Skocz do zawartości
fenek101

Monitorki Lcd 19" - Nec 1970nx Czy Jakiś Tn?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Poszukuję monitorka 19", o jak najlepszej jakości obrazu i przy tym jak najmniejszym smużeniu. Monitor będzie służył do dość kłótliwej gamy zastosowań: grafika, gry i praca biurowa. Ma mieć DVI, nie mieć głośników, mieć jak najlepsze kolory, jak najmniejsze smużenie, a do tego mile widziana będzie gładka szyba (ala x-black Sony)... Moje oczy wyhaczyły 3 modele, ale nie mogę znaleźć żadnych testów dwóch z nich, więc nie wiem co są warte:

 

Samsung 971P - o tym monitorze wiem najwięcej. Zdecydowanie nie podoba mi się sterowanie z poziomu windows i przycisk zmiany jasności tego nie ratuje... Nie wiem jednak, czy monitor ten ma gładką szybkę...

 

Sony HX95S (lub HX95B) - o tym praktycznie nic nie wiem, poza tym, że ma szkiełko x-black i głośniki, jednak w tym przypadku design obudowy je sprytnie ukrywa. Ale jak jakością obrazu, smużeniem, itp?

 

Eizo S1701SHG - a o tym zupełnie nic nie wiem. Jak z jakością obrazu i całą resztą?

 

Byłbym wdzięczny za linki do testów Eizo i Sony, bo nie udało mi się żadnych znaleźć.

 

A może coś innego? Najchętniej do 1500zł. Ewentualnie jakieś 17" do 1400zł...

 

Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez fenek101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Samsunga 971P to mogę ci napisać, że smużenie widać (jak chyba na każdym lcd ;) ), co do sterowania z poziomu programu, to raz ustawisz na poczatku i potem o nim zapominasz (mimo wszystko brak przycisków jest pewną małą wadą). Na obudowie (mam wersję czarną) bardzo widać kurz i odciski palców. Co do tej gładkiej szyby to za bardzo nie wiem co masz na myśli :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Samsung 971P - o tym monitorze wiem najwięcej...

...Sony HX95S (lub HX95B) - o tym praktycznie nic nie wiem, poza tym, że ma szkiełko x-black i głośniki, ...

ad 1 - niby wiesz najwiecej, ale jak na razie nikt nie potwierdzil/zaprzeczyl (chyba ze cos przeoczylem) czy tam zastosowano tem sam trik co w 770P/970P 2336239[/snapback]

... Co do tej gładkiej szyby to za bardzo nie wiem co masz na myśli :P

to co sie nazywa zbiorczo powloka glare w laptopach :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - niby wiesz najwiecej, ale jak na razie nikt nie potwierdzil/zaprzeczyl (chyba ze cos przeoczylem) czy tam zastosowano tem sam trik co w 770P/970P 2336262[/snapback]

ad 2 - starszy typ matrycy niz w X95FB, ale na 99% ta sama elektornika czyli niedoskonale przejscia tonalne zwlaszcza dotyczy to odcieni szarosci

Obecnie mam Sony HS74PS, jestem generalnie zadowolony. Do kiepskiego gradientu szarości nawet przywykłem. :) Czy w takim razie będę zadowolony z HX95? Jak ze smużeniem i kątami widzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też z chęcią dowiedziałbym się czegoś więcej o Sonym HX95.

 

Na podstawie tego co dotychczas znalazłem zawęziłem wybór do Sony HX95 oraz Nec 1970NX.

Nie wiem jednak który z nich .....

:mur:

Aż się chce napisać: help ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Help, a w necie posucha. Boję się kupować 19" MVA bez odpowiedniej wiedzy, bo może się okazać, że będzie smużyć... Komentarze na komputronie twierdzą inaczej, ale to jednak nie jest TN... Jeśli problem smużenia by odpadł, to w sumie tylko głośniki są wadą, ale są tak pięknie zakamuflowane, że nie trzeba w ogóle o nich myśleć. :)

 

NEC 1970NX pewnie ma rewelacyjną jakość obrazu, w końcu to IPS, ale na bank do gier nie będzie się nadawał... A poza tym mam ogromną awersję do NECa.

