Skocz do zawartości
Havoc

Excel

Rekomendowane odpowiedzi

Hello.

Czesto musze wykonywac papierkową robotę w excelu, uzupelnianie tabelek itd.

Ciagi liczb są często takie same, różniące się końcówką. Do wpisywania mam również (w każdym z 10 arkuszy) daty (dla danego dokumentu takie same).

Teraz zastanawiam sie czy da się jakoś zautomatyzować moją pracę.

1. Zmienić daty w danych komórkach i arkuszach na takie same za jednym kliknięciem, niż wpisywanie ich kolejno w każdym arkuszu.

2. Wypelnianie za jednym razem dwóch różnych kolumn tymi samymi danymi (w obrębie jednego arkusza)

3. Wypelnienie całej kolumny jakimiś cyframi tak aby każda kolejna miała końcówkę +1 (0001, 0002, 0003 etc.)

 

Czekam na odpowiedzi, nigdy nie lubiłem excela a teraz przychodzi mi się z nim męczyć i po pół roku mam dosyć już :D

 

p.s. makra to czasem nie są właśnie jakieś szablony, które mogą mi w tym pomóc? - jestem zielony ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz to moze troche jasniej jesli daty sa takie same to dlaczego po prostu nie stworzysz pliku matki ktory bedzie zawieral od razu te 10 arkuszy a daty beda sie odwolywac czysto po komorkach ? =date() or =a2 czy cos takiego ? reszta to raczej proste makra i formatowania typu if ;] nowy excell posiada wiele udogodnien w tym kierunku powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD 3

Wpisujesz do komórki powiedzmy A1 wartość 0001

Do następnej wpisujesz formułę =A1+krok czyli np A1+1 i przeciągasz myszą formułę do innych komórek

O to chodzi ?

AD 2

Wpisujesz jedną kolumnę normalne wartości w komórkach A1,A2 ....

A w drugiej wpisujesz =A1 i przeciągasz w dół

 

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem ale sam mam dwóje z excela :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD2. Okey to mi sie przyda.

AD3. Też mi pomogłeś. Niestety czasem zdarza się, że 2 pola pod rząd muszą zawierać ten sam numer, a jednak przy takim tricku niszczy mi to całą dalszą numeracje bo tracę jedną liczbę przeprawiając ją na taką jak poprzednia. Chyba nie ma już na to rady, prawda? :(

 

Napisz to moze troche jasniej jesli daty sa takie same to dlaczego po prostu nie stworzysz pliku matki ktory bedzie zawieral od razu te 10 arkuszy a daty beda sie odwolywac czysto po komorkach ? =date() or =a2 czy cos takiego ? reszta to raczej proste makra i formatowania typu if ;] nowy excell posiada wiele udogodnien w tym kierunku powodzenia :)

Wiec, tak, bo też ciebie nie rozumiem ;)

Mam cały dokument Excela. W nim kilka arkuszy, to jest mój plik wyjściowy. Co jakiś czas uzupełniam cały dokument różnymi danymi, a na każdy arkusz przypadają dwie komórki w których muszę wpisać numer operacji a w drugiej date wykonywania tego wszystkiego, i tak w każdym arkuszu przy każdej robocie i wkurza mnie już monotonne wciskanie ctrl+c -> ctrl+v oraz skakanie po arkuszach. Chciałbym znaleźć komende która pozwoli np. pobrać dane z pierwszego arkusza i uzupełnić analogicznie w pozostałych tymi samymi liczbami. Teraz chyba jest jaśniej? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moze uruchamiasz rejestrowanie makra kopiujesz te kolumny ktore potrzebujesz zatrzymujesz makro i uruchamiasz ;] Ale niestety widze ze nawet podstaw excella nie znasz ;/ jesli chodzi o te podwojne numerki co szkodzi stworzyc naturalnie rosnacy ciag dopisac podwojne potem i na nowo posortowac ?

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moze uruchamiasz rejestrowanie makra kopiujesz te kolumny ktore potrzebujesz zatrzymujesz makro i uruchamiasz ;] Ale niestety widze ze nawet podstaw excella nie znasz ;/ jesli chodzi o te podwojne numerki co szkodzi stworzyc naturalnie rosnacy ciag dopisac podwojne potem i na nowo posortowac ?

Może i nie szkodzi ale w połowie wypowiedzi trafiłeś w samo sedno ;) Nie znam podstaw nawet i to jest problem. No...może bez przesady, coś tam wiem, ale makra, jakieś sortowania itd. Niestety, ale dzięki za wskazówki, jakieś konkretniejsze przyjme z uśmiechem ale i teraz myślę że sam do czegoś dojde, jeszcze trochę w googlach poszperam, wiem już czego szukać mniej więcej.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...