Skocz do zawartości
gugus

Cyrkulacja Powietrza W Budzie

Rekomendowane odpowiedzi

Konkretnie chcialbym rozmiescic to tak, prosze powiedziec czy moj pomysl jest glupi, co poprawic itd:

mam miejsce z tylu 80x80 (myslalem nad wentylatorem wdmuciach!acym, ochlodzilby troche plyte)

rownolegle z prockiem na bocznej sciance 80x80 (myslalem nad tym aby odprowadzal gorace powietrze z coolera, konkretnie BT)

no i rownolegle z karta graficzna 120x120 [chyba uzyje boxowego wentylka dolaczonego do procka] (mialby za zadanie ulatwic prace poprzedniemu coolerowi i takze wydmuchiwac powietrze)

co wy na to?

Edytowane przez gugus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle, źle, źle myślisz.

 

1) Ten z tyłu ma wydmuchiwać/wyciągać ciepłe powietrze z budy. Poczytałbyś forum trochę forum, to byś wiedział.

 

2) To miało by sens jeśli zrobiłbyś odizolowany kanał, taką rurę która będzie bezpośrednio przylegała do chłodzenia proca i na drugim końcu jeszcze wentyl wyciągający. Ale taki system zaburza cyrkulację w budzie.

 

3)To równoległe z kartą, to 120 moim zdaniem za dużo. Ale jak uważasz, teoretycznie można tamtędy wtłaczać powietrze.

 

A nie masz przypadkiem z przodu miejsc na wentyle? W ogóle podaj model budy i kompa jakiego chcesz chłodzić.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

modelu nie znam... z przodu nie mam miejsc, mam tylko 2 po boku i jedno z tylu

konkretnie mam taki sprzet

procesor e4400 c2d

plyta glowna abit ip35-e

ram 1024 x2

karta ati radeon x550

chlodzenie procka BT

no wiec co bys proponowal?

Edytowane przez gugus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec pod zasilaczem bedzie wydmuchiwal, a karte wymienie niedlugo na 8800

wiec przyda sie tam wdmuciach!acy... tylko tam gdzie bedzie cooler jestescie pewni ze ma tez wdmuchiwac? chyba powinien pomagac coolerowi pozbyc sie goracego powietrza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest troszkę inaczej bo mam przewiew przód -> tył

ale jak odwróciłem w ścianie z wdmuchiwania na wydmuchiwanie temperatury mi spadły na wszystkich podzespołach o 2-4 stopnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec pod zasilaczem bedzie wydmuchiwal, a karte wymienie niedlugo na 8800

wiec przyda sie tam wdmuciach!acy... tylko tam gdzie bedzie cooler jestescie pewni ze ma tez wdmuchiwac? chyba powinien pomagac coolerowi pozbyc sie goracego powietrza...

W 8800 powietrze jest wywalane za obudowę bezpośrednio z karty. To dlatego chłodzenie zajmuje dodatkowy slot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche poczytalem no i zastanawiam sie nad czyms takim:

z tylu wydmuciach!acy

u gory nie mam otworu ale podam fotki moze zrobilbym jakies otwory

no i nie wiem co z boku... chyba zostawie bez, chyba ze sie myle

mam problem bo nie mam tez z przodu zadnego miejsca na wentyl... wiec nie wiem jak to zrobic...

albo zrobilbym jakies male otworki wiertarka w wybranym przez was miejscu (pozniej dodam fotki mojej budy)

albo zostawie tak jak napisalem wyzej

prosze o rady

 

to zdjecia mojej budy (troche slabe ale nie moglem inaczej)

http://rapidshare.com/files/56376500/Nowy_folder.rar

 

 

co mysliscie o takim schemacie?

post-151538-1190054042_thumb.jpg

Edytowane przez gugus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze temperatury dysków. Jeśli generalnie nie przekraczają 45 stopni to faktycznie, zaprezentowany przez Ciebie schemat będzie chyba najkorzystniejszy. Zablokuj również otwór boczny na wysokości CPU i chyba warto pozbyć się, skoro już zamierzasz obudowę ciąć, tego grilla z blachy utrudniającego jedynie dmuchanie wentylatorowi zamontowanemu na tylniej ściance. Możesz założyć w zamian jakiś druciany - będzie ciszej i palców niechcący nie pokaleczysz :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche poczytalem no i zastanawiam sie nad czyms takim:

z tylu wydmuciach!acy

u gory nie mam otworu ale podam fotki moze zrobilbym jakies otwory

no i nie wiem co z boku... chyba zostawie bez, chyba ze sie myle

mam problem bo nie mam tez z przodu zadnego miejsca na wentyl... wiec nie wiem jak to zrobic...

