Skocz do zawartości
dymy

Konfiguracja Dhcp

Rekomendowane odpowiedzi

w sieci są łącznie trzy pkty dostępu bezprzewodowego (w tym jeden zintegrowany z routerem).

 

pytanie: jak powinno być skonfigurowane DHCP?

 

na Routerze włączone z pulą 0.10-0.50

adres routera z końcówką 0.1 a maska z końcówką 255.0

 

jeden APek z końcówką 0.2 a drugi 0.3

na każdym włączone DHCP z tym że na pierwszym z pulą 0.51-0.100 a na drugim 0.101-0.200

 

problem: co zrobić gdy kolejny APek którego chcę tam dopiąć nie ma zawężania puli (będzie się gryzł)?

 

czy DHCP na każdym APku powinno być włączone? nie będzie się wzajemnie wykluczać?

bo jak wyłącze to dany nadajnik nie przydziela IP a jak włącze to:

na jednym z nich przydziela z bramą 0.1 (czyli rzuca wszystko ładnie na router) i działa,

a na drugim przydziela z bramą 0.3 (tak jak końcówka nadajnika) i net nie chce działać na kompach wpiętych w ten nadajnik.

APki nie maja możliwości skonfigurowania domyślnej bramy (po zalogowaniu - nie ma takiej opcji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile masz serwerow DHCP?

czy ktorys AP ma funkcje serwera DHCP?

czy jeden AP ma funckje routera? jesli tak to nalezy zrobic routing do tego pierwszego routera a wtedy nie powinno byc problemow z bramka? co jest u Cebie bramka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dhcp moze byc tylko jedno w sieci !!!

niekoniecznie, moze byc kilka tylko zakresy przydzielanych adrsow nie moga sie nakladac na siebie. jesli jest kilka DHCP to stosowana jest zasada "kto pierwszy ten lepszy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dhcp moze byc tylko jedno w sieci !!!

 

zostaw wlaczone na routerze na apekach wylacz

proobowalem ale wtedy:

 

gdy wpinam sie do APka z takim wylaczonym DHCP to nie przydziela mi adresu :mur:

 

ile masz serwerow DHCP?

czy ktorys AP ma funkcje serwera DHCP?

czy jeden AP ma funckje routera? jesli tak to nalezy zrobic routing do tego pierwszego routera a wtedy nie powinno byc problemow z bramka? co jest u Cebie bramka?

sa trzy APki w tym jeden z nich wbudowany w router wiec on dziala tak jak skonfiguruje sobie router - nim sie nie zajmujemy.

 

te dwa pozostale maja DHCP przy czym jeden to taki ch..wy planet w ktorym niby mozna wylaczyc DHCP ale jak sie ponownie do niego zaloguje to zaznaczona jest opcja z wlaczonym. na dodatek to gó.no nie ma nawet zawężania puli co dodatkowo komplikuje sprawe. ten drugi ma pulę i mogę wyłączać DHCP ale jak to zrobie to komp nie chce mi z niego pobierać adresu po przyłączeniu (DHCP na routerze jest wtedy włączone). z kolei jak mu włącze DHCP to komp po wpięciu zczytuje jako brame IP tego APka i net nie chce smigac. sprawdzalem i nigdzie w oprogramowaniu nie mam opcji coby ustawic inny adres bramy ale.. tak na logike to APek powinien to rzucac dalej na router który jest bez wątpienia dla niego bramą.

w kazdym razie interesuje mnie kwestia:

 

czy książkowo DHCP mam mieć włączone tylko na Routerze?

a może wszędzie tylko muszę odpowiednio zawężyć pulę?

a co się stanie jeśli jej nie zawęże i wszędzie włącze DHCP?

przecież zgodnie z zasadą kto pierwszy ten lepszy nie powinno byc konfliktów ip czyz nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proobowalem ale wtedy:

 

gdy wpinam sie do APka z takim wylaczonym DHCP to nie przydziela mi adresu :mur:

sa trzy APki w tym jeden z nich wbudowany w router wiec on dziala tak jak skonfiguruje sobie router - nim sie nie zajmujemy.

 

te dwa pozostale maja DHCP przy czym jeden to taki ch..wy planet w ktorym niby mozna wylaczyc DHCP ale jak sie ponownie do niego zaloguje to zaznaczona jest opcja z wlaczonym. na dodatek to gó.no nie ma nawet zawężania puli co dodatkowo komplikuje sprawe. ten drugi ma pulę i mogę wyłączać DHCP ale jak to zrobie to komp nie chce mi z niego pobierać adresu po przyłączeniu (DHCP na routerze jest wtedy włączone). z kolei jak mu włącze DHCP to komp po wpięciu zczytuje jako brame IP tego APka i net nie chce smigac. sprawdzalem i nigdzie w oprogramowaniu nie mam opcji coby ustawic inny adres bramy ale.. tak na logike to APek powinien to rzucac dalej na router który jest bez wątpienia dla niego bramą.

w kazdym razie interesuje mnie kwestia:

 

czy książkowo DHCP mam mieć włączone tylko na Routerze?

a może wszędzie tylko muszę odpowiednio zawężyć pulę?

a co się stanie jeśli jej nie zawęże i wszędzie włącze DHCP?

przecież zgodnie z zasadą kto pierwszy ten lepszy nie powinno byc konfliktów ip czyz nie?

 

jesli nie zawezisz puli to dwa rozne serwery moga przyznac 2 roznym kompom jeden identyczny adres ip - a tego chcesz chyba uniknac :)

jesli itak wszystkie kompy lacza sie z netem przez roter?? to wystarczy na nim wlaczyc dhcp a na reszcie uzadzen wylaczyc

planet - jesli nie mozesz wylaczyc dhcp ani zawezic puli - zmien go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli nie zawezisz puli to dwa rozne serwery moga przyznac 2 roznym kompom jeden identyczny adres ip - a tego chcesz chyba uniknac :)

jesli itak wszystkie kompy lacza sie z netem przez roter?? to wystarczy na nim wlaczyc dhcp a na reszcie uzadzen wylaczyc

planet - jesli nie mozesz wylaczyc dhcp ani zawezic puli - zmien go

teoretycznie powinno wystraczyc jedno DHCP ale niestety tak nie jest.

coz zaden z tych APkow nie jest idealny bo zauwazylem ze na innym sprzecie (tak przy okazji)

moge sobie zmieniac domyslna brame i ustawiac trzy tryby pracy dla modulu DHCP:

 

-Server

-Client

-Disable

 

nie wspominajac juz o zawezaniu puli.

tak tak. tez mi sie wydaje ze moze dojsc do konfliktu adresow ip ale powiem szczerze ze ta siec dziala juz jakis czas i nie bylo takiej sytuacji (winda przeciez zaraz o tym informuje).

co do moich APkow to wyglada na to ze obsluguja tylko opcje Server i Disable a sytuacja w ktorej mowimy o jedny serwerze DHCP na routerze dla wszystkich kompow wymaga poprostu APka z opcja Client - tak mi sie wydaje ze wtedy pieknie by to smigalo :)

no pozostaje zmienic sprzet na lepszy :) dzieki za info

 

 

Moze sie nie znam :D ale u mnie w sieci mam kilka adresow DHCP, na kazdym moge pracowac... i osobiscie problemow nie widze.

masz chyba na mysli serwery bo o tym piszemy.

jesli nie wiesz jak sa skonfigurowane to skad mozesz wiedziec czy to czasem nie jeden?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...