Skocz do zawartości
Kashue

Pierwsze Chłodzenie Wodne...potrzebuje Porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak zapewne widzicie jestem nowym uzytkownikiem,od jakiegos czasu zastanawialem sie na chlodzeniem ciecza,przeczytalem co nie co,ale wiadomo ze lepiej sie sprawdza doswiadczenie a nie sama teoria, i dlatego prosilbym Was o porade.

 

Wiec mój PC jest zwyklym kompem z athlonem xp 1800 do tego GF 4200ti (karta chodzi bez wentyla), nie zamierzam podkrecac CPU i nie zalezy mi zbyt na wydajnosci...najbardziej zalezy mi na CISZY bo komputer czasami chdzi po 20 dni bez przerwy a nic tak nie denerwuje jak buczenie...wyciszylem obudowe matami ale nadal slychac szum.

 

W ukladzie chcialbym rowniez zastosowac chlodnice pasywna przykrecona bo boku ubudowy o powierzchni rownej zdejmowanej blachy z boku.

Nie mam za duzych funduszy wiec na chlodzenie nie moge przeznaczyc wielkich sum,ale chcialbym miec uklad niezawodny.

 

Nie mam pojecia jaka wybrac pompe oraz blok na procesor.

Z pomp myslalem nad Black Water Silent Pump 12V ale czy nie bedzie miala za malej wydajnosci do chlodnicy pasywnej?I co oznacza ze jest "prawie nieslyszalna" ile gdzies ma dB i jak wypada naprzyklad przy pompie 12 dB.

Czy ten

bedzie odpowiedni dla mojego procesora czy moze polecicie mi cos odpowiedniego w przystepnej cenie.

 

A czy

Thermaltake AquaBay M3 bez problemowo podlacze do ukladu?

 

A moze Thermaltake AquaBay M5 + chlodnica pasywna i jakis blok CPU wystarczy dla mojego zestawu?

 

(w przyszlosci chcialbym dokupic zasilacz chlodzony pasywnie lub woda...i podlaczyc go do mojego ukladu, czy to bedzie ze sobą mogło funkcjonować?)

 

Przepraszam za balagan i niezwiezlosc tematu,ale prosze o wyrozumialosc.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompe o głośności 12Db będzie bardzo ciężko znaleźć, chyba jedynie CO/CWU.

 

Nie myśl nawet o wynalazkach hirmy CPC [Hydrox].

 

Coolriver jest cichszy od pompy CPC.

 

Jak nie podkręcasz obniż nieco napięcie na procesorze, np na 1.4V, będzie działał tak samo a będzie wydzielał mniej ciepła.

 

Blok najlepiej poszukaj na Allegro używanego Frost 2 Slim, wyniesie Cię około 40PLN

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wszystkie informacje ze ich pompy/zasilacze maja 12 dB mam traktowac jako informacje wyssane z palca?

W takim razie pewnie bede chcial zastosowac jakams pompe do CO bo raczej CWU za drogo mnie wyjdzie.

Widze ze bardzo nie lubicie CPC az tak z nimi zle? Bo mi naprawde zalezy na ciszy...super wydajnosc i wyglada jest dla mnie malo istotny..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wszystkie informacje ze ich pompy/zasilacze maja 12 dB mam traktowac jako informacje wyssane z palca?

W takim razie pewnie bede chcial zastosowac jakams pompe do CO bo raczej CWU za drogo mnie wyjdzie.

Widze ze bardzo nie lubicie CPC az tak z nimi zle? Bo mi naprawde zalezy na ciszy...super wydajnosc i wyglada jest dla mnie malo istotny..

Na CPC nie ma co patrzeć.

 

Jesli masz miejsce i nie zalezy Ci na wygladzie kupuj śmiało pompe CO, są jednymi z najcichszych, Coolriver też jest dość cichy a przy tym mały i tani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy twoja płyta posiada otwory mocujące (4 dziurki wogół socketu) ? jak nie to bedziesz miał mneijszy wybór bloków.

 

Jak coś to mam na sprzedaż tanio bok innovateka na socket A, nie potrzebuje otworów montażowych wokół socketu i jest wydajny.

 

http://allegro.pl/item224309765_innovatek_...ajny_tanio.html

 

 

na pozostałych aukcjach mam jeszcze kilka innych gratów do WC (nuklen 2 rev 2, abadony itp oraz blok innovateka na gf4)

Edytowane przez romek-o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początku przepraszam wszystkich wodniaków za herezje które tu poniżej napiszę.