albo zrobilbym jakies male otworki wiertarka w wybranym przez was miejscu (pozniej dodam fotki mojej budy)

albo zostawie tak jak napisalem wyzej

prosze o rady

 

to zdjecia mojej budy (troche slabe ale nie moglem inaczej)

http://rapidshare.com/files/56376500/Nowy_folder.rar

co mysliscie o takim schemacie?

Pijany byłeś jak robiłeś te zdjecia? :mad: Przeciez z tego co widać to nic nic nie widać, grill z tyłu szitowej obudowy (chyba tracera) i kawałek bocznej kratki wentylacyjnej. Zrób te foty jeszcze raz i porządnie w uwzględnieniem wnetrza, bo nie będe sobie wyobrażał jak wygląda to w rzeczywistości.

Na moje możesz robić rekodzieło ludowe wiercąc i 5 otworów, bo ta obudowa bardziej ciach!owa być nie może, ale jak stać Ciebie na 8800 to chyba na dobrą budę (i zasilaczchyba) też.

Proponuję Chiefteca CH z Angeli (allegro) za 189zł +1x120mm+2x92mm wentyle np. Zalmana

Jaki masz zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz moja sprawa na co wydaje pieniadze, wiec twoje zastrzezenia sa teraz nie na miejscu. Wole zrobic cos z ta obudowa co mam i kupic sobie za 2-3 miechy 8800, niz wydawac na nowa... A az tak duzego o/c nie bede robil, zeby przydalo mi sie super wydajne chlodzenie obudowy...

 

Zastanawiam sie nad tym miejscem nad wentyl u gorze, czy lepiej powywiercac dziury kolo siebie, zeby wygladalo to na fabryczne czy lepiej wyciac kolisty otwor i zalozyc grill... co myslicie?

Edytowane przez gugus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podepne sie do tematu.

 

Mam tak ulozone w budzie jak na zalaczonej miniature.

 

Dołączona grafika

 

Na obrazku zamiast 65, ma byc 64 oczywiscie:)

 

Moje pytanie wiaze sie bezposrednio z obnizeniem temperatury mojego x1950xt.

 

Czy moglbym cos porawic zeby bylo chlodzniej?

Edytowane przez kardas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wywalić tą 80 co wiele od dołu na grafike, bo zaburza przepływ.

Czy masz jakies otwory wentylacyjene w boku obudowy? raczej ich sie nie wykorzysta, bo zaburza przepływ przód tył, ale pytam i jeśli tak to gdzie?

Zawsze mozesz użyć wydajneijszych wentylatorów, nie wiem jaki jest Twój stosunek do ciszy.

jako 80mm mogą być Zalmany Zm F-1 bardzo mocne i zarazem głośne wentylatory - ze wzgledu na przepływ a zamiast 120mm Delty z Allegro co mają >3000 obr w cenie chyba 8 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jednak doszedlem do wniosku, ze przyda mi sie jednak wentyl na dysk twardy... niestety na wyskosciu dysku twardego nie mam miejsca na wentyl a nie chce dziurawic calej obudowy... slyszalem ze mozna wykorzystac do tego te male wyciecia okolo 3cm i 6 cm szerokosci w ksztalcie kresek przypomocowujac do nich jakis tunel i wentylator dzieki temu wentyl moglby wiac na HDD... co wy o tym sadzicie?

 

chodzi mi o cos takiego

post-151538-1190210725_thumb.jpg

Edytowane przez gugus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wywalić tą 80 co wiele od dołu na grafike, bo zaburza przepływ.

Czy masz jakies otwory wentylacyjene w boku obudowy? raczej ich sie nie wykorzysta, bo zaburza przepływ przód tył, ale pytam i jeśli tak to gdzie?

Zawsze mozesz użyć wydajneijszych wentylatorów, nie wiem jaki jest Twój stosunek do ciszy.

jako 80mm mogą być Zalmany Zm F-1 bardzo mocne i zarazem głośne wentylatory - ze wzgledu na przepływ a zamiast 120mm Delty z Allegro co mają >3000 obr w cenie chyba 8 zł

Cisza wazna, te 80 kreca sie na 5V to arctic cooling. I lekk sobie dmuchaja.

