Skocz do zawartości
lomandiator

Jakie Napieci Na Diodzie?

Rekomendowane odpowiedzi

z niczego, wiem z doświadczenia

 

podłącz sobie szeregowo 7 diod do 4,5V baterii

Wiesz, prawde mowiac 7 diod do takiej barterii to niezbyt udany pomysł dioda ma napięcie które potrzebuje, źródło dla połączonych w szereg diod musi mieć napięcie większe niż suma napięć diod (i dlatego pewnie ci kiepsko świeciły), prąd dla każdej diody połączonej szeregowo jest taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, prawde mowiac 7 diod do takiej barterii to niezbyt udany pomysł dioda ma napięcie które potrzebuje, źródło dla połączonych w szereg diod musi mieć napięcie większe niż suma napięć diod (i dlatego pewnie ci kiepsko świeciły), prąd dla każdej diody połączonej szeregowo jest taki sam.

W takim razie dlaczego po podłączeniu równoległym w tym samym przypadku diody świecą równomiernie? Dlatego, że do każdej diody dochodzi taki sam prąd. W układzie szeregowym prąd jest słabszy dla każdej kolejnej diody, ponieważ jest wytracany na pierwszych, które pobierają go najwięcej i na końcu układu spada znacznie natężenie.

 

ehh nie wiem jak Wam to wytłumaczyć :? w każdym razie zjawisko jest przeze mnie potwierdzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Dlatego, że do każdej diody dochodzi taki sam prąd. W układzie szeregowym prąd jest słabszy dla każdej kolejnej diody, ponieważ jest wytracany na pierwszych, które pobierają go najwięcej i na końcu układu spada znacznie natężenie.

Pierwsze słysze, że jakoby Prawa Kirchoffa nie obowiązywały dla LEDów ;-]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego po podłączeniu równoległym w tym samym przypadku diody świecą równomiernie? Dlatego, że do każdej diody dochodzi taki sam prąd. W układzie szeregowym prąd jest słabszy dla każdej kolejnej diody, ponieważ jest wytracany na pierwszych, które pobierają go najwięcej i na końcu układu spada znacznie natężenie.

 

ehh nie wiem jak Wam to wytłumaczyć :? w każdym razie zjawisko jest przeze mnie potwierdzone.

Taka rada 4U, za nim opiszesz swoje obserwacje narażając się na wyśmianie zastanów się parę razy i zajrzyj do jakiś mądrych książek czy coś ;).

 

Nawet moi niezbyt rozgarnięci koledzy z 3kl gim powiedzieliby ci, że w układzie szeregowym przez każdy element przepływa taki sam prąd, za to napięcie rozkłada się na elementach proporcjonalnie do ich oporu (w przypadku półprzewodników jest troche inaczej bo spadek napięcia jest zawsze +/- taki sam).

 

Aż się wziąłem i stworzyłem w MS Paint takie coś:

Dołączona grafika

Edytowane przez krzyysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@msn

pomyliles laczenie rownolegle z szeregowym ;)

szeregowe (kabele idzie kolejno z jednego do drugiego tak ze we drugiej diody jest polaczone z wy pierwszej)

rownolegle ( kabel laczy wszystkie wejscia diod podbonie jest z wyjsciami ;) )

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"W układzie szeregowym prąd jest słabszy dla każdej kolejnej diody, ponieważ jest wytracany na pierwszych, które pobierają go najwięcej i na końcu układu spada znacznie natężenie"

 

Natężenie to prąd czyli ruch elektronów, więc w zamkniętym obwodzie prąd nie może zniknąć ani zmniejszyć swoją wartość. Prąd przed elementem będzie zawsze taki sam jak za elementem. Prądowe prawo Kirchhoffa się kłania z podstaw elektroniki. Myślę że nie muszę bardziej łopatologicznie rozpisywać się aby to wyjaśnić. Własne doświadczenia nie często idzie w parze z książkową prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego po podłączeniu równoległym w tym samym przypadku diody świecą równomiernie? Dlatego, że do każdej diody dochodzi taki sam prąd. W układzie szeregowym prąd jest słabszy dla każdej kolejnej diody, ponieważ jest wytracany na pierwszych, które pobierają go najwięcej i na końcu układu spada znacznie natężenie.

 

ehh nie wiem jak Wam to wytłumaczyć :? w każdym razie zjawisko jest przeze mnie potwierdzone.

no i dałeś plamę :D o czym już Cię poinformowali..