 

Najgorsze, że jestem grafikiem-laikiem i graczem w jednym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC 1970NX pewnie ma rewelacyjną jakość obrazu, w końcu to IPS, ale na bank do gier nie będzie się nadawał... A poza tym mam ogromną awersję do NECa.

 

Najgorsze, że jestem grafikiem-laikiem i graczem w jednym...

ja od paru miesiecy siedze na NECu 1980FXi na S-IPS. obrabiam zdjecia, czasem gram, ogladam filmy i nic mi nie smuzy. po przejsciu z crt nie widze praktycznie roznicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Obecnie mam Sony HS74PS, jestem generalnie zadowolony. Do kiepskiego gradientu szarości nawet przywykłem. :) Czy w takim razie będę zadowolony z HX95? Jak ze smużeniem i kątami widzenia?

masz monitor na TN, a HX95 jest na MVA wiec do Twojej "klotliwej gamy zastosowan" ;) bedzie i lepszy i gorszy - do grafiki zdecydowanie lepszy, do gier powiniem byc OK (z naciskiem na powinien) - po prostu trzeba sie przyzywczaic do zachowania sie matrycy MVA -> im wieksze skalowanie tym bardziej widoczna biala poswiata za poruszajacymi sie obiektami (pisze to na podstawie obcowania z X95FB i np gra StarCraft)

 

generalnie skoro na 1 miejscy wymieniasz grafike i chcesz tez grac to szedlbym raczej w kierunku S-IPS z dopalaczem, ale musialbys sam zobaczyc w dzialaniu MVA i ocenic czy wystarczy czy nie - innej drogi niestety nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony HX95S (lub HX95B) - o tym praktycznie nic nie wiem, poza tym, że ma szkiełko x-black i głośniki, jednak w tym przypadku design obudowy je sprytnie ukrywa. Ale jak jakością obrazu, smużeniem, itp?

Witam

 

Akurat po tym jak pytałeś na grupie pecet o HX95S, dosłownie w tym samym dniu dołączył do forum uzytkownik tegoz modelu sony, poprosiłem go aby napisał krotką reckę monitora, oto ona:

 

 

"Moje wrażenia po 4 m-cach użytkowania monitora Sony HX 95S. Zasadzie trudno jest znaleźć testy tego modelu. Wygląda na to, że monitor posiada matrycę Fujitsu. Naocznie nie sprawdzałem, ale wnioskuję po menu serwisowym Jest wyszczególnione tylko jedno ustawienie matrycy 19 calowej FUJITSU, a pozostałe dwa to 17 AU i 17 LPL/ całość programu jest wer:1.4 0609/ Po resecie domyślnie ustawia na 17 AU. Po przestawieniu na 19 Fujitsu obraz znacząco poprawia się min. podświetlenie.

Można ogólnie stwierdzić /moje subiektywne odczucia/, że jest trochę lepiej niż w monitorze Sony HX 93 opisanym w recenzji na mva

...

W codziennym użytkowaniu na złączu DVI i markowej karcie, nie zauważyłem żadnych drżeń obrazu. Chociaż w pracy tzw. „biuro” mam ustawioną moc lamp na zero. W menu serwisowym po ustawieniu na auto - White Balance, to uruchamia się moduł ADC FAULT. Po zakupie pierwsze co zrobiłem, to zresetowałem ustawienia fabryczne. Poprzez menu serwisowe można swobodnie mieszać nasyceniem poszczególnych kolorów. Kolor biały nie wpada w żółty. Bardziej jest w/g mnie, minimalnie przybrudzony szarym. Jeżeli chodzi o gradienty to jest nie najgorzej. Patrząc na tablice wzorcowe umieszczone na tym forum i na mój ogląd, to do ideału trochę brakuje. W tej chwili nie posiadam aparatu fotograficznego, ale widząc zdjęcia zamieszczone przez użytkowników innych modeli, to raczej obraz mieści się w środku stawki w stanach wyższych. Najbardziej kontrastowo jest na Gamma 3. Regulacja tak jak w HX 93.

