Skocz do zawartości
Milek29a

Tunel Powietrzny Dla Grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zastanawiam się nad wywierceniem w dnie budy otworu i wrzuceniem tam tunelu ~80mm w kierunku wentylatora GPU.

 

Karta to Galaxy Zalman w tej chwili, ale pewnie kiedyś się zmieni na coś DX10 (Galaxy ma specyficznie montowane chłodzenie, w porównaniu do 'typowego' w tej chwili rozwiązania - "dwa sloty i odkurzacz"). W przyszłości więc wentyl grafiki może zmienić swoje położenie...

 

Czy coś takiego cokolwiek da? Buda jest na nóżkach, więc byłoby skąd brać powietrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

robiłem tunel dla mojego dawnego 6800gs i muszę powiedzieć, że dawało to kilka stopni mniej ale IMO jakiego tunelu byś nie zrobił za dużo to nie pomoże bo powietrze w pokoju i tak jest ciepłe. Znacznie lepszy efekt uzyskasz kupując dobre chłodzenie.

Teraz mam grafikę Palita z chłodzeniem chyba Zalmana i obok niego stoi 12cm wiatrak jak poprosisz to mogę odłączyć wiatrak i zmierzyć ile bez niego jest *C dodatkowo mam czujnik temperatury wylatującego powietrza z grafiki też mogę podać temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego. Dziura w obudowie i wiatrak wiejący od boku na kartę (żaden tunel bo i tak wiatrak jest tuż przy karcie). Co do temperatur to nie wiem, bo robiłem to dla ozdoby. Wiem tylko jedno. Kurzu na karcie będziesz miał 10x więcej niż teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę ją kręcić dość mocno i zrobić Vmod'a.

Karta już teraz ma 65* w Idle, a jest taktowana MOCNO poniżej normy (na standardowych taktach osiąga ~90* na GPU podczas wyświetlania futra w AtiTool).

Dodatkowe wentyle nie wchodzą w grę...

 

Edit: I czemu wszyscy mają jakieś inne, niby lepsze, pomysły? Zapytałem konkretnie o tunel i na ten temat się chciałem czegoś dowiedzieć....

Zdaję sobie sprawę, że mając przód + tył + dół + bok + góra same wentyle (najlepiej na wysokich obrotach) będę miał dobre chłodzenie dla karty.

Ba, wiem nawet, że wiatraczek na karcie daje temperaturę ~45* idle normalnie, ale buczy i jest skręcony na 25%.

 

Prosiłbym jednak o wypowiedź na temat tunelu, bo wiązałby się on z cięciem dość drogiej budy i chcę mieć pewność, że to zda egzamin.

Edytowane przez Milek29a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o_O 65*C w IDLE?! Zacznij moze od przesmarowania ceramique i prawidlowego zalozenia zalmana. I podkrec obroty bo mam wrazenie ze jedziesz na min [;

Co do idei tunelu - hmm dziura w dole, na to filtr i 120mm wiatrak. Bo 80mm bedzie glosniejsze niz wydajne przy filtrze ;]

 

Hmm wlasnie rozchodzi sie o samo ciecie :P Gdybys mogl dorwac luzny bok to buda pozostalaby w swoim stanie a Ty mialbys wieksze pole manewru - robisz lady airduct i masz cala bude.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już bym dawno kupił specjalną ściankę boczną z wbudowanym wentylem 25cm, ale przy infinity niestety taki wentyl się nie zmieści.

Jadę z obrotami na grafice na minimum (25%), bo zależy mi na ciszy.

Zalman wbrew pozorom już na 50% zaczyna wyć :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

A z czego się ten filtr Orgiuszu robi? I co z Twym kompem na luty?

 

Mikel ale tunel powietrzny da Ci około 5*C więc dla mnie 60 czy 65 to i tak za dużo. Sprawdź lepiej co tam się dzieje czy nie jest w kurzu lub czy pasta się nie popsuła. Ja bym się nad silencerem zastanowił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź lepiej co tam się dzieje czy nie jest w kurzu lub czy pasta się nie popsuła. Ja bym się nad silencerem zastanowił.

Przecież napisałem, co się dzieje... :blink:

Wiatrak jest skręcony na maksa, a obudowa wyciszona, więc wszystko się kisi. O kurzu nie ma mowy u mnie, a pasta... Galaxy nie daje pasty, tylko jakąś badziewną taśmę dwustronną. Nie mam czym przesmarować, bo AS5 oddałem za frajer, a mam tylko CLP (Zalman jest aluminiowy na Galaxy).

Silencer odpada, bo za głośny jest. Już prędzej jakieś rozwiązanie na HP + Fander.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę tematów niżej toMeCK morduje się z podobnym pomysłem - może on się wypowie? :?

No jacha :D

 

Czy tunel pomoże to nie wiem. Wydaje mi się że nie bo w budzie na dole i tak masz chłodne powietrze.

Ale wiem na bank ze jakbyś wstawił od dołu jakąś 120'stke to by pomogło :) Ja na swojej GALAXiance(7600GS@570/1750) zdjąłem wentyla (jak sam zauważyłeś jest troche głośny) a 120'stke mam ustawioną na ~800RPM. Temperaturka lekko spadła (ok.40*-IDLE) jak chce zbić zawsze moge zwiększyć obroty,np do grania. Wentyl przy okazji chłodzi mi również pamięci i praktycznie całą grafe.

Ja żadnych filtrów nie zakładałem - nie mam aż takiego syfu zeby miało być coś wciągane do bebechów :D.

Ja ci radzę na początku wymienić paste(ja wymieniłem na AS5 i od razu 5* w dół ;))

pozdrawiam

P.S.:

Poważnie się zastanów nad tym wentylkiem 120mm bo naprawdę warto szczególnie jak tak ostro kręcisz. Powiem Ci szczerze że też nie lubie wentylatorów, ale 120mm ustawionej na 800rpm nie słychać(mam-to wiem co mówię)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tunel poprowadzony z boku budowy w rejony nb - popieram przedmówców - nic nie daje..

Wogóle zastanawiam się nad zmontowaniem takiego układu tuneli by one wyciagały powietrze a nie pakowały w budę.

Widziałem taki stary komp della, w którym jeden wyciagający wentyl i specjalnie przygotowane plastikowe kanały na grafie i procku - zchładzały jakiegoś cefalunga 900MHz.. ciekawe czy u mnie by to dało radę... drastycznie zmniejszyć powierzchnie do której ma dostęp ogrzane powietrze z procesora - i puscić je w kanał wylotowy a powietrze do procesora byłoby brane z tej częsci obudowy, w której nie zachodzi mieszanie się ciepłego z zimnym... w sumie pryszcz do wykonania - ale mi się nie chce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...