Skocz do zawartości
kypro

Test Ecs Nforce3-a 939 Rev 1.0a

Rekomendowane odpowiedzi

TEST ECS nForce3-A 939 rev 1.0a

(myślę że na tym forum też się przyda)

 

miesiąć temu dostałem tego ECS`a i zaczynam mój test.

 

Sprzęt:

 

-ECS nForce3-A 939 rev 1.0a

kupiony w sklepie internetowym za 119zł

 

-AMD Athlon64 3000+ Venice E3

Z allegro za 150zł

 

-512 MB DDR Kingstone K PC3200 + taki sam 256MB

 

-Zasiłka Q-tec 400W Gold Editio.

 

Zdaje sobie sprawę że najsłabsze w tym wszystkim jest MOBO ale to dobrze bo będzie można obiektywnie je przetestować .

 

 

Co mamy na płycie?

 

Nforce3 250 chipset

1X AGP 8X

5x PCI

2X DDR DUAL

2X SATA I

5.1 Audio

10/100 NIC

Phoenix/Award BIOS

 

Płyta razi w oczy ubogim wyposażeniem! Aczkolwiek jest wszystko czego można się spodziewać po nForce3.

 

Pierwsze wrażenia

 

Właściwie pozytywne, płyta w zasadzie „nie przeszkadza” tylko podłączenie ATX jest trochę nie na miejscu za procesorem i kable przechodzą nad radiatorem co może przeszkadzać w wentylacji.

 

Bios

 

BIOS to typowy Phoenix/Award mało funkcji I prostota

- FSB 200-250MHz co 1MHz

- HT 1 do5x (standardowo 4X)

- Szybkość pamięci AUTO/100/133/166MHz

- 1T/2T timing.

- CAS latency 2/2.5/3

- CPU vcore DEFAULT, +1.7%, +3.4%, +5.1%

- DDR voltage DEFAULT/2.7//2.8/2.9

 

OC TEST

 

Wierzyłem w tą płytę! Bez problemu osiąga 250MHz czyli max dla biosu, bez podnoszenia napięcia dla procka i dla pamięci 3X HT (dla bezpieczeństwa)+ DDR na 166MHz co daje 415MHz dla DDR PC3500, Auto czyli 200MHz a 500MHz dla DDR to by była przesada.

Podsumowując

FSB 250MHz

HT 3x (750)

DDR 166MHz (415MHz)

Bez podnoszenia napięcia!

testy Prime Memtest86+ i super Pi przechodziły bez problemu.

 

Na tym etapie zaryzykowałem jeszcze przestawienie pamięci z domyślnych T2 do T1

Powtórzyłem Testy dla 1T CL 2.5 Memtest86+ i wszystko OK

Nie mogłem przetestować pamięci w DUAL bo nie miałem 2x512MB ram

 

Vcore w Bios nie jest w sumie potrzebne, Nie użyłem go aby wszystko działało poprawnie.

 

Jedyne co może złościć to limit FSB 250MHz, wiadomo że nForce bez problemu osiąga 300MHz.

Pokusiłem się o przekroczenie 250MHz za pomocą Clockgen`a pod windowsem,

Ustawiłem:

HT 3x

Pamięci133MHz przy CL3 i T2

Bez podnoszenia napięcia

Udało się osiągnąć FSB 280MHz!!! STABILNIE ale dla pewności ustawiłem 275MHz

Co daje

HT 3x275 825

DDR 166 (420MHz) T2

Prime Memtest86+ i super Pi wszystko OK!

 

Na standardowym chłodzeniu temperatura nie przekroczyła 40 st.

 

Moja opinia

 

Jak na płytę za 120zł wydaje mi się to dobry wybór który oferuje nie złe możliwości OC (280MHz) i stabilność! Szkoda że Bios pozwala na 250MHz ale to i tak nie źle!.

 

Czekam na nowy BIOS który pozwoli na większe możliwości regulacji FSB!

Jeśli ktoś takowy BIOS OC znajdzie to proszę o kontakt kypro@interia.pl

 

Jak na płytę na nForce3 oferuje jeszcze zbyt mało, żeby zaistnieć przydało by się zmiana mnożnika i stabilne FSB 300MHz + bardziej dopasowane dzielniki pamięci! I więcej miejsc na pamięci (standardowo 2) no i może SATAII. Ale cena robi swoje, takie płyty są kilkakrotnie droższe od takiego ECS. CENA ROBI SWOJE

 

Jak kupicie do 250zł to polecam acha na allegro są droższe niż w sklepach internetowych!!!

