Skocz do zawartości
_bartx

Pasta As5

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytania co do pasty AS5. Przekopałem trochę tematów, ale nie znalazłem odpowiedzi. Jak jest z czyszczeniem z tej pasty? Do tej pory używałem Arctic Ceramique i pod wpływem benzyny ekstrakcyjnej ładnie schodziła ze wszystkiego. Arctic Ceramique mi się już kończy, a przymierzam się do kupna kompa no i raczej wezmę AS5. Resztka Ceramique pójdzie na GPU i NB, bo tam lepiej srebrnej pasty nie stosować (słyszałem, że można, ale Ceramique niewiele gorsza, ale bezpieczniejsza). Czytałem kiedyś jakiś artykuł i tam było, ze srebrna pasta bardzo "nie chciała dać się zmyć" z rdzenia. Do tego stopnia, że autor czyścił procka pod kranem :D Możliwe, że to było na tweaku. Chyba to był jakiś Athlon XP, nie pamiętam, ale raczej bez heat spredera. Czy przy Athlonach 64 też to grozi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania co do pasty AS5. Przekopałem trochę tematów, ale nie znalazłem odpowiedzi. Jak jest z czyszczeniem z tej pasty? Do tej pory używałem Arctic Ceramique i pod wpływem benzyny ekstrakcyjnej ładnie schodziła ze wszystkiego. Arctic Ceramique mi się już kończy, a przymierzam się do kupna kompa no i raczej wezmę AS5. Resztka Ceramique pójdzie na GPU i NB, bo tam lepiej srebrnej pasty nie stosować (słyszałem, że można, ale Ceramique niewiele gorsza, ale bezpieczniejsza). Czytałem kiedyś jakiś artykuł i tam było, ze srebrna pasta bardzo "nie chciała dać się zmyć" z rdzenia. Do tego stopnia, że autor czyścił procka pod kranem :D Możliwe, że to było na tweaku. Chyba to był jakiś Athlon XP, nie pamiętam, ale raczej bez heat spredera. Czy przy Athlonach 64 też to grozi?

Ja czyściłem po AS5 chyba z 3 razy i wystarczyła chusteczka higieniczna kilkanaście/kilkadziesiat ruchów i IHS błyszczał sie jak psu jajca, ze się tak wyrażę :lol: :lol: DLa pewności użyłem jeszcze spirytusu (salicylowego), ale to już dla spokoju sumienia bo proc był czysty, podstawka Ninji zreszta też. Raz z rdzenia, ale już tylko chustaczką. Więc zadnych kłopotów nie było, genarealnie to nakładanie i zdejmowanie tak jak AS ceramiqe.

 

PS Zastanów sie nad pasta zalmana bo zbiera lepsze recenzje niz AS5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również ciekawa propozycja. Jest jej 3,5g, nie przewodzi prądu i łątwo się nakłada. Tylko ta cena... :D Na allegro są za 28 zł, a w sklepach po 35 chyba. Za 35 zł to można mieć Pentagrama NXC aluminiowego (nie znam modelu), który chyba na AM2 podpasi, a wg mnie skuteczniej zbije temperatury niż droga pasta (różnica 1^C pomiędzy AS5 a Zalmanem to nie jest dla mnie przeważający argument) :D Chyba jednak wezmę AS5, choć cały czas ineresuje mnie Ceramique, która jest tańsza i wg mnie bardziej uniwersalna (ale AS5 znowu jeszcze nie testowałem :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

jak wyżej, na rdzenie też bez ryzyka asV ;) to nie clp - płynny metal, który rzeczywiście stwarza ryzyko spowodowania zwarcia..

-----------------------------

no i po clp ihs procka polerowałem pastą do zębów colgate whitening - dobra pasta, polecam, benzyna rady nie dała, mleczko do kranu też a ta pasta bez problemu :) i procek jak nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na moje to bierz AS ceramiqe, jest już w 100% bezpieczna pradowo, tańsza i też chyba tylko o 1*c gorsza od AS5. A do tego ma ładny biały kolor B-)

Obecnie pod ninją i obomą pentakami z siga mam właśnie cermiqe mimo że mam w domu AS5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do tego ma ładny biały kolor B-)

:lol: Fakt, wygląd pasty jest bardzo ważny :D

 

