek podejrzewam jest PPGA, więc musisz sprawdzić czy płyta w ogóle obsługuje FCPGA (najprostszy sposób-czy daje Vcore 1,7V).Jeśli masz płytę Slot1 to slotowe pentiumy będą hulać, FCPGA j.w.

Ad3:Na kontrolerze możesz podłączyć wszystko na co on pozwoli, ale taniej jest poszukać w internecie menedżera dyskowego(programik oszukujący BIOS-powinien być dostępny na stronie producenta dysku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. TAK. Starsze plyty, te na BX'ach maja ograniczenia, i wykrywaja max kosc to 256mb, lecz musi to byc koniecznie kosc obustronna!! Jesli jest to kosc jednostronna to zostanie wykryta tylko polowa.

2. TAK! Mozesz zmienic sobie na kazdego PIII Coppermine, Nawet te na S370 po zalozeniu odpowiedniej przejsciowki za 20zl. (Cel - max 1,2GHZ, PIII - max 1Ghz)

3.TAK! JA na takim kontrolerze mialem 60GB barracude, spisywalo sie wszystko EXTRA!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, tylko ze ten programik to oszuka, lecz wydajnosc bedzie fatalna, wiec szkoda marnowac potencjal ata100 i lepiej kupic kotroler. Sory ze napisalem to samo, ale w chwili pisania tamtej odp. jeszcze bylo pusto - zero sugesti. pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna podlaczyc PIII. Swego czasu widzialem na allegro nawet Slotowego PIII 1Ghz, lecz duzo lepszym rozwiazaniem bedzie tak jak mowie, kupienie przejsciowki SLOT1-FCPGA - koszt okolo 20zl. A ten twoj PIII jakie gniazdo?? Jak slot1 to odrazu podlaczaj, jak socket to kup przejsciowke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Nie wiem czy przejściówka na to pozwoli... BTW czy ktoś wie czym się różnią przejściówki PPGA od FCPGA??Mam MSI BX master, celka 533 Mendocino i podobny problem... Menedżery powinny byc na stronach producentów (disc manager), jak nie znajdziesz to wyślij mi wiadomość z mailem, coś takiego mam na jakiejś płytce, tylko podaj producenta!!!(bo ciągle nie wiemy o jaką płytę główną i dysk chodzi...)

Zdrówko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o programik to chyba kupie kontroler bo i tak nie wiem co przyszły nabywca bedzie chiał sobie kupic za dysk a kontroler to i tak zwiększy wydajność. jesli chodzi o Ramy to mnie podłamaliscie że trzeba bedzie kupic dwustronne ale jak to jest jesli posiadam jednostorna kosć 128 i wykrywa normalnie a 256 już nie. I najwazniejsze jak kupie dwustonne to bedzie dobrze chodziło zalezy mi abym miał chociaz 256 a kupno jeszcze jednej kości 128 nie wchodzi w rachube jesli mam juz 256 jednostronnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Nie wiem czy przejściówka na to pozwoli... BTW czy ktoś wie czym się różnią przejściówki PPGA od FCPGA??Mam MSI BX master, celka 533 Mendocino i podobny problem... Menedżery powinny byc na stronach producentów (disc manager), jak nie znajdziesz to wyślij mi wiadomość z mailem, coś takiego mam na jakiejś płytce, tylko podaj producenta!!!(bo ciągle nie wiemy o jaką płytę główną i dysk chodzi...)

Zdrówko

Napewno są inne. Ilość nóżek itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o programik to chyba kupie kontroler bo i tak nie wiem  co przyszły nabywca bedzie chiał sobie kupic za dysk  a kontroler  to i tak zwiększy wydajność. jesli chodzi o Ramy to mnie podłamaliscie że trzeba bedzie kupic dwustronne   ale jak to jest jesli posiadam jednostorna kosć 128 i wykrywa normalnie a 256 już nie. I najwazniejsze jak kupie dwustonne to bedzie dobrze chodziło zalezy mi abym miał chociaz 256 a kupno jeszcze jednej kości 128 nie wchodzi w rachube jesli mam juz 256 jednostronnych.

