Skocz do zawartości
Gość Kyniek

Kolejny Mit-brednia Obalony :]

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem powyżej. Natomiast Kolega MaSell ujął to najprościej - zwiększenie prędkości powietrza powoduje lepsze odebranie ciepła. KvaNfield wyjasnił przepływ ciepła z punktu widzenia fizyki...

Btw. KvaNfield widocznie jesteś wyjątkowo wrażliwy na rózniecę temp. Ja macałem przed chwilką klamkę z drzwi zewnętrznych przez jednorazówke z mięsnego "dudy" i gołą ręką, obie próby wypadły tak samo. Przydały by się pomiary :)

Może dlatego że ja wziąłem taką wielorazówkę troszkę grubszą (akurat taką miałem pod ręką ;) )A co do wyczulenia to można by jakiś pomiar przeprowadzić, kiedyś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem w wielkim podziwie na jakim poziomie jest ta dyskusja ;) Szacuneczek :)

 

Ja jako prosty dentysa sadysta wrzuce poprostu wiatraki z przodu i tylu na swoja chlodnice - bo wiem ze jest to o wiele wydajniejsze niz przy wiatrakach po jednej stronie ;) Peace

 

Ale dziekuje za multum informacji z fizyki :) Czulem sie jakbym "ogladal" discovery Science

Pamiętajcie jednak że istnieje pewne optimum ilości zamontowanych wentylatorów i nie można instalować nieskończonych ilości, maks 4 potem opory przepływu są na tyle duże ze instalowanie kolejnych nie ma sensu.

Aha drugi aspekt który pewnie was nie interesuje to koszty eksploatacji tzn istnieje pewien punkt w którym uzyskuje się największy stosunek wydajności do kosztów eksploatacji... przykładowo jak mamy 2 wentylatory uzyskujemy maksymalny stosunek wydajności do ceny za energię elektryczną do ich napędu, jeżeli damy 3 wentylator wydajność zwiększy się w nieznacznym stopniu ale za to wzrosną znacząco koszty eksploatacji takiego układu i zmaleje stosunek wydajność/cena, nie traktujcie tych ilości jako prawidłowość to przykład ;)

Ale pewnie dla Was ważniejsze są niskie temperatury a nie koszta ich uzyskania;) Z drugiej strony jestem ciekaw w jaki sposób na pracę komputera wpływa temp na procku np 20 st C w porównaniu do moich 50 st oczywiście w stresie gdy procesor wytrzymuje 80 st i nie mówie tu o dB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 7600gs

Pisząc definicje musiałbym podać wzory, a to forum nie udostępnia takiej możliwości

Zawsze możesz wrzucić załącznik z dowolną zawartością Einsteinie

No można ale IMHO po co? Jak ktoś będzie zainteresowany to sobie doczyta :P A jak ja bym zaczął do tego swojego wywodu dorzucać wzory to odstraszyłbym skutecznie duże grono userów od dyskusji a kilku może nawet od naszego forum :D

A tak gaworzycie sobie po swojemu we DWóCH ;)

Zachęcam do czytania to może do rozmowy "dwuch" dołączy czeci;P

Nie chce mi sie - tak tylko sie czepiam dla zasady - nie spodobał mi sie po prostu ten 1-szy mondry post w temacie nafaszerowany jakimiś branżowymi zwrotami, wydawał mi się niegrzeczny - tyli. Edytowane przez 7600gs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz wrzucić załącznik z dowolną zawartością Einsteinie

No można ale IMHO po co? Jak ktoś będzie zainteresowany to sobie doczyta :P A jak ja bym zaczął do tego swojego wywodu dorzucać wzory to odstraszyłbym skutecznie duże grono userów od dyskusji a kilku może nawet od naszego forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na specjalne życznie 7600gs pofatygowałem się wpisując w google jedno z wymienionych haseł;) Efekt pierwsza pozycja http://www.itc.polsl.pl/ltc/instr_konwekcja_wymuszona.pdf przeglądałem pdf'a no i na pierwszej stronie jest wszystko ;) Zachęcam do czytania to może do rozmowy "dwuch" dołączy czeci;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bys sie Kynku zabral za bloki gpu, a nie od podstaw koło wymyslal...

E tam marudzisz :P

Może niedługo się okaże że owiele bardziej wydajna od wody jest np pomidorówka z kluskami w WC :damage_wall: :lol:

 

btw różnice są na tyle spore że obserwacja warta dłuższej uwagi :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[OT]

Ruch powietrza nie powoduje zwiększenie róznicy temperatur, (z tego co napisałes kolego DIVERSE wentylator musiał by obniżać temperature powietrza...BREDNIE!) zwiększa tylko współczynnik wnikania po stronie powietrza.