AS5 też jest 100% bezpieczna prądowo i jest od cerama więcej niż 1*C lepsza (zreszta żależy od przypadku, sposobu rozsmarowanie itp.) u mnie jak pamiętam zawsze była 2-3*C lepsza as5 jak uzywalem. I na ceramie po kilku tygodniach system tracił stabilne oc, dlaczego, dla mnie to w sumie zagadka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol: Fakt, wygląd pasty jest bardzo ważny :D

No co? :wink: nakładanie pasty to też sztuka :lol: :lol:

 

AS5 też jest 100% bezpieczna prądowo i jest od cerama więcej niż 1*C lepsza (zreszta żależy od przypadku, sposobu rozsmarowanie itp.) u mnie jak pamiętam zawsze była 2-3*C lepsza as5 jak uzywalem. I na ceramie po kilku tygodniach system tracił stabilne oc, dlaczego, dla mnie to w sumie zagadka.

O przewodzeniu prundu było na forum o ile pamiętam kilka wojen na moje to jak coś ma w sobie srebro w czystej postaci (bo tlenki chyba o ile pamiętam nei przewodzą), to istnieje ryzyko i tyle, ale kłócił sie nei będę i AS5 trzymam z dala od prądu, bo jak wiadomo broń nabita raz w roku chce sie czy nie chce to wypali.

 

No i co z tego, że tracił stabilność, jak zdjąłeś cooler to stwierdziłeś, że pasta sie ewaporowała czy nie? jak nie to nie twórzmy spiskowych teorii dziejów.

 

wg tego testu jest 1*c http://pclab.pl/art24195-9.html moze w innym wypadło to inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, że tracił stabilność, jak zdjąłeś cooler to stwierdziłeś, że pasta sie ewaporowała czy nie? jak nie to nie twórzmy spiskowych teorii dziejów.

Problem w tym, że na gorących prockach z małymi rdzeniami Ceramique wysycha / czy też cokolwiek innego / co powoduje wzrost temperatury. Przerabiałem to przy Bartonie - nowe smarowanko co 2-3 m-ce. Zresztą kiedyś były na ten temat dyskusje ....

Co ciekawe przy A64 nie było takich problemów - więcej pasty na procek + większa powierzchnia + niższa temperatura = OK.

 

Więc jeśli to ma być na "chłodniejszy" procek o dużej powierzchni smarowania - Ceramique będzie w sam raz.

Ale na "gorące gołordzeńce" to zdecydowanie AS5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że na gorących prockach z małymi rdzeniami Ceramique wysycha / czy też cokolwiek innego / co powoduje wzrost temperatury. Przerabiałem to przy Bartonie - nowe smarowanko co 2-3 m-ce. Zresztą kiedyś były na ten temat dyskusje ....

Co ciekawe przy A64 nie było takich problemów - więcej pasty na procek + większa powierzchnia + niższa temperatura = OK.

Się trochę pogubiłem w Twojej wypowiedzi :unsure: czyli co, wszystko wysycha na gołordzeniowcach, ale ceramique najszybciej?

 

PS nie znalazłem nic o tym problemie na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że na gorących prockach z małymi rdzeniami Ceramique wysycha / czy też cokolwiek innego / co powoduje wzrost temperatury.

No właśnie u mnie wzrostu temperatury nie było, albo był niezauważalnie mały ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez zadnego wzrostu temperatury nie zauwazylem, a Ceramique'a mialem na roznych prockach :P, choc nie pamietam zeby komp kiedys dzialal dluzej niz 6 miesiecy bez przesmarowania (jakos tak zawsze wychodzilo ze musialem to zrobic :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio wziąłem i wyczyściłem wentylator i radiator z kurzu (mam Spire WhisperRock V) Normalnie szok - temperatura spadla chyba o 10-12^C :blink: W sumie już podjąłem decyzję - AS5 na procka, a reszta pasty Ceramique i Zalmana (co mi leży w domu) to na GPU i NB. THX za rady :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się trochę pogubiłem w Twojej wypowiedzi :unsure: czyli co, wszystko wysycha na gołordzeniowcach, ale ceramique najszybciej?

Nie - wysycha lub cokolwiek innego się z nią dzieje np. traci swoje właściwości ...

 

Dwa przykładowe tematy, dla szybszego znalezienia szukałem tylko tych w których sam się wypowiadałem.