Możliwe, że płyta obsługuje jedynie 128 MB w jednym banku... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co upgradow CPU, to prawda jest taka ze do BX (slotowego!) mozna wsadzic obecnie (i chyba juz wiecej nie bedzie mozna, bo intel wyzszych czestotliwosci nie przewiduje) PIII Tualatin 1.4 GHz. Potrzebna jest do tego przejsciowka firmy PowerLeap (firma ta takze zaprojektowala przejsciowki o ktorych mowi scibi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Potrzebna jest do tego przejsciowka firmy PowerLeap ...

a o tych przejsciowkach to bylo na forum chyba z 1000x - wniosek jeden za drogie, bardziej oplaca sie zmienic MoBo

 

Możliwe, że płyta obsługuje jedynie 128 MB w jednym banku...

kazdy BX obsluguje tylko 128MB w 1 banku - tyle tylko ze moduly dwustronne (nie myslic z umieszczeniem kostek na laminacie) sa poprostu dwubankowe - wystarczy odpalic np Sandre - tam jest podzial na banki fizyczne i te widziane przez BIOS itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez się pozbyłem niedawno mobo BX, slotowego. i też miałem ten problem z ramem. Ale u mnie było jeszcze gorzej, komp nie wykrywał jednostronnego 128 sdram'u ! I zadziałało dopiero jak wymieniłem na dwustronne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, ale wy mowicie o przejsciowce slot1 -> fcpga2. Mi chodzi o najnormalniejsza przejsciowke slot1 -> fcpga (ja na takiej 2 lata robilem), i ona kosztuje okolo 20zl, pozwala wlozyc wszytskie celki i pIII copperminy do plyt ze slot1, czyli pIII max 1ghz. I na pewno oplaci sie bardziej zakup przejsciowki niz nowego mobo. Co do pamieci to nic nie poradzisz, musisz poprostuy kosci dwustronne znalezc, i dobrze postanowiles ze kontroler kupisz bo wydajnosc bedziesz mial normalna - tez tak mialem. kotroler ata100 idzie juz na allegro kupic za okolo 60-80zl, ja moj z raid'em za 100zl z przesylka sprzedalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Potrzebna jest do tego przejsciowka firmy PowerLeap ...

a o tych przejsciowkach to bylo na forum chyba z 1000x - wniosek jeden za drogie, bardziej oplaca sie zmienic MoBo

 

Możliwe, że płyta obsługuje jedynie 128 MB w jednym banku...

kazdy BX obsluguje tylko 128MB w 1 banku - tyle tylko ze moduly dwustronne (nie myslic z umieszczeniem kostek na laminacie) sa poprostu dwubankowe - wystarczy odpalic np Sandre - tam jest podzial na banki fizyczne i te widziane przez BIOS itd

Potwierdzam . Umnie tak jest .

Wniosek - Stare płyty na BX bez dodatkowych układów mogą obsłurzyć 3x128MB ramu. Póżniejsze płyty na BX np Abity mogły obsłurzyć 4 banki pamieci po 256 MB .

 

Torpido

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam . Umnie tak jest .

Wniosek - Stare płyty na BX bez dodatkowych układów mogą obsłurzyć 3x128MB ramu. Póżniejsze płyty na BX np Abity mogły obsłurzyć 4 banki pamieci po 256 MB.

troszke mnie nie zrozumiales - chodzilo mi o to ze te pamieci powinno sie nazywac dwubankowymi a nie dwustronnymi - i nie chodzi tu o dwubankowosc fizyczna tylko ta widziana przez BIOS

 

plyty na BX standardowo posiadaly 3 banki fizyczne - ale kazdy z tych bankow jest przez BIOS widiany jako 2 "pseudobanki" - wiec jak pisalem o pamieciach 128MB to chodzilo o te "pseudobanki" - wiec jak wsadzisz pamiec 256 dwubankowa to masz 256 ale jak wsadzisz pamiec 256 jednobankowa to maz tylko 128

 

a na plytach BX na 3 moduly pamieci standardowo powinno chodzic 3 * 256 (dwubankowego) = 768MB i to jest max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AJ NOŁ . Ja mam płytę która jest zrobiona zgodnie ze specyfikacją 440BX która mówi ,że jeden bank fizyczny to max 128MB , wsadzałem już tam wszystko i max to 384MB . Płyty z dorobionymi kontrolerami zewnętrzymi do pamięci + odpowiedni bios żeczywiście dawał 3x256.

 

Torpido

Ps wysłałem ci odpowiedź na priv na drugie pytanie z FAQ-u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...