Oczywiście, że powoduje zwiększenie różnicy temperatur, pomiędzy powierzchnią chłodnicy, a powietrzem przy tejże powierzchni, ponieważ wywiewane jest powietrze już ogrzane i zastępowane "świerzym". Gdzie ja napisałem, że wentylator obniża temperaturę? Wywiewa ciepłe, a nawiewa chlodne.

Ba, nawet temu zaprzeczyłem, proszę więc o nie wmawianie mi czegoś, czego nie napisałem i czytanie, tego co piszę, do końca.

Ruch powietrza spowodowany pracą wentylatorów powodduje jedynie zwiększenie różnicy temperatur, nie ma możliwości, żeby zmniejszył temperaturę, po prostu wywiewa ogrzano powietrze szybciej, niż uniosłoby się dzięki samej konwekcji.

[/OT]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruch powietrza spowodowany pracą wentylatorów powodduje jedynie zwiększenie różnicy temperatur, nie ma możliwości, żeby zmniejszył temperaturę, po prostu wywiewa ogrzano powietrze szybciej, niż uniosłoby się dzięki samej konwekcji......Wywiewa ciepłe, a nawiewa chlodne.

Ba, nawet temu zaprzeczyłem, proszę więc o nie wmawianie mi czegoś, czego nie napisałem i czytanie, tego co piszę, do końca.

Widać ty nie zrozumiałes mnie a ja Ciebie. Ruch powietrza nie powoduje zwiększenie różnicy temperatur bezpośrednio tak jak wynika z tego co napisałeś i będę się tego trzymał nadal że to bzdura! Prędkość powietrza wpływa na alfa (współczynnik wnikania!) a nie bezpośrednio na różnicę temperatur.

To jest tak

rośnie prędkość powietrza czyli w -> wzrasta liczba Reynoldsa -> wzrasta liczba Nusselta -> rośnie alfa -> wzrasta ilość ciepła odbieranego od wody a jeżeli mamy stałą moc cieplną przykładowo chłodzimy 40W procesora i ilość tego ciepła się nie zmienia to w efekcie zwiększenia alfa musi zmaleć temperatura wody chłodzącej. Jednakże to że maleje temperatura jest tylko efektem zwiększenia alfy na którą ma wpływ praca wentylatora. Nie wiem czy teraz zrozumiałeś :)

 

Poza tym w roli ścisłości to zmniejsza się różnica temp a nie zwiększa jak woda ma 60 a powietrze 20 i dołożymy wentylator to woda spadnie np na 50 a powietrze dalej bedzie mieć 20, wzrosła czy zmalała różnica temp?

Edytowane przez sirgreg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, o co ci chodzi, ale ja mówię o tym w mikroskopowej skali. Temp. powietrza ma 20 st., ale po chwili zostanie ogrzane przez wodę/powierzchnię radiatora i przy powierzchni będzie miało temp. 25 st. Zjawisko Reynoldsa i tym podobne są zjawiskami makroskopowymi i na ten temat powstały dziesiątki prac, a samo prześledzenie drogi energii cieplnej jest stosunkowo prose, gdy rozpatrujemy je dla pojedynczych cząsteczek.

Edytowane przez Diverse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co się dzieje przy powierzchni to tylko część tego procesu, nie podaje się w obliczeniach ani nie uwzględnia temperatury wasrtwy przyściennej bo jąk ją zmierzyć (nie mylić z temp powierzchni)? Zresztą do niczego nie jest ona potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ciepło z radiatora jest oddawane właśnie do tej przylegającej warstwy powietrza, a dalej już jest transportowane poprzez dyfuzję i konwekcję i wentylator wspomaga ten proces wywiewając ogrzane cząstki znad powierzchni, co się objawia tymi alfami, czy co tam jest we wzorze. Ale to jest efekt, a mi chodzi o przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie testy jezeli dobrze zrozumialem Kynka byly przeprowadzone troszke nie metodologicznie

 

powinno to wygladac tak :

 

2 wentyle --> oba wieja na powiedzmy bx 2 z jednej strony ( mneijsza z tym czy zasysaja czy pchaja

 

nastepnie te same wentyle powinny byc tak polozone :

 

Dołączona grafika

 

 

wtedy moznaby testowac czy cos daje system push ->pull

 

bo przeplyw powietrza ( teoretycznie bylby utrzymany )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spadek temperatury jest związany z tym, iż wentylator wytwarza nadciśnienie, powietrze natomiast rozprężając się (na finach radiatora czy chłodnicy) odbiera energię z powietrza - przemiana adiabatyczna. Dodatkowy wentylator za chłodnicą przyśpiesza rozprężanie się powietrza.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokoj juz z tymi teoriami i jakimis dziwnymi slowami(przemiana adiabatyczna). Poprostu tak jest i nie snujcie tych przemadrzalych teorii.

