Skocz do zawartości
berdej

Polerowanie miedzianych radiatorów.

Rekomendowane odpowiedzi

A tak BTW, to polerowanie finów zwiekszyło by wydajność radiatora, wprawdzie tylko na krótki czas (dla miedzianych), ale dzięki temu powierzchnia byłaby czystrza, więc lepiej oddawała by ciepło.

 

Rzooko - tobie chodziło chyba o szlifowanie, a nie polerowanie - bo polerowanie nie usuwa nierówności i nie zmmniejsza powieszchni.

rzooko chodzilo o usuwanie mikronierownosci i przez to zmniejszenie powierzchni

a polerowanie niestety zmniejsza te mikronierownosci wiec zmniejsza powierzchnie

dlatego poleruje sie denka tlokow i komory spalania,przez zmniejszenie powierzchi ,zmniejsza sie ilosc ciepla przewodzona przez scianki glowicy i tlokow, co zwieksza sprawnosc spalania i przez to samego silnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez ostatnio wyrownalem swojego radiatora. tak dla wprawy, przed blokiem :) papierek (na koncu 2500), dobra jest rzeczywiscie diamentowa pasta (moj fader ma taka jakas ruska ktora moze byc starsza odemnie). na koniec kolgejt uajtenink. niezly rezultacik daje.

 

tylko martwi mnie ze jak bym chcial szlifowac wieksza powierzchnie (na mostek polnocny) to jednak sie boki scieraja troche i robi sie wypukla w srodku (od ruchow kolistych).

 

aaaaa wszystkie operacje oczywiscie na plaskiej powierzchni jaka niewatpliwie jest szyba ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez ostatnio wyrownalem swojego radiatora. tak dla wprawy, przed blokiem :) papierek (na koncu 2500), dobra jest rzeczywiscie diamentowa pasta (moj fader ma taka jakas ruska ktora moze byc starsza odemnie). na koniec kolgejt uajtenink. niezly rezultacik daje. 

 

tylko martwi mnie ze jak bym chcial szlifowac wieksza powierzchnie (na mostek polnocny) to jednak sie boki scieraja troche i robi sie wypukla w srodku (od ruchow kolistych).

 

aaaaa wszystkie operacje oczywiscie na plaskiej powierzchni jaka niewatpliwie jest szyba ;]

Z szybami to jest roznie, niekoniecznie jest calkiem prosta, moze miec fale, wiekszoscma.

Najlepsze jest lustro.

Polerowac ruchami prostymi, nie kolistymi bo faktycznie zrobi sie na srodku cyc :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee wczoraj bylem u fadera i ulepszalismy jego radaiator. on ma karborundy (w proszku) do szlifowania szkla. sa roznej drobnosci. idzie duzo szybciej, latwiej i rowniej niz papierem. miod. sypiesz toto na szybe, dejesz wody i jazda. i sprawdzielm, chyba jeszcze lepiej szlifowac ruchami w ksztalcie osemki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy da rade zrobić z czegoś takiego :

 

Dołączona grafika

 

Coś takiego

 

Dołączona grafika

 

papierkiem 2000 i pastą polerską? bo nie wydaje mi się :(

 

Kupiłem kawałek miedzi próbowałem to polerowć na razie samym papierem ściernym i to ma strasznie blady kolor nie błyszczy tak jak na zdjęciu wyżej.

Jeśli ktoś zna dobrą metodę to proszę o radę no bo nie wydaje mi się zeby pasta polerska zrobiła coś takiego jak na fotce

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. I use Wet and Dry, (wet), starting at about 180 grade and going down to 1200 grade with various grades in between as required. I do this with the Wet & Dry sheet on a flat surface, (glass is good), and move the block on the Wet & Dry, similar to lapping. 

 

2. When it is smooth with the final wet & dry grade, I use T-Cut colour restorer, (designed for use on car paint that has gone dull or tarnished). Once happy all scratches are removed it's finished with car polish, (Auto Glym Silicon Resin polish), for that deep shine. Both of these are also done with a cloth flat on the glass and moving the block back and fourth. 

