Skocz do zawartości
scroll

E4300, Asus P5b, Patriot 800 Mhz Llk 2x1gb + Piątek 13 = 0 Oc?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początku podam całą konfigurację mojego sprzętu. Core 2 Duo E4300, Asus P5B, 2 x 1 GB Patriot LLK 800 MHz CL4, 2 napędy, SB Live! 4.1, Chieftec HPC-420-302 DF. Procesor chłodzony jest BOX'owym wentylatorem. I teraz mam następujący problem. Myślałem, że dla tego proca 2800 MHz to żaden problem, ale bardzo się zdziwiłem. Ustawiłem w biosie wszystkie napięcia na auto i szynę FSB na 9 x 300 MHz. Proc wstał poprawnie i dostał napięcie ~1,37V. Zrobiłem test Orthosem i temp. dochodziła do 77°C. Czy to normalne? Oczywiście po 15 minutach testu komp się wyłączył. Ustawiłem go na 9 x 266 MHz i narazie chodzi przy napięciu 1.264V. Jednak też po Orthosie grzeje się do ok. 75°C. Niewiem, czy trafiłem na kiepską sztukę (piątek 13), czy nie umiem jeszcze dobrze podkręcać. Przeszedłem z platformy 939 :-P

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na początku podam całą konfigurację mojego sprzętu. Core 2 Duo E4300, Asus P5B, 2 x 1 GB Patriot LLK 800 MHz CL4, 2 napędy, SB Live! 4.1, Chieftec HPC-420-302 DF. Procesor chłodzony jest BOX'owym wentylatorem. I teraz mam następujący problem. Myślałem, że dla tego proca 2800 MHz to żaden problem, ale bardzo się zdziwiłem. Ustawiłem w biosie wszystkie napięcia na auto i szynę FSB na 9 x 300 MHz. Proc wstał poprawnie i dostał napięcie ~1,37V. Zrobiłem test Orthosem i temp. dochodziła do 77°C. Czy to normalne? Oczywiście po 15 minutach testu komp się wyłączył. Ustawiłem go na 9 x 266 MHz i narazie chodzi przy napięciu 1.264V. Jednak też po Orthosie grzeje się do ok. 75°C. Niewiem, czy trafiłem na kiepską sztukę (piątek 13), czy nie umiem jeszcze dobrze podkręcać. Przeszedłem z platformy 939 :-P

Z góry dzięki za odpowiedzi.

1. Sprawdź, czy na pewno dobrze zamontowałeś chłodzenie, bo temperatury pod 80*C za fajne nie są. A jesli Ci się po prostu wyłacza, to znaczy, że lecą nawet wyżej i ochrona procka już się włacza. Szkoda by go puścić z dymem tak od razu, tych 70*C staraj się nie przekraczać...

 

2. Zmień na coolerzę tę oryginalną intelowska pastę na coś normalnego (Ceramique, AS5 itp.), powinno dać ładne kilka stopni mniej.

 

3. Przynajmniej na początku wyłacz w biosie (sekcja Hardware Monitor albo podobnie) opcje automatycznej kontroli wentylatorów (Q-Fan, Q-Quietn, czy jakkolwiek to się obecnie nazywa) - będzie głosniej, ale skoro nie kupiłeś innego chłodzenia, to raczej Ci to nie przeszkadza :wink:.

 

4. W biosie w sekcji CPU configuration (albo podobnie) sprawdź, czy masz włączone opcje oszczędzania energii... Thermal Throttling, Enhanced C1E Control, SpeedStep i podobne... Troche utrudniają wysokie OC, ale do 3GHz nie powinno byc problemów, a temperatury nieco spadną.

 

5. Nie ustawiaj napięc na auto, bo Asusy podnoszę je wówczas wraz ze wzrostem zegarów - ustaw na sztywno. Na mostku północnym delikatnie podbite ponad standardowe, na pozostałych minimalne. Na procesorze ustaw na początek 1.25v. Jeśli pochodz trochę pod Orthosem, to obniż o 0.025v i próbuj ponownie. I tak do najniższego, przy którym jest stabilnie. Albo oczywiście w drugą stronę (+0.025v), jeśli procek potrzebuje ciut wyższego.

 

6. Upewnij się, że masz dobrze ustawione pamięci - a więc odpowiedni dzielnik, żeby na pewno dawały radę. Jak już "wyczujesz" procka, ile dokladnie potrafi, to możesz zacząć bawić się pamięciami. A na razie ustaw jest nisko i na luźnych timingach, nawet poniżej specyfikacji (5-5-5), żebyś miał pewnośc, że to nie one teraz blokują OC.

 

7. Masz w budzie jakieś dodatkowe wentylatory robiące przeciąg? Bo jeśli nie i buda stoi zamknięta, to nic dziwnego, że temperatury kosmiczne. Obowiązkowo przynajmniej jeden wentylator wpychający chłodne powietrze do budy (z przodu albo na boku) i jeden wydmuciach!ący rozgrzane z tyłu, pod zasilaczem.

Edytowane przez LordFury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. W biosie w sekcji CPU configuration (albo podobnie) sprawdź, czy masz włączone opcje oszczędzania energii... Thermal Throttling, Enhanced C1E Control, SpeedStep i podobne... Troche utrudniają wysokie OC, ale do 3GHz nie powinno byc problemów, a temperatury nieco spadną.

W CPU-Z mam tak, że jak proc nie pracuje to mnożnik ustawia się na 6x. Czy te opcje za to odpowiadają? Też mi coś nie pasuje z tymi temperaturami. Spróbuję zmienić pastę. A czy temperatura 45°C na MB to normalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CPU-Z mam tak, że jak proc nie pracuje to mnożnik ustawia się na 6x. Czy te opcje za to odpowiadają? Też mi coś nie pasuje z tymi temperaturami. Spróbuję zmienić pastę. A czy temperatura 45°C na MB to normalna?