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=72367

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=59721

Było ich trochę na początku, jak Ceramique wchodziła na rynek.

Zadowolony z tej pasty jestem odkąd sprzedałem Bartona i przesiadłem się na A64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania co do pasty AS5. Przekopałem trochę tematów, ale nie znalazłem odpowiedzi. Jak jest z czyszczeniem z tej pasty? Do tej pory używałem Arctic Ceramique i pod wpływem benzyny ekstrakcyjnej ładnie schodziła ze wszystkiego. Arctic Ceramique mi się już kończy, a przymierzam się do kupna kompa no i raczej wezmę AS5. Resztka Ceramique pójdzie na GPU i NB, bo tam lepiej srebrnej pasty nie stosować (słyszałem, że można, ale Ceramique niewiele gorsza, ale bezpieczniejsza). Czytałem kiedyś jakiś artykuł i tam było, ze srebrna pasta bardzo "nie chciała dać się zmyć" z rdzenia. Do tego stopnia, że autor czyścił procka pod kranem :D Możliwe, że to było na tweaku. Chyba to był jakiś Athlon XP, nie pamiętam, ale raczej bez heat spredera. Czy przy Athlonach 64 też to grozi?

Czyszczenie wszelkich past ( z wyłączeniem CLP) - IPA, czyli izopropanol, czyli alkohol izopropylowy - kupisz w każdym elektroniku, na allegro pewnie też i nie ma strachu jak gdzies podcieknie - i tak wyparuje, czysty, nic nie zasyfisz jak spirytusem czy perfumami (takich agentów też już spotkałem :D ). Polecam - używam do elektroniki "od zawsze".

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie wszelkich past ( z wyłączeniem CLP) - IPA, czyli izopropanol, czyli alkohol izopropylowy - kupisz w każdym elektroniku, na allegro pewnie też i nie ma strachu jak gdzies podcieknie - i tak wyparuje, czysty, nic nie zasyfisz jak spirytusem czy perfumami (takich agentów też już spotkałem :D ). Polecam - używam do elektroniki "od zawsze".

pozdrawiam

sansaba

Takie odpowiedzi oczekiwałem. Thx :) Ja do tej pory używałem benzyny ekstracykcyjnej :wink: Też dość fajnie schodzi wszystko, ale podobno nie jest odpowiednia dla procków z obudowami organicznymi. Kiedyś nią zalałem Durona 1200MHz (ceramiczny) ale wszystko było ok :D Co do moich wątpliwości - czytałem kiedys taki artykuł (chyba na Tweaku) gdzie było, że pasta srebrna po dłuższym czasie jakby "wżarła" się w procesor i że autor artykułu czyścił procka szczoteczką pod kranem :wink: W każdym razie biorę AS5, niejako na spróbowanie, a po drugie jest jej o 0,8g więcej niż Ceramique :wink: Jeszcze raz Thx :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory używałem benzyny ekstracykcyjnej :wink: Też dość fajnie schodzi wszystko, ale podobno nie jest odpowiednia dla procków z obudowami organicznymi. Kiedyś nią zalałem Durona 1200MHz (ceramiczny) ale wszystko było ok :D

Bajki, benzyna jest ok do czyszczenia wszystkeigo.

 

Co do moich wątpliwości - czytałem kiedys taki artykuł (chyba na Tweaku) gdzie było, że pasta srebrna po dłuższym czasie jakby "wżarła" się w procesor i że autor artykułu czyścił procka szczoteczką pod kranem :wink:

Pomyliło się coś tobie ;] Niemożliwe.

 

 

W każdym razie biorę AS5, niejako na spróbowanie, a po drugie jest jej o 0,8g więcej niż Ceramique :wink:

Ważyć to sobie ona może i 10g więcej, jak jej jest taka sama pojemność w tubce to starczy na tyle samo co ceram. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o o to, że w tubce AS5 jest 3,5g, a AC 2,7g :D Przy czym AS5 jest o 5 zł droższa (allegro) :D Ot, cała filozofia :wink: Też uważam, ze benzyna ekstrakcyjna jest dobra do wszystkiego, ale spotkałem się z taką opinią, że do procków nieceramicznych lepiej używać alkoholu (spirytus itp.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o o to, że w tubce AS5 jest 3,5g, a AC 2,7g :D

No to ty chyba nie czaiesz tego że waga ma małe znaczenie, jak jest taka sama objętość jednej i drugiej pasty to starczą na tyle samo smarowań. Pisze to bo z twoich postów rozumiem że myślisz że as5 jest wiecej niz cerama, waga w 1 opakowaniu to wpływ gęstości, a ta wpłynąć może np. na wydajność transportu ciepła.