 

Teraz chyba najważniejsze ! W grach smużenia w zasadzie brak. Typowych smug to ja nie widzę. Jest natomiast widoczne czasami pewne rozmycie konturów, co nie przeszkadza w grach. Grałem w Doom III, i samochodówki np. Toca 3. Prosiłem także znajomych aby sprawdzili czy widać smużenie. Padało stwierdzenie, że tak smużą też CRT. Na dobrą sprawę to w Pixel Analyzer też nie widzę smug. Nawet przy ustawionym tempo 20 widać rozmycie, ale nie smugi. U mnie czas reakcji wychodzi poniżej 20. Także gry i film jest dobrze.

Natomiast najgorzej jest w przewijaniu stron np. niektórych internetowych o specyficznej mieszance kolorów. Wówczas widać i drżenie czcionki, i pogrubienie, i rozmycie. Oczywiście nasilenie tego zjawiska zależne jest np. od szybkości przewijania strony z tekstem, ale jest to przypadłość chyba większości monitorów LCD.

 

Przez pierwszy tydzień po zakupie, srebrzenie było nieznośne. Srebro miałem w ustach, kieszeniach i po nocach śniło mi się. To trzeba przeczekać. Z tygodnia na tydzień jest tego coraz mniej. Teraz czasami sam szukam na monitorze tego srebrzenia, ale nic nie widzę. Zaczynałem od mocy lamp i jasności ustawionych na zero. Teraz lampy są nadal na zero /PC/ ale kontrast i jasność poszybowały w górę. Przed monitorem siedzę w okularach, czego nie mogłem robić przy CRT mimo 100 odświeżania. Po przejściu na LCD musi upłynąć sporo czasu, aż wzrok przyzwyczaił się do nowego świecenia.

 

Mogę szczerze polecić ten monitor do typowych zastosowań domowych. Nawet jak ktoś nie jest melomanem to i wbudowane głośniczki ujdą w tłoku.

 

Pozdrawiam."

 

 

Uzytkownik z forum mva o niku "Maluch"

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - to jest jedyny opis HX95.

Natomiast Nec 1970NX jest znacznie lepiej i dokładniej opisany. I wychodzi na to, że będąc na S-IPS lepiej sprawdzi się w odwzorowaniu kolorów i w grach.

Poziom czerni będzie lepszy w HX95 (MVA).

Cena porównywalna. W podobnej cenie nie znajdzie się monitora o podobnych parametrach (co prawda jest jeszcze Belinea ale jakoś nie mam ochoty na nią).

Trzeba by było postawić oba koło siebie i je bezpośrednio porównać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast Nec 1970NX jest znacznie lepiej i dokładniej opisany. I wychodzi na to, że będąc na S-IPS lepiej sprawdzi się w odwzorowaniu kolorów i w grach.

No tak, tylko że ten model ma wg jednego sklepu czas reakcji 25ms wg innego 18ms, ma ktoś może linka do jakiegoś solidnego testu? Niby w komentarzach na komputroniku piszą, że nie smuży, ale ja i tak mam stracha.

 

Przyznam szczerze, że mam awersję do NECa, miałem takie przejścia z CSS SS i NECiem 770+, że odrzuca mnie...

Musiałbym złamać barierę psychiczną. ;)

 

W podobnej cenie nie znajdzie się monitora o podobnych parametrach (co prawda jest jeszcze Belinea ale jakoś nie mam ochoty na nią).

Ponoć jest ok, ale ja jakoś Belinei nie chcę. :) Miałbym wyrzuty sumienia patrząc na napis "Belinea". ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że mamy podobny dylemat :-D .

Jakoś bardziej ciągnie mnie Sony, ale o Necu wiem znacznie więcej. Na pewno nie ma modułu FRC, ma lepsze odwzorowanie kolorów, ma lepsze średnie czasy reakcji oscylujące dookoła tych 25ms.

O Sonym nic nie wiadomo, a np. Samsungów nie chce, bo mimo matrycy pva wsadzają moduł FRC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś bardziej ciągnie mnie Sony, ale o Necu wiem znacznie więcej.

