Skocz do zawartości
panfranek

Coolermaster Rc-690

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się wrażeniami po zakupie obudowy CoolerMaster RC-690. Po długiej debacie w innym poście na temat wentylowania obudowy, POST.

, zaproponowano mi ogólnie 4 zestawy, zainteresowała mnie obudowa CM ze względu na wygląd i miejsce w środku, atrakcyjna cena i ilość miejsc na wentylatory. Dokupiłem jeszcze 3 wentylatory do zestawu - Zalman ZM-F3 (propozycja svende) i Tacens Ice (zamówiłem Aura ale takie mieli tylko, propozycja Labovsky'ego)

 

To są moje wnioski:

 

Zalety obudowy:

+wygląd(kwestja gustu, dla mnie obudowa wygląda bardzo ładnie)

+materiał

+cena

 

Wady:

-niestety, wykonanie jest średnie

-problematyczny demontaż górnej części.

-wszystkie zewnętrzne porty (USB, AUDIO czy FiWi) są umieszczone na górnym panelu.

 

 

Zalety wnętrza:

+specjalne uchwyty na kable, aby nie plątały się po całej obudowie i żeby był lepszy przepływ powietrza.

+uchwyty na dyski – wyciszają i jednocześnie pozwalają na bezśrubkowy montaż

+Śrubki są na specjalnym panelu przykręcone, w razie potrzeby nie trzeba rozsypywać wszystkich tylko wystarczy odszukać jaką się chce.

+montaż kart bezśrubkowy

+dodatkowe szczeliny również do lepszego poprowadzenia kabli

 

Wady

-obudowa jest wysoka i nie każdy zasilacz ma tak długi kabel zasilający płytę główną

-miejsce na zasilacz na dole wymaga czasami demontowania ochraniacza w zasilaczu

 

 

Jak ostatnio mówiłem, nie ma sensu powielać zdjęć tej obudowy ponieważ przed zakupem widziałem wiele recenzji z doskonałej jakości zdjęciami – podaje linki do niektórych

Pierwsza recenzja

Druga Recenzja

 

Moje początkowe wrażenie było pozytywne, duża obudowa wygląda na porządnie wykonaną w czarnych kolorach i te wentylatory...

 

Problemy zaczęły się w samym sklepie, poprosiłem o otworzenie jej i były problemy z lewą blachą, wydawało się że trzeba jakimś narzędziem ją od montować... po chwili z pomocą pracowników sklepu bitcomputer udało się! Ukazało si wnętrze obudowy. Były 3 wentylatory, uchwyty na dyski, ogólnie było wszystko to co miało być. Kolejny problem pojawił się przy montowaniu lewej blachy,

bez użycia znacznej siły nie można docisnąć blachy – z prawą stroną nie ma podobnego problemu.

W domu rozpakowałem wszystko i zabrałem się za demontaż starej budy.

 

Zanim zacząłem wkręcać cokolwiek zastanowiłem się jak przeprowadzić kable, po niedługiej chwili zacząłem wszystko montować – dyski bezproblemowo zamontowałem, płytę główną też bez większych trudności. Przy zasilaczu musiałem odkręcić ochraniacz wentylatora bo inaczej nie dałoby się go przykręcić. Tu mała dygresja, podoba mi się montaż zalman'a f3 – zamiast śrubek dostajemy gumowe zaczepki.Przy etapie montowania wentylatorów trzeba było odczepić górną część obudowy – tutaj pojawił się problem, (prawdopodobnie dlatego że pierwszy raz takie coś robiłem) aby odczepić górę trzeba przycisnąć specjalne języki, a niektóre są w trudno dostępnym miejscu i również trzeba użyć trochę siły – czasem bałem się że połamie te języki.

Na końcu po zamontowaniu wszystkiego włączyłem pieca :> i co słyszę? Hałas... niesamowite terkotanie jak traktor, starając się dojść do przyczyny tego hałasu doszedłem do dolnego wentylatora, jeżeli ma on wdmuchiwać powietrze to bezwzględnie musi być przykręcony z jakimś podkładem – po przykręceniu łopatki ocierały się o powierzchnie filtru kurzu. Poradziłem sobie z problemem za pomocą 5 warstw kartki przy każdym miejscu na śrubę.

 

Kolejne włączenie komputera było już przyjemniejsze ale radze jedno... nie ustawiajcie zalman'a F3 na 12V, wtedy to brzmi jak samolot (ale przyznam wieje również jak turbiny samolotu :>). Po ustawieniu go na 5V jest znacznie lepiej.