 

Też uważam, ze benzyna ekstrakcyjna jest dobra do wszystkiego, ale spotkałem się z taką opinią, że do procków nieceramicznych lepiej używać alkoholu (spirytus itp.).

Ale ta opinia jest niczym nie potwierdzona, ktoś se wymyślił i napisał. Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ty chyba nie czaiesz tego że waga ma małe znaczenie, jak jest taka sama objętość jednej i drugiej pasty to starczą na tyle samo smarowań. Pisze to bo z twoich postów rozumiem że myślisz że as5 jest wiecej niz cerama, waga w 1 opakowaniu to wpływ gęstości, a ta wpłynąć może np. na wydajność transportu ciepła.

Ale ta opinia jest niczym nie potwierdzona, ktoś se wymyślił i napisał.

Aha kapuje :wink: Tzn. obu past jest taka objętość, a różna ilość. Nie zajarzyłem :D Czyli AS5 jest sporo gęstsza od Ceramique, bo to procentowo dość duża różnica waga jak na takie małe tubki :wink: Znowu się czegoś dowiedziałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze stronki arctic silver wynika nawet że silvera w 3,5g tubce jest mniej niż ceramika w 2,5g ;)

Ceram:

Coverage Area:

2.5-gram syringes. (About 1cc)

At a layer 0.003" thick, one tube will cover approximately 20 square inches.

AS 5

Coverage Area:

... At a layer 0.003" thick, the 3.5 gram tube will cover approximately 16 square inches.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy gdzies w necie jest w ogóle podany skład AS5 i Ceramique?, chodzi o wszystko co w skład wchodzi, a nie odpowiedź typu srebro. Chodzi mi o skład chemiczny tych past, a nie nazwy technologii i patentów etc. Bo jak nie ma to się moze wybiorę do znajomej na wydział chemii i spektrometrem rentgenowskim lub masowym by to obadali, jeśli nadal tam pracuje

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy gdzies w necie jest w ogóle podany skład AS5 i Ceramique?, chodzi o wszystko co w skład wchodzi, a nie odpowiedź typu srebro. Chodzi mi o skład chemiczny tych past, a nie nazwy technologii i patentów etc. Bo jak nie ma to się moze wybiorę do znajomej na wydział chemii i spektrometrem rentgenowskim lub masowym by to obadali, jeśli nadal tam pracuje

Żeby być dokładnym:

AS 5

 

High-Density:

Arctic Silver 5 contains over 88% thermally Conductive filler by weight. In addition to micronized silver, Arctic Silver 5 also contains sub-micron zinc oxide, aluminum oxide and boron nitride particles. These thermally-enhanced ceramic particles improve the compound's performance and long-term stability.

 

Controlled Triple-Phase Viscosity:

Arctic Silver 5 does not contain any silicone. The suspension fluid is a proprietary mixture of advanced polysynthetic oils that work together to provide three distinctive functional phases. As it comes from the tube, Arctic Silver 5's consistency is engineered for easy application. During the CPU's initial use, the compound thins out to enhance the filling of the microscopic valleys and ensure the best physical contact between the heatsink and the CPU core. Then the compound thickens slightly over the next 50 to 200 hours of use to its final consistency designed for long-term stability.(This should not be confused with conventional phase change pads that are pre-attached to many heatsinks. Those pads melt each time they get hot then re-solidify when they cool. The viscosity changes that Arctic Silver 5 goes through are much more subtle and ultimately much more effective.)

 

Z tego wynika że nie zawiera silikonu, zawiera srebro + tlenek srebra + tlenek cynku + Azotek_boru ( boron nitride ) + zapewne jakieś inne ceramiczne dodatki (jako spójnik) :)

 

Arctic Ceramique

 

High-Density ceramic content:

Céramique uses a high-density layered composite of five unique shapes of thermally conductive aluminum oxide, boron nitride and zinc oxide sub-micron particles to maximize particle-to-particle contact area and thermal transfer. This exclusive combination provides performance exceeding most metal based compounds.