 

Według mnie do procka AXP 1800+ i GF4Ti bez podkręcania chłodzenie wodne jest troszke na wyrost.

Ja mam AXP 2200+ Thortona zmodowanego na Bartona 3200+ 512kb L2.

Obecnie chodzi jako 2500+ przy napięciu 1.4V

Miałem chłodzenie wodne i nie chwaląc nawet takie w miarę dobre (Liang+PolskiSztorm+BWU121+Fander).

Ale przesiadłem na się chłodzenie powietrzem (pół pasywne)

CPU : THERMALRIGHT SI-97A plus cichutki wentytlator 92mm (115zł)

GPU(GF 7300GT) : pasywne zestaw Pentagtama (35zł-nówka w sklepie)

NB : pasywnie - radiator od P4 (z odzysku)

Obudowa: 2x fander 120 na minimalnych obrotach (2x39zł)

Zasilacz Chieftec 410W : Zaward 120mm na sterowaniu przez czujke temperatury w zasilaczu - ledwo co się kręci (40zł)

 

I temperaturki mam takie same jak na WC (tzn na procku ok 35-40*C a na GPU 50-60*C

) więc nie żałuję że przesiadłem sie na AC

Więc wybór pozostawiam autorowi wątku.

Niech się zastanowi czy w przyszłości będzie chciał zmienić platforme na mocniejszą - wtedy WC napewno będzie jak najbardziej wskazane.

Ja stwierdziłem że mój komputer starczy mi jeszcze na 2-3 lata bo nie jestem maniakiem gier więc wraz z nową grą nie kupuje nowej grafy.

Komputer mi służy do internetu, słuchania muzy, ogladania filmów, robieniu projektów w CAD, czasami do gier.

Więc w najblizszej przyszłości nie planuję wydawać kasy na coś co bedzie 2-3 razy szybsze od mojego komputera ale ja i tak nie bedę 3 razy szybciej czytał stron w necie albo słuchał muzy przy prędkości x3.

 

Kilka fotek obecnego chłodzenia kompa

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy proponujecie mi wydajne rozwiazania ale moj pc nie potrzebuje az takich wydajnych czesci, tak samo jak piszecie ze "CPC/HYDROX" nie... ale nikt nie dal zadnego konkretnego argumentu i o taki bym prosil najlepiej od osoby ktora miala osobiscie zamontowany uklad i moze stwierdzic co z nim jest nie tak skoro go odradzacie,czy jest glosny? bo jak pisalem wydajnosc ma byc wystarczajaca...

Rozumiem ze czesci markowych producentow sa wydajne ale czy mi to nie jest potrzebne...mi zalezy na ciszy. Nie bronie tej "nielubianej" firmy ale argumenty "nie bo nie" nie przemawiaja do mnie.

 

Jak juz wczesniej pisalem chcialbym zredukowac ilosc wentyli do 0.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zredukować ilośc wentylatorów do zera jest troszke niebezpieczne - są elementy na płycie głównej i płycie karty graficznej które potrzebują choć delikatny przewiew.

Mowa o wszelkich mosfetach zasilających.

Zasilacz przerobić na pasywny też nie jest łatwe - oprócz grzejących się radiatorów z tranzystorami to cewki i transformatory i kondensatory też wydzielają ciepło.

No ale pomyślmy:

Z przodu na dole obudowy (pod koszykami na dyski) jeden wentylator wolnoobrotowy 120mm - wdmuciach!ący

W zasilacz drugi wentylator wolnoobrotowy 92-120mm (wydmyciach!ący)

Bloczek na CPU - jakaś używka z allegro.Na AXP 1800+ ten w zupełności starczy : http://www.allegro.pl/item224234719_blok_n...najlepszy_.html pod warunkiem że masz otwory wokół gniazda procesora

GPU - skoro piszesz że chodzi bez wentylatora to może jakiś większy radiator np z odzysku od jakiegos P4 lub innego procka.

Chłodniczka - jeśli chcesz ją umieścić na zewnątrz gdzieś przykręconą do obudowy i pasywnie to jakaś 3x120. albo cos tkiego : http://www.allegro.pl/item220485304_chlodn...nia_ciecza.html albo ta : http://www.allegro.pl/item220782729_duza_c...chlodzenia.html

Pompka - CoolRiver - nie miałem ale czytałem recenzje i opinie użytkowników - jest dobra.

