Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Ja przy FSB 300 mam w idle 28-29 stopni wg. everesta, w stresie zbytnie nie idzie w górę, radiator chłodny.

Hmm no to rzeczywiscie z porównaniu ze mną masz niskie temperatury. Nie wiem czym u mnie jest spowodawana dosyc wysoka temperatura NB. Po zatym płytka bardzo udana.

Edytowane przez kiltel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy FSB 300 mam w idle 28-29 stopni wg. everesta, w stresie zbytnie nie idzie w górę, radiator chłodny.

Przy FSB 400 idle 27 *C radiax letni, w stresie 28-29*C radiax mocno ciepły ( temp. otoczenia 19.4 *C) owiew z Boxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na czipsecie 34*C w windzie, a pod obciążeniem max 38-39*C. fsb=375, okno zamknięte, buda też, w pokoju jakieś 24*C. Przyłożyłem dłoń do czipsetu i organoleptycznie, w spoczynku, temp jest bardzo zbliżona właśnie do tych 34*C, pod obciążeniem radiator cieplejszy, ale nie gorący, czyli jakby nie patrzeć glut się sprawdza.

 

 

 

 

Zrobiłem następny teścik: fsb = 400, mnożnik 8, c1e i eist wyłączone, mch i fsb + 0,1V

Napięcie z biosu - 1,5V

cpu-z idle - 1,456-1,472 (zauważyłem, że przy ustawieniu w biosie napięcia powyżej 1,475V wartość w idle skacze)

cpu-z orthos(small priority 8 ) - 1,440V

temp czipsetu wzrosła o 0-1*C w stosunku do fsb = 375, mnożnik 8, c1e i eist włączone, mch i fsb - stock, a temp procka podniosła się o 8-10*C (nie przekracza 70*C)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, po 2-latach "nieaktywności" na forum - postanowiłem napisać 3 posta B-)

Jako ,że kompletny ze mnie laik w podkręcaniu - poproszę specjalistów o pomoc którzy posiadają płytę Gigabyte'a P31-DS3L i procka z serii Pentium E21XX.

Otóż otrzymałem dziś nową grafikę - Asus GF9600GT a procesor (E2160), płytę i pamięć (GoodRam DDR2 800MHz) - zakupiłem tydzień temu - jak do tej pory nic nie podkręcałem.

Z pewnością niepodkręcony E2160 będzie trochę chamować grafikę - chciałbym go przyśpieszyć. Dodam ,że KOMPUTER CHODZI 24/7 więc chciałbym aby te OC było jakieś bezpiecznie (bez zmiany napięcia procka?) - więc nie musi być procek od razu podkręcony do granic swoich możliwości, tylko tak aby to przyśpieszenie było odczuwalnie w grach.

Bios do płyty nowszego nie wgrywałem, mam wersję F6.

 

Poniżej macie screena na którym pokazuje te "magiczne opcje" i was proszę TYLKO o to co mam przestawić.

 

Dołączona grafika

 

PS. Napisałem w temacie o tej płycie by nie robić bałaganu na forum, wiem ,że na początku jest poradnik o podkręcaniu - ale robiąc wg. tego poradnika to przy zmianie SYSTEM MEMORY MULTIPLIER na 2.00. Poniżej wyświetla mi się czerwono Memory Frequency: 800MHZ 400MHZ a poniżej miga: System Voltage NOT Optimized. Niewiem czy tak ma być? Czy coś innego ustawić? Te ustawienia pamięci z poradnika były chyba pod 667MHz a ja mam 800MHz, więc mam tak samo ustawić?

Jeśli ktoś miałby chwilkę, to proszę o pomoc i napisaniu co i jak mam zmienić wg. tego screenu który zamieściłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz poradnik.

Zanim zaczniesz przestawiać to i owo w biosie naciśnij Ctrl + F1 wyświetlą się wszystkie opcje.

 

Na tym screenie:

CPU Host Control: Enabled

Poniżej Frequency na pożądana wartość - np. 266, 300 etc

Performance Enhance: Standard (dotyczy ustawień pamieci przy OC zalecane Standard)

System Memory Multiplier: 2 (tylko w celu sprawdzenia jak procek może chodzić - później sobie pewnie dopasujesz 2,4 albo 2,5)

Poniżej pokazuje się rezultat w taktowaniu - Tobie pokazało sie 800 (że takie sa pamięci i taki jest zapis w SPD) oraz 400 - taktowanie po zaaplikowaniu dzilnika 2, na obecnym poziomie wiedzy proponuję trzymać się wartości 800 lub poniżej - chodzi o tą po prawej.

Napięcie procka - osobiście dawałem 1,37 z lekkim wyciągiem na boxie - chodziło bez zarzutu przy e2140. Do 1,4 na boksie spokojnie można dawać na co dzień.

A to że sobie miga coś o napięciach - niech sobie miga [x i tak pewnie mu chodziło o ten Performance Enhance [x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Właśnie miałem pisać, jak macie ustawione Performance Enhance?

 

Miałem na standard i wyniki testów pamięci były nieciekawe, performance level ustawione na 8 katastrofa, dałem wczoraj na turbo i wszystko przyśpieszyło.

 

900MHz, 15-5-5-5 2.1V, alf prawie wcale nie ruszałem, po zmianie performance level = 4.

 

Everest odczyt: 7269 MB/s

Zapis: 5405 MB/s

Czas: 67,7 ns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, czy szyne PCI-E (PCI Express Frequency) zostawić na AUTO czy na sztywno ustawić 100Mhz?

Zostaw na auto wtedy płyta blokuje je domyslnie na 100 MHz. A co do podkręcania to ustaw fsb na 300 Mhz , mnożnik na 9x a dzielnik pamięci na 2.50. Wg mnie to jest takie rozsądne podkręcenie bez podnoszenia napięcia. Sam jadę na takich ustawieniach :rolleyes: Mam bios F8. Edytowane przez kiltel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem pisać, jak macie ustawione Performance Enhance?