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Może to nie miejsce ale mam taki problem z ta płytą.Po złożeniu na niej kompa-athlon san diego 3700, karta geforce 6600, 2x256 goodram, zasilacz modeCom 350 atx 2,0 pfc, pentagram hp 100 alcu , Komp ma problemy z włączeniem się.Najczęściej się nie włącza, a jak już to muszę trzymać przycisk power przez dłuższą chwilę.Nie wiem co może być przyczyną, czy zasiłka za mała, czy płyta walnieta?Będę w3dzięczny za każda podpowiedż.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak

1 sprawdz czy plyta nie styka sie bezposrednio z obudową

2 sprobuj wyjac kartę graficzną i dopiero wlaczyc PC w ten sposob zobaczysz czy zasiłka szpąci

3 sprawdz czy dobrze podłączyłeś power, reset sw i led`y, ta płyta ma piny bodajrze power sw + i - zaraz obok siebie, a nie jak inne oddzielone jeszcze jedyny wolnym pinem, ja u siebie musialem rozcinać ten plastick przy wtyczce zeby je zamontować obok siebie! jeden po drubim bez przerwy!

 

napisz czy pomogło

 

swoją drogą to taka konfiguracja zabije ci ten zasilacz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mimo różnych kombinacji nic to nie dało.Komp przestał reagować na przycisk power.Zamieniłem płytę i procka na starego ecsa k7s5a i athlona 2200 i wszystko chodzi jak należy. Czyli osprzęt sprawny, dlatego oddaję płytę na gwarę.Chyba że to wina proca , ale to by się chociaż odezwał a on wogóle nie reaguje na włączanie.Włącza się raz na jakiś czas i głupieje - win się nie ładuje, wywala jakieś błędy itp. a jak się go wyłączy to już nie wstaje.Dziwna sprawa.Dodam jeszcze ze próbowałem uruchamiać bez karty , bez dysków , na innej karcie i czasem wstał ale dalej działo się tak samo.

Edytowane przez rgomez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wygląda u ciebie wtyczka ta co ją podłączasz do MOBO

 

1 2 3 piny

+ (-)

 

czy

 

1 2

+ (-)

 

 

bo jeśli 1 2 3

to musisz ją przeciąć żeby podłączyć tylko 1+ 3(+)

 

te płyty są z tym zboczone:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wygląda u ciebie wtyczka ta co ją podłączasz do MOBO

 

1 2 3 piny

+ (-)

 

czy

 

1 2

+ (-)

bo jeśli 1 2 3

to musisz ją przeciąć żeby podłączyć tylko 1+ 3(+)

 

te płyty są z tym zboczone:)

Czy chodzi o te piny do podłączenia powera, resetu i pozostałych rzeczy od obudowy ?Jeśli tak to mam podwójne czyli + i -

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od kilku dni jestem posiadaczem w/w płytki i procka A64 3200+ Venice. Jako że od kilku

lata jestem już posiadaczem płytki ECS KT-600A i się na niej nie zawiodłem, to do drugiego

komputera też kupiłem ECS. Ale przejdę do konkretów. Mam pytanko odnośnie temperatury

procesora pokazywanej w biosie. Wynosi ona 60-64 stopnie C, ale jak zainstalowałem

SpeedFan`a to sie okazało że ta temperatura jest tam opisana jako "remote", a według

konfiguracji pochodzi z chipu F75383 / BUS nForce 2 SMBUS. Natomiast w SpeedFun jest

jeszcze temperatura Core która wynosi 33-40 (w zależności od obciążenia) i według

konfiguracji pochodzi ona z AMD K8 / BUS PCI. Czy ta temperatura Core jest faktyczną

temperaturą procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core temp. to temperatura z diody procesora i właśnie nią należy się sugerować.

Ta druga (remote) w biosie podawana jako CPU temp. z tego co wiem to wszystkim świruje. Na nią nie zwracamy uwagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro cos wybierzesz

tak mówisz tylko że ja szukam jak najtaniej a tam tak bynajmniej nie jest - ci co sprzedają chyba szukają naiwnych gdyż 150 zł to dość wygórowana cena. Szukam w sklepach ale zdaje się ciężko coś już znaleźć w rązsądnej cenie a mój budżet jest skromniutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Na poczatek to moze mnie zaraz ktos od archeologow wyzwac albo ze serwuje jakies odgrzewane kotelety ale do rzeczy:

 

Fajny ten test byl i pomogl mi w wyborze taniej plyty z AGP pod s939 ale jest mlay blad :P

Bo jedank ta plyta ma mozliwosc zmiany mnoznika w biosie no i pozimy napiec tez mozna zmieniac nie tylko procentowo ale wedlug wartosci do 1,55 V a potem moze jeszcze o te procenty sie da tego nie wiem ha.

Jednak trzeba przyznac ze co niektorzy projektanci i progrmiasci to maja nas....ane w tych glowach.

Bawilem sie w uruchomienie C&Q oczywiscie bez skutku i przy okazji tego odkrylem ze zaraz pod opcja uruchomienia tego jest mozliwa zmiana mnoznika oraz napiecia zasilania, mysle sobie hmm pewnie mozna sobie ustawic jak ma zachowac sie procek przy aktywnym c&Q ale to nie to.