Jeśli chcesz coś taniej to mam wspominaną pompke od dawnego CPC - 12V - nie jest całkowicie cicha - słychać delikatne piszczenie w środku - tak jakby pisk cewki bo słychać nawet po wyjęciu wirnika (jakby co to PW)

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil2201

Pompe polecam alphacool ap700 w pc+tuning kosztuje już 150zł. Ma bardzo duży przepływ jest na 12v gwinty 1\4 ja jej po prostu nie słysze ;] Jestem bardzo zadowolony. Nigdy nie bierz pod uwage cpc. Chłodnica bwa121 do tego fander weże jakieś z ogrodniczego blok na cpu sztorm\flowpin\priosn\f2s\f2d jest w czym wybierać. Proponuje blok kupić używane zapłacisz 50% mniej a wydajność ta sama co nówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniejsza z tym ale bez sensu ładować sie w WC z takim prockiem

co do zasilacza to polecam tacnesa - wentylator pewnie nie bedzie się właczał, bo obciążenie bedzie dość niskie

Edytowane przez KAMILcom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie WC na takim procku ma jak najwiekszy sens, procesor nie wytwarza az tak duzo ciepla, wiec nie potrzebuje super wydajnego zestawu,pewnie jak dobrze pokombinuje to nie bede musial miec zadnego wentyla w kompie.

Problemem moze byc zasilacz...bo calkowicie pasywne sa dosc drogie...i tutaj musze wymyslic jakies rozwiazanie...

 

A najwazniejsza dla mnie cisza absolutna...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chce pompke zamknac w obudowie...chlodnice pasywna...z zasilaczem cos wymyslic...moze dozbierac fundusze i dokupic pasywniaka...obudowe mam wyciszona matami... i podejrzewam ze z odleglosci 1m bedzie to calkowicie nie slyszalne...glosniejsze bedzie tykanie zegara ze sciany... ale wlasnie o to mi chodzi...

Narazie zbieram informacje...

a tak wogole...czy jest jakas istotna roznica w zastosowaniu WC miedzy nagrzewica a chlodnica samochodowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup grzejnik Regulus 60x60 i pompe CWU i masz bezgłośnego kompa [w Alphacool sprzedawaja zasilacze chlodzone woda] bude wyciszysz jeszcze dobrymi matami, pozalewasz cewki, dysk do Scythe Quiet Drive i jeszcze dodatkowo obłożysz go bitumicznymi matami [nie mocuj go na sztywno do obudowy]. Może będzie względnie cicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak wywalisz 1000pln na pasywny zasilacz... włączysz go i okaże sie że oki wcale nie ma wentylatorów... ale piszczy wydając przy tym dźwięk tak irytujący że masakra to sie troche zdziwisz :D

 

Do autora: nie ma opcji na zero wentyli. Po prostu usmażysz coś po pewnym czasie. Zwłaszcza w lato jak masz 30st w pokoju.

 

2x120mm wentyle zapuszczone na 7V są bardzo ciche i w zamkniętej obudowie z metra nie słyszalne. Zapewnią Ci przepływ powietrza w kompie. O Extreme OC zapomnij ale do pracy na codzień w 100% wystarczy.

 

A o CPC nikomu sie nie chce pisać. Poszukaj na forum. Są 1000 postów na ten temat. [ciach!]o dla userów bez mózgu łapiących sie na dysze venturiego ;D

 

BTW karta jest bez wentyla na grafie.. jak wogole zabierzesz wszystkie wentyle łącznie z zasilaczem to ją usmażysz i tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil2201

Tacens ma fajny zasilacz i to 700watt. Wentyl włacza sie z czasu do czasu np w stresie. Pod Twoim configem będzie raczej nie ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: włancza</span>ny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obudowie w której nie będzie żadnego wentylatora będzie chodził cały czas, bo po prostu będzie za gorąco

Zawsze można mu zrobić tunel, żeby brał powietrze z zewnątrz. Zresztą i tak nie ma lepszej opcji niż taki tacens lub coś podobnego (jak jest).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę sie pod temat ponieważ tez składam swoje pierwsze chłodzenie wodne.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Co sadzicie o tych nagrzewnicach?.dostałem je za darmo.Są od jakiejś Toyoty.Na tą małą prawie(z jednej strony brakuje niecałe 2 cm) wejdą 2 wentylatory 12cm, a na tą większą pasują 4x12cm z jednej strony.Nadadzą sie czy może lepiej kupić coś z miedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...