Skocz do zawartości
EnderSai

Płyta K7vt2, Athlon 2000 Thorton@barton (512 Cache), Spory Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Może krótko i zwięźle. Do tej pory miałem Klvt2 płytę, 512 ddr ram, 1,3 durona i zasilacz trzymający napięcia całkiem nieźle 350W. Wczoraj włożyłem do kompa procesor kolegi, athlona 2.0 zmodowanego na 512 cache, czyli z thortona na bartona. Komp się odpalił, pochodziło może z 3 godziny, potem się zaczęło. Kilka błędów WinXP, że pliki systemowe nie mogą być uszkodzone, chwilę później kompletnie zwiariował. No to, oczywiście, restart kompa. I system nie wstał. Brak pliku c:\windows\system32\config\system. Byłem nieco zdezorientowany, zwłaszcza, że miałem na kompie świeżo wykryte i usunięte wirusy. Co to jest więc - procek czy wirus. Idźmy dalej. Dyskietki setup win2k, ominięcie zablokowanych miejsc na dysku, podmiana z konsoli plików system, software, sam, security i default. Poszło, co prawda wszystkie wartości w rejestrze poszły sobie w siną dal. Ale jestem na koncie admina, procek spokojnie 2.0, zero problemów. No to czas na format, bo tak się nie da żyć Pliki zachowane, restart. Bach. Brak pliku system w folderze c:\win..... Ale płyta w napędzie czeka, bootowanie z cd, wgrywanie plików, enter, zgoda na licencję i BACH! PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA! Oczywiście mowa o "blue screen of death". Rozczarowany zmieniam procka na starego durnia 1,3, i próbuję ponownie. To samo!

 

To tyle, może ktoś mądry i obeznany będzie wiedział o co chodzi.

 

PS.

Kilka szczegółów, które już przyszłu mi do głowy:

-aktualny bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, jakiś NoName : /. Ale jest jedno ale, system mogę odpalić i bardzo ładnie działa zarówno na Athlonie, jak i Duronie. Musze tylko za każdym razem wgrywać pliki rejestru (system, software, itd.) z pomocą konsoli ładowanej z 4 dyskietek setupa windowsa 2000. Uff. Pojęcie "ładnie działa" oznacza, że nie mam błędów i do następnego restarta mam POINSTALACYJNĄ wersję windowsa XP : /. Proszę o wszelkie możliwe podpowiedzi.

Staram się zainstalować system, ale mam ten błąd na blue screenie. I mógłbym to zrozumić na athlonie, ale na starym procku, który na tej nieszczęsnej 350 działał bez zarzutu? Nie wydaje mi się..

 

I, jeżeli ktoś wie, jaka była komenda na skanowanie zgodności plików systemowych z tymi z płyty. Coś jak "scannow", ale nie pamiętam za dobrze : /

 

EDIT:

To polecenie to sfc /scannow

Edytowane przez EnderSai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że wystarczy wyjąć baterię na 5 minut?

 

Inna sprawa, pojawiły się pewne nowe okoliczności. Właśnie brat mi powiedział, że problemy z plikami wystąpiły jakieś 2-3 godziny przez zabawą z prockiem. I były tuż po tym, jak kasper wywalił jakieś 2 trojany, czy wirusy. Czy jest możliwość, że jakiś wirus siedzi mi w boot sectorze i szkodzi plikom rejestru przy każdym uruchomieniu? Zastrzegam, że póki co działam na duronie i w planie mam restart kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, nareszcie w sprawnym, ale funkcjonującym kompie. Jak dla mnie to zasilacz, nic innego. Jadę teraz na nowym athlonie 2.0 zmodowanym na barthona, ale o prędkości 1.3 mhz (szyna 100, a nie 133). Wszystko gra. Instalowałem system dwa razy i gry za pierwszym ustawiłem fsb 133, to wywaliło błędy na dysku. Zabawę przepłaciłem kilkoma bad sectorami. Druga instalka aż do teraz zero problemów. Jak widać, mój wysłużony NoName zasilacz wkrótce doczeka się następny. Czy myślicie, że to tej konfiguracji: athlon/barton 2.0, 512 ram, r9100 wystarczy tagan albo chieftec 300W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te badsectory powstały pewnie przez zasilacz, jak załatwisz sobie nowy to wyzeruj dysiora programem MHDD - parę z nich na pewno odzyskasz. Nie są to faktyczne bady, elektronika dysku miała problemy z pracą i dlatego część została tak oznaczona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale zmartwię entuzjastów wymiany zasilacza. Dorobiłem się 350W Chiefteca, który spokojnie powinien to wszystko udźwignąć. Dałem taktowanie 2.0+, formatuję dysk i wyskakuje błąd po skopiowaniu plików. Daję 1.9+ i to samo po skopiowaniu plików. Dałem 1.8+ i format bez problemu, komputer działa już 2 dzień, nie spodziewam się błędów. Co więc jest nie tak?