Zmiana mnoznika czy napiecia w tej czesci powoduje zmiane tego na stale.

 

A teraz moje pytanie czy ktos uruchomil sprzetowe C&Q??

Ja uzywam obecnie tego co jest na forum 3 stopniowe i nie narzekam ale meczy mnie to czy da sie uruchomic to tak jak powinno byc????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak ustawisz 1,55V w BIOS, to faktycznie tyle masz? Bo coś mi się wydaje, że będziesz mieć góra 1,45V.

2. Zainstalowałeś sterowniki dla C'n'Q pod windows?

Ad1 nie sprawdzalem bo chlodzneie mam spire i teraz w IDLE mama jakies 39st Venice 3200+, a to juz troche duzo i jak narazie pisalem to bardziej informacyjnie.

 

Ad2 tak sterownii instalowalem i te z CD potem z sieci, oczywiscie wybralem profil minimalne zarzadzanie energia ale bez efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dokładnie tydzień temu kupiłem tego ECSa (w Komputroniku za 130 zł) i Athlonka 64 3500+ BOX (na Allegro za 180 zł). Złożyłem sprzęt do kupy i wszystko pięknie śmiga poza tą nieszczęsną temperaturą :( Do monitoringu używam Everesta ale on wogóle nie pokazuje na tej płycie temp. procesora (na Asrocku K7NF2 i AXP 2600+ pokazywał). Za to BIOS i programik Core temp pokazują cuda na kiju. Na Boxowym chłodzeniu temperatury wahają się w granicach 45-60 st. Jako, że box kręcił mi się od 4000 do 5500 obr/min. i wył przy tym niemiłosiernie wywaliłem go i założyłem Arctic Cooling Silencer 64 Ultra TC. No i jest cisza (1000-2000 obr/min.) ale temperatury nadal tragiczne. W idle (totalnie nic nie robię tylko emule chodzi) 50 stopni a jak cokolwiek robię od razu wskakuje na 60 stopni. Myślę sobie to wina pasty MX-1 (Arctic dodaje ją do wentyla) bo ciężko ją było zaplikować. Poleciałem, kupiłem Arctic silver 5, zaaplikowałem i to samo ;( Przy włączonym C&Q 29-30 stopni jak nic nie robie, 50-55 stopni z wyłączonym C&Q w idle i do 65 w stresie. Do tego te temperatury straszliwie skaczą (np w ciągu sekundy z 50 na 55 stopni). Czy to wina czujnika czy jak? Jak czytam, że ludzie z takim samym prockiem podkręconym na 2,5 GHz mają w stresie 45 stopni to mnie trąca :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz krzywą "czapkę" na procesorze?

Mój obecny procek (Venice) przy Freezer'ze 64 PRO @6V ma w stresie ~53*C przy 2,82GHz i napięciu zaledwie 1,4V. Na starym miałem góra 45*C przy dużo wyższym napięciu - 1,525V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzywa czapa, zle nalozona pasta/radiator

Pasta i radiator siedzą dobrze. Oświeć mnie co to krzywa czapa?

Zassałem nowszą wersję Everesta i teraz pokazuje mi temperaturę procka a nie pokazuje temp. mobo - z poprzednią wersją było odwrotnie :( Temperatury niezmiennie wysokie. Ogólnie wyczytałem, że są problemy z czujnikiem na tej płycie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok, nie ma się czym przejmować. Temp z biosu nic nie warta, zawyża o jakieś 20 stopni. Zainstaluj speedfan'a, on podaje odczyt z core.

 

Tylko, że ja mam w idle z C&Q tak jak wszyscy ok 29-30 st a w stresie 65 :( (odczyty ze Speed Fana i Everesta, BIOS pokazuje jeszcze o 10 stopni więcej) Czujnik przy niskich temperaturach jest OK a przy wysokich przekłamuje? :( Chyba niemożliwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście coś nie tak. Ja z dokładnie tym samym chłodzeniem w idle C'n'Q mam koło 30, w stresie około 46. Odczyt z core. Temp. na MX-1 i Cramique nie różniły się znacząco.

Może rzeczywiście czujnik przekłamuje.

Powiedz jaką temperaturę ma radiator w stresie [zbadaj organoleptycznie], mój jest ciepły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Okazało się, że zapinka radiatora się wygięła i z 1 strony nie był on dociśnięty do procesora. Wyprostowałem i jest lepiej - 55 stopni przy 2100 obr/min po 15 minutach prime95. Przydałoby się jeszcze z 10 stopni mniej... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie już teraz wszystko jest na maxa dociśnięte. Z boxowym wentylatorem temperatury takie same. Dziś pocisnąłem procka na 2640 MHz i licząc super Pi 8M rozgrzał się do 75 stopni (wentyl 2300 obr/min)! Radiator był mocno ciepły a kondensatorów obok soketu nie szło dotknąć. W idle ma 32 stopnie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...