Skocz do zawartości
glock18

Sterowniki Do Grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zmienić kartę graficzną. Obecnie posiadam kartę Gf 6600GT z którą nie mam żadnych problemów pod linuxem. Planuje jednak przesiąść się na Ati Radeon X1950PRO. Jak obecnie stoi sprawa sterowników dla kart Ati? Kiedy byłem posiadaczem radeona 9000pro nie było za różowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wygląda, jest coraz lepiej. Pod Fedorą nie ma praktycznie żadnych problemów z instalacją, wystarczy poprostu wpisać polecenie dla yuma i wklepac auto-config + uruchomić system ponownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

goldenSo a próbowałeś np Xgl + Compiz albo Beryl na tych sterach ? :lol: jedynie na całkiem najnowszych sterach można to uruchomić, moim zdaniem ati gwiżdże narazie na linux'owców, a NVidia ciągle wyprzedza ati w sterach dla Linuxa

Edytowane przez truman20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie ATi nie robi nic, aby mnie zachęcić do kupna ich karty. Kumpel ma 9700 mobile'a i ma problemy z akceleracją z aiglx. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działać tak jak powinno - tylko nVidia. U mnie wszystko śmiga aż miło i na pewno w najbliższym czasie (nawet jeżeli ogólnie tzn pod windowsem ATi będzie produkować lepsze karty) nie przejdę na Radeony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mając geforce 4mx440 na Ubuntu grałem w Counter Strike: Source. Całkiem dobrze chodziło. Niewiele mniej fpsów jak na windowsie, a ping niższy.

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działa akceleracja (zamknięte stery) pod AIGLX. XGL+beryl chodzi. Gdybym jednak miał wybrać pomiędzy ati a nvidią, brałbym tą 2. Ati ma gdzieś uzytkowników linuksa, a nvidia się nawet stara (inna bajka, że zamknięte stery są fe :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ściągać całej płytki, można wpisać [ nie wkleić, ja musiałem wpisywać bo inaczej nie chciał ruszyć ] w terminalu

gksu “update-manager -c”

i system sam sobie dociągnie potrzebne pliki :)

Tak poza tym, wersja 6.06 jest LTS czyli Long Term Support i to ją zaleca się dla bardziej początkujących. Edgy Eft wcale nie jest taki lepszy, przynajmniej ja jakichś ogromnych zmian nie dostrzegłem.

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie mam Ubuntu 6.06 i czy poprzez ten sterownika a rczej po wkliknieciu "Run" normalnie zainstaluje mi stery na Ubuntu do Ati Radeon x1950PRO??

Mam Ubuntu 6.10 i X1950Pro. Mam zamiar przesiąść się na 6600GT ;PPPp

Od razu po instalacji z płytki miałem stery VESA - sloooooooooooow

Potem spróbowałem z repozytorium 8.28 i... wykasowało mi Xorg jakimś cudem (nie mogłem znaleźć "xorg.conf" w "/etc/X11" z pod odzyskiwania - X'y nie wstawały).

Potem spróbowałem ENVY. Na początku miałem problemy bo po uruchomieniu skryptu karta dawała czarny ekran i tylko hardreset. Wyjście do konsoli z X poprzez CTRL+ALT+F1/F3 dawało taki sam rezultat.

Uruchomiłem ENVY z poziomu konsoli odzyskiwania i poszło. Skrypt skonfigurował Xorg.conf i byłem zadowolony. X'y zaczęły nareszcie działać a nie się wlec, MPlayer pokazywał obraz na "Xv" i myślałem, że jest dobrze. Niestety ENVY nie poprawia jednego w Xorg.conf - nie wyłącza AIGLX przez co miałem problemy z programami do TV.

 

TV Time wogóle nie chce się uruchomić, twierdząc, że sterowniki nie obsługują YUY2 - tragiedia. To ma być wsparcie sterowników do X1950?

XawTV powodował czarny ekran bez możliwości powrotu ani do konsoli ani do X.