 

Konfiguracja:

 

ASRock K7VT2 (5 PCI, 1 AGP, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)

VIA VT8366A Apollo KT266A

 

Procesor Thorton 2000+ L2 256 @ Barton 1800+ L2 512 (Mnożnik 123x12.5)

 

512 MB (PC3200 DDR)

 

RADEON 9100 SERIES (64 MB/128 bit)

 

ST380011A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100) - ten ma partycję c:

ST340014A (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

 

I to wszystko ciągnie nowy Chieftec 350W

Edytowane przez EnderSai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką szynę ustawiałeś?? Płyta jest na chipsecie KT266A, więc nie ma zablokowanego AGP/PCIe, co moze powodować problemy z uszkodzonymi plikami. Poza tym chipset nie obsługuje oficjalnie wyższego FSB niż 266MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od początku, kiedy zacząłem czytać ten topic i zaczęło chodzić o zmianę procka to zastanawiałem sie na jaką cholerę komuś barton na płycie z max. fsb na 133mhz. :mur:

 

Z brakiem zablokowana szyn PCI/AGP chodzi o to, że przy zmianie FSB w kompie zmieniasz też taktowanie pozostałych "szyn" czyli w/w ze standardowych 33 i 66mhz, na odpowiednio większą wartość.

Jeżeli ustawiasz szynę na 123 to zamiast 33 i 66 masz 41Mhz na PCI i 82 na AGP < z tego wynika że masz farta jak cholera, bo o ile AGP toleruje taktowanie nawet do 85-88 to z PCI już jest gorzej, dysk Ci się wysypuje bo masz za duże taktowania i ciesz się że jeszcze Ci nie padł. Ustaw w biosie 11,5*133mhz i wszystko wróci do normy, bo dzielnik zmieni się z 3 i 1,5 na 4 i 2, czyli będzie tak: FSB=133, PCI=33, AGP=66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam odblokowanego w biosie mnożnika, nie ruszę tej wartości 12.5 : /. Niedobrze...

Tylko, taka sprawa, ten barton, to w rzeczywistości athlon XP 2000+ zmodowany na tegoż bartona. A płyta ma w specyfikacji wytrzymałość do 2600+... więc co w takim razie jest źle, jak ustawiam fsb 133, powinno działać.

 

Dodatek specjalny. Co decyduje o zabawie z mnożnikiem: płyta czy procesor. Wcześniej procek chodził na innej płycie i była możliwość zabawy mnożnikiem. Pytam, bo wszelakie możliwości odblokowania przez połączenie L1 nie mają sensu, skoro na innej płycie działa...

 

I kolejna ciekawostka, doszukałem się czegoś takiego w specyfikacji płyty:

Question: How can I set CPU FSB (Front Side Bus) correctly?(1/30/2003)

Answer:For Intel CPU: You do not need to do any setting. When you install CPU at the first time, all that you need to do is go to BIOS and "Load setup defaults", then the system will auto detect the correct CPU FSB.

 

For K7VT2 and K7VM2: There is a FSB_SEL jumper on the motherboard .

FSB 100Mhz set 2-3

FSB 133Mhz set 1-2

 

Ustawione mam to na 2-3, czy da coś, jeżeli zmienię na 1-2?

Edytowane przez EnderSai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wskoczy ci szyna 133MHz i nie będzie problemu z taktowaniem PCI/AGP i nie będzie błędów Windowsa.

 

Za zmianę mnożnika odpowiada zazwyczaj płyta (o ile masz odblokowany procek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, skoro już zajmuję się swoim komputerem. Pod regulacją szyny FSB w biosie mogę zmienić coś takiego jak CAS Latency. Do wybory mam 2 i 2.5. Teraz jest ustawione 2.5. Co się może stać, jak zmienię na 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ramy ci wyparuja, a procesor sie teleportuje ... tak jakos na marsa chyba...

 

 

ludzie ratujcie... poczytaj faq to sie dowiesz :?

 

*pomoc: CAS Latency = CL ...

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=52396

 

/mam nadziejej ze pomoglem.

Edytowane przez xacti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...