 

Co do tego wentyla na dole, nie moge go usunac, bo priorytetem jest schlodznie x1950xt, on wieje na newralgiczny punkt tej

karty, sekcje zasilania.

 

W boku budy sa dwa miejsca na 80mm. Sprobuje je zamontowac i sam sprawdze jak sie sprawy maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ququs: przez 10 minut siedziałem przed monitorem, zeby zrozumieć "głębię myśli" która jest na obrazku i czuję, że jestem bezradny, nie wiem o co chodzi :-| . Ale jeśli (zakładam hipotetycznie) te "szparki" są w prawym dolnym rogu lewego boku obudowy to wykorzystanie tego do chłodzenia HDD jest, że tak to ujmę awykonalne. Jak chcesz chłodzić HDD to sobie poszukaj może tu: http://www.cooling.pl/dysk-twardy,kategoria,103_98.html moze Revolteki, Qooltek lub NB z wentylatorem

 

@kardas: testuj, bo nic teoretyzujac na forum nie wymyślimy lepiej niż sprawdzenie różnych wariantów w rzeczywistości. Na moje to jednak ta 80 na sekcje zasilania jest bez sensu, bo na tą sekcje wieje 80 w przodu a takie ustawienie tylko zaburza ruch powietrza. Możesz tez kupić Accelero S1 i wentyl 120mm który wiałby na sekcje zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem w obudowach zamiast przykręcać wentylator (najczęściej przedni) bezpośrednio do blachy stosowano takie plastikowe przejściówki o grubości około 3-4cm i wpinane w obudowę zatrzaskami (te pionowe paski). Dzięki temu nie trzeba było np. demontować przedniego panelu, aby wentylator przykręcić, a tylko odpiąć tę przejściówkę > przykręcić do niej wentylator > i ją potem wpiąć.

 

Równie często jednak tych przejściówek w obudowach nie było, przez co pozostawał z przodu otwór na wentylator... bez odpowiednich dziurek na śrubki tylko z tymi pionowymi wycięciami na zatrzaski.

 

Chyba o to chodzi gugusowi :rolleyes:

 

Spróbuj Gugus po przekątnej wentylator przykręcić przez te paski dwoma śróbkami. Mi się tak udało kiedyś.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat się rozkręca to ja przedstawię swoją obudowę.

Otóż mam następujące wentylatory w obudowie (wliczając wentyl. w zasilaczu i procesorze) :

3 x 80 mm, 3x 120 mm + wentylator w chłodzeniu grafiki Pentagram Freezone.

Jak to jest rozłożone można obrazowo zobaczyć (rysunek może wydawać się mało czytelny więc jeżeli tak będzie to poprawie) w załączniku ale krótko opisze jak to jest zamontowane.

 

Wentylator 80 mm z tyłu obudowy wdmuciach!e powietrze, z boku również. 2 "sto dwudziestki" są zamontowane tak aby wiały na grafikę - karta graficzna oddziela powietrze płynące z góry, również jeden 120 mm wentylator jak widać na rysunku wieje na dyski twarde. Jedynym wentylatorem który wypycha powietrze na zewnątrz to wentyl od zasilacza, ponieważ jest dużo powietrza wpychanego to próbuje się wydostać wszelkimi otworami w obudowie. Pewnie większość powie coś w stylu " Jesteś po****ny montować tak wentylatory" Ale przedstawię jeszcze temperatury jakie podaje everest (narazie tylko takiego programu użyje)

 

Temperatury

Płyta główna 31 °C (88 °F)

Procesor 16 °C (61 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 42 °C (108 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 40 °C (104 °F)

GPU Diode 43 °C (109 °F)

Seagate ST3160815AS 27 °C (81 °F)

WDC WD1600JS-55NCB1 30 °C (86 °F)

 

Dodam to są temperatury IDLE ale jeszcze jedno - Czujniki RivaTuner pokazują że GPU ma 39 stopni - komu wierzyć:> ?