 

Czyli: tlenki aluminium + azotek boru + tlenek cynku i zapewne znów sładniki ceramiczne (jako spójnik)

 

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...2527524[/snapback]

Przepraszam, owczym pędem nie spojrzałem na symbol (BN) Mea culpa :)
W zasadzie to wystarczy popatrzeć na nazwe 'nitride' zeby wiedziec ze to azotek, tlenek to chyba byloby 'oxide' czy cos w tym stylu ;) Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotek nie tlenek bo to dość zasadnicza różnica ;]

Przepraszam, owczym pędem nie spojrzałem na symbol (BN) Mea culpa :) Ale uczelnia to była tak dawno :D Juz poprawiam :)

W zasadzie to wystarczy popatrzeć na nazwe 'nitride' zeby wiedziec ze to azotek, tlenek to chyba byloby 'oxide' czy cos w tym stylu

Ale jak zacząłem o tlenkach to mi się tak dobrze pisało :D Zasugerowałem się tlenkami i już ... Bezmyślność - dobrze że w słowie pisanym a nie w laboratorium :P

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość markee

Może to i głupie pytanie, ale na stronie producenta pokazane jest tylko jak nakładać ów paste na procesor:

Czy AS5 można użyć na chipstet i GPU?

Z góry dzięki za pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to i głupie pytanie, ale na stronie producenta pokazane jest tylko jak nakładać ów paste na procesor:

Czy AS5 można użyć na chipstet i GPU?

Z góry dzięki za pomoc :D

Oczywiście, że można, tylko że wtedy smaruje sie sam rdzeń i nakłada się mniej, bo rdzen jest znacznie mniejszy od IHS procesora Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to już było, może pominąłem, ale jednak spytam.

 

Otóż był sobie coolerek, miedziana podstawa, siedział na procku posmarowanym AS5. Chłodzenie zdjąłem i rzuciłem na szafkę. Po tygodniu kiedy znowu chciałem je założyć, wziąłem się za czyszczenie pasty. Ładnie schodzi, ale... na brzegach, gdzie kończyła się pasta, a zaczynała goła miedź zostały ciemne plamy. Jak to usunąć? Na alkohol i zmywacz do paznokci nie reaguje :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość markee

Może to już było, może pominąłem, ale jednak spytam.

 

Otóż był sobie coolerek, miedziana podstawa, siedział na procku posmarowanym AS5. Chłodzenie zdjąłem i rzuciłem na szafkę. Po tygodniu kiedy znowu chciałem je założyć, wziąłem się za czyszczenie pasty. Ładnie schodzi, ale... na brzegach, gdzie kończyła się pasta, a zaczynała goła miedź zostały ciemne plamy. Jak to usunąć? Na alkohol i zmywacz do paznokci nie reaguje :mur:

To zabarwienie usuniesz polerując spód coolerka(radiatorka) np. papierem ściernym 2000 lub filcem i kredką diamentową.

Zdecydowanie polecam to drugie.

Edytowane przez markee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Jak to usunąć? Na alkohol i zmywacz do paznokci nie reaguje :mur:

Do wyboru: pasta polerska AutoMax i kawałek szmatki (koszt około 3,5 zł za tubkę) albo pasta do zębów + szczoteczka / szmatka, producent wedle uznania. Sprawdzone, działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru: pasta polerska AutoMax i kawałek szmatki (koszt około 3,5 zł za tubkę) albo pasta do zębów + szczoteczka / szmatka, producent wedle uznania. Sprawdzone, działa.

Jest już późno, jesli się mylę wybaczcie

Na moje to chodzi o zwiazki fluoru które znajduja się w obu pastach, podobną reakcję moze chyab spowodować chlor, wieć jakby co to wybielacz też powienien być dobry (tylko nie Acze bo ono nie ma chloru) :rolleyes:

 

EDIT

W najgorszym wypadku pomoze elektroliza minus podłaczysz do radiatora a plus do elektrody grafitowej (bo aluminium lub żelazo robi farfocle) i wtedy wodór piknie wyczysci podstawę radiatora

 

EDIT2

I to byłby idealny sposób na czyszczenie po coollaboratory liquid pro

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...