Skocz do zawartości
AdamDyczkowski

NurtujÄ…ce pytanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki pytanie dotyczące ogólnego podkręcania.

Dla czego ten sam egzlemplarz procesora 1700+ na powietrzu kręci się

2000Mhz, a na wodzie 2400-2500MHz. Na powietrzu nie wstaje przy 2100 a na wodzie elegancko dlaczego tak się dzieje. Skoro po wystartowaniu procek ma temp. pokojowa i się nic nie uruchamia. Na wodzie po wystartowaniu też ma temp. pokojowa a wstaje. Chodzi mi o to czemu na powietrzu nie wstaje a na wodzie tak. CHodzi tylko o sam początek, sam start kompa.

 

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy starcie temperatura jadra momentalnie osiaga pewna temperature, caly pic pewnie lezy w tym jak szybko uda sie odprowadzic cieplo. Przy wodnym chlodzeniu uzywa sie czesto pomp cieplnych i moze dlatego wstaje, jesli korzysta sie z samego bloku wodnego, to tez moze proc moze nie wstac przy wartosci na ktorej wstawal przy zastosowaniu pompy cieplnej.

Inna kwestia to taka ze po wlaczeniu kompa system sie podnosi po czasie ok 1 sekundy lub troszke wiecej, i byc moze radiator z powietrznym chlodzeniem nie zdazy przez ten czas odebrac ciepla ktore odpiera chlodzenie z WC :) ja tam nie wiem to tylko moje domysly ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie dokladnie tak bo prZeceiz zanim wlonczysz kompa to wlanczas WC i tak juz woda plynie juz juz jest przygotowana do odberania ciepla a w coolerku nie .Woda mozesz szybciej i skuteczeniej odebrac ciepo niz cooler .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To załóżmy, że mamy mały miedziany blok i miedziany radiator bardzo duży. Temp. jadra rosnie bardzo szybko i miedziany blok i radiator odbieraja cieplo. Nawet jesli wczesniej wlaczymy WC to i tak nie zdazy w ciagu tych 2-4 sekund odciagnac cieplo z bloku.

 

 

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh oczywiscie ze w tak krtokim czasie nie zdazy nagle odciagnac ciepla ze wzgledu na mala przewodnosc cieplna materialow, oraz powierzchnie styku procesora z radiatorem. Tu wlasnie cala idea stosowania pomp cieplnych. Poza tym nie spodziwajmy sie ze nagle po zamontowaniu bloku wodnego bez zadnych innych kombinacji odrazu procek pojdzie z powiedzmy 2ghz na 2.3Ghz. Sa przypadki gdzie na powietrznym chlodzeniu doslownie na styk taki procek nie chce wyzej sie juz odpalic, a wystarczy zalozyc blok wodny ktory ciut lepiej odbiera cieplo i procek ruszy juz na wyzszej czestotliwosci. Zakladanie WB i kombinowanie z czestotliwoscia i to taka ktora naprawde ma rozgrzac nasz system chlodzenia ma tylko wtedy sens gdy podnosimy napiecie, a gdy podnosimy napiecie i podnosi sie temp procka to juz trzeba stosowac pompy cieplne po to by wlasnie te nasz chlodzenie moglo sie na cos przydac. Ludzie stosuja same bloki wodne albo w celu obnizenia ogolnej temperatury procka, wyciszenia kompa lub poprsotu robia to bo im sie podoba i sa ciekawi na ile ich komp pojdzie stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...