Moim zdaniem taka dyskusja ma sens, i to nawet głębszy. A jak Ciebie to nie interesuje to wcale nie musisz tutaj zaglądać.

 

kazuio

 

To nie jest układ zamknięty więc przemiana nie jest adiabatyczna, bardziej izochoryczna (stała obiętość zawarta między finami chłodnicy).

 

A czy ulega rozprężeniu to nad tym trzeba było by się zastanowić, z prawa zachowania masy wynikało by że wentylator powinien tyle samo wyciągać co wydmuchiwać, lecz z drugiej strony wentylator wyciągający ma skierowany na siebie strumień powietrza z wentylatora dmuchającego... hmm... ten problem nie jest taki trywialny jakby się na początku wydawało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spadek temperatury jest związany z tym, iż wentylator wytwarza nadciśnienie, powietrze natomiast rozprężając się (na finach radiatora czy chłodnicy) odbiera energię z powietrza - przemiana adiabatyczna. Dodatkowy wentylator za chłodnicą przyśpiesza rozprężanie się powietrza.

Dołączona grafika

no pewnie ze cos takiego ma sens ;) tylko jedno ale jaka jest roznica ciesnien za i przed wentylem ? to raczej ma marginalny wplyw, w oponie rowerowej jest cisnienie ok 2 atmosfer i mimo to jesli sie sposci z niej powietrze nie widac sladu szornu na wentylu, natomiast przy roznicy cisnien juz okolo 6-8 atm cos takiego wystepuje ;) a teoria kynka tez ma swoja granice bo jesli zastosujemy bardzo wydajny wentylator z jednej strony to dolozenie 2 z 2-iej juz nie wiele zmieni :) jeszcze zalezy jaka chlodnica itd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wypada zgadzam sie jednak nie dorabiajmy mega teori do prostego buczka pozatym smiem twierdzic ze powietrze za i przed buczkiem jest tej samej temperatury ;) juz to kiedys sprawdzalem ;) wiec sama zmiana cisnienia powietrza nic nie daje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy:

 

Roznica ciśnień przed i za wentylatorem jest rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu Paskali (1 mm H2O = 10Pa) i o szybkości oddawania ciepła decyduje współczynnik wnikania ciepła odżeberek do powietrza (większa prędkośćprzepływu = większa liczba Re =większe turbulencje, cieńsza warstewka laminarna = szybszawymiana ciepła) i przemiana adiabatyczna ma tu niewiele wspólnego zszybkością chłodzenia. To nie obieg chłodniczy w chłodziarce :lol:

 

A zwiększenie ilości energii doprowadzanej do powietrza (np zastosowanie drugiegoi kolejnych wentylatorów) powoduje PODNIESIENIE temperatury tegożpowietrza (trudny termin - dyssypacja energii, wypadałoby rozwiązać jakiś układ równań różniczkowych z członem dyssypacyjnym), tyle że wzrost tenjest z nawiązką kompensowany przezpolepszenie warunków oddawania ciepła na skutek zwiększenia turbulencji przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy:

A zwiększenie ilości energii doprowadzanej do powietrza (np zastosowanie drugiegoi kolejnych wentylatorów) powoduje PODNIESIENIE temperatury tegożpowietrza (trudny termin - dyssypacja energii, wypadałoby rozwiązać jakiś układ równań różniczkowych z członem dyssypacyjnym), tyle że wzrost tenjest z nawiązką kompensowany przezpolepszenie warunków oddawania ciepła na skutek zwiększenia turbulencji przepływu.

Zwiększenie prędkości powietrza o kilkanaście/kilkadziesiąt km/h jest pomijalne przy ponad tysiącu km/h prędkości cząsteczek.

 

Wie ktoś, jaki wpływ na tempo wymiany energii między radiatorem a powietrzem wpływa wilgotność tegoż? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijalne jeśli chodzi o dostarczaniu powietrzu energii przez sam wentylator.

Prędkość cząsteczek powietrza w tak zwanych warunkach normalnych wynosi około 1200 km/h :wink:

Przy nadawaniu powietrzu prędkości część cząsteczek przyśpieszamy zgodnie z pracą wentylatora, ale też część spowalniamy.

Jest też taka zasada, że podgrzanie powietrza o 10* zwiększa prędkość cząsteczek o jakieś 5m/s, więc w drugą stronę powinno być podobnie, jednak mowa tu o prędkości pojedynczych cząsteczek, nie wiem, czy przekłada się to jakoś na zjawisko wiatru, czyli wypadkowej prędkości cząstek.

Edytowane przez Diverse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...