Po pierwsze wyłącz C1E, Spread spectrum, Speed step w biosie.

Po drugie ustaw na sztywno szynę PCI i PCIE odpowiednio 33.33 i 100 MHz

Po trzecie nigdy nie zostawiaj na Asusie żadnych napięć na Auto - poustawiaj na sztywno - na pewno NB dało Ci na 1.55 po ustawieniu na Auto i dlatego masz taką temp mobo.

 

I nie dziw się, że na Boxie masz taką temp w Orthosie - zmień chłodzenie - pasta nie wiele pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Chyba faktycznie coś źle założyłem chłodzenie. Aha czasami, gdy uruchamiam Core Temp 0.95 komputer się resetuje. Czy Wy też tak macie? Czytałem, że nie tylko u mnie się tak dzieje.

Edytowane przez scroll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z napięciami wszystko OK - to jest "normalny" vdrop. A więc gdy procesor jest mocno obciążony, płyta lekko nie wyrabia z podawaniem stałego napięcie i nieco ono spada. Gdy wyłączysz orthosa, wróci do pierwotnego poziomu. Większośc płyt tak ma.

 

Co do temperatur, to "procedura" też normalna. Zaraz po odpaleniu idzie w górę o te ~20*C, potem przez kolejne kilka/kilkanaście minut pod obciążeniem się stabilizuje. Oczywiście pomijam fakt, że temperatury wysokie jak na takie napięcia i zegary i dobrze byłoby je zbić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do CT - u mnie 95 wywala blad. 94 jest w pelni stabilne i nim sprawdzam warunki grzewcze :wink:

Zamiast ciagle pisac i szukac dziury w sofcie zdejmij wkoncu to cholerne chlodzenie i zaloz ponownie. :rolleyes:

 

Po pierwsze wyłącz C1E, Spread spectrum, Speed step w biosie.

Po drugie ustaw na sztywno szynę PCI i PCIE odpowiednio 33.33 i 100 MHz

Po trzecie nigdy nie zostawiaj na Asusie żadnych napięć na Auto - poustawiaj na sztywno - na pewno NB dało Ci na 1.55 po ustawieniu na Auto i dlatego masz taką temp mobo.

 

I nie dziw się, że na Boxie masz taką temp w Orthosie - zmień chłodzenie - pasta nie wiele pomoże.

Do 2 i 3 sie zgodze ale powiedz mi sloneczko czemu scroll ma wylaczyc C1E i SpeedStep :?: :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do CT - u mnie 95 wywala blad. 94 jest w pelni stabilne i nim sprawdzam warunki grzewcze :wink:

Zamiast ciagle pisac i szukac dziury w sofcie zdejmij wkoncu to cholerne chlodzenie i zaloz ponownie. :rolleyes:

Do 2 i 3 sie zgodze ale powiedz mi sloneczko czemu scroll ma wylaczyc C1E i SpeedStep :?: :huh:

Zalecane jest wyłączenie tych opcji przy OC, proc jest stabilniejszy.

Poza tym jak się nie mylę ( nie pamiętam już 0 to C1E jest od oszczędzania energią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecane jest wyłączenie tych opcji przy OC, proc jest stabilniejszy.

Poza tym jak się nie mylę ( nie pamiętam już 0 to C1E jest od oszczędzania energią.

Z tym drobnym szczegółem, że w tej chwili głównym celem nie jest maksymalne OC, a zbicie tych tragicznych teperatur. Gdy bedzie chciał wycisnąć z proca 4GHz, to owszem, wskazane jest wyłączyć.

 

Ale przy niskim OC i nadmiernie grzejącym się cepie niech WŁĄCZA każdą funkcję oszczędzania energii, jaką tylko w swoim biosie znajdzie :wink:

 

 

@scroll

I tak, jak Orgiusz radził. Podejdź do tego wreszcie z jajem i zamontuj porządnie tego BOXa. Co do pasty - jeśli pytasz o tę oryginalną, intelowską, to tak, musisz ją zmienić na coś innego :D. Arctic Ceramique to kilka złotych, nie narzekaj - a różnica będzie spora i zużyjesz na jedno nałożenie może 10%, więc na przyszłość będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak szybko wroce jeszcze do intelowskiego shitu - nie jest az tak tragicznie przy niskich napieciach. Sytuacja sie komplikuje przy ponad standardowym vcore i okolicach 3ghz - wtedy nawet metalpad niewiele da ze wzgledu na ograniczenia inzynierow przy projektowaniu boxa dla 775 [;

Pozatym chyba przywalilem wczoraj 2 ziarnka ryzu ceramique zamiast 1 i robi mi sie izolator <_< Albo musi sie zdrowo przegryzc przez miedz na boxie i ihs :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3GHz powinien brykac na standardowym napieciu o ile nie jest totalnym padlem. Kupiony niewazne kiedy - liczy sie data partii produkcji. Pudelko - naklejka kolo holo, FPO #: QYZZxxxxx :arrow: Y-Rok, ZZ-Tydzien prodkucji, xxxx-nie obchodzi mnie co to symbolizuje :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie mam ustawić w BIOS'ie napięcie (żeby było standardowe)? 1,325V?

 

Komp przy takim ustawieniu:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

SuperPI 8M przeszedł, CineBench zwis po 5 sek. Niestabilny wogóle.

 

A przy takim:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Stabilny jak skała. Naprawdę słaby, czy może coś źle robię?

 

//Sorry za posta pod postem, ale to po to, żeby odświeżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...