Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kieszen RH-06F i dysk WD 160GB 8MB który w niej siedzi... kable sa sprawdzone i dobrze dociśnięte. Problem polega na tym ze czesto komputer nie wykrywa dysku twardego i za którymś razem zaskoczy i działa... czasami komputer dysk wykryje ale pokazuje bład zeby włozyc prawidłowy dysk czy jakos tak, czasami jest tak ze cos robie na kompie i nagle komputer sie zrestartuje i nie wykrywa nagle dysku.

 

Dzisiaj zdarzyło sie tak, że nagle restart kompa i napis " Bład odczytu dysku..." i co sie okazalo znowu padła partycja "C" - już kilka razy takie coś miałem... Przed chwilą właczyłem komputer i znowu nie wykryło dysku, zaskoczyło za 4 razem. Zworke mam ustawioną na nieoznaczonej pozycji, na CS, SL i MA nie wykrywa dysku, obok sa 2 "opcje" nieoznaczone i dysk chodzi ze zworką na pierwszej nie oznaczonej zaraz obok MA. Taśme mam 80 żyłowa i dysk jest podpiety do drugiej końcówki i tylko on jest na tej taśmie i nic więcej. Podpiety jest pod IDE 1 a nagrywarka DVD pod IDE 2 na płycie głownej.

 

Wiecie co to moze być i jak rozwiązać ten problem??, dysk mam jeszcze na gwarancji. Sprzet jak w opisie. Z dyskiem WD 80GB 8MB też sa takie problemy ale sporadycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Opisałem go w watku ponizej Twojego. Mam taki sam zasilacz jak Ty i podobny konfig... przed zmianą mojego zasilacza wszystko było ok. Może to jego wina??

A ile W pobiera taki dysk twardy??, watpie żeby to była wina zasilacza..., zastanawia mnie też ze co jakiś czas pada partycja C:\

 

Teraz chodzi bez kieszeni podłaczony jest bezpośrednio, bede obserwował :)

Edytowane przez piotr.krol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem podobny problem tez ze 160-tka WD. Jak sie okazalo miala badsectory i dysk raz sie zalaczal a raz nie. slychac bylo tak jakby startowal a zaraz potem sie wylaczal i tak w kolo... dopiero po kilku restartach zalaczal... oddalem go do serwisu i przyslali nowy, ale widze ze znowu zaczyna sie ten problem. i dodatkowo zaczyna fiksowac w identyczny sposob 40-tka Seagate'a. Juz nie wiem czego to przyczyna... Na WD mialem wtedy transfer miedzy 1,5 MB/s do 3 MB/s. Teraz na Seagate jest to samo... tez 1,5 MB/s do 3 MB/s :/ juz nie wiem od czego to zalezy... powoli zaczyunam stawiac na zasilacz bo tylko to nie zostalo jeszcze wymienione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 dysk to jeszcze zrozumiem, ale w krótkim czasie 2 i nawet 3 Seagate'a. :damage_wall:

Chłopy macie coś zwalone w kompie (Stawiam $100 na zasiłki). Przecież to niemożliwe, żeby wam się dyski sypały jeden po drugim. A jak już resety występują ni stąd ni zowąd to na 100% coś jest nie tak.

Weź dysk idź do kumpla i sprawdź jakie masz na nim transfery, bo 1-3MB to było ale na dyskach sprzed 10 lat LOL.

Zarzućcie wykazy ze SMARTA ze wszystkich dysków, to się okaże czy mają bady i czy siadają.

 

Co do kieszeni i restartów, to jest to bardzo możliwe jeśli ma się jakąś najtańszą kieszeń NONAME.

Mój wujek kupił sobie właśnie taką i jak dał do zgrywania troszkę więcej danych, proporcjonalnie z czasem zgrywania malała prędkość, aż w pewnym momencie ciach, prędkość 0MB/s system wisi a jedyny ratunek to wyłączyć kieszeń i włączyć.

Więc moja rada. Nie oszczędzajcie 20zł między markową kieszenią, a jakimś syfem.

Ja mam ME-740J SATA firmy WELLAND i jeszcze nigdy mi się nie wyłączyła. Nie było z nią problemów z transferem ani na SATA zewnętrznym ani na USB, a chodzi prawie non-stop.

Miałem na niej przez jakiś czas kopię systemu i wszystko było cacy. Uruchamiał się bez żadnego problemu.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega mi tu podpowiada, że on tez kiedys miał kieszeń i miał ten sam problem i jak ja wywalił to problemów 0.

 

Odczyt SMATR z Everesta:

Dołączona grafika

 

A taki dokładnie mam dysk, dobra seria??

Dołączona grafika

Edytowane przez piotr.krol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak... to jest 160-tka WD

Dołączona grafika

 

 

 

to 40-tka Seagate'a

Dołączona grafika

 

 

 

dam jeszcze 60-tke rownież Seagate'a... ale tylko tak do sprawdzenia, bo choc ma juz kilka ladnych lat to nie mam z nia zadnych problemow (odpukac)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Zacznę od pana piotr.krol

Serii WD jakie są dobre a jakie gorsze to ja nie znam, ale z twoim dyskiem jest wszystko w porządku. Nie ma badów ani problemów z mechaniką. Jedynie co mnie martwi to Ultra ATA CRC Error Rate. Nie powinno tam tego tyle być. Jeśli to ten dysk w kieszeni to znaczy, że możesz ją wywalić, bo wprowadza błędy w komunikacji dysk-usb. Jeśli masz go podpiętego na taśmie to wymień taśmę :D

 

Teraz pan RySiOtm:

Przykro mi 160WD do kosza :cry: MA sporo badów 68 i 3 w poczekalni :P --->> pewnie będzie jeszcze więcej. Ma także problemy z rozpędzaniem dysku (to może być wina dysku, ale niekoniecznie. Winnym może być zasilacz lu źle wpięta wtyczka zasilająca - coś nie łączy)

"Dziadki" 40 i 60 Seagate'a trzymają się wyśmienicie. Duża ilość problemów z odczytem ale latka robią swoje, głowice już się nieźle wysłużyły :). 60 ma tam jakiś jeden nieczynny sektor, ale tym bym się nie martwił. Miałem taki na 80GB przez kilka lat :P Działa do dziś (u kumpla). Nieźle też kiedyś podsmażyłeś tą 60, 56 stopni :).