Miałem na standard i wyniki testów pamięci były nieciekawe, performance level ustawione na 8 katastrofa, dałem wczoraj na turbo i wszystko przyśpieszyło.

900MHz, 15-5-5-5 2.1V, alf prawie wcale nie ruszałem, po zmianie performance level = 4.

Everest odczyt: 7269 MB/s

Zapis: 5405 MB/s

Czas: 67,7 ns

Na p31 są 3 poziomy: Standard Turbo Extreme (a nie jakies tam numerki :mrgreen:).

Memki 890 4 4 5 15 5 38 i dalej 5tki Standard everest 4.20.1170:

odczyt 8200

zapis 6470

czas dost 60 ns

copy 7070

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem pisać, jak macie ustawione Performance Enhance?

 

Miałem na standard i wyniki testów pamięci były nieciekawe, performance level ustawione na 8 katastrofa, dałem wczoraj na turbo i wszystko przyśpieszyło.

 

900MHz, 15-5-5-5 2.1V, alf prawie wcale nie ruszałem, po zmianie performance level = 4.

 

Everest odczyt: 7269 MB/s

Zapis: 5405 MB/s

Czas: 67,7 ns

katastrofe to ja mam:

 

800mhz, 15-5-5-5 1.8V Performance Enhance - EXTREME

 

EVEREST Home Edition 2.2

 

odczyt: 7107 MB/s

Zapis: 2671 MB/s !!!!!!!!!!

Czas: 71,1 ns

 

dlaczego taki slaby zapis ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałybym się jeszcze dowiedzieć jak macie ustawione w biosie:

CPU Enhanced Halt (C1E)

CPU EIST Function

 

czyli te opcje które "spowalniają" procesor gdy nie jest obciążony?

Defaultowo są na Enabled. I gdy nic nie robię to częstotliwość procka spada z 2,7 na 1,8?

Czy to dobrze? Czy może dać na disabled by cały czas chodził na 2,7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już jak sobie ciocia zyczy :D

Na e2140 dawałem off obie opcje i sprzedałem go zanim sprawdziłem czy chciało by chodzić z oc i działać poprawnie - obniżać taktowanie i napięcie.

Z cielaczkiem nie chce działać po oc - a w biosie jest widoczne tylko c1e.

Teoretycznie wyłączenie tych opcji może wspomóc stabilność/oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałybym się jeszcze dowiedzieć jak macie ustawione w biosie:

CPU Enhanced Halt (C1E)

CPU EIST Function

 

czyli te opcje które "spowalniają" procesor gdy nie jest obciążony?

Defaultowo są na Enabled. I gdy nic nie robię to częstotliwość procka spada z 2,7 na 1,8?

Czy to dobrze? Czy może dać na disabled by cały czas chodził na 2,7?

Przy Oc rzedu 2,7 ghz możesz spokojnie mieć te opcje włączone to zawsze jakas oszczędnoc i niższa temperatura w idle. Przy mocniejszym oc te opcje można wyłączyć bo moga utrudniac podkręcanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnimi czasy męczy mnie zasadniczy problem a mianowicie wsadzenie w tą płytę e6300 i próba wyjechania na ponad 3 ale mam obawy co do możliwości tej płyty ktoś może ma doświadczenie w tym przypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie płyta robi fsb ok 500. Te 3ghz na 6300 są w zasięgu, powinna wytrzymać te 430 na fsb non stop, ale czy wytrzyma więcej? podnieśienie napięcia mch i fsb powinno pomóc. Imho szukałbym czegoś z wyższym mnożnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz nie ma sensu .. po prostu sa różne potrzeby - jeśli masz potrzebę tylko kręcić procka to wystarczą tanie 667 czy 800 a jak się chce bić rekordy w SPI to nie ma zmiłuj - trzeba mocne kupić.

Nie ma na razie (chyba) takich fajnych i tanich jak kingstony na elpidach po 1 Gb więc pewnie pozostaje Ci kupić jakieś tanie [;

 

Edyta:

Trochę o memorkach

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=260548&hl=

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

potrzebuje pomocy. spalił mi sie transformator na plycie. czy mógłby ktoś spisać jego numer i mi go podać. najlepiej wszystko co jest na nim napisane.

z góry dziękuje.

oto link do zdjęcia na którym zaznaczyłem o który transformator mi chodzi: http://picasaweb.google.pl/ar2rj84/Picture...607262631380914

post-157888-1205974099_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się jednak nie zgadza z napięciami procesora na tej płycie... a może z czymś tam innym. Selekt, E2160, który chodzi na MSI P35 Neo2-FR na 3400MHz na napięciu 1,35V spod biosu i przechodzi Orthosa, na P31-DS3L nie chce ruszyć na 3200 i ~1,42V spod biosu :(, a już kombinuję od rana. A raczej płyta chyba nie dostała walla na takim FSB ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykluczam pamięci, bo dla wypadku próbowałem różne ustawienia i nawet z jedną kością. Tak, wyłączone są. I dalej nie da rady uzyskać stabilności nawet na 3200. Jak będę miał jeszcze trochę czasu, to pokombinuję, choć tracę już nadzieję ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, jezeli ktos pamieta moj problem - dla przypomnienia : przy wlaczaniu 1 dlugi beep i 3 krotkie ( w instrukcji niby keyboard error ) - to oznajmiam, ze juz sie z nim uporalem ...

 

keyboard error polegal na tym, ze trzeba bylo wymienic grafe na nowa, wymienilem z jakiegos gowna na PCI na 9600GT i wszystko ladnie teraz hula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...