Ja o NECu nie wiem zbyt dużo... :( Jakiś teścik bym poczytał i wtedy myślał czy kupować. :>

 

O Sonym nic nie wiadomo, a np. Samsungów nie chce, bo mimo matrycy pva wsadzają moduł FRC.

Tak, ja też z tego względu nie chcę samsunga. A poza tym one nie mają OSD...

 

A Sony jest pięęęęęknnyyyyyy... :)

Edytowane przez fenek101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano ;-) .

Jest jeszcze 3 monitorek - Philips 190P7E na matrycy VA.

 

Zastanawia mnie tylko to, że Nec 1970nx, Philips 190p7e, Belinea (xxxxxx) są bardziej popularne i więcej osób je posiada (patrząc na MVA) niż tego Sonego.

Pytanie dlaczego. Ceny są porównywalne, więc nie mają wpływu.

 

P.S.

Tak sobie czytam forum MVA i chyba obecnie najbardziej skłaniam się ku Philips'owi 190P7E

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze 3 monitorek - Philips 190P7E na matrycy VA.

Nie podoba mi się podstawka. :)

 

Zastanawia mnie tylko to, że Nec 1970nx, Philips 190p7e, Belinea (xxxxxx) są bardziej popularne i więcej osób je posiada (patrząc na MVA) niż tego Sonego.

Mnie się wydaje, że tak po prostu sklepy doradzają. :)

 

Ok, teraz chcę test NECa. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... Philips odpadł. :> Widziałeś ten filmik z Larą C? Masakra.

 

Za to na temat Sony i NECa brakuje mi takich konkretów, jak o Philipsie...

 

Może by tak zrobić rundkę po całych 2 sklepach komputerowych w moim pięknym mieście i poszukać Sony i NECa... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem ten filmik i nie jest tak tragicznie.

Nie ma smużenia, a ten białawy duszek to jest do przełknięcia - jakby nie było jest to efekt pracy "akceleratora".

Obawiam się, że w Sonym może być podobnie, oby nie gorzej.

Nec jest z nich najdroższy i w dodatku trzeba dokupić kabel DVI, a w opiniach piszą, że "da się grać, ale ..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będe miał tego Philipsa może we wtorek z tego co wyczytałem na włoskim forum w niewielu grach występuje ta biała poświata.I nie wygląda to aż tak strasznie po zakupie zdam relacje co i jak.Nie stać mnie na dołozenie 230zł na Fujitsu Siemens P19-2 na pewno lepszy wybór.Zastanawiałem się jeszcze nad Acerem Al 1923 ale odpadł w Philipsie jest czujnik natężenia światła i hub usb 2.0 a co do Sony to nie ma pivota.Rozmawiałem z jednym sprzedawcą z Siriusa i polecał bardziej Benq fp91gp albo Sony ale chyba tylko dlatego że mają je najdrożej chyba ze wszystkich sklepów i dużo na nich zarabiają,nie określił sie dokładnie dlaczego Philipsa nie poleca brak odpowiedzi na ten temat.

Edytowane przez kurczak80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Niby w komentarzach na komputroniku piszą, że nie smuży, ale ja i tak mam stracha.

 

Przyznam szczerze, że mam awersję do NECa, miałem takie przejścia z CSS SS i NECiem 770+, że odrzuca mnie...

Musiałbym złamać barierę psychiczną. ;)...

ad 1 - napisalem jak wyglada to smuzenie na MVA - dla przypomnienia z postu o 2:49 "po prostu trzeba sie przyzywczaic do zachowania sie matrycy MVA -> im wieksze skalowanie tym bardziej widoczna biala poswiata za poruszajacymi sie obiektami"

 

ad 2 - hehehe poszukaj moich postow z okolic kwietnia 2004 o NEC'u FE 991SB i o "slepych" serwisantach z CSS Beskidy

ale jakby co masz test NECa 1970Nx 2338397[/snapback]

...

Jest jeszcze 3 monitorek - Philips 190P7E na matrycy VA.

 

Zastanawia mnie tylko to, że Nec 1970nx, Philips 190p7e, Belinea (xxxxxx) są bardziej popularne i więcej osób je posiada (patrząc na MVA) niż tego Sonego.