 

Co wy na to ?

post-116678-1190739740_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze na te obrazki i widze,że w większości jest jakiś wentyl wyciągający z tyłu obudowy,a tuż nad nim wentyl od zasilacza, imo to też robi straszny bałagan w obudowie z powietrzem. Oba wentyle "wydzierają" sobie tlen, wiatraki się bardziej męczą, a cyrkulacja sie sypie. NIestety ja też tak mam (i oba są 120mm :( )

Myślę,żeby wstawić jakąś blachę, cokolwiek co by odgradzało zasilacz od tylnego wentyla. Wtedy np:tylni wentyl mógłby wyciągać powietrze znad karty graf,a zasilacz znad cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce nie wydzierają sobie powietrza, a nie tlenu. Co do zasady wentylator w obudowie ma za zadanie usuwać ciepło z obudowy, a wentylator z zasilacza chłodzić sam zasilacz. Dzięki pracy wentylatora obudowy, ten z zasilacza, ze wzgledu na niższą jego temperaturę nie wkręca sie na wyższe obroty. Są od tego odstępstwa jak choćby mój chieftec 400W którego wentylator to huragan, który chłodzi obudowę. Przypadek wspomnianego wydzierania powietrza moze zaistnieć dopiero prze najmocniejsych wentylatorach jak Delta 120mm o 3700 obr/min, a nie przy zwyczajnych do 1500obr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa... a w pokoju masz pewnie ze 20*C, pij mleko będziesz wielki!

W pokoju nie mam 20 stopni... jest trochę chłodno (około 16 - 19 stopni), ale nie chciałem samymi temperaturami się pochwalić, tylko chodziło mi o to że jednak ten układ w miarę sprawdza się. Zamierzam kupić nową boczną blachę i przerobić ją tak żeby można było zamontować 4x120 mm ale wtedy tylni wentyl 80mm będzie wydmuchiwał powietrze.

 

A procek to c2d e4400 z boxowym chłodzeniem. Zasilacz Chieftec 450W

Edytowane przez panfranek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pokoju nie mam 20 stopni... jest trochę chłodno (około 16 - 19 stopni), ale nie chciałem samymi temperaturami się pochwalić, tylko chodziło mi o to że jednak ten układ w miarę sprawdza się. Zamierzam kupić nową boczną blachę i przerobić ją tak żeby można było zamontować 4x120 mm ale wtedy tylni wentyl 80mm będzie wydmuchiwał powietrze.

Ten układ się nie sprawdza, ponieważ opierasz sie na z góry błędnych/ułomnych odczytach programów/biosów, ktore w rzezywistościa nie maja nic wspólnego. W wentylacji obudowy, takiej normalnej to chodzi o to by wentylatorami wspierac prawa fizyki, a Ty z nimi walczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-> panfranek - patrz na wyże odczyty - Twój procesor ma jakieś 42 st. a nie 16 !

 

Dla porównania ja mam temp.

Procesor - 24

Procesor1-16

Procesor2-12

------------

nie trudno się domyślić że jeśli w pokoju mam 20 st to prawidłowym wskazaniem może być jedynie pierwsze. Chłodzenie to AC freezer @ 950 RPM a procesor X2 3600+

 

ps. wskazanie 24 jest prawdziwe bo kiedy dotykam radiatora to jest chłodny względem ręki która i tak ma mniej niż 36,6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawidłowym wskazaniem może być jedynie pierwsze.

 

ps. wskazanie 24 jest prawdziwe bo kiedy dotykam radiatora to jest chłodny względem ręki która i tak ma mniej niż 36,6

wcale nie musi byc prawdziwe, a jedynie może.

 

ad2 jak będzie miał 30 to też będzie chłodniejszy od reki, a precyzja odczytu będzie do [gluteus maximus], czyli chybił trafił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK svende skoro walczę z prawami fizyki to powiedz mi co najlepiej byłoby zmienić? Tak czy inaczej mam zamiar przerobić blachę to jestem otwarty na propozycję. Moja inwestycja nie powinna przekraczać 200 zł ponieważ dojdzie jeszcze wentylator na grafikę i zmienię obecne "wiatraki" To możesz mi doradzić na PM bo za chwilkę z tematu śmietnik zrobi się.

 

I jeszcze nie odpowiedzieliście czy można polegać na odczycie z RivaTuner ? Ja wszystkie temperatury uznaje za szacunkowe - potrzebuje ich tylko do sprawdzenia przyrostu ciepła na grafice. Wiem że najlepiej byłoby kupić zewnętrzny czujnik i tak zrobie.

Edytowane przez panfranek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...