 

Oto jak ustawiłem wentylatory:

Zalman F3 – Dolne miejsce koło grafiki (panel lewy) (5V, wsysanie powietrza)

Drugi Zalman – górne miejsce po środku (5V, wysysanie powietrza)

Tacens Ice – Górne miejsce koło procesora (panel lewy) (12V, wsysanie powietrza)

CoolerMaster01 – przód, koło dysków (12V, wsysanie powietrza)

CoolerMaster02 – tył (12V, wysysanie powietrza)

CoolerMaster03 – góra koło zalmana (5V, wysysanie powietrza)

Revoltech 12mm – dół (12V, wsysanie powietrza)

 

Rezultat – co najmniej 3xciszej niż poprzednio przy utrzymaniu tych samych temperatur.

W stesie jeszcze temperatura jest niższa niż przedtem o parę stopni ale w IDLE jest taka sama.

 

Odczyt Everest'a:

 

Temperatury

Płyta główna 29 °C (84 °F)

Procesor 16 °C (61 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 43 °C (109 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 40 °C (104 °F)

GPU Diode 37 °C (99 °F) w RivaTuner jest o 4 stopnie mniejsza temp.

Seagate ST3160815AS 32 °C (90 °F)

WDC WD1600JS-55NCB1 31 °C (88 °F)

Edytowane przez panfranek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie podałem jaki sprzęt posiadam.

Procesor: C2D E4400

Zasilacz: Chieftech 450W

Płyta Główna: Gigabyte GA-965P-DS3

Pamięć: 2GB DDR2 PATRIOT LLK 4-4-4-12 800Mhz

Grafika: Asus EN7950GT (OC core 590/mem 792)

 

Mimo że to było w tym poście do którego dałem linka to podaje jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no recenzja ładna. Ja od siebie mogę dorzucić, kilka spostrzeżeń:

- Problem przy montażu zasilacza. ty podałeś jeden problem, jednak nie jest to jedyny mankament. Mój Tagan EasyCon jest jednak ciut dłuższy niż większość standardowych PSU, i w efekcie okienko które służy do prowadzenia kabli od zasilacza jest przez niego do połowy zasłonięte i staje się bezużyteczne. Więc zbędne kable [pomimo możliwości odpinania jest ich trochę] nie mają jak być ułożone przynajmniej na pierwszy rzut oka. można wyjąć jeden z koszyków na dyski a kable poprowadzić dołem i tam je spiąć za pomocą samoprzylepnej zapinki z zestawu.

 

- Co do otwierania, to się nie zgodzę, bo w moim egzemplarzu obie blachy zdejmuje się bez większych problemów z tym że trzeba przyłożyć odpowiednią siłę do tego. Chwytasz za profilowany element z tyłu i ciągniesz.

 

- Górny panel też odchodzi bez problemów, mam całą galerię zdjęć z montażu więc ja znajdę czas to wstawię.

 

- Panel przedni już nie jest tak łatwo zdejmowalny jak góra, miałem poważne obawy czy go przypadkiem nie połamię. W końcu zlazł, walczyłem z nim chyba z 10 minut.

 

- w tej chwili w obudowie jest 5 wentyli. 3 standardowe, oraz dwa arctic cooling. I o ile arctic'i nie sprawiają problemów bo są podpięte szeregowo z coolerem procesora, to standardy podpięte na 12v trochę hałasu robią.

 

- w sumie jest to moja pierwsza buda ze średniej pułki cenowej. Nie wiem jak to jest w innych, ale uderzyło mnie to że system bez śrubowego montażu napędów 5,25" jest tylko z jednej strony, a z drugiej normalnie trzeba machać śrubokrętem

 

Jak dla mnie buda jest ładna, i warta tych trzech stówek. Stabilne, nieźle pomyślana, i wykonana, jednak nie ma róży bez kolców i waży swoje [13kg to dużo ale antec p180 wazy tyle samo]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Co do otwierania, to się nie zgodzę, bo w moim egzemplarzu obie blachy zdejmuje się bez większych problemów z tym że trzeba przyłożyć odpowiednią siłę do tego. Chwytasz za profilowany element z tyłu i ciągniesz.

Mógł mi się trafić taki egzemplarz gdzie jest trudniej. Mi głównie chodzi o zamontowanie bo demontaż jest łatwiejszy.

 

- Panel przedni już nie jest tak łatwo zdejmowalny jak góra, miałem poważne obawy czy go przypadkiem nie połamię. W końcu zlazł, walczyłem z nim chyba z 10 minut.

Natomiast ja bez większych problemów zdemontowałem przedni panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...