 

3. Once I'm happy with the finish and it is ready to install, (won't be handled any more), I use white spirit or brake cleaner to remove any polish residue so it can be sprayed with clear cellulose lacquer to prevent the shiny metal tarnishing. This needs to built up in very thin coats initially or it will "ball", "fish eye", or "run" on shiny.

Dołączona grafika

 

 

*wziete stad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te watki "polerskie" i jako stary chemik zachodze w glowe po co ey sie tak meczycie skoro chemicznie na lustro czy mat poleruje sie w 30 min max? jedyne co tzreba miec to troszke odczynnikow... a te zdaje sie mozna wygooglac alebo po pzrepis udac sie do studentow. zaleta taka ze mozna polerowac duze, zlozone powiezchnie i nawet w srodku rurek itd.

 

co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1. I use Wet and Dry, (wet), starting at about 180 grade and going down to 1200 grade with various grades in between as required. I do this with the Wet & Dry sheet on a flat surface, (glass is good), and move the block on the Wet & Dry, similar to lapping.  

 

2. When it is smooth with the final wet & dry grade, I use T-Cut colour restorer, (designed for use on car paint that has gone dull or tarnished). Once happy all scratches are removed it's finished with car polish, (Auto Glym Silicon Resin polish), for that deep shine. Both of these are also done with a cloth flat on the glass and moving the block back and fourth.  

 

3. Once I'm happy with the finish and it is ready to install, (won't be handled any more), I use white spirit or brake cleaner to remove any polish residue so it can be sprayed with clear cellulose lacquer to prevent the shiny metal tarnishing. This needs to built up in very thin coats initially or it will "ball", "fish eye", or "run" on shiny.

Dołączona grafika

 

 

*wziete stad

Sorki znam tą stronkę ale po angielsku ni w ząb nie rozumiem tzn podstawy zaledwie zawsze sie niemca uczyłem i z tym sobie nie poradze niestety :( jakbyś zapuścił w wolnym tłumaczeniu ten kawałek to by był wdzięczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te watki "polerskie" i jako stary chemik zachodze w glowe po co ey sie tak meczycie skoro chemicznie na lustro czy mat poleruje sie w 30 min max? jedyne co tzreba miec to troszke odczynnikow... a te zdaje sie mozna wygooglac alebo po pzrepis udac sie do studentow. zaleta taka ze mozna polerowac duze, zlozone powiezchnie i nawet w srodku rurek itd.

 

co wy na to?

My na to - powiedz coś więcej :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te watki "polerskie" i jako stary chemik zachodze w glowe po co ey sie tak meczycie skoro chemicznie na lustro czy mat poleruje sie w 30 min max? jedyne co tzreba miec to troszke odczynnikow... a te zdaje sie mozna wygooglac alebo po pzrepis udac sie do studentow. zaleta taka ze mozna polerowac duze, zlozone powiezchnie i nawet w srodku rurek itd.

 

co wy na to?

Daj przepis McGyverze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodziło mu o wykorzystanie właściwości redukcyjnych glukozy? A dokładniej o tzw. Próbe Tollensa (próba lustra srebrnego, bo coś pisał o lustrze) Otóż polega ona na reakcji tlenku srebra (powstałego z azotanu (V) srebra (I) i wodorotlenku sodu) z glukozą. Cuś tam sie redukuje, a cuś utlenia i powstaje lustro srebrne (czyste srebro), ale żeby wykorzystać to przy radiatorze? No nie wiem, nie znam sie na chemii (pewnie nie idzie :wink: ) Jak coś pomieszałem to niech mnie jakiś chemik poprawi i uświadomi :wink:

A nie wiem o co mu chodziło, najlepiej niech sam wyjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodziło mu o wykorzystanie właściwości redukcyjnych glukozy? A dokładniej o tzw. Próbe Tollensa (próba lustra srebrnego, bo coś pisał o lustrze) Otóż polega ona na reakcji tlenku srebra (powstałego z azotanu (V) srebra (I) i wodorotlenku sodu) z glukozą. Cuś tam sie redukuje, a cuś utlenia i powstaje lustro srebrne (czyste srebro), ale żeby wykorzystać to przy radiatorze? No nie wiem, nie znam sie na chemii (pewnie nie idzie :wink: ) Jak coś pomieszałem to niech mnie jakiś chemik poprawi i uświadomi :wink: 

A nie wiem o co mu chodziło, najlepiej niech sam wyjaśni.

idzie ;D:D: kolega juz moze sobie posrebrzyc radiator ;):):)

ale nie pamietam teraz jak taka powloka bedzie trwala, sadze ze trzeba inna metoda.

 

pzrepis na polerowanie miedzi podam dzis/jutro podpowiem takze jak trawic napisy w szkle :D sadze ze przyda sie "modowcom"

 

zastzregam jednak ze to wszystko jest toksyczne wiec UWAGA!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak obiecalem kilka latwych sposobow na miedz:

 

Trawienie rozjasniajace i wyblyszczajace:

 

kw. azotowy HNO3 steż : 250cm3

kw. solny HCl steż        : 2,5 cm3

czas zaleznie od stopnia utlenienia 3-20s

w celu wyblyszczenia (po zaniku sladow korozji) oplukac woda i trawic w:

 

kw. azotowy HNO3 steż    : 100cm3

kw. solny HCl steż        : 2 cm3

kw. siarkowy H2SO4 stęż : 100 cm3

sadza : 1g

przy temp. 20-25C czas trawienia 3-8s

UWAGA! przekroczenie czasu daje efekt pzreciwny!

 

Inna mieszanina:

 

kw. azotowy HNO3 steż    : 75 cm3

kw. siarkowy H2SO4 stęż : 100 cm3

sol kuchenna NaCl        : 1,5g

Po trawieniu szybko pluczemy zimna i goraca woda.

 

------------------------------------------------------------------------------

Polerowanie:

 

kw. azotowy HNO3 steż            : 34 cm3

kw. ortofosforowy H3PO4 steż : 33 cm3

kw. octowy stęż                    : 33 cm3

temp: 60-70C; czas: 1-2s

 

UWAGA! zrace!! 1 kropla oznacza braki w garderobie, skorze rak, nie wspominajac o oczach!!

 

 

Zaznaczam ze wyblyszczanie i polerowanie to nie to samo. tylko w tym 2 przypadku zmniejsza sie chropowatosc powierzchni.

 

Tak obrabiana miedz jest nadaj podatna na korozje i nalezy ja zabezpieczyc. Mozna chemicznie wiec osoby zainteresowane pzrepisem niech sie odezwa. Mozna takze metale chemicznie barwic takze trwale.

 

Jesli chcecie moge podac takze sposoby na aluminiu i stopu miedzi.

Podobnie trawienie obrazoe/napisow w szkle. ale juz mi sie pisac nie chce i nie dzis :D:D

 

 

Prosze o rozsadek tych ktorzy beda chcieli sprobowac!

Odczynniki sa w miare latwo dostepne w POCH czy sklepach nawet ogrodniczych. Sa takze (jak juz pewnie niktorzy widza) stosowane w mieszaninach trawiacych do plytek drukowanych.

 

Co do tego srebra co pisal RaVeN155.

Mozna w taki sposob pokrywac zarowno metale jak i szklo. Co moze pozwoli "modowcom" na ciekawe projekty :D trzeba jednak powierzchnie takich luster zabezpieczac.

 

ew. doprecyzowanie przepisu na prosbe.

aaa, i pzred polerowaniem i srebrzeniem nalezy dokladnie odtluscic powierzchnie pzrez umysie i zanuzenie w cieplym 10% H2SO4

 

 

pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakies jeszcze fajne newsy to rzucaj na Forum - calkiem fajne te twoje metody :)

 

Czy czas 1-2 sek to znaczy zamoczyc bloczek w tym na 1-2 sek, wyjac i od razu do drugiego roztworu???