 

przy łączeniu równoległym... kazda dioda dostaje takie samo napięcie... więc mają szansę świecić równolegle bo kazda se ciągnie tylę prądu ile jej pasi... jak podłączysz szeregowo.. to w obwodzie popłynie taki prąd... jaki wynika z sumy rezystancji każdej z diod czyli przez każdą diodę popłynie powiedzmy 15mA... co jednym diodom starczy a innym nie, aby uzyskać tą samą jasność świecenia

 

W jednej gałęzi obwodu elektrycznego ZAWSZE płynie taki sam prąd przez kazdy element - gałąź ma 1 wejście i 1 wyjście... W połączenu równoległym każde urządzenie dostaje takie samo napięcie - to jest dokładną analogią gniazdka 230VAC - pralka, telewizor, lodówka czy lampka są w uproszczeniu połączone ze sobą równloegle - i każde dostaje 230V i ciagnie sobie tyle prądu ile chce...

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dałeś plamę :D o czym już Cię poinformowali..

 

przy łączeniu równoległym... kazda dioda dostaje takie samo napięcie... więc mają szansę świecić równolegle bo kazda se ciągnie tylę prądu ile jej pasi... jak podłączysz szeregowo.. to w obwodzie popłynie taki prąd... jaki wynika z sumy rezystancji każdej z diod czyli przez każdą diodę popłynie powiedzmy 15mA... co jednym diodom starczy a innym nie, aby uzyskać tą samą jasność świecenia

 

W jednej gałęzi obwodu elektrycznego ZAWSZE płynie taki sam prąd przez kazdy element - gałąź ma 1 wejście i 1 wyjście... W połączenu równoległym każde urządzenie dostaje takie samo napięcie - to jest dokładną analogią gniazdka 230VAC - pralka, telewizor, lodówka czy lampka są w uproszczeniu połączone ze sobą równloegle - i każde dostaje 230V i ciagnie sobie tyle prądu ile chce...

sory gregory, widocznie niedługo przyjedzie do mnie Trojanowski i nakręcą kolejny odcinek Strefy 11. Tylko w moim domu widocznie w szeregowym układzie świecą coraz słabiej. Dobra, nie kłócę się, widzę że przez Wasze pokoje nie przebiega żyła wodna, nie trzymacie grudek uranu po szufladach ani żaden z Was nie przysuwa cukierniczek u babci siłą woli. Cóż, takie życie :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, możliwe że u nas nie ma żył wodnych itp... ale jak udowodnisz że na szeregowo połączonych diodach LED sukcesywnie przez każdą następną płynie mniejszy prąd bo się wytracił na poprzednich to masz nagrode nobla gwarantowaną :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

Analogia hydrauliczna: Masz 3 zwężki o różnej średnicy połączone szeregowo, jedna za drugą. W obwodzie jest pompa, obwód jest zamknięty. Pompa zasysa tyle wody ile wydala czyli przez każdą zwężke musi przepływać tyle samo wody.

 

Łapiesz? Z prądem i rezystorami będzie identycznie. Pompa to zasilacz/bateria, rury to przewody, zwężki to rezystory.

 

Jak mi teraz udowodnisz że jest inaczej to masz nobla ;).

 

2.

W obwodzie elektrycznym na każdym elemencie tracona jest moc - w postaci ciepła, światła ruchu itp. itd. Moc jest iloczynem napięcia i prądu (P=U*I). Skoro już wiemy, że prąd się nie zmienia możemy wywnioskować że moc jest tracona w postaci napięcia (patrz mój wcześniejszy rysunek).

 

Wszystko jasne?

 

Wybaczcie jak cos powalilem, jest 2:20 w nocy ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.

W obwodzie elektrycznym na każdym elemencie tracona jest moc - w postaci ciepła, światła ruchu itp. itd. Moc jest iloczynem napięcia i prądu (P=U*I). Skoro już wiemy, że prąd się nie zmienia możemy wywnioskować że moc jest tracona w postaci napięcia (patrz mój wcześniejszy rysunek).

Zgoda, ale jak masz ileś identycznych (w granicy niedokładności produkcyjnej) diod połączonych szeregowo to na każdej masz takie same napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale jak masz ileś identycznych (w granicy niedokładności produkcyjnej) diod połączonych szeregowo to na każdej masz takie same napięcie.

Tak, jeżeli są to identyczne (załóżmy, że idealne) diody, na każdej diodzie jest taki sam spadek napięcia i taki sam prąd wszystkie świeciłyby tak samo. Niezależnie czy znajdowałyby się na początku, w środku czy na końcu szeregu.

 

Rzeczywiste diody mają różne współczynniki U(I), a nawet różną sprawność. Przy takiej samej mocy dostarczonej jedna może świecić słabiej, ale grzać się bardziej od drugiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

msn nie wiem jak to podłączyłeś ale zasady fizyki są proste i matematycznie można je udowodnić... :). Twoja teoria niestety jest sprzeczna matematycznie a przygasanie diod wynika z czego innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...