Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem podłączyć pod tą płytkę dysk SATA WD160GB. W tej chwili mam podpięty taki sam dysk ale ATA. Próba podpięcia zakończyła się fiaskiem. Nie wykrywa SATA lub wywala błąd krytyczny, którego nie zdążyłem odczytać (prawie natychmiastowy restart). Te same dyski próbowaliśmy odpalić na płycie Asrock k8Upgrade (konfig jak w sygnaturce). Tam z kolei nie wykrywało dysku ATA, natomiast z SATA system startował (ale nie widział dysku ATA). Ewentualnie występował tez błąd krytyczny przy ładowaniu systemu i również prawie natychmiastowy reset.

Oba dyski to WD 160GB i różnią się tylko interfejsem. Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podłączyć pod tą płytkę dysk SATA WD160GB. W tej chwili mam podpięty taki sam dysk ale ATA. Próba podpięcia zakończyła się fiaskiem. Nie wykrywa SATA lub wywala błąd krytyczny, którego nie zdążyłem odczytać (prawie natychmiastowy restart). Te same dyski próbowaliśmy odpalić na płycie Asrock k8Upgrade (konfig jak w sygnaturce). Tam z kolei nie wykrywało dysku ATA, natomiast z SATA system startował (ale nie widział dysku ATA). Ewentualnie występował tez błąd krytyczny przy ładowaniu systemu i również prawie natychmiastowy reset.

Oba dyski to WD 160GB i różnią się tylko interfejsem. Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

spróbujcie ustawić zworkę SATAII na SATAI dysk jest pewnie II i są problemy z kompatybilnością

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbujcie ustawić zworkę SATAII na SATAI dysk jest pewnie II i są problemy z kompatybilnością

no niestety, dysko to SATA I i nie wiem czemu jest problem. Proszę o propozycje co może być nie tak. Nie mam teraz dostępu do netu za często, więc odpisywać mogę sporadycznie.

Z góry dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk był ustawiony na IDE a podanej opcji w biosie nie mam... jakieś inne sugestie?

Sterowniki do chipsetu są najnowsze i bios też mam najnowszy jaki znalazłem na stronie producenta.

Problem leży chyba w tym że dyski są tego samego producenta i różnią się tylko interfejsem. Każdy z nich pojedynczo działa bez problemów.

Edytowane przez lukaszd82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Po pierwsze: K8T Neo nie ma blokady PCI/AGP, max HTT = 210-220MHz

 

Chciałem podłączyć pod tą płytkę dysk SATA WD160GB. W tej chwili mam podpięty taki sam dysk ale ATA. Próba podpięcia zakończyła się fiaskiem. Nie wykrywa SATA lub wywala błąd krytyczny, którego nie zdążyłem odczytać (prawie natychmiastowy restart).

Czy masz wyłączony automatyczny restart w windzie?

Czy próba podpięcia oznacza tylko podłączenie dysku (a botowanie następuje z ATA), czy też chodzi o wywalanie się instalatora windy jeśli masz podłączone oba dyski?

 

Te same dyski próbowaliśmy odpalić na płycie Asrock k8Upgrade (konfig jak w sygnaturce). Tam z kolei nie wykrywało dysku ATA, natomiast z SATA system startował (ale nie widział dysku ATA). Ewentualnie występował tez błąd krytyczny przy ładowaniu systemu i również prawie natychmiastowy reset.

Po tym można by zacząć podejrzewać kable i zasilacz, jeśli sprawdzałeś w tej samej obudowie.

 

Problem leży chyba w tym że dyski są tego samego producenta i różnią się tylko interfejsem.

Bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczny restart windy jest wyłączony. Dyski były podłączane do dwóch różnych zasilaczy i dwóch różnych kompów. Na jednym bootuje system z SATA a na drugim z ATA. Pojedynczo dyski funkcjonują. Podpięcie drugiego i próba uruchomienia kompa zawsze kończy się fiaskiem. Od razu niebieski ekran i reset na obu konfiguracjach ( jedna w sygnaturce a druga to AMD64 2800, K8TNeo,512Ram, Radeon 9600, zasilacz 400W tagan - nic nie podkręcane) Jako że na dwóch różnych kompach sprawdzane były dyski oraz kable były na obu konfigach inne więc ta przyczyna odpada. Zasilacz też odpada skoro na dwóch różnych sztukach jest to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Na jednym bootuje system z SATA a na drugim z ATA. Pojedynczo dyski funkcjonują. Podpięcie drugiego i próba uruchomienia kompa zawsze kończy się fiaskiem. Od razu niebieski ekran i reset na obu konfiguracjach

Czyli tak: obie płyty widzą dyski prawidłowo, tylko podczas botowania wywala się winda.

Na obu dyskach masz zainstalowane systemy - jakie?

Czy instalowałeś je osobno, gdy tylko jeden dysk był podłączony (i na którym mobo)?

Czy partycje na SATA robiłeś instalatorem windy, po uprzednim załadowaniu sterów (F6)?

Czy sprawdzałeś co się dzieje gdy podłączysz zupełnie czysty (bez partycji) dysk SATA lub odwrotnie, czyli system na SATA + czyste ATA? (czy pusty dysk jest wówczas widoczny w Menadżerze Dysków?)

Z którego systemu startujesz, gdy podłączasz oba dyski - czy pojawia się menu z wyborem systemu?

 

Z twoich opisów wynika, że sprzęt masz raczej sprawny, problem jest w sofcie. XP (jeśli o ten system chodzi) potrafi robić różne cuda w zestawieniu ATA/SATA, np. czasami instaluje sam bootblock na ATA, a pliki systemu na SATA - to chyba skutek działania jakiegoś "workaround-u" ;). W takich przypadkach najlepiej jest używać bootmanagera lub stosować specjalny sposób instalacji :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski są z dwóch różnych kompów(chciałem przegrać troszki danych-ok 100GB ;> ). Na obu systemy są te same-Windows XP SP2. Podłączenie innego dysku SATA Maxtor 80GB jest bezproblemowe. Tylko na tych WD są takie problemy.

Nie będziemy z kumplem instalować od nowa systemów aby móc podpinać te dyski... wystarczy mieć inny dysk SATA lub ATA (innego producenta) i problem nie istnieje co sprawdzaliśmy.

Może ktoś ma jakiś konstruktywny pomysł jak podpiąć te konkretne dwa bez reinstalki windy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Podłączenie innego dysku SATA Maxtor 80GB jest bezproblemowe. Tylko na tych WD są takie problemy.

Nie będziemy z kumplem instalować od nowa systemów aby móc podpinać te dyski... wystarczy mieć inny dysk SATA lub ATA (innego producenta) i problem nie istnieje co sprawdzaliśmy.

Podłączałeś inny dysk który działał bezproblemowo - czy na nim też był zainstalowany system?

 

edit: no i z którego dysku było botowanie? wiesz wogóle? (czyli czy np. sprawdziłeś bootsequence po podłączeniu dysku, sprawdziłeś bootloga?)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie wiem co rzeście z kumplem odwalili, że to wam nie chodzi, ciężko to zdiagnozować "na odległość".

(no chyba że jest tu jakiś Kaszpirowski :D )

Mam za to taką radę: zepnijcie się crossowanym kabelkiem po LANie i problem z głowy :)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i problem z głowy ale kompa taskać mi sie nie chce ;> I nie robie tego pierwszy raz ani nie jestem zielony w temacie dlatego na forum pytałem czy ktoś ma jakiś pomysł... Podłączałem już wiele dysków na wielu kompach i robiłem wiele innych rzeczy ale tylko w tym wypadku nie mogę nic poradzić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...