 

Nie wiem czemu, ale u obu panów temperatura dysków WD jest źle podawana, no chyba że to Fahrenheity to w takim razie OK. :P

 

Także przykro mi tylko z powodu tego WD pana RySiOtma. :-|

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...Ma także problemy z rozpędzaniem dysku (to może być wina dysku, ale niekoniecznie. Winnym może być zasilacz lu źle wpięta wtyczka zasilająca - coś nie łączy)

Dyski WD prawidłowo pokazują czas rozpędzania talerzy, 4s to wartość w normie, poza tym 0A=0.

 

"Dziadki" 40 i 60 Seagate'a trzymają się wyśmienicie. Duża ilość problemów z odczytem ale latka robią swoje, głowice już się nieźle wysłużyły :).

Wszystkie (afain) Seagate tak mają i to od nowości... ;)

 

Nie wiem czemu, ale u obu panów temperatura dysków WD jest źle podawana, no chyba że to Fahrenheity to w takim razie OK. :P

Jak dla mnie temp normalne: 36 i 38*C, ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile W pobiera taki dysk twardy??, watpie żeby to była wina zasilacza..., zastanawia mnie też ze co jakiś czas pada partycja C:\

 

Teraz chodzi bez kieszeni podłaczony jest bezpośrednio, bede obserwował :)

Nie myślę, że zasilacz nie daje rady z prądem, ale może zauważyłem że własnie większość problemów występuje z tym modelem...

 

/OT

mógłby ktoś zaglądnąć do mojego tematu pt. "Problem Z Dyskiem I Instalacją Xp"??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr.krol Błędy podczas komunikacji, które już powstały (w kieszeni) są zapisane w Smarcie. Dysk jak widać jest sprawny, więc na litość Boską wywal tą kieszeń. :) Takiego spadku na początku wykresu nie powinieneś mieć. Zrób test jeszcze raz nie robiąc nic na komputerze. Odczekaj też chwilkę po wczytaniu programu. Dysk ma po prostu nie rzeźbić.

 

 

Tomazzi ty zamiast spróbować pomóc to jakieś pierdy wypisujesz odnośnie mojego komentarza. Ja wiem, że niektórzy lubią zabłysnąć na tle innych. Nie przeczę też, że nie masz wiedzy odnośnie dysków, bo często pomagasz na forum, ale nie musisz od razu tępić innych. WG mnie twój komentarz był zbędny.

 

Coś na moją obronę :D

Nie wiem jak tam temperatura jest podawana w WD'ekach. W Seagate'ach jest w SMARCIE podane jaką max temperatury osiągnęły. Myślałem, że w WD jest tak samo. I jeśli temperatura jest podawana w Fahrenhaitach to mam rację, gdyż 114F to 45st C, co jest bardzo prawdopodobne.

 

Wiem, że każdy dysk ma pewną granicę do której chodzi bez problemów. W tym przypadku wartość progowa rozpędzania to 21, ale u jednego z panów wartość ta spadła do 101 gdzie u drugiego pana jest 161. Więc dysk z badami powolutku zbliża się do wartości progowej. A to przecież nowy dysk!!! Ma przepracowane jedynie 1333 godziny.

 

Nie wiem o co ci chodzi z tym "0A=0" Co tu ma natężenie prądu wspólnego to ja nie wiem. Mocniejszy zasilacz szybciej rozkręci mi dysk? (Jeśli to miałeś na myśli)

 

Odnośnie błędów z odczytem to masz rację. Pofatygowałem się i podłączyłem moja 160. Okazało się, że także ma sporo błędów, tylko że "Raw read error rate" jest korygowany przez sam dysk "Hardware ECC Recovered". Wartości się pokrywają, tak samo jak w 60GB RySiOtma. Niestety jego 40 nie ma podanych Hardware ECC Recovered.

To moja 160:

post-20519-1182249592_thumb.jpg

 

Pytanko:

Jak odczytać Smart'a z SATA.

Wydaje mi się, że miałem info w Speedfanie odnośnie 320 w kieszeni, ale chyba po przejściu na Vistę info wsiąkło. :D

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

@Elektronek:

Niezrozumieliśmy się, nie miałem zamiaru Cię krytykować ani urazić, jeśli tak to odebrałeś, to sorry. Uważam że nieprawidłowe informacje należy poprawiać, aby nie wprowadzać innych w błąd - i tylko o to chodziło.

 

Co do 0A=0 - chodziło mi o SpinRetryCount, ale to za długo się pisze ;)

Jeśli chodzi o temp, to nie wszystkie dyski rejestrują wartości max i min. SMART w zasadzdzie nie jest standardem, jego zawartość jest zależna od humoru producentów (chociażby zliczanie minut a nie godzin pracy ;) ) - pewne w 100% jest tylko to co potwierdza praktyka w danej serii/modelu dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...