Takie cos sprawi, ze bloczek bedzie sie blyszczal jak psu jajka na wosne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakies jeszcze fajne newsy to rzucaj na Forum - calkiem fajne te twoje metody :)

 

Czy czas 1-2 sek to znaczy zamoczyc bloczek w tym na 1-2 sek, wyjac i od razu do drugiego roztworu???

Takie cos sprawi, ze bloczek bedzie sie blyszczal jak psu jajka na wosne?

w 10s to by ci lyzeczke jak na filmach zezarlo :D

 

po podanym czasie nalezy oplukac przedmiot.

 

ale proponuje proby prowadzic na jakims malutkim kawalku miezi ;) tak na wszelki zeby nie spaprac sobei sprzetu i zeby dobrac dokladniej czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bawiłem się tym kiedyś 

nr 2 rozpuszcza szklo  8O

szklo to troszke szerokie pojecie. normalne butelki do odczynikow chemicznych powinny wytrzymac ;) podobnie wiekszosc innych rodzajow.

 

oczywiscie nikt nie wykona polerowania w garnku :D

 

tak na marginesie.. szklo okienne (to powiedzmy z lat '70) rozpuszcza woda, a dodatkowa samo szklo dosc znacznie plynie...

 

slowem kwestia skali :D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radze przejsc sie do galwanizerni. Za niewielka oplata lub "bonusem"  

dla pracownika mozliwe bedzie chemiczne polerowanie a nastepnie  

pokrycie miedzi warstwa zabezpieczajaca aby ta nie utleniala sie.

Zapewne zdecydowana większość tak z 90% woli sama zrobić niż nawet u kogoś za darmo czy za symboliczne piwo.

Jak zrobie sam to powiem "Tak ja to zrobilem o A do Z, swoją krwawicą a ty sobie kupiłeś gotowe może i ładniejsze ale nie własnej roboty."

Dlatego, jak ktoś kiedyś na forum napisał, w Angli dyrektorzy banków sami remontują swoje domy.

 

mosciak Mam pytanko.

1. W czym to przechowywać bo z tego co pamiętam to kwas solny można w plastikowych pojemnikach.

2. Jak to neutralizować? Dużą ilością wody - jeśli tak to jaką ilością powiedzmy 10cm3 Kwasu Solnego.

3. Co do czego wlewać? BO to tez ma chyba znaczenie.

4. No i dokładniej bo ja bym pokombinował coś z tą chemią.

5. Czy zmniejszająć stężenie tych kwasów możemy zwiększyć długośc reakcji. Lepiej żeby blok sie polerował tak z 1min to mamy mniejszy margines błędu że coś sie spierniczy niż te 2s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zrobienie czegos takiego ( i nie tylko takiego ) samemu

dostarczy osobie, ktora to wykona wiele satysfakcji. Trzeba jednak

pamietac iz ma sie do czynienia z substancjami chemicznymi do tego

silnie zracymi. Szczerze powiedziawszy dokladnie przemyslalbym

sprawe przed przystapieniem do pracy. W moim przypadku wybralbym

galwanizernie, wiem gdzie taka u mnie w miescie znajduje sie. Moglem

tam pracowac lecz mnie nie przyjeli ;] - na moje szczescie. Pierwszy

kontakt z powietrzem w takiej "fabryce" powoduje lekkie przyduszenie,

kaszel. Gdy "przedrze" nozdrza nie przywiazuje sie do tego takiej uwagi.

Zabawne jest to ze gdy pytasz sie kierownika czy opary wydobywajace

sie z kadzi sa toksyczne lub czy mozna od tego miec problemy zdrowotne

padaja wymijajace slowa a nie konkretne odpowiedzi ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...