Pytanie dlaczego. Ceny są porównywalne, więc nie mają wpływu.

...

ad 1 - monitorkow 19" na matrycy MVA jest cale zatrzesienie poczynajac od BenQ FP91GP, poprzez rozne modele SONY HX95/X95F/..., HP L1955, Samsunga 940FN, Acera AL1923, rozne Belki, Philipsy, Viewsonici, itd

 

ad 2 - powodow jest kilka:

- cena HX95 - dopiero niedawno sie wyrownala (jak rynek juz nasycony) wczesniej byla znacznie wyzsza, za to mozna bylo nabyc dobry monitor na PVA lub S-IPS przy ktorych P-MVA wypada blado

- pogloski ze SONY zaprzestaje produkcji monitorow LCD = na poczatku roku duze problemy z dostepnoscia wielu modeli tego producenta

- jakosc wyswietlanego obrazu - SONY nigdy nie bylo w tym dobre

 

Hm... Philips odpadł. :> Widziałeś ten filmik z Larą C? Masakra...

czytaj to co napisalem o 2:49

Właśnie widziałem ten filmik i nie jest tak tragicznie.

Nie ma smużenia, a ten białawy duszek to jest do przełknięcia - jakby nie było jest to efekt pracy "akceleratora".

Obawiam się, że w Sonym może być podobnie, oby nie gorzej...

j.w.

____________________________________

 

najprostszy test na "biale duchy" na MVA z dopalaczem:

- instalujemy i odpalamy StarCrafta

- wybieramy mape z tlem typu SPACE

- wybieramy rase ZERG

- robimy upgrejd jednostek -> mozliwosc chowania sie w podlozu

- wbijamy w glebe kilka jednostek obok siebie

- przesuwamy obraz

 

przy tym stopniu skalowania efekt tak widoczny, ze az bola oczy - na szczescie w trakcie gry nie mam czasu, zeby zwracac uwage na takie duperelki :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Samsung - albo FRC, albo sterowanie z kompa - nie chce.

o czym mowisz ? :unsure:

bo jak testowalem Samsunga 940FN to nie zaobserwowalem ani 1 ani 2 :-P

oni zreszta tez http://www.svethardware.cz/art_doc-9E59C4C...48002F26AC.html

:wink:

 

poza tym zostaje jeszcze np. HP L1955 - fajna i tania maszynka (ergonomia na medal), pod warunkiem, ze nie trafisz egz. piszczacego w czasie czuwania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - napisalem jak wyglada to smuzenie na MVA - dla przypomnienia z postu o 2:49 "po prostu trzeba sie przyzywczaic do zachowania sie matrycy MVA -> im wieksze skalowanie tym bardziej widoczna biala poswiata za poruszajacymi sie obiektami"

Jak bym chyba nie umiał tego zaakceptować. Może i można się przyzwyczaić, ale jakoś... nie chcę.

 

ad 2 - hehehe poszukaj moich postow z okolic kwietnia 2004 o NEC'u FE 991SB i o "slepych" serwisantach z CSS Beskidy

Ja miałem z nimi prawie pół roku bitwy, na początku monitor zdechł, odesłałem. Odesłali mi inny - denny egzemplarz, odesłałem. Porysowali kinol i napisali że moja wina. Zrobiłem awanturę w NEC Polska i w końcu przysłali nowy, sprawny egzemplarz...

 

ale jakby co masz test NECa 1970Nx

Dzięki! :) Szkoda, że z rozdziału o smużeniu w grach nic nie rozumiem. :(

BTW - jak odróżnić wersję 25ms od 18ms?

 

Jak dla mnie został tylko NEC, choć nadal nie wiem jak jest z tymi grami... Philips odpadł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...BTW - jak odróżnić wersję 25ms od 18ms?...

wg strony http://axofiber.no-ip.org/ NEC z nowa matryca to rev.2A lub nowszy, a roznia sie kontrastem 25ms mial 500:1, natomiast 18ms ma 800:1

 

PS.

rozumiem ze ten temat przejzales http://mva.pl/forum/viewtopic.php?t=1201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...