Skocz do zawartości
evocati

Administracja - Książka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Otoz potrzebuje rady jaka ksiazke kupic dla lepszego zapoznania sie z stanowiskiem administratora serwera, jaka polecacie ? Wiem za taka ksiazka da mi tylko ogolny zarys poniewaz trzeba byc na biezaco z nowinkami itp.

 

Na helionie nie ma ksiazek o takiej tematyce, na allegro tez niezbyt.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Administratorem jakiego serwera?

Nie ma prostych odpowiedzi ani jednej książki która zapewniła by odpowiednią wiedzę.

Administrator serwerów unixowych musi mieć wiedzę na temat protokołów sieciowych z TCP/IP na czele. Musi znać system operacyjny na którym serwer działa (Linux, *BSD, Solaris i kilka innych istniejących i wykorzystywanych Unixów). W przypadku Linuxa przydatna jest znajomość mechanizmów specyficznych dla danej dystrybucji.

Idąc dalej w zależności od platformy: iptables/ipfw/ipf/pf

I wszystkie usługi serwerowe:

od serwerów httpd (apache, ngnix, lighttpd)

poprzez "dodatki" do nich: php, ror, tomcat

serwery baz danych (mySQL, PostreSQL, Oracle)

serwery poczty (zarówno MTA jak i serwery POP3/IMAP)

serwery DNS (Bind, tinydns)

serwery plików (Samba, Mars)

 

i wiele innych. Trudno oczekiwać, żeby jedna książka obejmowała wszystkie te zagadnienia w sposób wystarczający. Zresztą mówiąc zupełnie szczerze - przy ilości i jakości materiałów dostępnych w sieci (mówiąc oczywiście o materiałach anglojęzycznych) to większość książek tego typu to zupełna strata pieniędzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o serwer dedykowany do utrzymywania jednej strony (wiec apache, httpd itp.), konfiguracja sieci zajma sie juz pracownicy hostingu wiec tym sie martwic nie musze (chociaz przyznam ze w niedalekiej przyszlosci mam zamiar sie tez tym zainteresowac).

 

Chodzi mi o ogolne zapoznanie sie z administracja rodziny systemow UNIX/Linux.

Jasne ze wiem o ogromie dokumentacji i innych artykulow ale dokumentacje uzywam najczesciej gdy potrzbuje informacje o konkretnej aplikacji/ustawieniu a ksiazke traktowal bym jako wprowadzenie do administracji systemem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem książki nic CI nie dadzą.

Po pierwsze nie widziałem jeszcze książki na tematy administrowania serwerem która by się nadawała do czegokolwiek, w większości są ogólniki, wiedza dla bardzo początkujących na dodatek przestarzała. Opisy tam zawarte na ogół są

już po roku nieaktualne. No chyba że chcesz poznać wiedzę ogólną ale wtedy zamiast o administracji lepiej poczytać o tcpip, http itp, poszukać informacji na temat technologii wykorzystywanych obecnie przy tworzeniu stron itp.

 

Moim zdaniem najlepiej odrazu starać się zainstalować np apacha z wszystkimi wymaganymi dodatkami, bibliotekami i w ten sposób się uczyć. Ale to wymaga pewnego zasobu wiedzy na temat systemów unix/linux

Opisy takiej instalacji są ogólnie dostępne w sieci, choć często trzeba je dostosowywać pod wybraną dystrybucję.

 

Moja rada jest taka że postaw sobie swój własny serwer w domu na którym uruchomisz wszystkie usługi takie jak ftp, poczta, www, samba itp.

Ale zanim to zaczniesz robić poczytaj o wszystkich tych usługach, jakie warto do ich obsługi instalować oprogramowanie, jak zabezpieczyć je przed atakami.

 

Do czego zmierzam - administracja systemami komputerowymi to nie jest rzecz której można się nauczyć z książki i w krótkim czasie. Niestety trzeba poświęcić dłuższy czas żeby nabrać doświadczenia, wiedzieć co dlaczego i jak robić na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać.

 

Acha jeżeli chodzi o distro do nauki to z całego serca polecam slackware.

Po pierwsze dlatego że jest podobny do unixów, po drugie że jest wredny pod względem administrowania nim i zmusza człowieka do dłubania, grzebania, szukania brakujących bibliotek, instalowania softu z źródeł a nie z paczek (też można ale na ogół nie są tak skompilowane jak tego byśmy potrzebowali), po trzecie jest bezpieczny i nawet niezabezpieczona instalacja jest na ogół pozbawiona luk, w przeciwieństwie do wielu bardziej desktopowych dystrybucji ;)

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ogolne zapoznanie sie z administracja rodziny systemow UNIX/Linux.

Jasne ze wiem o ogromie dokumentacji i innych artykulow ale dokumentacje uzywam najczesciej gdy potrzbuje informacje o konkretnej aplikacji/ustawieniu a ksiazke traktowal bym jako wprowadzenie do administracji systemem.

Sugestia:

1) Kup sobie coś o samym TCP/IP - idealny wstęp do czegokolwiek dalej

2) Zdecyduj się jaki system chcesz poznawać. Różnice między Linuxem a dla przykładu OpenBSD czy Solarisem w codziennym zarządzaniu serwerami są duże. Oczywiście podstawowe komendy są te same (chociaż składnia ich parametrów już nie koniecznie. Nawet w przypadku tak trywialnych jak "du"). Samo wprowadzenie do podstawowych poleceń które mogą być przydatne to nie więcej niż 50 stron i defacto i tak jest bezużyteczne w formie książkowej - po to jest polecenie man. Natomiast niewątpliwie może Ci się przydać wiedza o iptables (linux), pf (OpenBSD), ipfw/ipf (FreeBSD) lub innym obowiązującym w danym środowisku firewallu. Później już raczej lektura dokumentacji od danej dystrybucji/systemu np na temat systemu pakietów i zarządzania nim - mamy aktualnie z bardziej znaczących mechanizmy ports, portage, apt, yum które różnią się od siebie w sposób znaczący. Instalacja i maintenance wersji oprogramowania na pewno będzie dla Ciebie ważny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...