Wyłączenie AIGLX trochę sytuację poprawiło. XawTV nadal wywala do czarnego ekranu ale teraz można z niego przejść do konsoli (CTRL+ALT+F1/F4) a potem z niej spowrotem do X (CTRL+ALT+F7) i dalej da się TV oglądać - ale. Jest jakiś feler na Overlay - przy powiększaniu obrazu robią się śmieci na większej części ekranu i tak już zostają. Po zmniejszeniu obrazu do podstawowego problem znika ale pojawia się również w fullscreen.

Rozwiązanie? "XawTv -noxv" i zmiana w konfiguracji z wyświetlania na "overlay" na "framegrab". Tylko to strasznie wolne jest. Dziś na F1 gdy ładowały się międzyczasy do okienka przeglądarki ze strony formula1.com to przycinał się obraz.

 

Tak więc do samego desktopu się karta nadaje ale nic poza tym. Pod glgears mam ok. 10000 fps z włączonym uTorrent i BOINC. Widziałem lepsze fps'y u kogoś na 6600GT ;PPPp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na x700 mobilnym na laptopie spokojnie odpalilem Beryla. Trochę zabawy było, ale dla rozgarniętego człowieka nie ma problemu.

Tak, zgadza się, moja 1950 pewnie też by poszła, tylko po co kupować kartę gfx za 800PLN żeby działała tak jak karta za 200PLN? A potem ją sprzedawać za 600PLN bo a to YUY2 nie działa, a to w jakimś programie XV nie działa (pod MPlayerem działa bez problemu, pod XawTV też ale przy powiekszeniach sieczka), a to trzeba Compiz wyłączyć a to coś innego... warto za takie atrakcje dawać 800PLN?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja na Ubuntu 6.06 pochrzanilem instalacje sterownikow ATI po czym system nie chcial wstac :blink: Teraz mam Ubuntu 6.12 ale jeszcze nie probowalem sterow do Radona x1950PRO tu dawac. Moim skromnym zdaniem ATI powinno bardziej wspierac te stery jak Nvidia swoje do Linuxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tu mowic- ATi leje na linuksa, nV duzo bardziej sie troszczy- w kazdych sterach dziala AIGLX i takie tam.

 

poza tym cos musi byc nie tak w vista, skoro nV zapoczatkowala i sponsoruje ruch przepisania DX10 na linuksa... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może zauważyli, że kiedy wychodzi jakaś nowa "cudna" gra to ludzie narzekają, że pomimo, że mają najnowszy i najdroższy obecnie dostępny sprzęt to i tak ledwo to działa. A teraz z Vista są jeszcze lepsze jazdy. Na razie z CRISIS ale zobaczymy co będzie dalej.

 

Dopóki używałem Windows to byłem ATIboy ze względu na... trid-party oprogramowanie do ich kart. Jakoś standardowe programy konfiguracyjne nVidii z GF4 (moj pierwszy i jak do tej pory ostatni GForce) do mnie nie przemówiły a ATI tak. A potem to już z górki: ATITool i ATITray i koniec pieśni. Pod Win bym raczej na nVidię nie przeszedł. Ale teraz przy Ubuntu to już zdecydowałem - GF6600GT ;D

Edytowane przez dk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

podczepię się do tematu, ponieważ w linuxie jestem raczej początkującym użytkownikiem...

przesiadłem się niedawno z gf 4mx440 na radka 9550 i mam do was 2 pytania

1. czy muszę przed instalacja sterów od ati usunąć jakoś te od nvidii?

2. jakie stery polecicie pod slacka 11 (2.6.19)?

 

pozdrawiam

m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinienem wczesniej dodac, ze xgl nie daje (nie dawal jak go uzywalem) "direct rendering"

a aiglx jak najbardziej, ati to porazka, nvidia jest ok.

aiglx - wlaczamy np. Warcraft3 i gramy az milo :-)

xgl - trzeba aby pograc, wylaczyc xgl'a, inna konfiguracja systemu, mozna

probowac odpalac inna sesje X dla gry w innej konsoli i inne za przeproszeniem

"srania", odradzam stanowczo zabawe w ati - ponad rok temu zmienilem

z 9800 na 6600gt, teraz mam od pol roku 7600gt a nastepna napewno bedzie

8xxx z stajni nv - no chyba ze ati sie wezmie do roboty - ale nic a nic na to nie wskazuje !

moj sasiad - jak ja kiedys - jest za ati, i placze, a raczej wyglada tak -> :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...