Skocz do zawartości
Armo

Pojemność Akumulatorka

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli powtarzam pytanie to sorry, ale nie znalazłem podobnego tematu ;)

Jeśli nie ten dział to proszę o przeniesienie.

 

Mianowicie, jak zmierzyć pojemność akumulatorka typu AA NiMH ?

 

Wiadomo, ze po jakimś czasie użytkowania, pojemność akumulatorka spada. Chce aby ktoś mi powiedział jak mogę w miarę szybko zmierzyć jaką on jeszcze posiada pojemność w mAh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... jakis odbiornik energii i wpiety szeregowo miernik uniwersalny :P

 

Do bateryjki podlacz np zarowke, a pomiedzy baterie i zarowke miernik. sprawdz ile amperow pobiera, i ze stoperem mierz czas :P

 

Potem sobie policz ze aku ma np. 2400 mAh czyli I[mA]*t[h]= pojemnosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... jakis odbiornik energii i wpiety szeregowo miernik uniwersalny :P

 

Do bateryjki podlacz np zarowke, a pomiedzy baterie i zarowke miernik. sprawdz ile amperow pobiera, i ze stoperem mierz czas :P

 

Potem sobie policz ze aku ma np. 2400 mAh czyli I[mA]*t[h]= pojemnosc

Ciekawy pomysł na pomiar pojemności baterii typu AA Ni-MH :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sie zastanawiałem nad kupnem ic-8800, ale troszkę szkoda mi kasy bo mam już ładowarkę

( Energizer - Compact charger ).

Nad pomysłem z podłączenia w szereg amperomierza i jakiegoś odbiornika tez sie zastanawiałem, jednak to trochę trwa i trzeba mieć sprzęt na oku ;)

 

Atomel, dzięki na info, ale wykorzystam metodę z miernikiem, bo to dla mnie najprostszy w tej chwili sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prąd nie zniknie od razu.. Jesli już checie dokłądnych pomiarów to są mierniki które można podłączyć do kompa i logować pomiary co jakiś czas. Jeden taki np leży u meni pod biurkiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyznacz krzywą rozładowania. Gdzie będzie używany akumulatorek ? Pojemność może znacznie spaść gdy aku. jest szybko rozładowywany.

 

Jak ktoś wyżej napisał podłącz żarówkę lub coś innego, ważne aby aku rozładowywał się co najmniej 4 godz.

 

W excelu robisz wykres. Oś Y to prąd rozładowania oś X to czas (co 10 min)

 

Co 10 min sczytujesz prąd z miernika i czas ze stopera. Jeżeli napięcie na ogniwie spadnie do 0,9V kończysz pomiary i liczysz pole pod wykresem krzywej.

 

UWAGA: Rozładowany aku to taki którego napięcie na ogniwie wynosi 0,9V. Aku który już nie daje prądu nadaje się TYLKO DO KOSZA

Edytowane przez _maniak_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...